СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 1, февруари 2009

Наредба № 2

за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения създава ясни правила по отношение на хидроизолационните работи

Наредбата беше обнародвана в Държавен вестник на 14 октомври 2007г., което е и деня на влизането й в сила. От този момент нататък тя има задължителен характер и става неделима част от действащите наредби за проектиране на сгради и съоръжения, затова в настоящия материал се спираме на основните моменти в съдържанието й.

текст инж. Вера Ангелова

Наредбата се определят изискванията при проектирането, изпълнението, контрола и приемането на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и строителни съоръжения, е посочено в чл.1. „Изискванията на наредбата се прилагат при изпълнение на хидроизолации на подземни части и на покриви на нови сгради и съоръжения, на нови строителни съоръжения, както и при основно обновяване, реконструкция, основен ремонт или преустройство, за което се изисква разрешение за строеж, на съществуващи сгради и съоръжения. Наредбата се прилага едновременно с нормативните актове и техническите спецификации, с които се определят изискванията към надеждността на конструкциите, безопасността при пожар, санитарно-хигиенните изисквания и здравословните и безопасни условия на труд, както и други изисквания, свързани с безопасността на строежите.“

Текстът на наредбата е структуриран в две основни части, първата отнасяща се към изискванията при проектирането на хидроизолации и хидроизолационни системи, а втората установяваща правилата при изпълнението, контрола и приемането им.

В Глава втора на Наредбата са обобщени основните изисквания при проектирането на хидроизолации и хидроизолационни системи. Преди всичко, „проектните решения се представят в част архитектурна или в част конструктивна на инвестиционния проект в зависимост от вида и предназначението на строежа. В обяснителната записка към фаза идеен проект се обосновават проектното решение и изборът на строителни продукти за изпълнение на хидроизолацията и/или на хидроизолационната система. Във фаза технически проект проектните решения за изпълнение на хидроизолациите и/или на хидроизолационните системи се представят в чертежите на проекта. Във фаза работен проект се разработват подробно детайли за характерните зони, като дилатационни или работни фуги, водоприемници, отдушници, ограждащи бордове и всички повърхнини, пресичащи изолираната повърхност, отвори за преминаване на инсталации през изолираните части на сградата, покриви с променящ се наклон и др. С работния проект се определят и изискванията към технологията за изпълнение на хидроизолациите и/или на хидроизолационните системи в съответствие с техническия проект; както и изискванията за поддържането им по време на експлоатация в съответствие с указанията на производителя на хидроизолационните продукти.“

За улеснение на архитектите и проектантите в раздел втори на първа глава е дадена подробна и изчерпателна класификация на хидроизолациите и хидроизолационните системи за подземни части, за съоръжения и за покриви.

В рамките на самите изисквания за проектиране на хидроизолации и хидроизолационни системи на подземните части на сгради и съоръжения (Раздел III на глава втора) са дадени насоки за избора на вида на изолацията, както и минималните изисквания към физико-механичните характеристики на различните материали, на база на които могат да се проектират хидроизолационните системи: огъваеми битумни мушами, огъваеми пластмасови и каучукови мушами, полимерни течни състави, битумни и битумнополимерни течни състави, циментнополимерни състави.

За всеки материал са специфицирани изисквания към основата, върху която се изпълняват, начина на закрепване и оформянето на детайлите. За споменатите хидроизолации и хидроизолационни системи са описани и минималните изисквания към атмосферните условия при полагане: температура на въздуха, не по-ниска от плюс 5 °С или различаваща от температурата, определена с технологията за изпълнение; липса на валежи (роса, дъжд, слана и сняг) и вятър; липса на високи подземни води. „В случаите, когато хидроизолацията на подземни части на сгради и съоръжения с огъваеми битумни мушами се изпълнява при условия, различни от определените, проектантът или изпълнителят на хидроизолацията разработва изисквания за изпълнение и технологични указания за полагането й при съобразяване с конкретните условия“.

