ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XII, брой 6, 2018

Гледаме на науката като връзка между администрацията и фирмите в пътния сектор

Разговор с инж. Христо Грозданов, Катедра „Пътища и транспортни съоръжения“, УАСГ

Гледаме на науката като връзка между администрацията и фирмите в пътния сектор

Инж. Грозданов, Катедра „Пътища и транспортни съоръжения“ е нова катедра, резултат от сливането на катедрите „Пътища“ и „Транспортни съоръжения“. Какви са плановете на Катедрата за развитие на научно-изследователската дейност?
Месец след официалното сливане на катедрите проф. д.ик.н.инж. Николай Михайлов, ръководител на Катедрата, организира открит катедрен съвет, на който присъства академичното ръководство на УАСГ, представители на браншови организации и съюзи, на бизнеса и журналисти. И Вие участвахте. Целта ни бе да представим 3-годишен план за развитие на Катедра „Пътища и транспортни съоръжения“. Основната ни цел е развитие на научно-изследователската дейност. За първи път сега ще използвам възможността да съобщя, че вече имаме одобрен проект от Ръководството на университета за предоставяне на помещения, където да изградим научно-изследователски център към нашата катедра. Към центъра планираме откриване на лаборатория по пътно строителство. Имаме компютърна зала, оборудване с програми за проектиране и строителство. Работим по създаване на партньорски отношения с компании от бизнеса, които да предоставят софтуер и да обучат наши преподаватели, така че да може да предадем тези знания и на студентите. Планираме и създаването на конструктивна работилница към научно-изследователския център, където студентите ще могат най-добре да се доближат до практиката. В този ред на мисли, ще си партнираме и с компании, където наши студенти ще могат да се обучават по време на стажа си.

Имате ли подкрепата на бизнеса за реализацията на поставените цели?
Да, както споменах и в предния въпрос, стремим се към партньорство с компании от бранша, защото сме убедени, че науката е връзката между администрацията и бизнеса. Отворени сме към съвместни проекти и смятаме, че можем да бъдем от полза и за двете страни. Катедрата е двигател на процеси, които към днешна дата са особено актуални. През 2015 г. на Конференцията с международно участие, която организираме, посланието ни бе „Заедно за сигурни пътища“, и панелите бяха свързани с проектирането на безопасни пътища. Водещият ни панел бе „Съвременни европейски норми за проектиране на пътища“. Проф. Михайлов тогава и чрез Български форум за транспортна инфраструктура постави въпроса за необходимостта от актуализация на Наредба 1 и 2 за планиране и проектиране за комуникационно-транспортни системи на урбанизираните територии, те не са променяни от 1979 г. Това беше първата поръчка от страна на администрацията, която изпълнихме, създаде се работна група, проф. Румен Миланов от нашата катедра ръководи екипите. Министър Лиляна Павлова още на Конференцията формулира посоката, в която да работят eкcпepтите - пpaктици и нayчните cпeциaлиcти: oпpeдeлянe нa тoчни и яcни изиcквaния зa ocнoвeн peмoнт, peкoнcтpyкция и pexaбилитaция нa cъщecтвyвaщи пътищa и yлици; пpoмянa нa изиcквaниятa зa oтвoднявaнe нa шoceтaтa, зa дa нe ce дoпycкa paзpyшaвaнe нa пътнaтa инфpacтpyктypa cлeд гoлeми кoличecтвa вaлeжи; нoви нopми пpи пpoeктиpaнeтo нa пътни cъopъжeния, гapaнтиpaщи бeзoпacнocттa и cигypнocттa нa пътя, cтpoитeлcтвo нa кpъгoви кpъcтoвищa и пътни възли, oгpaничитeлни cиcтeми и т.н.

Наредбите са факт. Желанието ни е науката да стане неизменна част от администрацията, да участва при вземането на решения, в обществените поръчки и т.н. Считаме, че така позиционирана, между бизнеса и администрацията, науката има важна роля като независим фактор.

