Предлагаме на геодезическия пазар ефективни решенияРазговор с г-н Петър Тодоров, Управител на ИОЕСГ-н Тодоров, представете ИОЕС и решенията, които предлагате?
Фирма ИОЕС – Иновационни Оптико Електронни Системи е създадена в началото на 1990 г. През всичките тези 25 години ИОЕС е известна като компания за внедряване и поддържане на върхови технологии в областта на геодезията. Някои примери: Първата безрефлекторна тотална станция (1993г.), първият оптичен дигитален нивелир (1994г.), първата дигитална 128-битова фотограметрична работна станция (1997г.), първата роботизирана тотална станция с автоматично прихващане центъра на призмата (1998г.), първите RTK едночестотни GPS приемници (2003г.), първият наземен лазерен (LiDAR) скенер с обхват над 1200m (2005г.). Това са само по-важните внедрявания, на които ние сме били първопроходници в България, решения на които сме положили модерната основа и можем обективно да се гордеем с това. Основната цел на ИОЕС е да открива нови възможности пред своите клиенти, чрез внедряването на прогресивни геодезически хард- и софтуерни решения, които да оптимизират работните процеси и да елиминират субективния фактор, с което да се гарантира точност и достоверност на получените пространствени данни. Предоставяме на геодезическия пазар в България ефективни технологични решения, базирани на техниката от водещи производители - Riegl, Spectra Precision, Nikon, Optech, Satlab, Carlson, Menci и др. Това са инструменти за класическа и инженерна геодезия, сателитни GPS/GNSS технологии, дистанционни изследвания като лазерни (LiDAR) сканиращи системи, фотограметрия, GIS/CAD-системи и пр., които намират широко приложение в дейности, за които е необходимо детайлно и прецизно пространствено измерване и представяне на заобикалящата ни среда.
Разкажете повече за някои нови продукти, които предлагате.
Последните 3-4 години успешно се доразви технологията на лазерното (LiDAR) 3D сканиране в разновидности като наземно, мобилно и въздушно. Ще обърна внимание на въздушния скенер VUX-1-SYS на Riegl от Австрия. Този скенер позволява да бъде монтиран на безпилотни летателни апарати като RiCOPTER или на свръхлеки управляеми апарати като GyroCopter. RiCOPTER прадставлява сложен комплекс от няколко измервателни модула – скенер VUX-1, прецизно инерциално устройство с GPS, до 4 метрични камери – цветна, инфрачервена, хиперспектрална, термална или други типове в зависимост от изследването. Комплексът притежава зрително поле от 2300, постига пряка пространствена точност от 1-2cm и при средна гъстота от 100 3D точки на m2 позволява заснемането на територии от 30km2 за час. Така се превръща в идеален инструмент за директно картографиране, инспекция, мониторинг, превенция и пр. на линейни и площни обекти - пътища, жп, реки, далекопроводи, свлачищни и ерозионни територии, открити рудници, гори, аграрни територии, археологически обекти, урбанизирани територии и др. Програмното осигуряване за последваща обработка позволява още същия ден да притежавате георефериран прецизен цифров модел на заснетите обекти с наложена от различните метричните камери информация.
С какво сте полезни в проектите за градската инфраструктура?
Прецизните цифровите модели на урбанизираните територии, получени на базата на пространственото лазерно сканиране, съчетано с термално заснемане, например, биха дали много полезна информация на проектантите при изготвянето на подробните планове за подобряване на градската среда. При конкретното изпълнение на плановете могат да се използват класически техники, а след завършване на изработките по обектите отново чрез лазерно сканиране да се екзекутира извършеното. Така обективно може да се инспектира всеки един конкретен процес от планираното преустройство за постигане на максимален икономически ефект.
Какви приоритети сте си поставили в близък план?
Внедряването на лазерното (LiDAR) 3D сканиране в неговите разновидности като наземно, мобилно и въздушно, като приоритетна технология при извършване на геодезическите работи, е основната ни цел в близък план. Тази технология спестява време, труд и средства, а именно това са част от нещата, от които сега се нуждаем най-много. 08/03/2015 |