ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IX, брой 1, 2015

Всяка инвестиция, направена в Троян, ще осмисли следващите

Разговор с г-жа Донка Михайлова, Кмет на Община Троян

Всяка инвестиция, направена в Троян, ще осмисли следващите

Уважаема г-жо Михайлова, общината бе отличена с ГИС награда за съвременен подход в прилагане на ГИС за популяризиране и развитие на туризма в категория „Регионална и местна администрация“. Бихте ли разказали малко повече за това отличие и дейностите, по които работихте в тази сфера?
Информационните технологии са такава част от живота ни, че ние сме неизменно свързани с тях, да не кажа дори зависими. Освен това те се обновяват ежечасно и трябва да сме в крак с промените и нововъведенията и да ги използваме целесъобразно. През изминалата 2014 г. реализирахме проект по мярка 313 „Насърчаване на туристическите дейности“ от Програмата за развитие на селските райони за изпълнение на проект „Обновяване на туристическата инфраструктура на Община Троян, чрез изграждане на информационен пункт и съоръжения за посетители“. Доставен беше и монтиран информационен пункт с вграден софтуер, разработен на базата на ГИС-технологията и съдържа информация за туристически обекти и атракции, хотели, заведения, паметници на културата и т.н. Чрез разработването на географска информационна система за туристическите атракции в Троян целим постигането на оптимално и ефективно използване на туристическия потенциал на общината.

Какво значение отдавате на туризма като възможност за икономическо развитие и привличане на инвестиции? По какви проекти се работи за подобряване на туристическата инфраструктура?
Нашето разбиране е, че следва да инвестираме в развитието на туристически продукти, които са атрактивни, модерни като идея и заедно с това достатъчно конкурентоспособни да привличат повече туристи.

Обсъждаме възможността за обявяване на с. Шипково и с. Чифлик за балнеоклиматични курорти от национално значение и на климатично планински курорт Беклемето – за курорт от национално значение. Започна изпълнението на проект „Обновяване на туристическата инфраструктура на град Троян, чрез създаване на атракционни зали в Музея на занаятите и изграждане на туристическа пътека“. Проектът предвижда създаването на три атракционни зони в Музея с необходимото оборудване за популяризиране на културното ни наследство, доставка и монтаж на информационен пункт, обособяване на туристическа пътека Турлата.

Друг важен за общината проект е „Изграждане на информационно-културен център в град Троян“, който предвижда създаването на мултифункционална зала с основно предназначение за експозиции и възможност да се ползва за културни и туристически презентации, организиране на изложби и други културни прояви. Архитектурният облик на сградата е съобразен с характера на останалите сгради от централната част на града. Целта е създаване на общ комплекс „Върху реката“. Полагаме усилия римското селище – кастелът Состра край с. Ломец /на пътя Троян-Ловеч/, да стане един от водещите туристически обекти. Работим по идеята за един много голям проект за устойчиво развитие на туризма „Централен Балкан – Розова долина“ заедно с общините Карлово, Сопот, Хисаря и Павел баня и Сопот.

Усилията ни са насочени към развитие и утвърждаване на община Троян като конкурентна туристическа дестинация за целогодишен туризъм, като активно се използва местният природен и културно-исторически потенциал. Развитието на общината като събитиен център е важен приоритет, свързан с търсене на устойчивост и обединяване на добрите възможности на града за реализиране на качествени събитийни продукти.

В ход е Интегрираният проект за водния цикъл на града. На какъв етап е неговата реализацията и кога се очаква да бъде финализиран?
В последната година градът ни се превърна в център на мащабен инвестиционен процес. Водният цикъл е сериозна инвестиция, ползите от нея ще бъдат за много години напред. Проектът е за близо 30 млн. лв и е за подмяна на водопроводната – 7,5 км и канализационната – 21 км мрежа в града. Над 84% от строителните дейности са изпълнени. Въпреки спрените плащания по ОП „Околна среда“, работата тук не е спирала. Строително-монтажните работи са със срок до 30 юни, а всички дейности по проекта трябва да приключат до 31 октомври 2015 г.

След приключване на строителните работи ще бъдат възстановени всички настилки и тротоари, както и почистени терените в районите на извършваното строителство. Приоритет на бюджет 2015 ще бъде възстановяване на града след строителните дейности по водния цикъл, но за всички засегнати улици няма да има средства. Ще се търсят други източници. Искам хората да знаят, че всяка една инвестиция направена в Троян, ще осмисли следващите.

Какви други обекти се изпълняват едновременно с водния цикъл на град Троян?
Преобладаващата част от трасетата, обхванати от проекта за водния цикъл, преминават през основни и натоварени транспортни артерии в града. Предвиденото по проекта възстановяване на разрушената асфалтова настилка не може да удовлетвори потребностите от осигуряване на безопасна градска среда. Водена от този факт, Община Троян успя да защити и да изпълни проект „Подобряване състоянието на уличните и тротоарни мрежи на града – транспортна инфраструктура, благоприятстваща икономическото развитие и жизнената среда на общината“. Извършва се цялостна реконструкция на 6 улици, които са разкопани заради водния цикъл на града. 1 352 000 лв. бяха осигурени от Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“.

Едновременно с този мащабен проект, общинската администрация работи по изпълнението на проекти, насочени към подобряване на жизнената среда: изграждане на Център за предоставяне на културни услуги – многофункционална сграда, изграждане на информационен пункт и съоръжения за посетители, рехабилитация на обществени зелени площи – паркове и градини, детски площадки; залесяване на неземеделски земи, реконструкция/обновяване и оборудване на Многопрофилната болница за активно лечение – Троян. В резултат от реализацията на последния проект, ще се постигне разширяване на обхвата и качеството на предоставяните здравни услуги, както и значително подобряване на възможностите за ранна диагностика.

През 2014 г. Община Троян е администрирала 14 броя проекти на обща стойност 32 240 892 лв.

Бихте ли споделили какви проекти и задачи, свързани с подобряване на градската и жизнената среда, са предвидени в програмата на общината за тази година?
Като кмет, ангажиран с европейското развитие на Троян, основен приоритет е активната работа за привличане на европейски ресурс за решаване на проблемите в базисната и екологичната инфраструктура, повишаване качеството на образователната, социалната, културната, туристическата и градската среда. Тази година предстои изграждането на информационен културен център в Троян, Музеят на занаятите ще се сдобие с атракционни зали, по проект Красива България предстои основен ремонт на централния корпус на ЦДГ Синчец, като се предвижда цялостна подмяна на инсталациите. Активно ще продължи работата по изместване трасето на Републикански път II – 35 в рамките на града, както и реализиране на проекта за устойчиво развитие на туризма Централен Балкан – Розова долина.

Процесът на изграждане на доверие в общинската администрация е непрекъснат и ще продължи и през следващия програмен период. Крачка в това отношение е и одобреният през декември 2014г. проект по Програма „Европа за гражданите“ на стойност 5 000 евро. Той предвижда финансиране и взаимен обмен на добри практики и възможности за бизнеса между Троян и Елванген, Германия.

Капиталовата програма на общината предвижда мащабна дейност, свързана с рехабилитация на уличната и тротоарна мрежа.

Сигурна съм, че успешното реализиране на всички проекти, както и подкрепата, която получавам от хората и бизнеса в нашата община, неминуемо ще доведат до положителна промяна на визията на Троян и региона, което е заложено в приоритетите на сегашното управление на община Троян.