СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 1, февруари 2009

Аквариумът в Ню Йорк

Според експертите в бранша, реконструкцията и ремоделирането на нюйоркския аквариум поставя началото на нова ера в архитектурата за свободното време. В настоящия материал се спираме по-подробно на особеностите в изготвянето на този забележителен архитектурен проект

текст инж. Вера Ангелова

Новият архитектурен облик на аквариума в Ню Йорк се обуславя основно от скелетна конструкция, издигната от периметъра му и оформяща своеобразна рамка над цялото заемано от него пространство. Структурата е минималистична, като емблематичните конструкции на Кони Айлънд. Поддържа се от стоманени стълбове и е покрита с мрежа от кабели, по която са разположени над 40 000 плочки от LED (lLight emitting diode). Светлините от тях променят цвета си всяка нощ, в зависимост от енергията, която генерират от слънчевото греене през деня.

Мрежата контактува с основното тяло на аквариума – тя се движи, комуникира със и чрез светлината и отраженията, предпазва и регулира. В действителност архитектурния екип се опитва да създаде серия от слоеве, съставени от разнообразни плочки, наподобяващи люспите на риба, като така налага ново виждане в съвременната архитектура. Цялата мрежа пресъздава водна микросистема, създаваща усещане за вълни, влажност и морски свят, която подхожда повече от всичко друго на сградата на един аквариум.

Покривната конструкция е моделирана така, че без проблем да могат да се провеждат експозиции на открито, благодарение на подвижните покриви. Новата артистична конструкция е като допълнение към носещата структура, създавайки усещане за по-голямо пространство и хармония. Подобрени са връзките между зоните за забавление, приморския проход на аквариума и заобикалящата среда с нови, подобрени входове и точки за достъп. На някои от тях дори са проектирани специални зрелищни декоративни порти, като цялата вътрешна инфраструктура на услугите е рационализирана. Освен пешеходната алея север-юг, която свързва Сърф Авеню с експозиционния тунел и в последствие с плажа, в аквариума е изграден нов „гръбначен стълб“ на сградата, простиращ се от изток на запад, който има за цел да превежда посетителите през различните изложби. Динамичното изкачване, улесненият достъп и вертикалните градини, в комбинация с декоративните текстури и микроклимата, създават една приятна и гостоприемна микросреда.

„Живата“ покриваща конструкцията
Ефектът на движещата се и променяща се като жива материя покривна конструкция е постигнат чрез използване на най-съвременни материали, комбинирани по оптимален начин с помощта на иновативни архитектурни решения.

Висящият покрив от кабели, които обособяват мрежа, се състои основно от два компонента: вертикални носещи мачти и арки, които работят под натоварване на натиск и комбинация от кабели, работещи на опън. Имайки предвид, че кабелите сами по себе си нямат структурна стабилност, геометрията на покрива предполага наличие на кабели и в двете посоки. Мрежата е анкерирана в останалите структурни елементи, като по този начин тя става достатъчно стабилна, за да поддържа формата си на повърхнина с двойна кривина и да издържа на действието на товари.

От архитектурна гледна точка, конструкцията се свързва с аквариума, който покрива, като така създава усещане за живот в самата конструкция.

При изготвяне на проекта за модернизация на аквариума, архитектурният екип си поставя за цел да възпроизведе максимално точно кожата на рибата, със всичките й особености. Тя предпазва от химическа и физическа агресия, улеснява движението, служи като средство за комуникация и изпълнява ролята на филтър, позволявайки биологическата обмяна на вещества с водната среда. Всичко това се опитват да превъплътят специалистите от архитектурно студио Cloud 9.

Проектът се базира на информация от океанологията. Архитектите от Cloud 9 вземат съвсем насериозно задача да възпроизведат подводния свят в облика на аквариума и екипът прави проучване на морския живот. Целта им е да направят максимално точно връзка между поведението на естествената материя с архитектурата, която също може да бъде жива и чувствителна към околния свят.

Както биологичната материя – кожата на рибите, пази органите им, архитектурната конструкция тип мрежа предпазва основното тяло на сградата на аквариума. Кожата предпазва чрез люспите и типичното оцветяване, докато мрежата използва за целта кабели и „люспи“.

Функцията на люспи изпълняват малки керамични плочки, които са напълно непрозрачни и непропускливи; метални планки, движещи се с вятъра, отразявайки слънцето и издаващи звуци; и пластини от типичния за текстилната архитектура материал ETFE (етилен тетрафлуоретилен).

Използваните серии керамични плочки превъплъщават различните естествени форми. Част от системата е вдъхновена от морфологията на тропическите листа и тяхната дренажна способност. Друга част взаимства функциите на люспите на рибите. Водата се стича диагонално по повърхността на плочките, водейки я от една към друга, благодарение на формата и ориентацията на плочките. Черният цвят с ефект на мрамор отразява променящата се дневна и нощна светлина. Плочките са закрепени към скелета на мрежата, така че да се движат като естествена обвивка около сградата на аквариума. Когато мрежата става по-плътна и плочките се доближат една до друга се създава непроницаем щит.

