ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 4, 2016

Пътните проекти изискват постоянен контрол при проектиране и изпълнение

Разговор с инж. Метакса Метаксов, Ръководител група – Проектант, Пътпроект 2000

Пътните проекти изискват постоянен контрол при проектиране и изпълнение

Инж. Метаксов, бяхте награден от СПИК за иновативен подход при разработване на пътни проекти по АМ Струма. Бихте ли разказали в какво се състои същността на подхода?
Иновативният подход, за който бях отличен, се състои в начина, по който се управляваше целият проект. Проектът е съвкупност от няколко части – част Пътна, част Конструктивна на големите съоръжения, част Електрическа, част ВиК и др., и предвид мащабите на проекта, обемът работа е много голям. И за да бъде доведен до успешен край, всички части трябва да бъдат правилно управлявани и съгласувани помежду си, за да може при изпълнение на проекта да няма затруднения за Строителя и всичко да се изпълни в максимално кратки срокове и с много високо качество. За да се постигне това, работата по всички части трябва да е в синхрон, да е стикована.

Използвам възможността да кажа, че тази награда не е само за мен. Тя е за целия колектив на Пътпроект 2000, за усилията, които всички положихме, работейки по този проект. Наградата, разбира се, е и допълнителен стимул да влагаме все повече от себе си във все по-предизвикателни проекти занапред.

С какви предизвикателства ще е свързано изграждането на останалата част от АМ Струма – Лот 3?
Участък Лот 3 е разделен на три подучастъка – Лот 3.1, Лот 3.2 и Лот 3.3. В момента се проектират Лот 3.1. и Лот 3.3. Най-трудният участък за изпълнение ще бъде Лот 3.2. Основното предизвикателство там ще е изграждането на новия път в непосредствена близост до съществуващия път. Предвид интензивния трафик в района на Кресненското дефиле, за строителя ще е предизвикателство да организира така процеса по изграждане на новия участък, че да не възпрепятства движението, от една страна, и от друга – да създаде условия за безпроблемното протичане в срок на строително-монтажните работи.

Бихте ли споделили за други интересни проекти, по които сте работили/работите?
Интересен проект, по който сме работили, и в момента е на етап строителство, е рехабилитацията на път с. Рила – Рилски манастир, участък около 30 километра. За мен този проект беше предизвикателство от гледна точка на това, че там се намира изключително известен и посещаван туристически обект, паметник на културата – Рилският манастир, и искахме да направим проект с много високо качество. Както споменах, в момента се изгражда, и след една две години очакваме да видим и крайния резултат.

Друг проект, също рехабилитация, по който работим, е пътят Асеновград-Кърджали с дължина 34 километра. В този проект основното предизвикателство произлиза от недостатъчната широчина на съществуващия габарит. Настилката също беше в много лошо състояние. Но с подробен комплекс от проектантски решения изготвихме проект в съответствие с нормативните документи и изисквания. Благоприятно за проекта се оказа и наличието на достатъчен сервитут. Считам, че постигнахме много добри технико-икономически експлоатационни качества за този проект.

Като специалист по пътни конструкции, и работещ в сектора, бихте ли споделили очаквания си за неговото развитие?
Определено бих казал, че има раздвижване в сектора, тъй като последните години изключително много се набляга на транспортната инфраструктура, която не е в много добро техническо състояние. Хубавото е, че държавата отдава значение и на рехабилитацията и реконструкцията на пътни отсечки. В момента мисля, че се развиваме с едни много добри темпове, бих казал даже интензивно, важно е само да запазим тези темпове на развитие. И мисля, че в края на този програмен период, 2020 година, ще имаме една много добра инфраструктура – както републиканска и общинска пътни мрежи, така и градската среда. Не по-малко важно е и непрекъснатото и стриктно следене за качеството на проектите и впоследствие за качеството им на изпълнение.