СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина V, брой 5, септември 2008

Керамични тухли с гипсово покритие

Керамични тухли с гипсово покритие

Методите за разделяне на вътрешното пространство в сградите са многобройни. А изискванията към материалите, които се използват за изграждането на преградните стени, стават все по-големи. Те трябва да притежават звукоизолационни и топлоизолационни качества, както и определена механична устойчивост. Един иновативен продукт, който отговаря на изброените изисквания, са керамичните продукти с гипсово покритие.

текст инж. Вера Ангелова

Същност на строителната система
Керамичните тухли с гипсово покритие са съвременен продукт за изграждане на вътрешни преградни стени в сгради с различно приложение. Те са познати под различни търговски названия, широко са разпространени и масово се използват в много държави от Западна Европа - Испания, Франция, Германия, Португалия и др. Зидарийните тела имат за сърцевина керамична тухла с кухина, покрита от шестте страни с гипс, оформящ правилни контури на изделието и жлебове и улеи за по-лесно напасване на отделните единици при зидане на стената. Тези улеи и жлебове са разположени в оста на симетрия на всяка една от страниците, като така гарантират не само лесен, но и точен монтаж.
Освен удобството при монтажа, керамичните тухли с гипсово покритие притежават и много добри технически показатели. Разбира се, става дума за качествените продукти. Както е известно, в условията на пазарна икономика и свободна конкуренция всеки продукт има множество аналози, като съществуват и предлагат вариации както в цената, така и качеството. В настоящата статия разглеждаме тухлите с гипсово покритие, изработени от качествен керамичен материал с висока механична устойчивост, първокласен, чист гипс и с използване на технология, гарантираща отлично сцепление между двата материала и дълготрайност на готовото изделие.
Предвид на приложението им - за преградни стени в сградите, те гарантират отлична звукоизолация, което дава свобода в приложението на прилежащите помещения. При подходяща комбинация на материали (например, използване на определена дебелина керамични тухли с гипсово покритие и стъклена вата) може да се достигне индекс на звукоизолация Rw до 49dB. Това ги прави приложими и при обособяване на помещения със специален статут - зали за водене на преговори, работни кабинети на ръководни и ключови експертни кадри и други офисни или жилищни площи, в които има завишени изисквания за звукоизолация.
Освен добрите акустични качества, тези зидарийни тела предлагат и доста добра топлинна изолация между помещенията, благодарение на затворения в кухините на керамичната тухла въздух и сравнително ниската топлопроводност на съставните елементи.
Важно за отбелязване е също, че при качествено производство на елементите на зидарийната система, с използване на чист гипс и висококачествен керамичен материал, при модерен и оптимизиран технологичен процес, те имат завидна якост на натиск. Въпреки че най-често в строителните проекти вътрешните стени нямат носеща функция, добрите механични показатели спомагат за по-добра обща стабилност и сигурност на сградата.
Структурата на зидарийните тела - тухла с кухини за сърцевина и цялостно покритие от гипс отвън, значително улеснява последващите строително-монтажни дейности, свързани с поставянето на инсталации - електрически и мрежови кабели, сградно водоснабдяване и т.н. Това допринася за по-бързо и ефикасно строителство - качества, ценени високо от професионалистите в бранша.
Когато е спазена технологията на производство и са използвани качествени изходни материали, керамичните тухли с гипсово покритие постигат отлични резултати при изпитване на натиск и на огъване, гарантиращи, че изградените с тях стени са стабилни, устойчиви и без пукнатини.
Друго голямо преимущество, произхождащо от устойчивостта на натоварване и от иновативната система за монтаж (на която е обърнато повече внимание в следващият тематичен абзац), е възможността за изграждане на стени/прегради с нестандартна височина (5-6 метра), без необходимост от допълнително укрепване с подпори, метални конструкции или алтернативни методи. Това качество на преградните стени увеличава значително сферата им на приложение, давайки възможност те да се използват не само в жилищното строителство.
Друга характеристика, на която трябва да се обърне внимание, е в голяма степен завършеният вид и завидната гладкост на готовата стена. След изграждането й тя има гладкост <1mm, което обуславя много по-добър вид и завършеност от традиционните тухли и намалява обема на извършваните впоследствие довършителни работи.
С керамични тухли с гипсово покритие се работи изключително чисто, остатъчният материал е редуциран максимално. Отделните елементи се режат точно, без тухлата в сърцевината да се начупва или рони. При обикновена зидарска превръзка и точно рязане, почти всички парчета могат да се включат в процеса на изграждане на преградната стена. При самия градеж материалът запазва размерите и геометрията си - не се начупва или обрушва. Високото качество на използваните суровини гарантира запазване на целостта на блокчетата при транспортиране в много по-голяма степен, отколкото при конкурентните видове зидарийни тела.
Минимизирането на отпадъчния продукт е несъмнено предимство за строителя, защото той си спестява както средствата за почистване, за рециклиране, наемане на контейнери за отпадъци, така и от цялостното оползотворяване на материала.
Съществува значителна разлика в качествата на гипса, който традиционно се използва за замазки и шпакловки, и този, който по правило е основен компонент на керамичните тухли с гипсово покритие. Последният е с изключително високо качество и чистота. В състава му не се включват химически добавки, които да влияят върху качествата му - срокове на свързване и характеристики на крайното покритие.
При традиционния метод на строителство и довършителни работи, съществува риск покритието да се напука или да се появят грапавини, след края на строителните работи, когато помещението започне да се експлоатира. Тази опасност се появява, защото гипсът обикновено се нанася върху тухлите след иззидането им, като се напластява. Много често, заради кратките срокове на строителство, това напластяване достига нетипично големи дебелини, които пораждат рискове от компрометиране на покритието и цялата стена. При фабричното производство не само качеството на самия гипс е гарантирано, но и покритието е равномерно положено от всички страни на тухлата.

