Разнообразие от възможности за оформяне на „петата фасада“ на жилищните сградиПокривът не е просто защита на сградата, който изпълнява чисто функционални задачи, а е едва ли не най-забелязваната част от постройката. Днес съществуват разнообразни възможности той да се направи неповторим. На разположение на архитекти и инвеститори са най-многообразни форми, видове и материали, които правят възможностите за изява на архитекта безгранични.
текст инж. Вера Ангелова Съвременното строителство налага жилищните сгради със средна етажност, като най-популярни сред строящите се. Затова, за да са конкурентно способни на пазара, всеки елемент в тях трябва да е решен по оптимален начин. В това отношение, покривът е особено важен, защото освен редица функционални особености, има и голямо естетическо значение. Съвременните покривни материали са наследници на богата традиция и са разработени така, че да съчетават в себе си предимствата на своите предшественици. Почти всеки от тях отлично се съчетава с всяка фасадна облицовка, независимо дали е от дърво, минерални материали или винилни елементи. Затова при избор на покрив, сред най-важните фактори са естетическите предпочитания и финансовите възможности на инвеститора.
Покривът вече не е само защита на сградата от атмосферни и климатични влияния, той става градоустройствен показател и красноречиво говори за естетическите вкусове на инвеститора.
Не бива да забравяме, че конструкцията на покрива също е важен фактор при избора на материали. Тя най-често е с голям наклон, но може да бъде едноскатна, двускатна, шатра, мансардна или друга.
В настоящия материал ще направим обзор на предлаганите възможности покривни материали.
Битумни керемиди
Битумните керемиди, наричани често шиндли, постепенно достигат популярността и използваемостта на традиционните керамични керемиди. Леките листове се харесват на строителите: те дават възможност за покриване на големи площи за кратко време, извънредно лесни са за монтаж и ремонт, а при работа с тях остават много малко отпадъци.
Битумната керемида тежи четири пъти по-малко от керамичната (теглото на един квадратен метър покритие е 8-12kg) и се използват за покриви с различен наклон, стига той да не е по-малък от 1:3.
Покривът от битумни керемиди се отличава с повишената здравина и сто процентната защита от въздействието на плесени и гъби.
Основата на всяка керемида е стъкленовлакнеста тъкан, покрита от двете страни с битум. Тези материали практически не поглъщат водата, което изключва появата на корозия или гниене. Долната повърхност представлява самозалепващ се пласт, който облекчава процедурата на монтажа. Горният слой на покривната керемида е от каменни гранули, които придават на покрива различни цветови оттенъци. Те защитават битумната керемида от климатичните въздействия и обезпечават дълъг експлоатационен период.
Между другите достойнства на гъвкавата битумна керемида са отличната й звукоизолация и поглъщане на звука, устойчивостта на студ и безопасността при пожар. Може да се монтира и при относително ниски температури. За разлика от повечето съвременни покрития, покривът с шиндли е устойчив при ураганни ветрове. Производителите дават гаранция, че такъв покрив ще предпазва и краси сградата 30 години, а за някои видове и 50 години.
При избор на цвят, специалистите съветват да се обръща внимание на околните постройки и на това, колко добре е осветен покрива. Препоръчва се при сграда със светла боя или облицовка от естествен камък да се предпочетат тъмни тонове на керемидата, а за къщите от дърво един невероятен завършек биха били светлокафяви и златисти керемиди.
Керемиди от метал
Покривът с метални керемиди е още едно съвременно решение, което по нищо не отстъпва на останалите възможности. Такъв покрив се избира поради няколко причини: заради простия монтаж (листовете с метални керемиди се подреждат чрез застъпване и се съединяват със специални винтове), големите възможности за използване (металната керемида е подходяща както за ново строителство, така и за реконструкцията на покриви) и голямата външна прилика с естествената керемида (при забележима разлика в цената). Материалът е много подходящ за покриви, чийто ъгъл на наклона е между 12 и 90 градуса. Металната керемида се полага на вече съществуваща основа, като предишното покритие не е задължително да се демонтира. Дори неравната повърхност не може да създаде проблем при полагане на покривното покритие – тя бъзро се коригира с монтиране на дървена решетка.
Металната керемида не натоварва допълнително носещата конструкция, неподатлива е на температурните промени и не се деформира при натупване на сняг върху повърхността й. Продуктът се състои от стоманен лист с дебелина не по-малка от 0.5mm, пасивиращ слой, грунд и полимерно покритие (полиестер, пластизол, пурал). Според експертни мнения на специалисти, най-подходящото покритие за металната керемида е пуралът, който осигурява на покрива надеждна защита от корозия и ултравиолетови лъчи и не му позволява да потъмнява и да загубва първоначалната си красота поне 30 години.
