ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VII, брой 3, 2013

Инженерни мрежи

Нови технологии за прокопаване

От последните нововъведения при хоризонталния насочен сондаж (HDD) до изкопните технологии за изпълнение на траншеи на място със смесващи процеси и специализираните машини за термо-снаждане на тръби се забелязва, че производителите подобряват едновременно ефективността и екологичните показатели на машините, използвани в комуналния сектор. И докато традиционните методи, които включват прокопаването на траншеи с багери, са все още широко разпространени, според производителите все повече нараства търсенето на специализирано оборудване, чрез което полагането на инженерните мрежи става по-лесно и не толкова трудоемко.
Ще разгледаме някои от нововъведенията в сектора.


Тестване на машини
За такъв вид задачи фирма Tracto-Technik е разработила дистанционно - управляемата машина Grundopit K, която в момента се изпитва на строителни площадки в Германия и по света. Машината може да работи както в суха среда, така и с помощта на сондажна течност и има среден капацитет на работа от 16 до 18m/h. Идеята за разработването й идва от компанията Gas de France, която е потърсила възможност за икономичен метод за свързване на тръбопроводите с жилищата. Сондажният накрайник е кръгъл и с диаметър не по-голям от 650mm. Първоначално, над основния тръбопровод със сондажно оборудване, се пробива ядро в бетона или асфалта. С помощта на смукателен багер сондажният отвор се прочиства до основната тръба, като се избягват повреди и щети. След тази процедура в отвора се поставя машината Grundopit K и същинският сондажен процес може да започне. Операцията се контролира над земята. Сондажните елементи - глава и прътови сегменти се транспортират до дълбочината за монтаж и се подреждат по посоката на сондиране, след това всеки отделен сегмент се придвижва до сградата, както при обикновен хоризонтален сондаж.

По данни на Tracto-Technik обичайните дължини на сондажните накрайници са приблизително 20m, а в зоната на свързване накрайникът се сменя, за да може тръбопроводът да бъде издърпан през отвора. Само няколко часа след тази операция вече никой няма да забелязва, че нещо се е случвало.

Ditch Witch също представи ново оборудване за хоризонтален сондаж с моделите JT30 Mach 1 и JT30 All Terrain. Според производителя, и двете сондажни машини обединяват задълбочена обратна връзка с клиенти с дългогодишен опит при всякакви условия на работа, като резултатът се изразява в сондажни машини с по-голяма мощност, подходящи за всякакви пробивни функции, с по-голяма стабилност, опростени работни операции и по-голяма цялостна ефективност. Всяка сондажна машина е оборудвана с двигател с мощност 119kW, съвместим с Етап 4, а моделите All Terrain или подходящи за всякакъв терен са с усъвършенстван дизайн на сондажния накрайник, който позволява работа в широк диапазон от почвени условия - от смесени твърди почви до твърда скала. Ditch Witch обръща особено внимание на въздействието върху околната среда на новите си машини и по-специално на шума, който произвеждат. Според производителя машините са най-тихите в своя клас с максимално ниво на звука за оператора – 85 децибела. Това позволява работа в урбанизирани територии, без да бъдат смущавани сериозно жителите.

Прокопаване
Междувременно производителят представи и нова машина за траншейни изкопи, чрез която, за разлика от хоризонталния сондаж, се прави изкоп за полагане на инженерните мрежи. Моделът RT80 Quad на фирма Ditch Witch – тежкотоварна самоходна машина за прокопаване на траншеи, оборудвана с вибрационен накрайник, е здрава и издръжлива, с добро сцепление при труднодостъпни и неравни терени. Моделът RT80 Quad с мощност 62kW разполага с три скорости, смяна в движение посоката на ходовата част и може да бъде оборудван едновременно с вибрационен накрайник, лопата за прокопаване на траншеи по време на движение на машината, режеща приставка и прикачена багерна лопата. Производителят окачествява машината, като идеална за полагане на инженерни мрежи при едни от най-тежките работни условия. Машинната рама има възможност да се завърта около централната си ос, което осигурява изключителна стабилност, особено при работа в кал или с висок въртящ момент, когато се копае в твърда почва. Специалният дизайн на ходовата част на RT80 Quad’s спомага за намаляване натрупването на кал и подобрява сцеплението при мокри и наклонени терени. Приставките са проектирани да бъдат изключително здрави – по данни на производителя Ditch Witch при полеви изпитвания режещата приставка H832 надминава конкуренцията си, а централната лопата за прокопаване на траншеи H810 има възможност да копае с ширина до 610mm. Накрайникът RT80, който служи и за засипване на изкопите също е много по-солиден от тези на конкуренцията, осигурява максимален подем и е предназначен за тежкотоварни операции.

Други стандартни характеристики на RT80 Quad включват заден волан, който подобрява маневреността при тесни работни площадки и круиз – контрол (автопилот) за поддържане на оптималната ефективност на изкопните работи, без значение от почвените условия.

