Мащабни проектинови постижения в пътния секторЕдин от регионите, в които се наблюдава особено рязко ниво на растеж в областта на големите строителни обекти, е Хонконг. Разрастването на строителния сектор принуждава компанията RMD Kwikform да преразгледа стратегията и подхода си към по-големите си проекти. Към тях се включват железопътният терминал Kowloon и проект на стойност 6.5 милиарда Британски лири (10.47 милиарда Щатски долара) за изграждане на моста Hong Kong - Zhuhai – Macau, идеята за който датира от 1980-та година и най-накрая ще бъде осъществена. Проектът ще включва 12 километра свързваща инфраструктура и гранични контролно-пропускателни пунктове за висши държавни служители и съответните правителствени служби, в допълнение към по-нататъшното развитие на инфраструктурата. Мостът с дължина 29 километра ще бъде един от най-големите строителни проекти в света и се очаква да има голям принос за насърчаване на икономическото сътрудничество между Хонконг и Китай. Работата на обекта започва през 2009-та година, като големият му мащаб налага използването на иновативни подходи. Като част от цялостното решение за кофраж на стълбовете, инженерите на RMD Kwikform проектират интегрирани платформи за достъп, с оглед да бъдат подпомогнати работните екипи, докато работят по сложните свързващи секции на кофража. Те включват празни пространства и изпъкнали части, всяка от които е под различни ъгъл, за да се даде възможност за монтаж на сглобяемите елементи на моста върху стълбовете. Предвижда се строителните дейност да завършат през 2016-та година. От практическа гледна точка по време на строителството се подчертава значението на стабилното сътрудничество между екипите, които работят на обекта и проектантите. Например, за главния мост и за контролно-пропускателната секция, които в момента се изграждат, се изискват кофражни и подпорни решения както за конструкциите на сушата, така и за тези в морската част. Те се изразяват в проекти за множество стълбове, които попадат на сушата и за портални греди, със специални форми за секциите в морските участъци. С голямо количество стандартно оборудване и индивидуални елементи, необходими за проекта, строителят ангажира редица местни доставчици за бързото производство на специални елементи.
Друг значителен проект е проектът Crossrail във Великобритания, считан за началото на мащабен инфраструктурен обект от национално значение. Очаква се новото 100-километрово трасе, свързващо летище Heathrow в Западен Лондон с Югоизточен Лондон, на стойност 15 милиарда британски лири (24 милиарда Щатски долара), да увеличи железопътния капацитет на града с 10%. Тунелът North Woolwich, който е единственият елемент, преминаващ директно под река Темза и свързващ инфраструктурния проект със съществуващата подземна мрежа, е на стойност 200 милиона бБритански лири (320 милиона щатски долара). По време на изграждането му строителният екип среща редица технически предизвикателства. С около 300 строителни работника във всеки един момент, строителният консорциум между компаниите Hochtief и Murphy покрива работна площадка с дължина 2.5 километра. Това налага използването на две тунелопробивни машини (TBM) с диаметър 7.1 метра, управлявани от екипи, състоящи се от по 20 работника на 24 часови смени 7 дни в седмицата за период от приблизително 18 месеца от май 2012 г. Изпълнението на строителните работи безопасно, в срок и в рамките на бюджета са основните цели в организацията и режима на работа, като завършването на тунелната част е ключов момент за строителството. Според строителя, двата портала на тунела, както и същинската тунелна част са изпълнени с много високо качество и при висока степен на безопасност. Спазването на стриктни правила за безопасност и здраве е от съществено значение за работата, като например, проследяването на точния брой работници, които работят под и над земята, дава възможност във всеки един момент за всички работници да има налични съвременни дихателни апарати, в случай на изтичане на газ. По отношение на същинските дейности по прокопаване на тунела, двете тунелопробивни машини Sophia и Mary (кръстени на съпругата и майката на инженера от 19-ти век Isambard Kingdom Brunel), са специално проектирани за инженерно-геоложките условия под река Темза. Очевидно е, че използването на машини от такъв мащаб изисква значителен опит. Едно от най-големите предизвикателства е фактът, че земните пластове варират, в зависимост от дълбочината и местоположението. Докато горните пластове се състоят от пясъци и чакъли, при по-дълбоките слоеве са налице варовици, като най-трудно е преминаването от един земен пласт към друг, но строителят успява да се справи успешно и с тази задача.
Другo значимo съоръжение, което е в процес на изграждане, е мостът Yavuz Sultan Selim в Турция, който ще представлява трето пресичане на Босфора за силно натоварения град Истанбул. За изпълнението на проекта е подписан договор за 2.3 милиарда щатски долара с консорциум от фирмите IC Ictas и Astaldi, като финансирането на обекта е осигурено от седем банки. Мостът с отвор 1408 метра и широчина 59 метра, в които ще се включват осем платна за движение и две железопътни линии, ще бъде част от новата 260-километрова автомагистрала Marmara. Кофражът за обекта е доставен от Peri, като амбициозният проект ще включва най-високия стоманобетонен стълб за мостово съоръжение в света. Мостът ще бъде висящ и ще включва два А-образни стълба с приблизителна височина от 330 метра. Основният кофраж за тези стълбове се състои от самокатерещата се система на Peri – ACS и греди Vario GT 24 за кофраж на стените. За наклонените повърхности на А-образните стълбове е предвидена регулируемият вариант на самокатерещия кофраж ACS V, който може да бъде адаптиран към наклонените стени на пилоните. Системата ACS включва и допълнителна защита от падане и вятър за работниците. 24/08/2015 |