Осветление на градски обекти и пространстваЕдин град трябва да е също толкова атрактивен през нощта, колкото и през деня. В града може да има изключително красиви паркове, площадки, сгради и други инфраструктурни обекти, но какво въздействие би предизвикала тяхната атрактивна визия през нощта, ако не са осветени. Има огромно разнообразие от технически средства за осветление, чрез които да се постигнат естетически решения и градската инфраструктура да оживее и през нощта. В съвременната градска среда тези похвати най-общо се определят като художествено осветление, и на него е посветена настоящата статия.
Осветлението в градската среда най-общо може да категоризираме на функционално – осветлението на уличната мрежа, което е необходимост и задължително трябва да присъства, и художествено осветление – което е за други части на градската среда: за паркове и градини (ландшафтно осветление) и осветление за сгради, паметници и други градски обекти (архитектурно осветление). Ще разгледаме по-подробно осветлението на паркове и градини, фонтани, сгради и архитектурни паметници, инфраструктурни обекти, като се спрем на начините и възможностите за осветление, с оглед постигането на различни ефекти, както и най-често използваните съвременни продукти и решения.
Осветление на паркове и градини
Разходките в парка са предпочитани за прекарване на совободното време. Но какво се случва вечерта, когато падне мрак, а паркът е неосветен или недобре осветен? Желанието за разходки бива изместено от известна доза страх oт преминаването през тъмните алеи, от некофортното усещане да се разхождаме без да имаме добра видимост. Факт е, че осветените зелени площи могат да въздействат на минувачите, да повдигнат духа и настроението им, да направят разходката в тъмното в пъти по-приятна. Добре проектираното ландшафтно осветление може да превърне градските градини и паркове в любимо място за вечерен отдих или спорт. Така използването на зелените площи ще е целодневно и пълноценно. За разлика от освтлението на улици и площади, където осветлението е предназначено основно за повишаване на видимостта, съответно на безопасността, то осветлението в парковете има преобладаващо естетическа фукция.
Още на етап проектиране на парка трябва да е направен и проект за осветление. То трябва да бъде предвидено съобразно особеностите на ландшафта, растителността в парка, големината на площите, интензивността на посещаемост и др. Не бива да се забравя, че осветлението в паркове трябва да има въздействаща роля, да е меко, да създава приятен полумрак, в същото време да осигурява необходимата видимост за безопаснотта и комфорта на минувачите.
В парковете осветлението e с функционално значение при парковите алеи, за да има видимост и да са безопасни, и осветление за акцент – осветление на дърветата и други растителни видове, в парковите фонтани, за осветяване на атракционни площи в парка като водоскоци, мостчета, стълби, скулптури.
Тенденциите към енергоспестяване и устойчиво развитие намират своето място и при осветлението в паркове и градини. Все по-предпочитани стават енергийно ефективните нови технологии, каквито са LED светлините, които работят с 60% по-малко енергия в сравнение с лампите с нажежаема жичка, с дълъг работен режим (около 100 000 часа) и в същото време са достатъчно мощни.
В парковете и градините светодиодното осветление може да подчертае алеи, пътеки, езера, паркова мебел и паркова архитектура, да акцентира върху дървета, храсти или тревни площи. Всичко това е възможно и много лесно с LED осветление. Разбира се, освен абстрактните съчетания, може да се постигне и по-изчистен и елегантен пейзаж, подчертаващ естествените характеристики на средата.
Красивото и хармонично осветление в парка се постига с предварително планиране на разположението на източниците на светлина, вида им, мощността им и др. Осветителните тела за паркове трябва да отговарят на редица технически характеристики - дълъг срок на експлоатация, енергийна ефективност, устойчивост на външни въздействия и безопасност за хората и околната среда.
