Приоритет в работата на Пътища и мостове са иновативните и модерни технологииРазговор с инж. Росен Колелиев, Управител на Пътища и мостовеИнж. Росен Колелиев е завършил ВИАС през 1978 г. Има специализация към Катедра „Пътища“ на тема: „Проектиране и строителство на автомагистрали“. Завършва пълния курс по специалността „Икономика на строителството“ във ВИНС Варна. Член e на Управителния съвет на Камарата на строителите в България и председател на секция „Инженерна инфраструктура“. Управител на фирма Пътища и мостове от 1998г. Член-кореспондент на МАНЕБ (Международна академия за наука, екология и безопасност).
Инж. Колелиев, в началото на нашия разговор бихте ли споделили с читателите на Списание ИНФРАБИЛД как се развива компанията?
Както повечето български строителни компании фирма Пътища и мостове през 2016 година силно намали обема на извършените СМР. Този спад в продукцията на строителното производство на фирмата, в частност и на строителната продукция като цяло за страната, се дължи на неизпълнение на заложената инвестиционна програма в държавния бюджет и липсата на административен капацитет за даване на ход на европейските програми от страна на правителството. Надяваме се 2017 година да бъде много по-добра за строителния бранш и фирмата.
Въпреки намаления обем, за обект Антично комуникационен комплекс Сердика; Втори Етап Консервационно-реставрационни работи и СМР на подземно археологическо ниво под ниво бул. Княгиня Мария-Луиза и под площад Независимост; Трети етап – Консервационно-реставрационни работи и СМР на открито археологическо ниво между бул. Княгиня Мария-Луиза и ЦУМ, фирмата бе отличена със Златен отвес – най-престижната награда на варненските строители и с награда Сграда на годината в категория Сгради паметници на културата.
Познати сте с иновативния подход при производство и влагане на качествени материали в строителството. Бихте ли разказали повече за интересна фирмена разработка?
Фирма Пътища и мостове винаги се е отличавала с иновативност и използване на модерни технологии. Ние сме единствените в България, които усвоихме модерната и икономична технология за синхронно полагане на повърхностна обработка. По тази технология се полага повърхностен пласт 1-1,5cm върху съществуващата настилка, с което се постига увеличаване на „жизнения цикъл“ на пътната настилка или пък се създава ново пътно покритие.
Наша гордост е изобретеното от нас вещество, което се използва за свързване на т. нар. фрезован материал и превръщането му в „студен асфалт“. Фрезованият материал е ценна суровина, защото съдържа битум и фракции, но досега се използва най-вече като инертен материал за подосновни пластове и скъпоструващият битум се похабяваше.
Технологията за използване е изключително елементарна – обикновено смесване на фрезования материал и свързващото вещество при дневна температура води до получаване на готова студена асфалтова смес, която може да се полага при температури от -10 до +50оC, както ръчно, така и машинно. С това се дава възможност и на неспециализирани изпълнители да извършват дребни ремонтни дейности, свързани с асфалт.
Бихте ли споделили с читателите в какви обекти вече е внедрена тази технология? Разкажете малко повече за тях.
Синхронна повърхностна обработка направихме на път в Община Севлиево, на ТИР – паркинг, обслужващ завод Агрополихим и на горски път в Шуменска област. Резултатите са добри и надминаха нашите очаквания.
Колкото до технологията и материалите за използване на фрезован материал, в най-скоро време ще направим официално представяне, на което ще поканим колеги, представители на общини и други ведомства, които биха се заинтересували от тази щадяща природата, лесно приложима и икономична технология.
В скоро време ще предложим на пазара и материал за т. нар. „fog seal”. Това представлява технология, удължаваща „жизнения цикъл“ на пътната настилка чрез запечатване на пукнатини и регенериране на съществуващия асфалт.
Самото полагане е елементарно – с обикновени гудронатори под налягане се разпръсква изобретена от нас течност, която, попадайки върху асфалтовата настилка, допринася за посочения по-горе ефект.
По какви обекти работите?
В настоящия момент започваме строителство на третия си магазин ЛИДЛ, този път край Созопол. Очакваме всеки момент да минат обжалванията на 15 лота по програма ОП „РР“ и да започнем строителството на Лот 8, за който сме на първо място според решение на комисията за избор.
Споделете за участието си в някои реализирани инфраструктурни проекти.
Фирма Пътища и мостове е реализирала стотици обекти в страната през близо 25-годишната си история. Сред най-значимите се нарежда изпълнението на обект „Реконструкция и електрификация на ж.п. линия Свиленград – турска граница”, който е с обща дължина от около 18 100 метра, като по трасето фирма Пътища и мостове има изпълнени 16 ж.п. моста, 1 пътен надлез, 1 пешеходна пасарелка и 24 броя водостоци. Част от този обект е изграждането на моста над р. Марица с дължина над 433 метра и ширина 7,5 метра. Това е най-големият жп виадукт в България, изграден през последните 50 години, като освен с уникалната си статическа схема, мостът се отличава и с прекрасна визия.
В заключение, какви очаквания имате за развитието на пътната инфраструктура в страната? В тази връзка, имате ли конкретни фирмени планове, за които да споделите?
По отношение развитието на инфраструктурата смятам, че още нямаме действена и реална стратегия за развитие на РПМ, а от там и програма за нейното осъществяване. Работи се „на парче“, което води до много субективизъм и грешни решения, свързани с неефективно влагане на средства и обслужване не на държавни, а на лични интереси.
Вече забравихме за т. нар. „библия на Плевнелиев“ за седем магистрали и седем скоростни пътя. Каним се да строим тунел под Шипка, а направлението София – Варна не е обезпечено и т.н. Надявам се най-после да се въведе единна стратегия и програма за изпълнението й, които да се прилагат независимо това кой управлява страната и МРРБ. 03/04/2017 |