Съчленени самосвалиТъй като новите технологии позволиха самосвалите с твърда рама да увеличат полезния си товар до 400 тона (363.6 метрични тона), основното приложение на големите камиони с твърда рама се измества все повече и повече към големите строителни обекти със земекопни работи и към минното производство. През същия период аргументите за съчленените самосвали в строителството се засилват главно поради тяхното по-сигурно движение върху неравни земни повърхности. Където двете се пресичат, трябва да се направят трудни избори в зависимост от отделните параметри като пътни повърхности, наклони, време на работа и разбира се, първоначална и пълна стойност.
На изложението bauma 2016 Volvo Construction Equipment показа своя нов A60H съчленен самосвал – една машина с капацитет 55-тона (50-метрични тона), готов за „битка“ със също така впечатляващия B60D ADT от Bell Equipment. Въпросът е защо Volvo избра този момент за производство на своя най-голям досега самосвал. Докато 40%-ното увеличение на полезния товар при модела A40 от Volvo ще намали стойността за един метричен тон и ще увеличи продуктивността, производителите успяха преди да устоят на изкушението да конструират по-големи модели и да навлязат в една пазарна ниша между естествените територии на двата типа самосвали. Volvo отговаря на увеличаващото се търсене от клиентите на самосвали с по-големи полезни товари. Според компанията A60H e осъществима алтернатива за клиенти, понастоящем използващи самосвали (дъмпери) с твърда рама, работещи по меки, неравни или стръмни пътища. Заедно с оптимизиране на производството Volvo оповести, че новият самосвал спомага за редуциране на разходите, тъй като нуждата от поддръжка на пътищата за самосвали е сведена до минимум. A60H e оборудван с технология, осигуряваща оптимална работа, включваща интелигентни мониторингови системи като MATRIS, CareTrack и Бордова теглоизмерителна система от Volvo. С дизайна Volvo Care Cab централно позиционираната седалка предлага добра видимост във всички посоки, докато комфортните условия включват климатичен контрол и ниски нива на шум, както и подобрено управление и окачване.
Усъвършенстване
Bell Equipment представи за първи път своя собствен 60-тонен съчленен дъмпер (ADT) B60D на Bauma Africa 2013, където той бе приветстван, поради факта, че представлява усъвършенстване на самосвалите с твърда рама със същия капацитет като се представя добре по променливи пътни повърхности. При пускането му на пазара той даде знак за размиване на границите между машините с твърда и съчленена рама, като Bell бяха уверени, че ще спечелят на своя страна собствениците на мини и кариери в Южна Африка поради неговата маневреност върху трудни терени. Поради тази причина пътищата изискват по-малка поддръжка, което значително намалява разходите. B60D има два задвижващи моста, осигурявайки възможност за 4х4 задвижване. Неговата твърда рама увеличава здравината му, както буквално, така и като изключително търговско предложение. Докато най-големите съчленени машини се конкурират с тези с твърда рама, съчленените дъмпери с по-малък капацитет до голяма степен се развиват по собствен начин като продажбите на самосвали с твърда рама падат през последните три години.
Издръжливост
Със своя подновен съчленен дъмпер TA400 Terex Trucks се фокусира главно върху увеличената издръжливост и защита на компонентите, включително подобрени хидравлични маркучи, електрически интерфейси, трансмисионни тампони и спирачни тръбопроводи. За да удължи живота на хидравличните компоненти, компанията въведе магнитни филтри за налягане, намаляващи риска за навлизане на замърсители в системата и пазейки чисто хидравличното масло. ТА400 има също така мултидискови спирачки с принудително охлаждане, електронно активирана моторна спирачка и шестстепенно модулиращо трансмисионно забавящо устройство. Terex Trucks твърди, че висококачественото масло на съчленения дъмпер увеличава сервизните интервали до 6000 часа и информира, че задвижването на дъмпера чрез диференциал с ограничено приплъзване може да поддържа теглителната сила дори и на най-трудните терени. Както вече бе споменато, комфортът на водача е висок и Terex Trucks са предвидили антивибрационни тампони за двигателя и кабината, както и амортисьорни ограничители на цилиндрите за управление. Информацията за работата на машината също е подобрена чрез диагностика, включваща качеството на маслата, нивата на маслата, живота на филтрите и различните кодове за повреди. TA400 Gen 10 беше показан на bauma 2016. Компанията обещава по-нататъшни модели в гамата на съчленените самосвали по-късно тази година и през 2017 г. Междувременно, Hitachi съобщава за ненамаляващата мощ и надеждност на своите самосвали с твърда рама, предлагайки 65-тонния самосвал EH1100- 5 да се конкурира с големите съчленени машини на строителни площадки и кариери. Той се характеризира с Tier 2 Cummins двигател с мощност 760 к.с. или с MTU двигател от Серия 2000, както и с автоматична трансмисия Allison H6620A. EH1100-5 има активна контролна система за теглителната сила, която е фино настроена за контролиране въртенето на колелата при влажни и кални условия. От гледна точка на използваемостта арматурното табло на кабината е заменено с 25сm екран, който също може да се използва за диагностика и отстраняване на неизправностите.