Изборът на обекти за осветление също има решаваща роля. Роля на дизайнера е да прецени кои части и елементи от парка да бъдат осветени, така че да създаде вълнуваща нощна картина. Осветителните тела се разполагат около градински мебели, по границите на парка, около люлки и зони за движение. Цветовете на светлината също имат своята естетическа и въздействаща роля. Ако се цели подчертаване на конкретен елемент в парка – растителна група, контури на стълби или алеи, се изпозлва маркиращо осветление, която се разполага по контурите на осветявания обект. Източниците на светлина при този тип осветление не е необходимо да са мощни, тък като те имат само декоративна функция, не да осветяват силно, а само да насочват вниманието.
В зависимост от избора на осветително тяло, разположението му спрямо осветяваните обекти в парка, интензитета и цвета на светлината, може да се постигнат различни въздействия. Например, използването на дифузно осветеление наподобява ефекта от осветяване през нощта от Луната. Това въздействие може да се постигне като се използва осветление с широко светлоразпределение и на голяма височина.
Интересен момент от парковото осветление е осветяването на дърветата. С различни светлини и поставяне на осветителните тела на различно място може да се постигнат разнообразни въздействия. Осветителните тела може да се поставят на земята, в близост до дърветата, и да осветяват нагоре. Може да се поставят на мачти, на определена височина от нивото на терена, на архитектурни елементи като колони или стълби в парка. Много атрактивна визия се получава, когато осветителните тела са между клоните и осветяват в разннобразни цветове короната на дървото.
Осветление на фонтани и водни площи
Водните площи, изкуствените езера, водоскоците и фонтаните са значителна част от декоративните елементи в градската среда. Тяхната функция е декоративна, създават по-приветлива градска атмосфера и са предпочитани за паркове, оформление на площади, пред сгради или други градски пространства. Често ефектната им визия бива обогатена от декоративно осветление, което да акцентира върху тези елементи през нощта, и да направи по-въздействаща водната струя/повърхност по всяко време на деня. Водата може да се използва за създаване на впечатляващи водни ефекти. Когато това се комбинира със светлинно въздействие, резултатът може да е наистина много атрактивен. Много често при тях не просто се прилага водно осветление, а се проектира цялостен водно-светлинен ансамбъл, с предварителна идея или тема. Важно при проектирането на осветление от такъв тип е да се съобрази предварително търсеното въздействие и необходимите за постигането му осветителни тела. Независимо от техния вид, към всички тях важи изискването за висока степен на защита, тъй като те са изложени на всякакви метеорологични въздействия. Препоръчително е да се използват осветителни тела с висока степен на защита IP68. Най-често използваните източници на светлина при водните съоръжения са халогенните крушки, LED-осветление и фибро-оптичните ленти. LED осветлението е сред най-често използваните технологии за осветяване на различни градски обекти в наши дни. То има широко приложение и за водни басейни и съоръжения и фонтани. Със съвременните LED технологии може да се съчетаят в изключително въздействащи комбинации от вода и светлина.
Ще разгледаме някои от най-честите възможности за осветяване на фонтани и други водни обекти.
Осветление по контура - ако се цели да се акцентира върху формата на басейна. В този случай изискванията за защита са занижени в сравнение с подводните тела - минималната степен на защита е IP54 за разположените в директна близост до водата, и IP44 – за по-отдалечените. При падащи водни струи може да се подчертае или най-ниската част, където водата е на капчици, или изворът на водната струя.
Когато се осветяват фонтани или водопади, основно се прилагат два класически подхода. В единия случай се осветява широката част на пада, като насочените вертикално нагоре източници се разполагат подводно и подчертават движението на водата. Във втория случай източниците се монтират над водната повърхност пред или зад падащата вода, така че да поставят ударение по-скоро върху формата и площта й. Осветителните тела и прожекторите се позиционират в близост до дюзите, за да се акцентира върху ефекта, като обикновено се поставят на разстояние 35-50cm. Изборът на сила на осветлението е съобразено с височината на водната струя. Друг вариант, с който може да се постигне много интересен ефект при водните площи, е използването на т. нар. мобилно осветление, при което се използват свободностоящи, носещи се по водната повърхност осветителни тела. Осветлението може да бъде монтирано и под вода. На пазара вече се предлагат и водоустойчиви LED продукти, предназначени за инсталирате под вода. Те са защитени от водата с пълна изолация на компонентите, обикновено от PVC, така че работят безпроблемно дори на дълбочина.
