Имаме най-голямата капиталова програма за 2014 г.Разговор с г-жа Йорданка Фандъкова, Кмет на Столична общинаУважаема г-жо Фандъкова, в началото бихме искали да Ви поздравим за спечелената награда в края на миналата година „Кмет на годината 2013”. Какво е за Вас това отличие?
Тази награда е много ценна за мен, защото се определя от кметовете в страната. Наградата е оценка, дадена от колеги, които знаят проблемите и трудностите в работата ни. Всеки от нас знае, че доверието на гражданите, което сме получили, трябва да заслужаваме всеки ден само с работа и реални резултати. Затова моята задача е да продължа работата по проектите за София и привличането на инвестиции за развитието на града.
Как бихте описали изминалата година, като представите някои ключови проекти?
2013 г. беше изключително важна в подготовката на проекти и провеждането на процедури, както и да продължи изпълнението на инфраструктурни обекти. Годината беше ключова за финансирането на проекти от европейските програми, защото е краят на стария програмен период и основното ни усилие беше да договорим максимален брой проекти. Като резултат през 2014 г. имаме най-голямата капиталова програма – над 700 млн. лв., в която около 67% от парите са безвъзмездни европейски средства. Бяхме добре подготвени и успяхме в последния момент да договорим допълнително средства за София, които иначе страната ни можеше да загуби. По оперативна програма„Околна среда“ купихме 10 метровлака за 80 млн. лв., 20 трамвая за 66 млн. лв. и сега се подписва договора за 126 автобуса. През 2013 г. завършихме изцяло първата фаза от Интегрирана система за битовите отпадъци. Това включва изграждането на депото, пречиствателната станция и компостиращите инсталации за био-отпадъци на площадка „Хан Богров”, които вече работят. Подписах договора за изграждането на втората фаза завода за преработка на отпадъците и фирмата е започнала проектирането. В следващите 19 месеца те трябва да проектират и изградят завода. Най-важното е, че София строи този мащабен екологичен проект с 85% европейско финансиране.
През 2013 г. продължихме строителството по две разширения на метрото – към Бизнес парка и към Летището. Тази година започваме и разширението от бул. ”Дж. Баучер” към ул. „Сребърна”. В началото на 2015 г. по план тези отсечки трябва да са пуснати.
Успяхме да защитим програма за цялостна рехабилитация на улици и булеварди и да проведем процедурите. През тази година сме готови да започнем работа. Започнахме реконструкцията на третото кръстовище на две нива – това при Семинарията. В момента преминаването оттам е много затруднено и измъчва шофьорите. Затова поисках строителите да работят с удължено работно време. До края на юли трябва да сме приключили.
Работата по най-големите ни проекти не е спирала вече няколко години. В същото време успяхме да реализираме и някои по-малки проекти, които гражданите дълго чакаха. Започна цялостната реконструкция на Женския пазар – дългоочакван ремонт от жителите на квартала. Започнахме възстановяването на Борисова градина и през 2014 г. продължаваме. Възстановена е градина „Баня Лозенец”, започнахме Докторската градина и тя ще е готова през тази година. Провеждаме процедурата за възстановяване на парка при НДК. Продължава работата по изграждането на Музея на София в сградата на Централната минерална баня, който трябва да завършим тази година.
Бихте ли споделили как ще продължи да се променя обликът на града и през тази година?
През последните години приоритет в моята работа са инфраструктурата, транспорта, екологията и образованието. Убедена съм, че само с последователна работа и ясен финансов приоритет може да се решат проблеми в тези ключови за всеки голям град сфери. Това е и моето разбиране за устойчиво развитие на София. Наред с разширението на метрото и пускането в движение на 10 нови метровлака, модернизираме и останалата част от градския транспорт – започна доставката на първия от общо 50 нови тролейбуси, с които тази година ще обновим почти на 100% тролейбусния парк, пуснахме в движение първите новите модерни трамваи. Инвестициите за подобряване на инфраструктурата на града тази година са сериозни. Планирали сме 123.8 млн. лв.в изграждане, основен ремонт и рехабилитация на улици от първостепенната улична мрежа. Това е почти три пъти повече в сравнение с 2013 г. Тези сериозни инвестиции правим благодарение на спечелени средства от европрограмите и чрез мащабната програма за ремонти на уличната мрежа, одобрена от Европейска инвестиционна банка. През пролетта при благоприятни климатични условия се предвижда да започнат ремонтите по бул.”Ботевградско шосе”, рехабилитация на бул. „Цариградско шосе” от бул. „Г.М.Димитров” до бул. ”Ал.Малинов” заедно с надлезите при 4-км и бул. „Ал.Малинов” и 2 подлеза, на бул. „Никола Мушанов”, на бул. „Овча купел”, бул. „Сливница” от бул. „Константин Величков” до бул. „Петър Дертлиев”, включително надлеза при Захарна фабрика, ул. „Г.С.Раковски” от бул. „Княз Дондуков” до ул. „Козлодуй”. Тази година ще завършим цялостния ремонт на бул.”Витоша”.
