ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VIII, брой 1, 2014

Осветление на паркове и градини

Осветление на паркове и градини

Осветлението на зелените площи е определящо за начина по-който хората ги възприемат, чувстват и мислят за тях. Добре проектираното ландшафтно осветление може да превърне изоставени градски градини и паркове в любимо място за вечерен отдих и спорт. Така използването на зелените площи е по-продължително и пълноценно. Засилва се социалният и естетическият им ефект и се очертават като изпълнени с живот центрове в нощната картина на града.

Особености в осветлението на зелени площи
Докато осветлението на улици и площади е предназначено за повишаване нивото на видимост и безопасност в нощно време и се организира с помощта на светлинни източници с висока мощност, в паркове и градини ситуацията е по-различна. В тях се поставят по-сложни технически и художествени задачи. Въздействието на вечерната картина е синтез от изкуствено осветление върху живи елементи (дървета, храсти, цветя и тревни площи). Осветлението трябва да е меко, създаващо приятен полумрак, но също запазващо достатъчна степен на видимост.

От функционална гледна точка вниманието се съсредоточава върху обекти, които помагат в насочване, движение и ориентация. По-сложен обаче е въпросът за осветление на обекти, предназначени да създават атмосфера, вдъхновение и вълнение. Необходимо е да се направи ясно разграничаване на структурите, които привличат по-голямо внимание и осигуряват комфортно пребиваване на хората в парка. Допълнително осветление изискват различните по големина архитектурни форми, замислени за декориране на ландшафта. Отделен е въпросът с осветлението на парковата растителност. За него могат да се използват декоративни техники на осветление.

Правилното и хармонично осветление на зелени площи предполага професионално предварително планиране на разположението на източниците на светлина, техния вид, мощност и дизайн. Тук се отчитат особеностите в ландшафта и гъстотата на растителността, вида, големината и характера на пространството, интензивността на посещаемост и в зависимост от това необходимата осветеност и степен на равномерност в разпределението. Осветителните тела за паркове и градини трябва да притежават редица характеристики като дълъг срок на експлоатация, енергийна ефективност, устойчивост на външни въздействия и безопасност за хората и околната среда. Успешното парково осветление зависи от много фактори. Сред тях са насочване на вниманието върху по-важните обекти, избор на добър фон и ъгъл на падане на светлината. Ако основната задача на дизайнера е да се създаде една красива нощна картина, то правилният избор на обекти за осветление е от решаващо значение. Само така могат да се получат уникални ефекти, предизвикващи положителни емоции.

Осветление на паркови алеи и площадки
Най-често срещаният начин за осветление на външни площи е равномерното разпределение на осветителни тела от един и същи тип. Това е класическа практика, при която общоприетата височина на стълбовете на осветителните тела е 4-6m. Разстоянието между тях се определя в зависимост от желаната интензивност и насоченост на осветлението. Еднотипните светлинни източници, разположени на достатъчно високи опори, подчертават обема на пространствата и отлично се съчетават с равномерно яркото фасадно осветление на близо разположени сгради.

Осветителните тела се разполагат около градински мебели, по границите на парка, около люлки и зони за движение. Те изпълняват както естетическа, така и функционална роля – увеличават безопасността, особено по стълби, наклонени терени и около водоеми. Монтирането на светлинните източници може да е върху разнообразни паркови колони: от ковано желязо в античен стил до съвременни решения в хай-тек стил. За подчертаване на ландшафта и отделяне на контурите на пътеки и стълби се използва и така нареченото маркиращо осветление. То се разполага по контурите, които искате да подчертаете, като осветителните тела се монтират ниско долу по желаните граници. Тези източници на светлина не е нужно да са мощни. Те нямат функцията да създават осветление, а само да се забелязват в тъмното.

Осветление на архитектурни и декоративни елементи
Изборът на осветление за архитектурно-скулптурни и декоративни елементи зависи от средата, обемно-пространственото им действие и материалът, от който са изработени. Например, ако е използван тъмен камък, се насочва повече светлина, отколкото при светли материали. Осветлението трябва да изтъква пластичната форма и вложената художествена идея. Така изкуствената светлина позволява да се акцентира върху главните особености на декоративната композиция, а второстепенните да се оставят в сянка.

Осветление на водни площи
Важна част от всеки парков ансамбъл са водните площи – езера, басейни, фонтани и потоци. Водата създава по-сложни задачи за осветлението, тъй като отразява светлината и налага стриктни изисквания за водоустойчивост и електро-безопасност на инсталациите. Най-простото решение е да се използват обикновени, странично разположени прожектори за обливащо осветление, но самостоятелно те не могат да подчертаят красотата на фонтаните. По-добрият подход е да се съчетаят с потопени във водата светлинни източници, които дават възможност за по-богати естетични ефекти. В зависимост от търсения ефект на водната картина се определят местата и мощността на светлинните източници. Ефектът на осветлението може да се засили, ако самата пластична материя на фонтана свети и отразява водните струи. Още по-силно е въздействието на оптични прожектори, които осветяват водните струи в различни форми.

