ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XII, брой 6, 2018

Работим за създаването на модерна, удобна и приятна градска среда

Разговор с Иван Портних, Кмет на Община Варна

Работим за създаването на модерна, удобна и приятна градска среда

Уважаеми г-н Портних, изминаха две години от последното интервю, което дадохте за Списание ИНФРАБИЛД. Как се промени общината през този период? Споделете за някои реализирани инфраструктурни проекти.
Варна се променя всеки ден, а промяната означава развитие. Последователни сме в приоритетите, които сме си поставили - разгърнали сме мащабна инфраструктурна програма за обновяване на улици, училища, детски градини. Подготвихме се добре за новия програмен период, разработихме и подадохме за одобрение много проекти и резултатите са факт – осигурихме финансиране и работим за създаване на една модерна градска среда - удобна и приятна за живеене, за работа, за развитие на бизнес. За четири години обновихме булевардите „Христо Ботев“, „Мария Луиза“, „Трети март“, „Княз Борис I“, „Цар Освободител“, „Осми приморски полк“, пешеходната зона в центъра, охранителните канали в Аспарухово. Скоро приключихме работа по бул. „Приморски“ - в обхвата от ул. „Стефан Стамболов“ до бул. „Цар Освободител“, на бул „Цар. Освободител“- от бул. „Приморски“ до бул. „Княз Борис I“, на бул. „Първи май“ - от ул. „Мара Тасева“ до кръстовището за кв. „Галата“.

Кои са актуалните ключови проекти за обновяване на градската инфраструктура, по които се работи?
По-мащабните проекти за обновяване на градската инфраструктура в момента са ремонтът на бул. „Народни будители“ в Аспарухово – от Аспаруховия мост до ул. „Мара Тасева“, рибарското пристанище в местността „Карантината“, и разбира се, изграждането и ремонта на бул. „Левски“. След завършването на новия участък и съществуващото в момента трасе, ефектът ще бъде облекчаване на движението в града, намаляване на задръстванията, извеждане на трафика извън централната градска зона, бърза връзка от летището към курортите. Правителството ни помогна много за реализацията на този стратегически обект като отпусна 80,5 млн. лв. за най-тежкия участък – от ул. „Подвис“ до ул. „Девня. Ремонтът на останалата част на булеварда е по Оперативна програма „Региони в растеж“.

Какво място заемат „зелените“ проекти и инициативите, свързани с енергийната ефективност и внедряване на повече мерки, намаляващи вредното въздействие върху околната среда?
Проектите се реализират в рамките на инвестиционната програма. Един от тях е за прилагане на мерки за енергийна ефективност на административни сгради – в случая става въпрос за сградата на ОД на МВР – Варна, на стойност 1,18 млн. лв., а другият - за многофамилни жилщни сгради на стойност 1,6 млн. лв. И по двата проекта процедурите са в ход. Работим усилено и по проект, финансиран от ОП „Околна среда“ – изграждане на канализация и пречиствателната станция в курорта Златни пясъци и селищното образувание „Ален мак“. Целта е осигуряване на по-чисти морски води чрез постигане на по-голямо покритие на канализационната мрежа в териториите, които отвеждат отпадъчните води в ПСОВ-Златни пясъци. Проектът е важен, защото това е последната голяма пречиствателна станция, която трябва да се изгради, за да можем спокойно да кажем, че в региона на Варна проблемът с отпадните води е окончателно решен. Без чисто море и чисти води няма как да развиваме устойчиво туризма, който е един от сериозните мотори на икономиката на региона. Тук е мястото да спомена и част от решените екологични проблеми чрез успешно реализирани проекти – това е модернизацията на пречиствателната станция за отпадни води на Варна и изграждането на Регионалната система за управление на отпадъците.

Kои други сфери също са на фокус и с приоритет в работата на Общината?
Варна е град с огромен потенциал, който развиваме динамично, успешно и устойчиво. Най-големият капитал са младите хора – над 40 000 студенти, например, се обучават в 6-те университета в града. Затова важна сфера, за развитието на която работим, е образованието и създаване на възможности за развитие на младите хора. Подобряваме материално-техническата база – и със средства от общинския бюджет, и с пари от оперативните програми реновираме училища и детски градини. В диалог сме с университетите, готови сме да бъдем партньори при създаването на привлекателни условия за IT бизнеса. Неслучайно Варна бе избрана да бъде един от 30-те града в Европа, които са подкрепени от Европейската комисия за развитие като IT хъб. В тази връзка през октомври предстои интересно събитие - Innowave Pre Summit 2018, което ще събере във Варна мениджмънта на 4 дигитални хъба от Европа, както и представители на топ компании като Apple, Google, Amazon, Epay, Alibaba.com, Yandex, Dell, Twitter, Booking, TripAdvisor. Друго предизвикателство за нас е развитието на двете индустриални зони, които създадохме. В първата са включени общините Варна, Аксаково, Девня и Белослав. Тя ще развива териториите около Варненското езеро, използвайки потенциала на четирите общини - кадри, логистика, терени. Целта е повишаване на жизнения стандарт чрез създаване на нови работни места, изграждане на инфраструктурни мрежи, повишаване на конкурентоспособността на икономиката. Предстои да бъде изготвено общо инвеститорско портфолио, отразяващо приоритетите и възможностите в съответните интегрирани планове за градско развитие на четирите общини. В него ще бъдат отчетени индивидуалните характеристики на Варна, Аксаково, Белослав и Девня - като човешки ресурс, заетост, производствени мощности и съоръжения, инфраструктура – пътна, водна, енергийна, комуникационни, научно-изследователски и иновационен потенциал, информационни и комуникационни технологии. Така ще можем да даваме комплексни решения за всеки инвеститор, който прояви интерес към региона. Потенциалът на четирите общини се развива в последните години в силно положителна посока. По данни от НСИ за 2015 г. Варна и регионът са втори в страната по преки чуждестранни инвестиции. Втората индустриална зона – Острова, е съвместен проект на Община Варна, „Национална компания индустриални зони“ и „Транзитна търговска зона“. Тя обхваща терени около 350 дка - общинска, държавна и частна собственост, които се намират се в западната част на южната промишлена зона във Варна. Инвестициите в инфраструктура ще бъдат съобразени с новите предизвикателства и ще бъдат в плюс и за всички предприятия на острова.