Монтаж на керамично-гипсовите блокчетата
Методът на монтиране на блоковете е разработен така, че стените да се изграждат бързо, да са в максимално завършен краен вид и да са гладки. Системата за монтаж също обезпечава високо ниво на стабилност и издържливост на цялата конструкция, почти еднакви с тези на самите елементи. Това се дължи на факта, че тухлите се самоподравняват и пасват отлично една с друга, благодарение на специално проектираната сглобка.
Първият етап от монтажа е поставянето на телескопични подпори. Те се подреждат в съответствие с плана на строежа и инструкциите на техническото ръководство, като се вземат предвид и местата на вратите и вградените шкафове. След поставянето им, те се проверяват с отвес и се нивелират, за да се осигури перфектна равнинност на готовата стена. Тухлите могат да се поставят върху специална решетка за изграждане на вътрешна стена, директно върху под от какъвто и да е вид естествен или изкуствен камък - керамични плочки, мрамор, бетон, гранитогрес и др., или направо върху паркет. Преди да започне изграждането на стената, в основата й се поставя водач от тънък пенополистирен с висока плътност. Поставянето на тези водачи позволява изолирането на тухлите от каквато и да е структурна влага и намалява статическото усилие в основата на преградната стена.
След като са монтирани водачите и телескопичните подпори, може да започне зидането, в съответствие с изискванията на организационния план на строителния обект. При процеса на изграждане се заобикалят вътрешните дървени рамки, фиксиращи местата на врати и шкафове. Ако е необходимо, може да се използва армираща мрежа за шпакловка при някои по-сложни детайли от конструкцията.
Обикновено между тавана и завършената преградна стена остава малко пространство, което впоследствие се запълва със смес от гипсово лепило и гипс.
Самото гипсовото лепило, което се използва в зидарията на тухлите, има много по-малък разход от традиционния цименто-пясъчен разтвор, защото се полага в по-тънък слой. Това е и причината работата да протича по-бързо и по-чисто, при високо качество на готовата продукция. За приготвянето на лепилната смес са необходими само кофа и миксер, като готовата смес има отлични технологични качества.
След като стените бъдат изградени, техниците, отговарящи за прокарване на инсталациите, отбелязват върху нея откъде трябва да преминат кабелите и тръбите за водоснабдяването, електрическата система, структрурното окабеляване, газоснабдяването. Отбелязаните места се режат с малък ъглошлайф с двоен диск, за да се отворят малки каналчета. Вече поставени, кабелите и тръбите се закрепят с гипсово лепило и се монтират електрическите разпределителни кутии. След края на този процес, каналчетата се запълват така, че повърхността на стената да остане равна и гладка. Веднъж завършената преграда е необходимо само да бъде покрита с фина шпакловка. Материалът за тази шпакловка е сатен-гипс, който се нанася така, че да се постигне максимална крайна гладкост на повърхността. По този начин повърхността е готова за последващо боядисване. Целият процес позволява значително намаляване на човекочасовете за вътрешните работи, в сравнение с алтернативните зидарийни тела за преградни стени.

Технологични и икономически предимства
Системата за изграждане на преградни стени с помощта на керамични тухли с гипсово покритие има няколко икономически и технологични предимства, които я правят конкурентоспособна на пазара. Освен че при нея се спестява значително време, тя гарантира и подобряване на контрола на изпълнение на работата. В основата на този подобрен контрол стои фактът, че при тази система изграждането, мазилката, шпакловката и довършителните покрития се възлагат само на един човек и на един продукт. Това създава предпоставки за много по-лесно контролиране на качеството и сроковете на изпълнение, Спестява се време, средства и е необходима по-компактна строителна бригада. Подобрява се и ефективността на строителния процес - работата е бърза, чиста и максимално завършена, при минимален брой компоненти на системата и при спазване на традиционната технология на зидане.
Системата за изграждане на преградни стени с керамични тухли с гипсово покритие се прилага с успех при хотели, ресторанти, зали и при всички други случаи, когато има нужда от добри условия на микроклимата както в акустично, така и в термично и влажностно отношение.