Фирма Mastenbroek отчита нарастващо търсене на иновативната гама Trenchmix – нов вид земекопни машини, които смесват изкопаната на място почва с циментов биндер. Смесването става докато машината напредва по работната площадка. Тази технология може да бъде използвана за заздравяване на почвата, прокопаване на заздравени траншейни изкопи или дори за изграждането на непромокаеми преграждащи стени.

Производителят е оптимистично настроен. Изпълнителите извършват работата качествено, но не липсват някои затруднения за бизнеса, включително на възобновяемите пазари, при полагането на кабели, както и в сферата на газоразпределението в Европа. Гамата Trenchmix е уникален продукт на Mastenbroek и изключителното предимство на машините е ефективността им. Практически Trenchmix може да намали стойността на обекта и по-специално когато се вземат предвид аспекти като логистиката – например с новата гама машини не се налага доставка на допълнителни материали. Марката получава акредитация и признание на пазара, а търсенето е добро, особено в Средния Изток и Франция, където отскоро се доставят машини.

Освен земекопна техника и хоризонтален сондаж, за полагането на инженерни мрежи се използват и други видове специализирано оборудване, например вакуумно – подемната технология за полагане на тежки тръбопроводи, област, при която наскоро също имаше развитие. Фирма Vacuworx International разработи серията Vacuworx RC от вакуумно–подемни машини, която включва моделите RC10, RC12, RC16 и RC20. С подемен капацитет, вариращ от 10 до 20 тона, машините използват вакуумни подложки за повдигане и транспорт на всякакви диаметри тръби с или без покритие, както и на пакети от тръби, бетонови плочи, изделия от чугун, стъкло и редица други материали. Единствено вакуумната подложка трябва да бъде сменяна за напасване с различните тръбни диаметри или материали. Вакуумните подемници могат лесно да бъдат превозвани с различни видове транспорт, включително багери, кранове, колесни или верижни товарачи.

Вакуумното копаене е друга специализирана област. Технологията позволява премахването на почвата от даден изкоп с използването на мощна вакуумна тръба и служи за установяване местоположението на подземни инженерни мрежи. Използването на вакуумния метод намалява риска от засягане на подземните комуникации, какъвто реално съществува при използването на багери.

Фирма McLaughlin Group произведе нова тежкотоварна стоманена „ръка”, която улеснява работата на машинния оператор и поема част от теглото на вакуумния маркуч за изкопни работи заедно с отломките, които преминават по него. Силната „ръка” се монтира до резервоара на машините, може да се завърта на 200 градуса и има възможност да се удължава до 1,8m. Приспособлението е налично при всички вакуумни земекопни машини на фирма McLaughlin, в границите от 1 893 до 3 028 литра.

През изминалата година бе представена и нов вид техника, насочена към сектора за полагане на тръби. Фирма McElroy представи машината за термо-снаждане на тръби TracStar 500 – трето поколение на машината за последните 15 години, която според производителя е със значителни подобрения. Процесът на термо-снаждане на тръби или съединяване на пластмасови тръби се състои в свързване на две части от термопластична тръба, посредством топлина и налягане за получаване на непрекъснат и уплътнен тръбопровод.

Нови технологии
Моделът TracStar 500 Series 3 представлява автономна, самоходна машина за термо–снаждане на тръби, оборудвана с нова технология, включваща монтиран индексиращ нагревател и полиращо устройство, икономична настройка на педала за газта и хидравлично захващане. TracStar 500 Series 3 може да снажда термопластични тръби с външни диаметри от 180mm до 500mm. Оборудването на машината за термо-снаждане може да бъде демонтирано и спуснато в траншейния изкоп, при работа в тесни пространства.

В същото време Volvo представи новия модел за полагане на тръби PL3005D, съвместим с американските директиви за вредни емисии Етап 4. Машината позволява смяна на работния накрайник, което я превръща в стандартен багер. Задвижвана от двигател Volvo D8H с мощност 151kW, 35-тонната верижна машина има товароподемност 50 тона. Горната конструкция може да се завърта на 360 градуса и позволява повдигането и поставянето на тръбите навсякъде около машината – значителна разлика от традиционния дизайн на този вид машини, при които стрелата е отстрани.

Volvo пусна на пазара и новата гама колесни багери - D-Series, които са добре приспособени за изпълнение на общите задачи при изграждането на инженерни мрежи. Задвижвани от двигатели, съвместипи с Клас IIIB/Етап 4, моделите EW140D, EW160D, EW180D и EW210D варират в тегло от 14 до 21 тона и са предназначени за прокопаване на траншеи, разрушаване на бетонови елементи, терасиране и пробиване на дупки. Колесната ходова част позволява на машините да се придвижват самостоятелно между работните площадки със скорост до 35км/ч. Новите двигатели предлагат подобрение на горивната ефективност и е въведен екологичен режим на работа, като същевременно двигателите са оборудвани и със система за икономия на гориво при работа на празен ход и автоматично изключване. Част от стандартното оборудване на D-сериите е и камера за обратно виждане. Изображенията могат да бъдат наблюдавани на цветен монитор в кабината. Като опция се предлага камера за странично наблюдение, която осигурява допълнителна видимост и сигурност.