Отделено е особено внимание и на защитата на хидроизолацията по хоризонталните и вертикалните повърхности на подземните части на сградите и съоръженията от механични въздействия и увреждания. За целта се изпълнява слой от циментно-пясъчен разтвор или от бетон с дебелина не по-малка от 4 cm (за хидроизолации, изпълнявани по хоризонтални повърхности), полагат се платна от екструдиран пенополистирен (XPS) с дебелина не по-малка от 4 cm, прави се зидария от керамични или бетонни тухли с широчина 12 cm или се слагат стоманобетонни панели с дебелина не по-малка от 4 cm. Ако се използва полимерна релефна мембрана, нейната маса не трябва да бъде по-малка от 500 g/m2. Наредбата предоставя възможност и за използване на „други подходящи материали, определени в съответствие с проекта“. Мерките за защитата на хидроизолацията от течни агресивни среди се регламентират „с проект за антикорозионна защита на подземните части, разработен в съответствие с изискванията за проектиране на антикорозионна защита на сгради и съоръжения“.

В Наредбата е разгледан и вариантът за на хидроизолациите и хидроизолационните системи на база бентонитови изделия.

Посочени са също изискванията към хидроизолациите и хидроизолационните системи за защита от инфилтрирани атмосферни и подземни води на база огъваеми пластмасови релефни мембрани.

Раздел IV на глава втора от Наредбата за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения е посветена на основните изисквания при проектирането на хидроизолации и на хидроизолационни системи на съоръжения. Тук отново са дадени насоки за избора на материали и са посочени изискванията към физико-механичните характеристики на традиционно използваните хидроизолации и хидроизолационни системи, съобразно особеностите на експлоатацията на съоръженията.

Съгласно текста на наредбата, към хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база огъваеми пластмасови и каучукови мушами, огъваеми пластмасови релефни мембрани, битумни и битумнополимерни течни състави, циментнополимерни състави и бентонитови изделия се предявяват същите изисквания като при използването им за хидроизолиране на подземни части на сгради и съоръжения.

Когато хидроизолацията или хидроизолационната система е на база огъваеми битумни мушами, от тях се изисква значително по-добра огъваемост при ниски температури (≤ минус 10 °С), отколкото при приложението за подземна хидроизолация (≤ 0 °С). Предвид на експлоатацията на открито, която предполага по-големи температурни амплитуди, към материалите огъваеми битумни мушами и системите, базирани на тях, се предявява и изискване за устойчивост на стичане при повишени температури (топлоустойчивост) ≥ 100 °С, като за пътни мостове стойността на този показател трябва да надвишава 120 °С.

Изискванията към физико-механичните характеристики на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база полимерни течни състави за съоръжения са: якост на опън на слой от втвърдения състав (надлъжно и напречно) ≥ 1 МРа; удължение при натоварване на опън (надлъжно и напречно) ≥ 30 %; огъваемост при ниски температури ≤ минус 10 °С; време на съхнене – ≤ 12 h; якост на сцепление при опън (адхезия) с бетонна повърхност ≥ 1 МРа. В сравнение с приложението за подземни части отпада изискването за водонепропускливост под налягане, защото експлоатационните условия са различни.

Раздел V на втора глава разглежда основните изисквания при проектирането на хидроизолации и на хидроизолационни системи на плоски покриви на сгради и съоръжения. Според наредбата „видът на хидроизолацията и на хидроизолационната система се избира в зависимост от: техническите характеристики и технологията за изпълнение на строежа; вида на строежа: ново строителство, основен ремонт, реконструкция, основно обновяване или преустройство; вида на основата, върху която ще се изпълнява хидроизолацията (бетон, циментно-пясъчен разтвор, торкретбетон, дървесина, метал, зидария и др.); компонентите (слоевете) на хидроизолационната система; вида и начина на водоотвеждането; използваемостта на покрива.“
Цитираните изисквания към физико-механичните характеристики на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на плоски покриви на база огъваеми битумни мушами са следните:
Якостта на опън (надлъжно и напречно) трябва да бъде – при основа стъклен воал – съответно ≥300 N/5 cm и ≥200 N/5 cm; при основа стъклена тъкан – съответно ≥ 500N/5 cm и ≥400 N/5 cm; при основа нетъкан полиестерен текстил – съответно ≥500 N/5 cm и ≥350 N/5 cm.

Надлъжното и напречното удължение – при основа стъклен воал и стъклена тъкан – ≥ 2 %; при основа нетъкан полиестерен текстил – ≥ 30 %.

Изисква се огъваемост при ниски температури – ≤ минус 5 °С; за незавършен пласт ≤ 0 °С.

