До 2020 г. очакваме 60% годишен ръст на електромобилитеРазговор с Ангел Николов, Председател на БАЕПСГ-н Николов, бихте ли представили в началото Българската Асоциация Електрически Превозни Средства?
Асоциацията е създадена през 2010 г. от група ентусиасти, обединени около идеята да подобрят условиятa на живот в града. Целите ни са чрез увеличаване на броя на електромобилите да постигнем по-ниски нива на шум, намаляване на вредните емисии в атмосферата и постигане на устойчив и икономичен начин на транспорт. Вярваме, че електромобилите са бъдещето, като прогнозите показват, че до 20 години около 50% от продадените превозни средства ще са електрически. В момента в асоциацията членуват около 40 члена физически лица и 5 члена юридически лица. Членовете ни са от различни сфери на дейност – бизнесмени, предприемачи, журналисти, компютърни специалисти, но всички обединени от една идея – за по-чиста градска среда и устойчив транспорт с минимално въздействие върху околната среда.
Разкажете повече за някои проекти, по които работите.
Проектите, по които текущо работим, са свързани основно с популяризиране на електромобилността сред институции, бизнеса, гражданите. За тази цел организираме пиар кампании, имаме активен сайт и фейсбук страница, където отразяваме новини от областта на електромобилния транпосрт, редовно пращаме бюлетин до членовете си. Участваме в развоен проект, с партньори от Европа, където се реализира инженеринг на електромобил от нулата. Правим дизайн, прототип и тестове на електромобил, който да се даде на потенциални инвеститори, които да произвеждат електромобили във всяка страна по света. Организираме еко рали, срещи на собственици на електромобили, забавни игри с награди и много други инициативи за популяризиране на електромобилността и повишаване на информираността сред хората.
С какви темпове се развива електромобилният транспорт в страната ни? Кои са предизвикателствата пред страната ни в постигането на устойчив електромобилен транспорт?
Ние следим отблизо развитието в България и глобално от 2010 г., и смело мога да твърдя, че 2015 година се усети „събуждане“ и доста голям интерес към електромобилите. Забелязва се и повишение на предлагането от производителите, и от дилърите. Бяха представени два нови модела за България. Тази година очакваме още няколко модела. Ако трябва с някаква статистика да онагледя темповете, от началото на годината електрическите и хибридните автомобили (общо) са около 1500. Нашата прогноза е, че до 5 години ще се увеличат до над 20 000 (около 60% годишен ръст). Като в страната основният ползвател на електромобили е бизнесът – компании, които правят доста голям пробег в градски условия (куриерски услуги, компании в сферата на доставките, общински учреждения, финансови институции, СОТ и др.).
Широко разпространен, обаче, е митът, че тези автомобили са по-скъпи. И ние се опитваме да променим тази нагласа. Да, те са по-скъпи като начална инвестиция, като покупна цена, но ако се експлоатират над 25 000 километра годишно, те стават икономически по-изгодни. След 4-тата година вече излизат по-евтино, а при покупка на лизинг още на първата година.
Друго, което ние отчитаме като пречка, е липсата на достатъчно на брой публични бързозарядни станции. За сравнение, ако при една конвенционална зарядна станция електромобилът се зарежда в рамките на 6 часа, при бързозарядните батерията се възстановява за около 30-45 минути. В София в момента има около 20. Като в това число не са включени ведомствените, за които нямаме статистика.
Какви са тенденциите в световен мащаб?
В световен мащаб безспорен лидер е Норвегия. Това е така от една страна, защото мисленето на хората е много различно, и от друга – освобождаването от екотакси. За миналата година над 25% от всички продадени автомобили в Норвегия са електромобили. В глобален мащаб електромобилността е най-развита в Щатите, Япония и Китай. Прогнозите на водещите пазари са за ръстове от над 40% годишно нарастване през следващите години. 12/07/2016 |