Цветовата гама на металните керемидите е много разнообразна: те може да са с традиционният цвят на керемидата-червен, да имитират мед и патина, или да придават на къщата хай-тек стил, с покрив в цвета на ултрамарин или металик. Металните листове могат да се правят по поръчка, с конкретна дължина, отговаряща на дължината на ската, което облекчава работата с материала и гарантира високата надеждност на покрива.
Меден покрив
Медният покрив е специфичен щрих към излъчването на една жилищна сграда. Този вид покриви са единствените, които не гарантират запазване на първоначалния цвят по време на цялостната експлоатация, но точно в това е особения им чар.
Отначало медта от блестяща и сребриста, под въздействието на въздуха, става червеникава, през първата година променя своя цвят на кафяв, а после на матово-черен. С това обаче не завършват метаморфозите на медта. След 15-20 години покривът ще стане малахитово-зелен. За да получим изумруден покрив не е необходимо да чакаме две десетилетия, защото медта може изкуствено да се патинира. Тази процедура струва скъпо, но не трябва да се забравя, че заедно с цвета, патината придава на медта по-голяма здрава и устойчивост. Патинираният слой, който се образува на повърхността на медта, я предпазва от корозия. Под него материалът е напълно защитен от всякакво външно въздействие, което се отразява на продължителността на експлоатация на медния покрив, която достига 100 години.
При това, медта не изисква някакви особени грижи, а при необходимост лесно се ремонтира. Дори особеностите на градската екология въобще не се отразяват на материала. Той е абсолютно неподатлив на голяма част от въздействията на околната среда. Температурата на топене на този материал е 1083°С.
Пластичността на медта й дава едно съществено предимство пред повечето други материали. С медните листове може лесно да се покрият и най-причудливите форми на повърхността, като всички извивки се преодоляват просто и бързо.
Полимерно-пясъчни керемиди
Полимерно-пясъчната керемида – това е съвременен строителен материал, който е красив и надежден. Удачното съчетание между естетичния външен вид (тя напълно наподобява керамичната керемида) и добрите експлоатационни характеристики я прави приложима за покриване дори на обекти с най-високи изисквания. Разнообразието от предлагани цветове също е голямо – винаги може да се намери най-подходящият, спрямо фасадата на конкретната сграда, цвят на керемидата. Добавянето на стабилизиращи срещу светлината добавки, осигурява защита от ултравиолетовите лъчи и дълго запазване на цвета.
В сравнение с натуралната керемида, полимерно-пясъчните керемиди имат по-малко (два пъти) тегло, което облекчава и, съответно, намалява разходите за конструкцията на покрива. Малкото тегло на материала не влияе на неговата здравина – керемидата не се чупи, не се разцепва при транспортиране и още по-малко при подреждане.
Покривът от полимерно-пясъчни керемиди е надежден и дълготраен. Неговият срок на експлоатация е до 50 години. Този вид керемида не изгнива, не “цъфти“ и не се натрошава парченца. Експлоатационното й поведение не се нарушава, дори от най-суровите климатични условия. Тя издържа на горещина (до+120°С), на студ(до –40°С), на въздействието на вятъра, дъжда и снега.
Освен това, материалът трудно гори, поглъща звука (което е особено благоприятно за жилищни сгради, особено при обилни валежи). Полимерно-пясъчната керемида поема много по-малко влагата, отколкото натуралната, така че при снежна зима или топене на снега се минимиизира опасността от поява на течове. В сравнение с металната керемида, полимерно-пясъчната има по-добра изолация от шум и топлинна защита. И най-важното, напълно липсва корозията, затова и нейната дълготрайност е много по-голяма. Ако я сравним с така нареченият битумен покрив, тя има по-голяма здравина.
Керамична керемида
Изпълнението на покрив от качествени керамични керемиди, не е най-евтиния вариант за покривно покритие, защото цената на естествените материали е по-висока от изкуствените. Но инвестицията определено си заслужава, защото сграда с керемиден покрив ще издържи поне 100 години, което го прави предпочитан избор, когато инвеститорът се стреми към устойчиво развитие.
Натуралната керемида практически не остарява, никога не губи цвета си, характеризира се с добри топлотехнически показатели, екологична е, много добре изолира шума и издържа на студ. Теглото й е малко по-голямо от конкурентните материали, така че проектантите предварително предвиждат бъдещото натоварване от собствено тегло на сградата и залагат в проекта съответно по-големи сечения на конструктивните елементи. Множеството керемиди, образуващи масивно, едновременно твърдо и еластично покривно покритие, покриващо напълно носещата конструкция на покрива, има способност да се приспособява към деформациите при слягане на къщата, при температурните разлики и натоварването от вятъра.