През есента ще се проведе XI-та „Национална конференция по транспортна инфраструктура с международно участие“. Бихте ли споделили повече за предстоящото издание?
Конференцията е създадена преди 11 години от нашата катедра, тогава „Пътища“, под ръководството на проф. Иван Трифонов. Вече 11 поредни години организираме конференцията, като сме запазили първоначалната концепция, но се стремим да развиваме всяко издание, като показваме нови неща и включваме актуални теми от бранша.

Тази година, както и по-рано информирахме, водеща ще е темата за Управление на финансовия ресурс на транспортната инфраструктура. Освен тази тема, друг водещ акцент ще бъде темата за пътната безопасност. Ние предвиждаме да стартираме конференцията именно с тази тема, с панел, насочен изцяло към пътната безопасност, кръстили сме го „Мисия Пътна Безопасност“, като по този начин искаме да насочим вниманието, както на специалистите, така и на обществото, че Пътната безопасност е Мисия на всеки един от нас. Подкрепяме идеята на вицепремиера Томислав Дончев, който излезе с предложение за създаване на Централизиран орган за управление на пътната безопасност. Тази идея се разисква в научните и експертните среди доста отдавна и може би сега вече е моментът на нейната реализация. Колегите от бранша също са убедени, че това е правилният път. Предвид тази инициатива искам да отбележа, че сме в много добри отношения с Българската асоциация по пътна безопасност, Камарата на строителите, Българска Браншова Камара Пътища, с браншови организации от чужбина. Така че, очаквам да направим много добър панел по темата за пътната безопасност. В този панел ще представим и някои научни разработки за пътна безопасност. Искаме да акцентираме върху това колко е важна превенцията. Към момента ние отчитаме на какво ниво е пътната безопасност на база случили си събития и пътно-транспортни произшествия. Нашата идея е да прогнозираме къде евентуално могат да се случат подобни произшествия, да ги оценим, да им придадем икономическа стойност и тези разходи да се калкулират към експлоатационните разходи на пътя.

В направлението за управление на транспортната инфраструктура сме поканили гости от чужбина. Гост лектор ще бъде г-н Павел Ковачек, който вече няколко пъти е посещавал конференцията в качеството си на Председател на пътната администрация на Словакия. Сега е председател на неправителствена организация на инженерите в Словакия и ще ни запознае с политиките на Словакия в областта на публично-частните партньорства. От наша страна също ще участват специалисти от НКЖИ, АПИ и др.

Във втория ден на конференцията традиционно ще разгледаме темите, свързани с поддържане, проектиране и строителство на пътища и жп инфраструктура, метро. Както знаете последните няколко години конференцията разшири разглежданите теми и, освен пътищата, акцентираме върху транспортната инфраструктура като цяло. Ще вземат участие и някои колеги с изключителен опит в проектирането и изграждането на съоръжения. Лекции ще изнесат и колеги от чужбина, които ще представят интересни иновативни методи за изграждане на мостове на база използването на типови готови елементи. Ще има интересни теми и за геотехниката. Тоест, идеята на конференцията през последните години е да обхване целия процес – от планирането, през етапите на проектиране и изграждане и впоследствие експлоатацията.

Поставили сме си сериозни цели и искаме да надминем всичко, което сме постигнали досега през предишните издания на конференцията. С конференцията ще се опитаме да затвърдим ролята на науката като връзка между бизнеса и администрацията. Конференцията е мястото, където събираме водещи фирми от бранша, специалисти, най-големите международни компании, които присъстват на българския пазар, доставчици на иновативни продукти и технологии. А ролята на науката е да бъде посредник между всички тези фирми и администрацията при реализацията на проектите. Гледаме на конференцията като на още един начин за обединение на науката, бизнеса и администрацията – това, за което говорих и в началото.

Създали сме сайт на конференцията, който е публичен и достъпен и през който всеки, заинтересован от предстоящото събитие, може да получи допълнителна информация от наши представители.