Използваните метални планки не са нов подход за архитектурното студио Cloud 9 – подобни на тях се наблюдават в проекта Morphores – временна конструкция, създадена за Форума на културите в Барселона. Металните плочки се базират на формата на 9 000 различни вида тропически растения, с размери от 2.5 до 30 сантиметра. Листата се добавят към мрежата от кабели, като се използват конектори, подобни на куките за стръв за дълбоки води, което позволява да се движат и превръща системата в гигантска китайска завеса.

Елементите от тетрафлуороетилен са включени в проекта, поради голямата им химическа устойчивост на материала и възможността му да функционира нормално при големи температурни амплитуди. Това е иновативно решение, представящо нови възможности пред този материал, известен главно от пневматичните конструкции.

Част от мрежата са и 40 000 пластини LED, с каквито архитектурното студио има голям опит от предишни проекти. Чипове в тях реагират на светлината, чиято енергия могат да излъчват на базата на нивата на слънчевото греене през деня. В зависимост от това колко енергия се усвоява през светлата част от денонощието, тези елементи придобиват различен цвят през нощта, което е в основата на споменатата зависимост. След много слънчев летен ден, LED-пластините ще са бели през нощта, ако денят е твърде облачен, цветът им през нощта ще бъде син. Пластините са свързани директно към стоманените кабели на мрежата, оформящи сияеща, движеща се структура. Хубавото при тях е, че се нуждаят от минимална поддръжка – електрониката им срок на годност 10 години.

Част от LE D-елементите не променя цвета си – на главните входове на аквариума са поставени едноцветни червени пластини, поддържащи цвета си постоянен всяка нощ. Те представляват част от светлинния спектакъл на Кони Айлънд.

Стените
Проектът за обновяване и модернизация предвижда съществуващите стени на сградата на аквариума да се преустроят, да се превърнат в логичен елемент от „Морския пасаж“. Естествената морска картина, с типичните й звуци, ще се разлива по стената, а пейзажите с пясъчни дюни ще са логично продължение на плажната ивица. Новите артистични стени имат за цел да се превърнат в свързващо звено между съществуващата конструкция, използвайки иновативните средства на формите и текстурите и превръщайки цялостната конструкция в разнообразно, но едновременно с това хармонично архитектурно тяло.

В проектът е заложено също присъствието на динамични стени, за да бъде новият дом на нюйоркския аквариум наистина неповторим и единствен по рода си. За целта са използвани услугите на Pollen Group, която е специализирана в създаването на картини с форма на лещи, които създават усещането за движение, подобно на флуиди и в три измерения. Лещовидните картини, заместващи традиционните панели, навеси и други вертикални повърхности, създават една изцяло нова концепция за пространство и форма, като почти достигат границите на възможното в съвременната естетична архитектура.

Частта от сградата откъм Surf Avenue ще се превърне в „динамична стена“, която ще показва организми и материали от морската среда, движещи се триизмерно. Технологията, използваща формата на лещата, разделя картината на вертикални пояси, които в последствие се поставят под даден ъгъл спрямо панела или друга повърхност. Всяка вертикална ивица е отпечатана с изглед под различен ъгъл към заснетия и показван обект. Така, когато наблюдаващия „движещата се стена“ се доближава и отдалечава от вертикалната повърхност, окото възприема различните изгледи и обекта изглежда сякаш се движи.

Това архитектурно решение създава разнообразни възможности – аквариумът може да провежда изложби и специални събития в такава среда или просто да използва така оформеното пространство за да представи морските обитатели. Например, чрез една картина на рядък представител на морския свят, може да се създаде неповторимо впечатление у туриста за всичко което се намира между стените на аквариума.

Околните звуци
Специфичните акустични ефекти също са част от проекта за обновяване и модернизиране на аквариума. Практиката показва, че в среда като градския аквариум, звуковото оформление е от особена важност за качественото възприятие и пълнотата на впечатлението на посетителите, особено на децата.

Една серия от звуци в новия аквариум ще илюстрира брегът, с типичните звуци за морското крайбрежие. Генерирана е на базата на серия данни, които се отнасят комплексно до природните феномени – ветрове, приливи и отливи, движението на слънцето, температурата, екологичните ареали и периоди на миграция, геоложките промени и движения, и други явления в околната среда.

Отчетена е ролята на приливите, които оказват голямо влияние върху големи групи различни крайбрежни микросреди по целия свят.

Посетителите на аквариума ще бъдат посрещнати с една серия триизмерни уникални и максимално автентични звуци от морската среда, когато встъпят в големите „звукови кубове“, които ще са разположени на определени интервали по пътеките за достъп или във виртуалния акустичен тунел, който следва непосредствено всеки от входовете на аквариума.
По всичко личи, че след приключването на работите по реконструкцията и модернизацията през 2011 година, аквариумът в Ню Йорк ще разкрие пред посетителите си един изцяло нов воден свят. Сградата ще притежава собствен живот и излъчване, благодарение на изненадващата креативност на архитектите от студио Cloud 9.