Кофражни системи за бързо и надеждно строителство на стениКофражните системи вече трайно изместват икономически неефективния дървен кофраж от строителната площадка. Удобството при строене с кофражни системи, многократната употреба на елементите и високото качество на завършените повърхности значително улесняват и ускоряват строителния процес. Затова в настоящия материал се спираме на последните новости в областта на системите стенен кофраж.
текст инж. Вера Ангелова Стоманобетонните стени са най-разпространения конструктивен елемент за поемане на хоризонтални натоварвания в съвременното строителство в България. За успешно поемане на натоврванията при земетръс в проекта се залагат определен брой носещи стени в двете посоки. Те са лесни за изчисление и конструиране и поемат отлично хоризонтални усилия с големи стойности. Технологично, изграждането им става най-бързо и качествено при използване на системни стенни кофражи. Традиционен кофраж се използва съвсем рядко, защото със съвременните продукти е възможно кофрирането и на по-сложни форми.
По принцип различните кофражни системи за стени не се различават особено по съставните си компоненти - всяка една се състои от няколко основни и неизменни елемента. На първо място са кофражните платна, които придават формата и размерите на конструктивния елемент и поемат товарите от изсипаната бетонна смес. Основното изискване към тях е да осигуряват гладка повърхност на бетона и да имат добра издържливост и постоянност на формата. Важен елемент от кофражните платна е обшивката - колкото повече кофражни циклии издържа тя, толкова по-рентабилна е кофражната система, защото обикновено именно обшивката е най-бързо износващия се компонент.
За здравина и сигурност на кофражната форма, гарантираща точност на изпълнението на стените, платната трябва да са здраво прикрепени едно към друго и осигурени в проектно положение с помощта на различни съединителни средства - клинове, закотвящи приспособления, шпилки и вертикализатори.
Последни новости от водещите производители
Системите за кофриране на стени, предложени от известните производители в тази област - Doka, Hunnebeck, Peri, Meva, имат много общи черти. Това е така, защото стремежът на всички производители е да създадат кофражни системи с универсално приложение, работата с които е колкото се може по-лесна, бърза и с висококачествен резултат.
Платната са проектирани така, че да могат да се комбинират помежду си и да се използват при различни по форма и размери повърхности. Така изпълнението на сложни форми, типични за съвременната архитектура, се улеснява максимално. Разбира се, постигнатата бързина на работа в никакъв случай не означава влошаване на качеството, даже напротив - получените бетонни повърхности, след използване на съвременните кофражи, са особено гладки и често, при правилно изпълнение, нямат нужда от допълнителна изравнителна замазка.
При последните разработки на водещите фирми се обръща внимание и на минимизиране на броя на елементите с цел по-бързо сглобяване и разглобяване.
Системата стенен кофраж Dokaset на Doka, се нуждае от 50% по-малко връзки между платната, в сравнние с конвенционалните системи рамков стенен кофраж. Като част от системата се предлага и готов елемент за офоемяне на ъгли. Така се спестяват значително човекочасове, поради бързината и лекотата на експлоатация. Фактът, че със системата се оперира от нивото на земята, само от едната страна на кофража, с връзки между платната на същото ниво, скъсява времето за сглобяване на кофража допълнително. Dokaset се доставя с висока степен ан предварителна асемблираност, което позволява кофеажната форма да се завърши само в няколко прости стъпки. Импрегнираната с пластмаса кофражна обшивка Xlife и здрави рамки, горещо галванизирани, както отвън, така и отвътре, правят експлоатационния живот на системата особено дълъг. За максимална универсалност на приложението, Dokaset лесно се комбинира с останалите системи на Doka - Framax Xlife и Alu-Framax Xlife.
Друго важно качество на кофражните системи, върху което Meva са съсредоточили усилията си, е обращаемостта на платната - циклите на кофриране и декофриране, които те могат да понесат.
