Задачи и предимства на системите за укрепване на траншейни изкопиКога и с каква цел се използват укрепителните системи за изкопи?
Неукрепените строителни изкопи представляват потенциална опасност за работещите в тях. Да пропаднеш, да паднеш в строителен изкоп е толкова драматично, колкото да попаднеш под лавина! Поради това всички строителни изкопи трябва задължително да се укрепят качествено. По принцип, в един изкоп може спокойно да се работи до дълбочина от 1,25m без защитни мерки. Maксималната дълбочина на изкопа може да достигне 1,75m, в случай, че горните 50cm се изкопаят на откос при наклон от 45˚. Всички други изкопи с по-големи дълбочини трябва да се обезопасяват с укрепващи системи.
Укрепващите системи на фирмата SBH са разрешени за приложение в областта на строителството в България, като разрешителните са придружени от сертификати от оторизирани международни служби, както и cертификати от проведени тестове, с приложени към тях мостри. Освен земния натиск, укрепителните системи трябва да поемат натоварванията от уличното движение и фундаментите на близко намиращите се сгради.
Укрепителни системи, произведени от фирмата SBH, са проектирани като много по-здрави и устойчиви конструкции от универсалните, произвеждани от други фирми. При извършване на изкопни работи в много чувствителни и специфични места Ви препоръчваме услугите на нашия инженерен отдел за правилното изчисление на статичните показатели на конкретното работно място.
Укрепителните системи на SBH - един ергономичен метод на работа!
Около 33% от общите разходи за изграждането на един канал се използват за укрепителни системи и процедури: много пари за нещо, което след изработването на канала ще бъде демонтирано.
Укрепването с дървени елементи не може напълно да се замени с друго. При по-малки изкопи се наложи използването на укрепване с дървени камери, които са едно много икономично решение, но при укрепване на по-големи изкопи, използването на дървени укрепления е нерентабилно.
Какво има значение за определянето на избора на една укрепителна система?
- Земен натиск
Земният натиск се увеличава с увеличаване на дълбочината на изкопа. Освен това влияние върху земния натиск имат:
- Вертикалната планировка на строителната площадка
- Наличните наклони
- Съставът и качеството на почвата
- Нивото на подпочвените води
- Натоварването от движението в самия работен участък или от релсовите съоръжения
- Натоварването от основите на близо намиращи се сгради
Максимална допустима височина на тръбата
Диаметърът на тръбата определя ширината на работа и позицията на долните разпънки. При максимална допустима височина на тръбата трябва да се изчисли също и необходимата височина на пясъчното легло за полагането на тръбата, както и да се предвидят няколко сантиметра работно пространство. Колкото по-дълбоко се използва най-долната разпънка, толкова по-устойчива ще бъде укрепителната система.
При случаи на приложение на укрепителни системи, които са извън обхвата, моля обръщайте се към нашия инженерен отдел. При укрепване със система с подвижна подпора, височината до темето на тръбата може да се настройва. Максималната височина до подпората зависи от дълбочината на изкопа, от дължината на платната и от ширината на изкопа.
Работна ширина
За работната ширина да се има предвид страничното работно пространство за полагането на тръбите и за страничното уплътняване с уплътнителен материал. В стандарт DIN 4124 са посочени минималните светли отвори за изкопи с работните пространства. От значение е външният диаметър на тръбата, а при не кръгли канализационни тръби - максималната ширина на канала.
Дължина на платната
Дължината на тръбата определя колко голямо трябва да бъде разстоянието между разпънките, а от тук и колко трябва да бъде ширината на плочата. При един и същ конструктивен тип платна, допустимото земно натоварване нараства или намалява в зависимост oт тяхната дължина. От тук се вижда, че по-късите платна могат да понасят значително по-големи земни натоварвания. Максималните моменти на огъване и деформациите обикновено възникват в средата на платната. За да се намалят тези моменти, трябва да се избират по-къси платна или такива с по-голяма дебелина /друг вид укрепване/.
Дълбочина на изкопа и избор на укрепителната система
Какво да изберем: модулна (фиг. 1 и 2) или релсова (фиг. 3) укрепителна система?
Изборът на системата се определя от дълбочината на изкопа. Ние бихме Ви препоръчали да изберете граница до 4,00m дълбочина за работа с модулни укрепителни системи. Теоретично могат да се използват модулни укрепващи системи за дълбочини до 6,00m. Но тогава би съществувала опасността, че модулната система не би могла да бъде монтирана до дъното на изкопа, поради големите сили на триене между укрепването и почвата. Тъй като срещуположно разположените части от укрепващата система са свързани чрез шарнирни разпънки, укрепващата система описва при процесите на снижаване и издърпване движение с форма успоредни. При всеки ход надолу или нагоре, частите на укрепителната система се разместват една върху друга и след това трябва отново да се припасват и фиксират към изкопа. Ширината на модулната укрепителна система се променя непрекъснато.
Съвсем друга е ситуацията при релсовите укрепителни системи
При тях всеки отделен компонент се движи самостоятелно, паралелно на другите елементи от системата. Така се създават сили на триене само между част от компонентите и земната маса, което помага за по-лесния им монтаж и демонтаж. Ширината на укрепения изкоп остава константна. Подвижната релсова подпора позволява монтаж на тръби с диаметър по-голям от 3000mm. 04/03/2014 |