Керамичните керемиди издържат резки спадове в температурата, слънчева радиация, градушка, киселинни дъждове. Те не благоприятстват развитието на бактерии и имат слаба топлопроводимост. Проветряването на подпокривното пространство е безпрепятствено, стига покривното покритие да е поставено както трябва. Така няма да има условия за създаване на конденз. Керамичните керемиди са напълно екологично чисти, тъй като се произвеждат изцяло от природни суровини, които при надеждните производители са с контролирано качество. Керамичният покрив диша чрез капилярни пори, което обезпечава благоприятния микроклимат в сградата по всяко време на годината. Но, за да се прояви това преимущество в пълна сила, е важно всички съставни части на покривното покритие (улама, гребени, елементи за вентилация и др.) да са керамични.
Да се живее в къща с покрив от натурален материал е много комфортно: керемидата се нагрява бавно от слънцето и също така бавно изпуска натрупаната топлина, като по този начин осигурява постоянни условия на микроклимата. Отлично поглъща звука – да се чуе шума от вятъра или тропота на пороя е почти невъзможно. С такъв покрив дори силните ветрове и урагани не са проблем. И накрая, керемидата се използва при всички климатични условия, затова къщи с натурален керамичен покрив се строят навсякъде по света.
Производителите предлагат няколко типа керемиди: едновълнова, двувълнова, с жлеб, плоска – тип „боброва опашка“ канално–лентова, канално- щампована и други, така че разнообразие от възможности за придаване на собствен стил на сградата има и при този материал. Оптималният ъгъл на наклон на обшивката под керемидите е от 22 до 60 градуса.
Композитна керемида
Най-важното качество на този материал е красотата и пълното сходство с керамичната керемида. Специалистите препоръчват този покривен материал на ценителите на трайността и солидния външен вид. Композитните керемиди се състоят от стоманено лист, който най-често е покрит от двете страни с алуминиева сплав (взети в определено съотношение алуминий, цинк и силиций), която защитава основата няколко пъти по-добре от обикновеното цинково покритие. Най-горният слой се образува от цветни гранули от естествен камък, които изолират шума от вятъра и дъжда. Самата керемида не блести като металната, а има равен матов цвят.
Композитните керемиди имат много добри експлоатационни качества и далеч не са само декоративно покритие.
Използването на гранулат намалява топлопроводимостта, пречи на образуването на конденз и лавинообразното свличане на снега през пролетта. Производителите на такива керемиди твърдят, че базалтовата мозайка ще остане на повърхността на материала през целия срок на експлоатация на композитния покрив, а той е повече от 50 години. Специален акрилен слой помага да не се наруши структурата на цветните гранули.
Най-горното покритие на многослойния материал защитава покрива от мръсотия и прах и не му позволява да се нагрява, да прегаря от слънцето и да губи естетическите си качества.
Сравнение с керамичната керемида, композитната тежи по-малко (само 6.5kg на квадратен метър), което облекчава натоварването на носещата конструкция. Трябва да се спомене също, че композитният материал няма пори и затова в него не попада вода, което гарантира много голяма устойчивост на цикли на замразяване и размразяване.
Композитните керемиди не се чупят, заради стабилната стоманена основа и не може да се повредят при подреждането. Благодарение на многослойната защита на металния лист, те издържат на горещина и студ, като цитирания температурен диапазон от производителите е от -120°С до+120°С.
Друго предимство на материала е простотата на монтажа. При полагането на композитната керемида не е необходимо да се създават никакви специални конструкции. Листовете керемида се подреждат чрез застъпване, образувайки връзка помежду си, която надеждно защитава покрива от течове. При полагането практически не остават отпадъци при монтажа, което прави работата чиста и ефективна.
Минималният наклон, при който може да се използват композитните керемиди, е 12 градуса. Те се предлагат с голям избор от аксесоари може да се построят различни по сложност покриви. Няма никакви ограничения при избора на формата на такъв покрив. Тя може да бъде всякаква, дори стръмна, или приличаща на китайска пагода.
Композитните керемиди се предлагат в няколко цвята, което създава разнообразие от възможности за естетическо оформление на покрива.
Какъв покрив е най-подходящ за определена сграда, е решение което вземат инвеститора и архитектурно-проектантския екип. Единственото, което трябва да се има предвид, е, че преди покупката е добре да се проучат подробно всички възможности и да се направи консултация със специалист.
Производителите на повечето видове керемиди предлагат и пълен комплект от аксесоари: покривни била, корнизи, челни летви, задържащи снега елементи, завършващи оформлението на покрива елементи, елементи за покривните отвори, за снегозадържането, защитни конструкции. Всички тези, като че ли малки, но много важни допълнителни елементи, понякога могат да представляват 50% от стойността на покрива, според неговата сложност. Това понякога предразполага към икономия от купуване на аксесоари, но такава е напълно неоправдана.
За да бъде покрива дълготраен, е желателно да не се експериментира със съставните елементи.08/02/2009 |