Последната разработка на компанията е кофражната обшивка alkus, която е със 7-годишна гаранция и вече е част от всички системи стенен кофраж на компанията. Седемгодишната гаранция покрива изгниване, образуване на "вълнички" по повърхността на кофражната обшивка, изменения във времето наеластичен модул и гарантира устойчивост на ултравиолетови лъчи. Изгниването е познат проблем при платната, базирани на дървени продукти - когато техните финишни покрития се нарушат, става възможно проникването на вода и съответно се появява гниене. Повърхността на alkus е изцяло пластмасова, което премахва този проблем, както същевременно гарантира устойчивост на разрушителното действие на микроорганизмите. Фактът че няма абсорбиране на вода означава, че физикомеханичните качества също се запазват - няма намаляване на носимоспособността с течение на времето. Произодителите на alkus дават гаранция и срещу оцверяването на бетона - обшивката няма поктирие, което може да се отдели и да остане върху бетонната повърхност.
Към своите популярни кофражни системи са стени - Domino и Trio, Peri отскоро добави един принципно нов продукт - MAXIMO Panel Wall - предназначен главно за конструкции изцяло с носещи стоманобетонни стени. Благодарение на развитата наскоро нова конична връзка между елементите на стенната кофражна система е възможно да се работи по сглобяването на формите само от едната страна на кофража, което е значителна икономия на време и труд. Освен добрата скорост на извършване ан кофражните работи и гъвкавостта на системата, MAXIMO съдава възможности за естетическо оформяне на повърхността на видимия бетон, чрез предварително подреждане на отделните елементи.
Като основни предимства на системата, производителите й изтъкват липсата на шпилки за фиксиране на дебелината на кофрирания елемент, които дават като резултат по-бързо кофриране и спестяване на средства.
За кофриране на стени Hunnenbeck предлага системата MANTO. Най-новото подобрение към нея е приспособлението MANTO shaft corner за лесно кофриране и декофриране на асансьорни шахти, например. Механизъм в ъгъла на кутиеобразния кофраж позволява отделянето на целия кофраж от ъгъла само "с едно движение на китката". MANTO shaft corner се предлага в три етажни височини - 120, 270 и 330 cm, като дължианта на страната е 30cm. Ъглите могат да бъдат комбинирани със системите MANTO, RASTO и TAKKO. Възможна е промяна на височината, без използване на допълнителни конектори.
Кофражните платна от системата MANTO имат рамки с дебелина 14 и вътрешни усилващи ребра, които гарантират механична устойчивост на натиск на бетонната смес до 80 kN/m2.
Интересно за системата е, че панелите се съединяват с помощта на подравняваща скоба, като връзката е абсолютно плътна и се осъществява само с едно движение. Кофражните платна са с височини до 3.3 m, а с версиите XXL на елементите до 2.7 x 4.8 строителството на големи стени става бързо и икономично. Панелите могат да бъдат комбинирани и подредени по различен начин и в различни комбинации между размерите. За улеснение на работата съединителната скоба се използва с еднакъв успех за всички връзки между платната, а направената с нея връзка е устойчива на опън и вибрации. Дори за по-големите повърхносити, не са необходими допълнителни съединителни приспособления. Скобата се поставя и маха с обикновен чук или, за по-голямо улеснение, със задържащ механизъм MANTО.
Всички представени кофражни системи за стени се произвеждат с голяма точност, монтират се бързо и лесно на строителната площадка, в съответствие с проектното решение. Повечето фирми предлагат, в комплект с кофражните си елементи, специализиран софтуер за автоматизирано планиране на оптималното разпределение на кофражните платна. Това улеснение спестява до 75 процента от технологичното планировъчно време и намалява с над 15 процента разхода на материали на обекта. Компютърните програми позволяват за минути да се разгледат различни възможности за организация на кофражните работи на обекта и да се избере най-рационалния вариант.
