Законът за ВиК отрасъла е изключително важен и необходимРазговор с инж. Иван Иванов, Председател на Българска асоциация по водитеИнж. Иванов, кои са актуалните проекти, по които БАВ работи?
Към момента приключваме един от двата проекта, които БАВ изпълнява с финансиране от Европа. Той е за насърчаване на заетостта във водния сектор, като Асоциацията е бенефициент. Реализира се по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020, с управляващ орган Министерство на труда и социалната политика. Общата му стойност е 125 854 лв., от които 118 794 лв. са безвъзмездна финансова помощ по линия на Европейския социален фонд (ЕСФ), а 7060 лв. са принос от БАВ. Изпълнява се в рамките на 10 месеца, като вече сме във финалния етап.
Проектът е важен, защото в отрасъл Водоснабдяване и канализация все повече се усеща недостигът на квалифицирана работна ръка. Насочен е към служители във ВиК дружества и незаети и търсещите работа лица, които проявяват интерес. Започнахме го с цел да анализираме състоянието на пазара и да подпомогнем операторите за намирането на подготвени служители.
Като начало извършихме анализ на ситуацията в България и обменихме добри идеи с нашите партньори по проекта от Унгария. На база на това изследване определихме една тема, която считаме за полезна и иновативна – Пречистването на отпадъчните води с индивидуални решения. Смятам, че тя ще става все по-актуална с оглед строителството на пречиствателни станции на отдалечени места, за които е необходимо изграждането на колектори. В тези случаи европейското законодателство изисква пречистването да се извършва с индивидуални решения. Затова ние, съвместно с Университета по архитектура, строителство и геодезия, стартирахме дейности по запознаване с такива решения.
Освен това популяризирахме различни възможности и иновативни подходи за обучение с помощта на съвременните технологии – дистанционно по интернет и с помощта на филми. Пред участниците демонстрирахме как те биха могли да се самообучават, използвайки видео демонстрации на терен. Учебните подготовки проведохме в 7 града – Враца, Велико Търново, Кюстендил, Сливен, София, Хасково и Шумен.
По втория проект с европейско финансиране си партнираме със специалисти от Гърция, Македония, Албания и Кипър. Целта на проекта е да се откриват и набелязват различни възможности за оптимизиране на дейностите на ВиК за пестене на електроенергия и постигане на по-качествени услуги.
Какво още Ви предстои до края на годината като инициативи?
На дневен ред са събитията, които БАВ традиционно организира – Втора национална конференция „Оползотворяване на утайките от ПСОВ“ в Старосел, и Девета международна конференция „Намаляване загубите на вода във водоснабдителните системи“ в София. Относно оползотворяването на утайките от пречиствателните станции отдавна знаем, че е съществен проблем, тъй като все още няма установено устойчиво решение. Очакваме форумът да е по-ползотворен от първия, който посветихме на тази тема. Желанието ни е да успеем да подпомогнем ВиК операторите, които търсят обмен на актуална информация и полезни контакти. Убедени сме, че този въпрос ще става все по-значим във връзка с изграждането на още пречиствателни станции у нас.
В рамките на конференцията ще проведем и конкурс за най-добра пречиствателна станция за отпадъчни води. Идеята на БАВ не е различните пречиствателни станции да се противопоставят, а да разберем от ръководителите на тези съоръжения какво е полезно, разумно и дори красиво, както и какво може да бъде променено. Сигурен съм, че всяка ПСОВ ще има с какво да се похвали и от какво да се оплаче. На тази база ВиК операторите ще могат и да разполагат с по-пълна информация за надеждните проектанти, доставчици, строители, надзорници.
Бих искал да споделя и друга важна инициатива на БАВ. Ние работим по създаването на един вид ръководство за извършване на описание на водоизточниците що се отнася до рисковете от замърсяване на питейната вода. Това е изискване, за което няма достатъчно добре разписан алгоритъм. Съществуват въпросителни, които трябва да бъдат изяснени, с цел подпомагане на ВиК операторите при изпълнение на законодателството.
Идеята за създаване на т. нар. ръководство бе провокирана на форум, посветен на качеството на питейните води, който БАВ наскоро организира в Русе. По време на събитието обект на задълбочени дискусии беше замърсяването на природните води, включително и с тежки метали, което застрашава качеството на питейната вода.
Бихте ли запознали читателите с промените и приоритетите в отрасъл Водоснабдяване и канализация?
Приоритет е Специализираният закон за отрасъл Водоснабдяване и канализация, по който бяха започнати промени, но към този момент има известен застой. Това може би се дължи на факта, че се работи по-активно по изменението на Наредба 4, която определя взаимоотношението между оператора и клиентите. Като цяло тя е добре структурирана, но има критични моменти, които създават известни недоразумения и напрежения. Например разпределението на т. нар. общи нужди в етажната собственост. На този етап се търси по-справедлив модел за по-малко оплаквания. Очакваме Наредбата да бъде актуализирана до края на септември т.г.
По-стратегически важното в отрасъла е, че пред завършване са регионалните прединвестиционни проучвания (РПИП) за 14-те области, за които ще бъдат дадени европейски средства за изграждане и реконструкция на ВиК системата. Определени са проектите, които ще се финансират. Очаква се и някои от тръжните процедури да стартират.
Споменахте Закона за ВиК – какви са неговите цели?
Към момента политиките, свързани с отрасъла, са разпилени в различни нормативни актове. Основният е Законът за водите, но в него ВиК присъства чак в чл. 193. Т.е. в текущото законодателство има неща, които трябва да се коригират. БАВ вече 7 години алармира, че създаването на Закон за ВиК е силно необходимо. За наша радост срещнахме разбиране от страна на Правителството и работата по закона, от страна на МРРБ, вече започна. Не бива да забравяме, че отрасъл „Водоснабдяване и канализация“ е основополагащ за съществуването и развитието на всяко едно населено място. И точно заради това трябва да получи своето признание за важност и значимост. Към момента сме почти в средата на 5-годишния регулаторен период, а голяма част от ВиК операторите са без приети 5-годишни бизнес планове. Очевидно е и, че окрупняването на ВиК дружествата няма да се случи навсякъде. Има неясноти и при процесите по увеличаване на цените и как ще бъдат подпомагани гражданите, които нямат възможност да плащат. Съществуват и по-стратегически проблеми, като например кой ще изгради ПСОВ в населени места с 2 000 и 10 000 еквивалент жители. Това са все въпроси, които могат да получат своите отговори чрез Закон за ВиК отрасъла. Пак със закона би могъл да се намери и стимул за публично-частно партньорство.
Да се спрем и на друга важна тема – загубите на вода. Какъв е напредъкът в разрешаването на този проблем?
Това е един от основните проблеми в България. Средно 60% са загубите, които се отчитат официално от ВиК операторите. Опитваме се да подпомогнем процеса по тяхното намаляване, като организираме форуми и срещи, на които да представяме иновативни технологии за откриване на течове и кражби. В рамките на единия от проектите, за който споменах, в партньорство със съседните ни държави, предвиждаме и закупуване на техника за обучение на ВиК оператори за откриване на скрити течове. Но истината е, че най-голям ефект се постига първо с подмяна на водоснабдителната мрежа, която все още е в много тежко състояние, и решаване на проблема с кражбите на вода. 20/09/2018 |