Осветление на сгради
Външото осветление на сградите не е задължително, то няма функционално значение, нито е решаващо от гледна точка на безопасността. Неговата функция е художествена. Често се прибягва до осветление на сгради, когато те са с красива архитектура, обществено значими са, цели се акцентиране върху определена част или детайл на сградата. От друга страна, градските пространства стават много по-красиви и приятни през нощта, когато сградите са осветени. Осветлението при сградите се използва не за да наподоби естествено дневно осветеление, а като изразно средство. Разпределението на светлината върху фасадата на сградата, нейната интензивност и яркост са сред най-важните неща, които ще придадат изразителност на архитектурната форма. Също така и разположението на осветителните тела. В зависимост от ефекта, който се цели, осветлението може да е обливащо, локално или скрито. Когато се използват големи прожектори, разположени на съседни обекти, и насочени към сградата, осветявайки я интензивно, създават усещането, че я обливат със светлина. Така се подчертава формата на обекта. Особено подходящо е това осветление за големи здания като катедрали, например, както и за места с не много активен трафик през нощта.
Локално осветление се използва, когато се цели акцентиране върху отделна част от сградата, елемент от фасадата, еркер, балкон, прозорец, фриз и др. При него източниците на светлина излъчват насочена в една посока светлина. Скритото осветление предлага възможност за украсяване на фасадата на сградата по своеобразен модел. То може да подчертае архитектурния облик на сградата с нови светлинни ефекти. Сградата може да бъде осветена и само по контура – контурно осветление. Да е симетрично или асиметрично осветена. Основното изискване за архитектурното осветление е високата степен на контрол и защита на електрическите съоръжения и кабелите. Те трябва да бъдат защитени от всякакви външни въздействия: вятър, валежи, температурни колебания и пряка слънчева светлина.
Осветление на други градски обекти
Осветлението на градски обекти не е задължително, но то придава допълнителна красота на нощния облик на града. Осветлението е мощен инструмент, с който обикновени на пръв поглед градски обекти могат да бъдат преобразени в цветни и светещи забележителности. С осветени обекти градските пространства „оживяват“, стават по-приветливо и по-посещавано място. Освен това, осветените градски забележителности през нощта имат и рекламен ефект, привличат повече туристи. Някои държави имат дългогодишен опит в това отношение – осветената Айфелова кула в Париж, Статуята на свободата, операта в Сидни и много други световноизвестни забележителности, които са не по-малко атрактивни през нощта, даже осветени придобиват съвсем друг, по-вдъхновяващ вид.
Вече в повечето по-големи градове се използва архитектурното осветление, за да се подчертаят обемите на интересни и ключови сгради, да се акцентира върху паметник или друга градска атракция, осветяват се мостове, тунели, спортни съоръжения и др. Практика е в градовете с богато историческо наследство да се осветяват паметници, исторически сгради или археологиески разкопки, за да се акцентира върху историческото богатсвто и наследството, както и да се използват тези обекти с туристическа цел. При осветяване на градски съоръжения, осветлението трябва да е ненатрапчиво, да бъде дискретно вмъкнато в конструкцията, като за целта се разчита на ниши или вдлъбнати участъци. Най-често използваните тела за осветление са прожекторите. Те са разнообразни като големина, възможности за монтаж, разпределение на светлината и светлинния лъч. Също често използвани са металхалогенни, халогенни и натриеви лампи. И разбира се, все по-често и най-новите LED технологии. 23/05/2016 |