Системи катерещ кофраж
Катерещите кофражи, наследници на много по-неефективните пълзящи кофеажи от миналото също намират широко приложение при изграждането на носещи стоманобетонни стени.
SKE 50 plus на Doka е автоматично катереща кофражна система, подходяща за конструкции с различна форма и височина. След последните си подобрения системата е с още по-голяма гъвкавъст и икономическа ефективност. Благодарение на модулния си дизайн и висока степен на предварително асемблиране, тя лесно се привежда в работно положение на обекта. Освен това, с SKE 50 plus се работи изключително лесно, което го прави предпочитано решение за подпори и устои под наклон до 15° от вертикалата, както и за различни високи стоманобетонни ядра на сгради. Максималната сигурност във всички работни фази се гарантира от широките работни платформи, затворени от всички страни и от факта че голям брой катеерщи се елементи се преместват едновременно, хидравлично, независимо от кран, като движението на катерещите слекета се насочва през цяллото време. Правейки възможно преместването на големи кофражни части, без необходимост от кран, независимо от наличието или не на силен вятър, системата SKE 50 plus помага за гладко и безпроблемно протичане на работния процес. Новото радио-дистанционно управление, увеличената височина на хода на хидравличните цилиндри и намаляването на теглото на отделните компоненти на систеамта осигурява гъвкавост, икономичност и подобрена сигурност на системата.
Друго решение от Doka e новата система Xclimb 60 - специално проектирана и разаработена за сектора на високото строителство. Тя може да се приспособява към вариации в етажните височини, без да е необходима каквато и да е било модификация на катерещите платформи. Системата може да се катери самостоятелно - хидравлично, или с помощта на кран. Прикрепването към конструкцията може да стане към стените или към плочите, в зависимост от изискванията.
Системните компоненти на Xclimb 60 могат да бъдат използвани също като предпазно скеле за обезопасяване на височинната работа. Възможността да се огради цялото работно пространство, осигурява условия на труд, напълно еднакви по отношение на рисковете с тези на земята, и води до пестене на ценно време при кофрирането и армирането. Освен опростяването на логистиката, високото ниво на предварителна асемблираност на системата улеснява и установяването й на обекта. Модулният дизайн позволява максимално ефективно използаване. Катерещите платформи се водят по изгражданата конструкция през цялото време, позволявайки повдигане и преместване на елементите при всякакви климатични условия и гарантирайки високо ниво на сигурност във всички етапи на работата. Широчината на работните платформи е достатъчна, за да осигури на работещите достатъчно простанство за ефикасна работа и комфорт.
Системата катерещ кофраж MGC на MEVA също е предназначена главно за строителството ан високи сгради, отговаряйки на нуждите на бизнеса в световен мащаб. Стенният кофраж и прилежащите му платформи са плътно прикрепени към сградата не само по време на кофрирането, но и по по време на повдигането на елементите. Платформите са цялостно оградени от всички страни, в съответствие с най-високите изисквания за безопасност при строителство на високи сгради. Сигурността на работниците е осигурена на големи височини и дори при много силен вятър (до 70 km/h). Благодарение на сигурното закотвяне в сградните елементи и повдигането по водещи релси, повдигащия процес е максимално бърз и безопасен, което спестява краново време.
RCS (Rail Climbing system) е иновативна модулна система от Peri , представена за пръв път на щанда им на най-голямото строително изложение в свтовен мащаб - Bauma, на неговото последно издание през 2007 година. Модулната система може да се използва за различни приложения, изискващи катерещ кофраж. Предлага се в две разновидности RCS С - за кофриране на стоманобетонни фасадни стени и RCS Р - като защитен модул.
За да се спести краново време, системата RCS е снабдена с мобилни, автономно-катерещи устройства, които имат възможност за модернизиране и осъвременяване при необходимост. Използването на мобилни катерещи хидравлични системи намалява количеството необходим материал и прави безкрановото катерене на кофража икономически ефективно, дори при по-малки височини на кофриране.27/09/2008 |