Завършихме проект за едновременно пречистване на водите на 4 компанииРазговор с инж. Дик Ферстиг, Управител на AWT Watertreatment Инж. Ферстиг, бихте ли представили на читателите на списание Инфрабилд компанията AWT Watertreatment и предлаганите от Вас продукти и услуги?
Компанията AWT Watertreatment е основана през 2002г.. Основният фокус на нашата дейност са инженерните продукти, системи, услуги и решения, свързани с пречистването на отпадни води.
Партнираме си с компанията Mitsubishi, като ние сме основен доставчик на техните биореакторни мембрани. Това, което отличава мембранните биореактори (MBR) от традиционните системи за биологично пречистване с биобасейни, е наличието на мембранни модули. Те са алтернатива от по-висок клас на използваните в конвенционалното пречистване утаители и дезинфекциращи устройства. Така MBR осъществяват по-високотехнологично и значително по-качествено пречистване на отпадъчните води.
До момента сме построили над 150 пречиствателни станции за отпадни води в Европа, които са с различен капацитет – от 1 до 800m3 на час.
Представете някои от проектите, по които сте работили.
Последният проект, по който работихме, е много мащабен. Става въпрос за пречиствателна станция в Тилбург, Холандия, която обслужва 4 големи световни компании – Coca-Cola, FujiFilm, Agristo и IFF. Всяка една от тези компании изпомпва отпадните си води в това съоръжение. Те заедно подават около 800m3 вода за час.
Тъй като естеството на производство на всяка една от тези 4 компании е много различно, съответно и отпадните води имат различен химичен състав. И тук идва иновативното решение – да комбинираме по такъв начин технологията, че смесването на води с различен състав да подпомогне пречистването им. Ще дам малко повече пояснения за какво става въпрос.
Например, отпадните води от едната компания са с висок процент нитрификация. Това може да се използва за пречистване на водите от другата компания, която е с повишено количество захари. Използването на особеностите на единия вид отпадъчна вода, за да се пречиства другия вид определено намалява разходите за третиране на отпадъчните води. Това е първият проект в Европа, при който 4 компании с различни производства си събират и обработват водите в едно пречиствателно съоръжение, като се използва разликата в химичния състав на водите, за да се неутрализират взаимно при пречистването.
Бихте ли споделили повече за ползите от реализацията на този проект?
В резултат на това, че отпадъчните води взаимно се пречистват, всяка една от компаниите е намалила разходите си за пречистване на води с 40%. Освен това, 20% от пречистената вода се връща обратно за повторна употреба в компаниите. Работи се и по друг проект, при който част от пречистената вода да се инфилтрира в почвата, за да се повдигне нивото на подпочвените води в този район и така да се подпомогне дейността на местните фермери.
Местната водоснабдителна компания също има полза от този проект. В района, където са предприятията и пречиствателното съоръжение имаше необходимост от разширяване на канализационната мрежа, поради увеличен ръст на гражданското строителство.
В случая водоснабдителната компания няма да има нужда да изгражда допълнителна инфраструктура за отвеждане на увеличените битови отпадни води, тъй като съвместното пречистване на отпадните водите на тези 4 компании, което вече се извършва в новото съоръжение, освобождава заеманата до момента част от капацитета на градската канализационна мрежа.
Ние сме изключително доволни от реализацията на този иновативен проект, единствен засега.
Радваме се, че има все по-голям интерес към тази технология и от други компании. В момента планираме да изградим и друг модул, който допълнително третира отпадъчните вода чрез обратна осмоза, при която резултатът ще са води с много високо качество, които могат да се използват повторно за различни приложения. 21/05/2017 |