Твърда рама срещу съчленена рама
Дъмперът с твърда рама никога не е бил истинска конкуренция в реалните ADT приложения (такива като строителство на автомагистрали и премахване на покриващите скали в кариерите), обаче ADT се опитват да вземат част от пазарния дял на дъмперите с твърда рама. Това е поради факта, че ADT могат да комбинират и двете дейности, пренасяйки товар от А до Z в почти всяко приложение, при което дъмперът с твърда рама „се предава“, когато склоновете са твърде стръмни или когато има меко/лошо състояние на земята. ADT преодолява тези препятствия безпроблемно. Големият ADT има само това преимущество на големи строителни площадки като транспортирането от едно място на друго става по-трудно, подобно на дъмпер с твърда рама (RDT). В действителност може да се види, че по-малките кариери заменят RDT с по-големи ADT, за да поддържат същата производителност и да комбинират повече работи, увеличавайки възвращаемостта на инвестициите. Известно е, обаче, че ADT има по-кратък експлоатационен живот от RDT, тъй като е по-сложна машина с по-скъпа поддръжка. Наскоро Doosan пусна на пазара нови версии на своите съчленени дъмпери DA30 и DA40, съответстващи на емисионните изисквания от Етап lV/Tier 4 Final. Камионите се характеризират с шарнирно окачване зад пръстена за завиване, за да се осигури еднакво разпределение на теглото върху предния мост. Doosan уточнява, че шарнирното окачване, във връзка със свободно люлеещата се задна тележка тип „тандем“, гарантира постоянен контакт на 6-те колела и движение с еднакво разпределение на мощността по трудни терени, отричайки съществуването на необходимостта от електронни средства като контрол на теглителната сила.
В отговор на актуалните изисквания
Caterpillar е друг от основните играчи на пазара за самосвали и понастоящем представя своите съчленени дъмпери от C2 Серията в обхвата от 26.5 тона (24 метрични тона) до 31 тона (28 метрични тона). Всички тези по-малки машини се характеризират с мощни двигатели и авангардно трансмисионно управление заедно с мокри спирачки на всички мостове и автоматичен контрол на теглителната сила. От гледна точка на дизайна на двигателя, и трите нови Cat модела са налични в US EPA Tier 2 / Eтап II иTier 3 / Етап IIIA еквиваленти или в Tier 4 Final / Етап IV конфигурации, за да съответстват на световните емисионни стандарти.
Обхващаща съчленените камиони и тези с твърда рама, системата за задно разтоварване на коша Philippie-Hagnbuch’s (PHIL’s) включва нож, който просто избутва материала навън от задната част на коша на дъмпера. Тъй като не е необходимо повдигане на каросерията на камиона, товарът може да бъде разтоварван на места с ограничена височина. Материалът може също така да бъде разтоварван при движение на камиона, давайки възможност за по-равномерното му разпръскване, ако е необходимо. Бутайки хоризонтално от предната към задната част, системата позволява на камионите, ADT или RDT, да поддържат нисък център на тежестта като разтоварването може да се извършва по наклонени и меки терени. Счита се, че PHIL системата може да разтовари повече от товара, даже трудни за разтоварване материали, които могат да полепнат по дъното или страничните части на каросерията, тъй като помитащото движение на ножа елиминира на практика целия материал. 23/05/2016 |