За тази година сме си поставили високи, но напълно постижими, целиРазговор с инж. Милчо Ламбрев, Генерален директор на ДП НКЖИИнж. Милчо Ламбрев – генерален директор на НКЖИ от 2009 г.
Кариера: началник отдел „Капитални ремонти“, директор Дирекция „Управление на собствеността и кадастър“, главен инженер Дирекция „Ремонт и поддържане железопътната инфраструктура“, ръководител Дирекция „Техническо осигуряване“, директор „Железопътна секция“. Член е на Националното сдружение на инженерите по железен път и Камара на инженерите в инвестиционното проектиране.
Инж. Ламбрев, през изминалата 2013 г. Национална компания „Железопътна инфраструктура” реализира редица ремонти и проекти в железопътната инфраструктура. Бихте ли представили някои от по-значимите и ключови?
Изминалата 2013 година беше успешна за Национална компания „Железопътна инфраструктура". Това бе година на покриване на високи критерии. Приоритетни за нас бяха както ремонтните дейности, така и усвояването на средства по ОП „Транспорт“, а и оптимизацията на финансов и човешки ресурс. Екипът на НКЖИ работи усилено и в синхрон.
През последните години съумяваме да изпълним своевременно разчетите си, да рехабилитираме или подновим даже повече от предвидените съоръжения. Извършили сме среден ремонт на почти 60 км железен път, подбили сме 1460 стрелки и около 2700 км железен път.
Използвахме много ефективно времето за извършване на ремонт на много участъци и съоръжения от жп мрежата. Със собствена механизация извършихме средни ремонти в различни участъци от 3-та (София-Карлово-Бургас), 5-та (София-Кулата) и 9-та (Русе-Каспичан) линии, където постигнахме изключително добри резултати.
През изминалата година приключихме по-големи по обем и стойност обекти: Зверино–Мездра юг, път 2; Юнак–Величково, път 1 и 2; Черниче - Пею Яворов; Ловеч – Троян; Самоводене – Велико Търново; Смядово – Комунари; Царева ливада – Габрово; Дралфа-Търговище и гара Плачковци, реконструкция на входна гърловина на гара Аспарухово.
Бяха модернизирани и въведени в експлоатация 35 железопътни прелеза в цялата страна.
Извършихме инженеринг, реконструкция и модернизация на телефонна кабелна мрежа и апаратура в участъците: Синдел – Величково; Каспичан – Провадия и Долен Дъбник – Плевен. Доставени и монтирани са 8 комплекта полуавтоматична блокировка за работа по оптичен кабел за гарите от Благоевград до Дамяница, и от Захарна фабрика до Владая.
Изпълнен е проект „Обезопасяване на 10 броя гари от тероризъм и вандализъм, чрез изграждане на видеонаблюдение”. Това са гарите Кулата, Мездра, Видин, Стара Загора, Свиленград, Горна Оряховица, Русе, Русе-разпределителна, Шумен и Кардам.
За 2014 г. сме си поставили високи цели и тяхното постигане е напълно реалистично. Те включват както завършването и пускането в експлоатация на проекти в изпълнение, така и продължаването на работата по други проекти, чието приключване се предвижда за 2015 г.
През 2013 година стартирахме няколко по-големи по обем и стойност обекти, които ще продължат да се изпълняват и през 2014 година. Това са: Възстановяване на проектна скорост в участъка София – Мездра път №2, обособени позиции № 1 и № 2; Реконструкция на гара Мездра - гърловина страна Мездра изток; Механизиран ремонт в междугарие Плачковци – Кръстец по 4-та главна жп линия; Механизирано подновяване в междугарие Кръстец – Радунци по 4-та главна жп линия.