Компостиращите инсталации в Хан Богров, в които от зелени и био-отпадъци произвеждаме електро енергия и компост, със сигурност са най-модерният екологичен проект у нас.
Продължаваме строителството на детски градини – през 2013 г. започнахме 17 детски градини, през 2014 г. продължава строителството на 14 обекта. Заложили сме 16 млн. лв. собствени средства. Кандидатствахме с още два пакета по 15 млн. лв. за финансиране от правителството по фонда за развитие на регионите за още 12 детски градини, спортни зали и училищни дворове, но получихме одобрение за 6 млн. лева за 6 детски градини. За 2013 г. правителството на Борисов отпусна 14 млн. лв. за 8 детски градини. Продължаваме и със строителството на канализация, което също не е спирало през последните години. За 2014 г. сме заложили изграждане на 56 км канализация и 20 км водопроводи.
Кои са по-важните проекти, които трябва да намерят своята реализация в областта на енергийната ефективност?
Подобряването на енергийната ефективност на сградите е сред основните предизвикателства през последните години.
От 2006 г. досега в 95% от общинските детски градини и училища са внедрени частични мерки за енергийна ефективност. От 2006 г. досега в 50 детски и учебни заведения (30 детски градини и 20 училища) са внедрени всички мерки за енергийна ефективност.
Тази година продължаваме с дейностите за енергийно обновяване на детски градини и училища. Предвижда се внедряване на мерки за енергийна ефективност в 23 детски градини и 3 училища, които са в районите „Илинден“, „Искър“, „Красно село“, „Триадица“, „Лозенец“, „Слатина“, „Студентски“, „Изгрев“, „Витоша“, „Подуяне“, „Младост“ и „Оборище“. Проектът се изпълнява с финансиране от МФ „Козлодуй“ на стойност 4.3 млн. лв.
Предстои да бъдат обявени обществените поръчки. Същинските строително-монтажни работи ще бъдат изпълнени през ученическата лятна ваканция.
Имаме одобрени и три проекта за внедряване на мерки за енергийна ефективност в учебни заведения с финансиране от Националния Доверителен ЕкоФонд на обща стойност 1.5 млн.лева. Това са 29 СОУ, район „Сердика”, 85 СОУ, район "Кремиковци”, 146 ОУ, район "Връбница“. Проектите са одобрени, очаква се подписване на договори с Фонда.
Данните сочат, че с енергийна ефективност хората могат да спестят до половината от сметките си за електричество и отопление. Подпомагаме домакинствата, като изготвихме безплатни типови проекти за всички видове панелни жилища в София. Безплатно е и правото на строеж и таксата за тротоарно право. Целта ни е да подпомогнем максимално гражданите, за да се решат на тази инвестиция за собствените си домове.
Каква е Вашата визия за развитие на столицата в близките години?
София е град с хилядолетна история и съвременна европейска столица. Градът има огромен потенциал, част от който е неговото богато културно-историческо наследство, нашата задача е да разкрием и покажем това богатство, което дори и самите софиянци не винаги познават. Убедена съм, че това ще привлече и повече гости и туристи. През 2013 г. успяхме да покажем част от уникалните паметници на базиликата „Света София” – откривайки уникалния подземен музей. Това е една малка, но съществена част, защото сградата е свързана с името и историята на града ни. Само преди година и половина благодарение на строителството на метрото бяха качествено променени районите, през които преминава. Предстои в началото на 2015 г. да бъдат завършени новите участъци. Разкриване на историческото наследство, възстановяване на знакови места и обновяване на града трябва да продължи заедно. Поставили сме си за цел през 2019 г. София да бъде европейска столица на културата и да представим не само града и региона, но и цялата страна по достоен начин. От това политическо решение да участваме в конкурса успяхме да направим кауза на града и хората. Над 67% от софиянци подкрепят кандидатурата ни. Успяхме да получим и подкрепата на културните и образователни среди, всички политически групи в Столичния общински съвет, бизнеса и медиите. Защитихме творческата концепция на София и Югозападния регион пред международно жури на първия етап, получихме висока оценка и сега работата ни продължава. 03/03/2014 |