ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VIII, брой 1, 2014

Продуктите на PowerCem предлагат иновативни, ефективни и опазващи околната среда решения

Разговор с инж. Кристоф Ейхед, главен инженер на Powercem Technologies B.V. Холандия и г-н Димитър Рачев, Управител на PowerCem Bulgaria

Продуктите на PowerCem предлагат иновативни, ефективни и опазващи околната среда решения

Кристоф Ейхед, Димитър Рачев

Г-н Ейхед и г-н Рачев, PowerCem предлага иновативни решения за пътното строителство, разработва технологии за качествени и дълготрайни пътища. Бихте ли разказали малко повече за Вашата технология за изграждане и стабилизация на пътища и за възможностите, които предлага?

инж. Кристоф Ейхед: Когато се изграждат пътища по традиционния начин, слабите почви трябва да се отстранят, след което да се вложи пласт чакъл, после дебел пласт асфалт за по-здрав и устойчив път. Предлаганата от нас технология е алтернатива, при която на място може да се обработи почвата, независимо от нейната здравина и състав. Използва се продуктът RoadCem, който е предназначен за строителство и стабилизация на земната основа. Влагайки го в конструкцията, RoadCem се смесва с цимента, уплътнява се добре и върху тази структура, имаща необходимата здравина, се добавя значително по-тънък пласт асфалт. Това, както виждате, спестява средства, а и време. Още повече, когато RoadCem се използва в комбинация с цимент, той повишава качествата на цимента и позволява влагането на материали, които преди се считаха неподходящи за пътно строителство. Например: различни видове почви, без значение от съдържанието на глина или органични примеси, пясъци, всякакъв вид вода – сладка, солена и т.н. Това се дължи на факта, че RoadCem има способността да свързва всякакви материали и то във всякакъв вид.

В разработването на решения компанията следва принципите за опазване на околната среда и природните ресурси. Разкажете за рециклирането, обработката и повторното използване на отпадъчни материали, за да може да се използват отново в строителния процес.

инж. Кристоф Ейхед: Нашата технология обръща процеси, които съществуват в природата. Например, в състава на скалите има много опасни вещества (олово, арсен, хлор и др.), които са кристализирали във времето и са в такъв свързан вид в самата структура на скалата (или някакъв друг материал), че не могат да бъдат опасни както за природата, така и за човека. На практика, нашата технология се базира на този естествен природен процес, като свързва веществата в отпадните продукти, създава структура, от която вредните вещества (тежки метали в различни пепели или шлаки, хлориди, сулфати, които трябва да бъдат отстранени, за да не са опасни) не могат да се отделят от стрктурата на материала, така че да са опасни за околната среда. Тоест, ние не ги премахваме от материала, а ги свързваме по такъв начин благодарение на нашия продукт, че да не могат да „излязат” от материала и да останат безвредни.

Иновативните характеристики на нашия продукт ImmoCеm превръщат замърсените почви и утайки в безвреден и полезен строителен материал. Подходящ е за ефективно имобилизиране на органични и неорганични химически замърсители, високоефективен е за обезвреждане на тежки метали. Предлага ефективни решения за рекултивация на силно замърсени в течение на времето обекти, като прави възможно тяхното по-нататъшно, устойчиво използване.

Г-н Димитър Рачев: От живота ни можем да дадем много примери, когато в резултат на промишлена и индустриална дейност се отделя голямо количество отпадък, което в повечето случаи се депонира. Подобни отпадъчни материали, третирани с нашата технология, биват обезвреждани, в резултат на което може да се влагат повторно в други дейности. Например: пепели и шлаки от работата на ТЕЦ-овете. Шлаките се натрупват в депа без да се използват, а изграждането на депо е скъпоструващо. Затова третирането им с нашите продукти освен, че е опазваща околната среда технология, има и финансова полза.

Представете някои от проектите, по които работите или сте приключили наскоро. Какви технологии и решения сте внедрили?

Г-н Димитър Рачев: През лятото на миналата година беше изграден експериментален участък на пътя Мало Бучино – Перник. Целта на изграждането на експерименталния участък бе да се тества и докаже способността на добавката RoadCem на PowerCem Technologies за постигане на много високи модули на еластичност при рециклиране и ниски коефициенти на деформация. В резултат на това е възможно драстично намаляване на дебелината на асфалтовото покритие и постигане на дълготрайна настилка с ниски или почти никакви експлоатационни разходи на конкурентна цена. Експериментът е изключително успешен и потвърждава предварителните очаквания.

По отношение на технологиите на PowerCem за третиране на отпадък, ще дам пример за един проект, съвместно с ПУДООС. Беше разработена и сертифицирана технология за влагане на пепелта от изгаряне на болнични отпадъци в бетонови изделия. Благодарение на кристалната решетка, изградена от Immocem, замърсителите в пепелта се улавят трайно в готовото изделие и не е възможно попадането им в околната среда. На практика се получава пълно рециклиране на отпадъка и той престава да съществува. Разработената технология е в съответствие с препоръките на Европейската комисия за повторна употреба и рециклиране на отпадъците, вместо тяхното депониране.