При употреба на потопени прожектори трябва да се има предвид, че водата поглъща част от светлината и мощността им трябва да надвишава реално необходимата – 1.5 пъти за бяла светлина, 2 пъти за червена, 3 пъти за зелена и 5 пъти за синя. В богата на багри паркова среда по-подходяща за осветяване на фонтани е чистата, бяла светлина.

При осветяването на водни огледала се търси друг ефект – трябва да се запази общият аспект на спокойствие. Така във водата може да се огледа цялата околна картина: небе, растителност, пластики. За целта вместо да се издига по височина, както е при фонтаните, светлината се плъзга по хоризонталната неподвижна водна площ. При езерата светлината не е основен елемент на вечерната картина, а се поставя в подчинена роля на природните елементи.

Осветление на растителност
Художественото осветление на растителността ползва специфични методи – осветление без видими осветителни тела. В зависимост от особеностите на обекта може да се цели тържествена концепция или пейзажна композиция. В първия случай се подчертава рамка, в която изпъква доминиращ елемент – скулптура, фонтан, а във втория се подчертават различните планове на пейзажа. Главните мотиви са на преден план, второстепенните са в по-слаба светлина, цветовете могат да се засилват и омекотяват и картините да се приближават или отдалечават. Ценно качество на вечерното осветление е именно възможността да се увеличава разстоянието на вижданото, т.е. рамките на панорамата да се разширят.

В тези способи могат да се използват прожектори, които хвърлят плъзгаща, хоризонтална светлина за осветяване на тревните площи; ниско разположени скрити прожектори с определена мощност за осветяване на цветята, храстите и дърветата отдолу нагоре и високо стоящи прожектори за осветление на дърветата – разположени странично или в самата дървесна маса. Тук осветлението на алеите се получава индиректно, чрез осветяване на парковия пейзаж. Общият ефект, който се получава, е алеи в светлосянка и по-солно дозирана светлина в озеленената околност – пейзажът свети.

Съвременни тенденции в парковото осветление
Нарастващата важност на екологичните проблеми и стремежа към устойчиво развитие в цял свят, накараха хората да мислят как да продължат да се възползват от предимствата на цивилизацията, без да се засягат техните интереси и без да се вреди на околната среда. Тази тенденция засегна всички области на технологиите и живота, включително и осветлението на зелени площи. Все по-предпочитани стават енергийно ефективните нови технологии, каквито са LED светлините. Те работят с 60% по-малко енергия в сравнение с лампите с нажежаема жичка, с дълъг работен режим са (около 100 000 часа) и в същото време са достатъчно мощни. Компактността на светодиодните модули позволява създаване на форми с изключителен декоративен и атрактивен дизайн. Интензивността на светлината лесно се контролира чрез броя на модулите. Възможни са различни цветове на осветлението.

На фона на стремежа към опазване на ресурсите логично нарасна предпочитанието към захранваните с фотоволтаични модули светлинни източници. Така осветлението на зелените площи може да се проектира с независимо PV, мрежово или комбинирано захранване, в зависимост от особеностите в консумацията на енергия и климатичните условия. Автономното захранване от възобновяеми източници на енергия и използването на батерии, акумулиращи енергия, направиха възможно и безжичното осветление.

Ботаническа LED приказка
Японците знаят как да впечатлят света. Японската ботаническа градини Nabana no Sato в Кувана, северната част на префектура Мие, намираща се на 350km югозападно от Токио, е сцена на един от най-известните и посещавани в света зимни светлинни фестивали. Между април и октомври всяка година мястото е красив парк с многоцветни хортензии, ириси и лалета, но в периода между ноември и март водеща роля поемат повече от 8 милиона LED светлини, захранвани фотоволтаично. Те изграждат вълнуващи цветни килими, лехи, плетове и тунели, които са основната атракция във вечерния зимен пейзаж на града. Посетителите могат да се разходят по пътеките в рамките на парка, да разгледат различните експонати и да се насладят на светлинното шоу, възкресяващо местната природна красота в зимните вечери.

Сред най-предпочитаните обекти в парка е пешеходен тулел с 200m дължина, които е обгърнат от 1 милион LED светлини, имитиращи емблематичните японски черешови цветове. За по-добър изглед към парка посетителите могат да се изкачат на платформа, която се издига на 45m височина и дава поглед на 360о в околното пространство. За да се отпразнува включването на връх Фуджи към списъка за Световното Наследство на ЮНЕСКО, е издигнат гигантски светещ модел на върха. Една невероятна трансформация, представляваща различните сезони и часове на деня се случва пред очите на зрителите, благодарение на LED парково осветление.