Обекти, изпълнението, на които ще започне през 2014 година: Ремонт на железния път в междугарието Захарна фабрика - Горна баня; Подновяване на железния път в междугарието Делян - Дяково; Ремонт на железния път и съоръженията към него в междугарието Стряма - Клисура по 3-та жп линия; Аварийно възстановяване на железния път в междугарието Разменна – Перник разпределителна по 6-та жп линия; Аварийно укрепване и отводняване от км 32+325 до км 33+825 и от км 33+825 до км 36+050 в междугарието Смядово - Комунари по 26-та жп линия Шумен – Комунари; Ремонт на железния път и стрелките в гара Гурково.
Предвидили сме ремонт на железопътни съоръжения, доставка на железопътна механизация и на железопътни материали за текущо поддържане на железния път.
Най-важните проекти на Поделение „Сигнализация и телекомуникации“ са: Пресъоръжаване на 20 броя ръчни бариери с автоматични прелезни устройства; „Обезопасяване на 10 броя гари от тероризъм и вандализъм, чрез изграждане на видеонаблюдение” - Благоевград, Дупница, Червен бряг, Враца, Карлово, Ямбол, Подуяне-пътническа, Перник, Карнобат и Пловдив; Изграждане на сигнално-охранителни системи (видеонаблюдение) за опасната зона на 10 броя прелези.
Тази година бележи началото на програмния период 2014-2020. Кои ще са приоритетните проекти за подобряване на железопътната инфраструктура за този период? Кои от тях предстои да бъдат стартирани в най-близко бъдеще?
В новата Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г. (ОПТТИ) са подадени за одобрение от ЕК, следните проекти: „Възстановяване на проектните параметри на железопътната линия Русе-Варна“; „Удвояване и електрификация на железопътната линия Карнобат-Синдел“; „Модернизация на железопътната линия София –Септември”; „Рехабилитация на железопътния участък Пловдив-Бургас - Фаза 2”.
Към настоящия момент НКЖИ разполага с пълна проектна готовност за стартиране на проект „Възстановяване на проектните параметри на железопътната линия Русе-Варна“. Напълно възможно е това да бъде първият проект, който Компанията да стартира по ОПТТИ.
Каква е политиката на компанията по отношение на предизвикателствата, свързани с изпълнение на проектите, за да бъдат успешно реализирани?
Като Бенефициент, смея да твърдя, че водим успешна политика по отношение на реализацията на инвестиционните проекти, съфинансирани от структурните и кохезионния фонд на ЕС. Сред приоритетите на Компанията е успешното и своевременно изпълнение на тези проекти.
В основата на управлението, което провеждаме като Бенефициент, е непрекъснатото усъвършенстване на служителите, отговорни за подготовката и управлението на проектите в изпълнение и планирани за изпълнение през периода 2014-2020 г.
Предвид анализа, направен от мениджърския ни екип, сформирахме Съвет за управление на проекти. В резултат на неговото ефективно функциониране, в процес на изпълнение са всички проекти по ОП „Транспорт“ 2007-2013 и се работи активно по подготовката на проектите, които са предвидени за изпълнение през следващия програмен период. Компанията има готовност за кандидатстване за финансиране веднага след стартирането на новата Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“.
Бихте ли споделили очакванията си за развитието на сектора?
Влизането на новия график и увеличеният брой на влаковете на БДЖ е добре за нас, защото това означава повече приходи от инфраструктурни такси, а и хората ще могат да ползват по-добра услуга.
Искрено се надявам, че след като се закупиха нови спални и се ремонтираха много вагони, да има подобряване в услугата, по отношение на обслужването на пътници. Това предразполага и по-голямо търсене от страна на клиентите на националния превозвач.
По отношение на товарните превози, наблюдаваме преразпределение на пазара между самите участници в него - БДЖ „Товарни превози“ и частните превозвачи.
Построяването на тунела под Босфора и пускането му в експлоатация е огромна крачка за жп свързаността между Европа и Азия. На този етап тунелът се използва само за пътнически превози, но през февруари или март ще премине първият товарен влак, който очакваме да пресече и България. Затова бързаме да пуснем движението по строящите се с евросредства отсечки, както и да направим необходимото за започване на работата по отсечките София - Септември и София - Драгоман. 03/03/2014 |