Багер–товарачите също са приспособими работни машини за сектора на комуналните услуги. Те могат да бъдат използвани едновременно за натоварване, копаене и терасиране и то само с една машина. JCB представи нов модел багер – товарач 1CX, задвижван от двигател с мощност 37kW, който е с работно тегло 2,8 тона и е оборудван със 100mm дълги товарни приставки, лопата с възможнст за удължаване, серво управление и нова система за управление на захранването.

Товарните приспособления предоставят възможност за натоварване на височина от 2,6m, което според производителя JCB позволява по-лесно натоварване на авто-самосвали и товарни камиони на работната площадка. В задната част, удължаващата се лопата позволява копаене на до 500mm по-голяма дължина с максимална дълбочина 3,05m и обхват от 3,9m. Това също позволява по-лесно натоварване на материала, като багера лесно достига до средата на самосвала.

Подобрено представяне
Системата за управление на захранването подобрява производителността, чрез намаляване оборотите на двигателя при започване на копаенето и увеличаване на мощността, когато се загребва материал с предната лопата. Незадължителното серво управление е предназначено за осигуряване на по-голям контрол над машината с по-малко усилия на оператора, като отпада необходимостта от наклоняване при работа със задната лопата. Серво системата също така прави лоста за управление излишен и осигурява повече пространство около краката на оператора.

Работните приставки са друга сфера на развитие в сектора на комуналните услуги. Производителите се фокусират върху увеличаване на мощността и маневреността на новите продукти.

Bobcat представи WS32 – най-големият досега, предлаган от фирмата модел прикачен колесен ротационен трион, предназначен за новото поколение мини багери Bobcat S850 и компактните верижни товарачи T870, оборудвани с опция за голяма товароподемност. Проектиран да реже ефективно асфалт, скала, бетон, замръзнала почва и телени мрежи, 1,440-тонният колесен ротационен трион WS32 е с фиксирана ширина на работа от 250mm, докато в дълбочина може да достигне границите от 450мм до 800mm. Моделът винаги се управлява на заден ход, а раздробеният материал се извежда извън машината през четири отвора със стандартно монтирани отклонителни улеи за избутване на материала извън изкопа. Дълбочината на копаене и функциите за странично отместване се контролират хидравлично от удобната операторска кабина, откъдето има добра видимост за определяне дълбочината на работа на ротационния трион. Приложенията включват фиксирана ширина на копаене за полагане на тръби за вода, газ, електричество, телекомуникации и фибро-оптични мрежи.

Ясно е, че оборудването, предназначено за сферата на комуналните услуги, става все по-прецизно, ефективно и икономично, като основно развитието се фокусира върху безопасността. Докато необходимостта от полагането на водопроводи, фибро–оптични кабели и газопроводи продължава да нараства в цяла Европа, възможността за инсталиране на нови инженерни мрежи, свързани с индустрията на възобновяемата енергия е друг възможен източник на развитие. Изглежда, че ще продължава да нараства и необходимостта от специализирано работно оборудване, предназначено за нуждите именно на този сектор.

Пръв по рода си в Белгия
Багерът на Hitachi- модел ZX290LC-5, пръв по рода си в Белгия, беше използван за полагането на 1,5km канализационни и водопроводни тръби за новопостроени жилища в град Генк. Машината е доставена през месец юли 2012 г. от официалния вносител на Hitachi за Белгия - фирма Luyckx. Машината разполага с кофа с вместимост 1.3m3 със специална скоба за повдигане на тръби с тегло до 10 тона. Мултифункционалната 2D система за контрол показва на оператора точно къде да постави тръбите. Разходът на гориво е отличен, машината е тиха и е идеална за работа в жилищни райони.


Усъвършенствани соларни инсталации

Фирма Vermeer е разработила нова машина за транспорт на стълбове, насочена към индустрията за производство на слънчева енергия. Машината е предназначена да подпомага работата при инсталирането на конфигурациите от соларни панели, което често е предизвикателство. Моделът PD10 е предназначен да помага при инсталирането на стълбовете, които подсигуряват соларните панели за по-висока ефективност, производителност и точност. Свободностоящата машина е снабдена с уред за измерване на наклона, авто–отвес и контролира чрез лазер дълбочината на забиване на стълба, с оглед монтажът да бъде извършен съгласно техническите спесификации,
Макар, че има няколко вида конфигурации от соларни панели, сред най-разпространените са монтираните към земята, при които панелите се поддържат от рамки, закрепени към монтажни опори. Тези опори представляват стълбове с дължина от 2,4m до 5,5m и по-дълги, които трябва да бъдат забити в земята на определена дълбочина, в зависимост от вида на почвата и стабилността й, метеорологичните условия (най-вече вятъра) и типа на системата (фиксирана или проследяваща слънцето) за максимална ефективност и минимум сянка. Според Vermeer големите соларни паркове се нуждаят от най-много три милиона стълба. В зависимост от терена и почвенте условия на строителната площадка, монтажниците могат да се сблъскат с предизвикателства и дори разочарования по време на работа. Прецизността е задължително условие и машината PD10 помага за разрешаването на голяма част от въпросите при инсталирането на такъв голям брой стълбове.