С прилагането на иновативни подходи ще се постигне ефективно използване на водния ресурсРазговор с инж. Росица Димитрова, Управител на ВиК-БлагоевградИнж. Димитрова, ВиК Благоевград получи сертификат, като част от международна награда за принос в областта на технологиите във водния сектор. Бихте ли казали повече за отличената технология?
Двигателят на цялата идея е проф. Атанас Тасев. Tой получи престижната награда от Международното специализирано изложение за оценка на най-новите постижения в областта на водния сектор и енергетиката WEX Global Awards, а на ВиК-Благоевград бе връчен сертификат с признание за успешното партньорство.
Радвам се, че се доверихме на технологията, разработена от проф. Тасев и позволих експериментите да се проведат при нас и да участваме активно в процеса. Горда съм от факта, че на такова високо ниво забелязаха това, което правим. Този проект е с изключително голямо значение, тъй като от години се търси трайно решение на проблема с утайките, които се генерират от пречиствателните станции за отпадъчни води. Всички от сектора работим в тази посока, изготвят се програми за оползотворяване и управление на утайките, но в крайна сметка не се стига до единно решение и всеки самостоятелно се опитва да се справи с този проблем.
Сега вече отговорно мога да заявя, че е намерено трайно решение за оползотворяване на утайките от пречиствателните станции за отпадъчни води – те се третират по патентованата от проф. Тасев технология и вече се превръщат в биологичен продукт с високи наторителни способности.
Как гледате на това отличие? В този ред на мисли, какво значение отдавате на иновациите в сектора?
Относно отличието, разбира се, че съм поласкана от факта, че именно нашето дружеството участва в проекта и получи признание. А за иновациите, определено за мен и екипa ми те имат огромно значение.
Основната цел на иновациите е да осигурят трайни решения за рационално използване на водните ресурси. Усилията трябва да бъдат насочени към това с какви подходи, методи и технологии да се търсят практически решения. С прилагането на иновационни подходи ще се решат много от проблемите, свързани с водния баланс на страната ни и намаляване на физическите и търговските загуби на вода. Целта е да се постигне ефективно използване на водата като един от най-ценните ресурси.
В този смисъл и мотото, от което се ръководи Водоснабдяване и канализация - Благоевград, е - „Вода! Иновации! Качество!“
Бихте ли казали как се развива дружеството към днешна дата при текущите промени във ВиК сектора в хода на Водната реформа?
През април подписахме договор за стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК мрежата и съоръженията в обособената територия на Водоснабдяване и канализация – Благоевград, и дружеството е избрано за оператор на Асоциацията по ВиК в Благоевградска област. Гарантирам, че дружеството ще положи максимални усилия да се справи с гласуваното му доверие.
Изправени сме пред един сериозен проблем. А именно, че без да има консолидация, няма как да усвояваме средства по ОП Околна среда. Това е първата крачка за осъществяване на реформата във ВиК сектора с оглед повишаване на неговата ефективност. Призовавам кметовете и общинските съвети от Петрич, Сандански и Кресна да финализират в най-кратък срок дейностите по окрупняване на общинските дружества в държавното, защото това е единственият ни шанс да подменим изцяло амортизираната ВиК мрежа по градовете и селата.
Също така е важно тя да бъде контролирана и управлявана на съвременно техническо ниво.
В момента Европа дава на България не много, но все пак някакви средства- 1,3 млрд. лв. по програма ОПОС 2014-2020 сектор Води. Единственото условие, обаче, е да е налице консолидация на ВиК дружествата по области.
Да работим така, че да отговорим адекватно на потребностите на обществото. Няма как да кандидатстваме поотделно и да получим средства, защото бенефициенти ще са операторите, а не общините.
Да осигурим качествена услуга на добра цена, така че да оправдаем доверието на хората е най-важното предизвикателство за нас, но средствата, с които оперираме, за да обслужваме 107 населени места на територията на 10 общини /Благоевград, Симитли, Банско, Разлог, Белица, Якоруда, Гоце Делчев, Хаджидимово, Сатовча, Гърмен/, са крайно недостатъчни. Това пряко се отнася до потребителите, за които, освен цената, е важно и качеството на самото обслужване, но без инвестиции и реконструкция е доста трудно.
В заключение, няколко думи за очакванията Ви относно реформите в сектора?
Важното е, че вече имаме одобрена стратегия за развитие за ВиК сектора, тоест имаме начертана карта, сега само трябва да извървим необходимите стъпки. Завършването на процеса по прехвърляне на ВиК активите и сключване на договорите за стопанисване и експлоатация между асоциациите и операторите е към финала.
Осъществяването на водната реформа е основно условие, за да започне усвояването на средства от оперативната програма „Околна среда” за ВиК сектора и да стартират новите проекти, тази реформа е изключително важна за всички в дългосрочен план и ние трябва да работим в тази посока.
Всички, които спъват по някакъв начин реформата или пречат за нейното осъществяване, ще носят лична отговорност пред обществото и своите избиратели. Тук визирам кметове и общински съветници по места.
Вярвам, че всичко това ще се случи. Стартът на реформата е факт и трябва да се финализира. Това е начинът да се решат дългогодишни проблеми в сектора.
Убедена съм, че всички ще тръгнат в тази посока, защото средствата, които могат да се усвоят, ще помогнат за подмяната и управлението на ВиК мрежата, която почти навсякъде е компрометирана и амортизирана, изграждана преди десетилетия.
Всичко това, което ще се случи, е в интерес на обществото и потребителите. 12/07/2016 |