ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XI, брой 2, 2017

Предстои реализацията на проекти за по-красив и модерен Плевен

Разговор с г-н Георг Спартански, Кмет на Община Плевен

Предстои реализацията на проекти за по-красив и модерен Плевен

Георг Спартански е роден на 4.07.1963г. в Луковит, Област Ловеч. Завършва средно образование през 1982 г. като възпитаник на Немската езикова гимназия в Монтана. През 1990 г. завършва като дипломиран магистър по право Юридическия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски“. От 1990 г. е адвокат в Адвокатска колегия-Плевен, Три поредни мандата в периода 1999-2011 г. е председател на Общински съвет-Плевен. Четири мандата е член на българската делегация в Конгреса на местните и регионални власти към Съвета на Европа в Страсбург. Общински съветник в мандата 2011 - 2015 г. на Общински съвет – Плевен. От 2008 г. до 2012 г. председателства Постоянната комисия по „Организация и взаимодействие между общинските съвети и общинските администрации“ на Националното сдружение на общините в Република България. Носител на званието Общинар – Реформатор”, присъдено от Националното сдружение на общините в Република България през 2010г. Наградата е за цялостен принос в утвърждаване и развитие на местното самоуправление в България, връчена за първи път на председател на общински съвет. От 2016г. е заместник-представител в Българската делегация в Комитета на регионите на Европа. От 2016г. е заместник-представител в Съвета по децентрализация на държавното управление при Министерството на регионалното развитие и благоустройството на Р България.

Уважаеми г-н Спартански, в началото бихте ли споделили как се развива градът от встъпването Ви в длъжност?
Като новоизбран кмет не бих започнал с това да се оправдавам в какво положение съм заварил състоянието на общината, нито ще се хваля колко много съм постигнал. Имахме за довършване 5 проекта, които бяха на ръба на провал, но с екипа ми успяхме да се справим успешно и ги приключихме в срок. За моя гордост нямаме финансови задължения като Община. Новия програмен период стартирахме успешно. Предстои ни да реализираме редица мащабни проекти и нелеката задача – да контролираме голям финансов ресурс.

Не бих правил оценка на работата си. Още повече, че година и няколко месеца от началото на мандата е твърде кратък период от време, за да се направи по-съществена оценка докъде сме стигнали. Гражданите на Плевен са тези, които ще дадат оценка за постигнатото до момента.

В началото на годината беше подписан договорът за водния цикъл на Плевен и Долна Митрополия. Бихте ли казали какво е значението на този проект?
Това е един много значим и отговорен за общината проект. Стойността му е почти 120 млн. лв. с ДДС (по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“) – сериозно финансово усилие и още по-голяма отговорност. Безспорно реализацията му ще доведе до редица практически ползи в много отношения. Проектът ще осигури по-добро водоснабдяване, по-добра канализация, а пречистването на отпадъчните води ще се осъществи по отношение на 130 000 души. Ще се осигури възможност тези отпадъчни води да бъдат третирани по един екологичен начин, а не просто да се изливат в почвата. Важна част от инвестицията е и изграждането на водния цикъл на четири населени места – Ясен, Буковлък, Долна Митрополия и Тръстеник, които са разположени по поречието на р. Вит и в нейния водосбор. Ще се възстанови екологически водният фонд на общините от този воден цикъл, ще имаме по-качествена питейна вода, ще се намалят водните загуби в мрежата – от 49% на 37%.

С този проект ще създадем една съвременна услуга, защото е недопустимо по европейските стандарти да има населени места без канализация и нормално водоснабдяване. Разчитаме и сме благодарни на това европейско финансиране, тъй като сами не сме в състояние да покрием стандартите. Надяваме се на успешна реализация на проекта в срок, а фанфарите оставяме за финала, след като проектът бъде приключен без финансови корекции.

Бихте ли споделили какви приоритетни проекти за подобряване на градската среда са предвидени в програмата на Общината?
Както споменах, разчитаме основно на европейски средства в реализацията на проектите, като Плевен е една от общините, за които целево ще бъдат осигурени средства. По „Региони в растеж“ близо 50 млн. лв. ще бъдат разпределени в три основни направления – интегриран градски транспорт, по-добра градска среда и образователна инфраструктура.

Предстои изпълнението на втория етап на проекта за интегриран градски транспорт. Той включва въвеждане на тикет-система в тролейбусния транспорт, изграждане на видеосистеми за наблюдение на кръстовищата и закупуване на нови 14 тролейбуса към вече доставените 40 чисто нови тролейбуса, а също и обслужващи машини за работата им. Този проект, който е на обща стойност близо 17 млн. лв, е много важен за града, защото след приключването му Плевен ще има изцяло подновен и 100% екологичен транспорт, а гражданите и гостите ще получават една много по-добра услуга. Относно образователната инфраструктура се предвижда да бъдат рехабилитирани и оборудвани редица детски градини. По третата ос на програмата, която касае градската среда, е планувано да бъдат ремонтирани 20 основни улици в града, пешеходни мостчета над река Тученица и няколко нови детски площадки. Ще бъдат реновирани и някои емблематични зони като Градската градина и Водната каскада. Изцяло подновен ще бъде и площадът пред Драматичния театър. В подготовката на изпълнението на тези проекти вече сме в доста напреднал етап, като за някои от позициите има избрани и изпълнители. Поставили сме си за цел да усвоим максимално средствата по европейските програми и ще положим всички усилия да реализираме проектите в срок, за да избегнем финансови санкции. И, разбира се, важно е да изпълним тези програми, защото проектите ще направят Плевен по-красив и модерен град.

За града ще има и други позитиви при реализацията на предвидените проекти. Ще се разкрият нови работни места, водим преговори с инвеститори и за нови производства, които допълнително ще осигурят трудова заетост.

В заключение на разговора бихте ли споделили с какви очаквания сте за бъдещото развитие на общината?
Намираме се в нелек период на смяна на власт и нашите очаквания са той да приключи без особени сътресения, новите управници бързо да встъпят в правомощията си и да изпълняват задълженията си. Годината е много важна, тя е първа от новия програмен период за общините, и ние, общинските кметове, ще разчитаме много на държавната власт. Очакваме сътрудничество от нейна страна, а не противопоставяне и противоборство. Надявам се да няма забавяне и спиране на процедури, свързани с европейско финансиране. На фона на всичко това пред страната ни предстои още по-отговорна работа, свързана с председателството на Съвета на ЕС догодина. Затова и моите пожелания и надежди са за бързо решаване на актуални проблеми и работа между институциите в синхрон, защото общините на България това е държавата, и държавата – това са общините. Усилията на всички трябва да са в една посока, само тогава ще има резултати.