Устойчивостта на стичане при повишени температури (топлоустойчивост): при битумни мушами трябва да е ≥ 90 °С; при битумнополимерни мушами ≥ 110 °С.

Изисква се водонепропускливост при налягане 0.01 МPa в продължение на 24 h.

Минималната дебелина: при еднопластова хидроизолация – не трябва да е по-малка от 4 mm, а при многопластова – не по-малка от 3 mm за слой;

Резултатите за съпротивление на раздиране (със стебло на гвоздей) трябва да са в границите на стойността, декларирана от производителя.

Съпротивлението на разлепване и съпротивление на срязване на снажданията е в зависимост от конкретните условия на строежа, но не бива да е по-малко от якостта на основния материал.

Изисква се сцепление на минералната посипка (отделяне на част от посипката от основата на мушамата) по-малко от 10 % по маса.

При проектиране на покриви-градини, трябва да се спазва и изискването за устойчивост на корени.

Изискванията към основата са специфични за всеки материал, служещ за основа, като при бетон и циментна замазка е необходимо, съгласно чл. 14, ал. 3, тя „да е здрава, гладка, равна, почистена от прах, кал, ръжда, мазнини и други замърсявания; да е с якост не по-малка от 10 MPa; да е с влажност не повече от 5 %; да няма единични грапавини с размери в план, по-големи от 10 mm, както и вдлъбнатини или изпъкналости, по-големи от 2 mm; да няма неравности с размери, по-големи от 5 mm; в контактната зона на вертикални и хоризонтални повърхности при необходимост се оформя откос (холкер) с катет от 5 до 10 cm.“

Когато основата за полагане на хидроизолацията е дърво или дървени плоскости, тя трябва да бъде равна, гладка, без замърсявания, суха, с влажност не повече от 12 %; допустимото отклонение на разстоянието между ребрата е ± 2 mm, а провисването между две съседни подпори не трябва да надвишава 5 mm.

При полагане върху топлоизолационни плоскости деформируемостта на основата не трябва да надвишава 2 %, а неравностите да не са по-големи от ± 2 mm.

Ако основата е профилна ламарина, деформацията й не бива да е повече от 2 %.

Защита на неизползваеми плоски покриви може да бъде лека – от светлоотражателни бои, едрозърнеста минерална посипка или метално фолио или тежка – от речен чакъл с пласт с дебелина 4 cm и фракция от 15 до 30 mm.

„За осигуряване на защитата на използваеми плоски покриви се предвижда тежка защита посредством настилка от мозаични или бетонни плочи, скара от дървесина или полимербетон и други, която се полага свободно или се залепва към повърхността на хидроизолацията.“ При покриви-градини повърхностният слой се изпълнява така, че да е осигурена защита срещу действието на кореновата система.

Към хидроизолациите и хидроизолационните системи на плоски покриви на база огъваеми пластмасови и каучукови мушами освен традиционните физико-механичните характеристики (якост на опън, удължение, огъваемост при ниски температури, водонепропускливост при налягане 0.01МРа, съпротивление на разкъсване) се предявява и изискване за промяна на размерите след термично третиране (6h, 80±2оС) ≤ 0.5 %, свързано с технологичните особеност на изпълнението.

От физико-механичните характеристики на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на плоски покриви на база течни полимерни състави интерес представлява изискването за минимално съдържание на нелетливи вещества (сухо вещество) 50 %.

В наредбата са разгледани и възможностите за хидроизолиране на плоския покрив с битумни течни, битумнополимерни състави и цименто-полимерни състави.

Основни изисквания при проектирането на хидроизолации и на хидроизолационни системи на скатни покриви на сгради и съоръжения са представени в раздел VI на глава втора. Разгледани са всички приложими материали при по-голям наклон на покрива – глинени керемиди, керемиди от бетон, метални керемиди (чл. 38), покривни плочи от естествен камък и дърво (чл.39), битумни керемиди - шиндли (чл.40), вълнообразни битумни листове (чл.41), профилни вълнообразни ламарини (чл.42), фиброциментни листове (чл.43), вълнообразни профилни полимерни листове (чл.44), плоски метални листове (чл.45), покривни сандвич-панели (чл.46).

„В проектната документация се разработва система за пародрениране (за скатни покриви – паровентилиране) на топлоизолационния слой на покривния пакет, като се определят всички детайли за хидроизолацията, свързани с тази система.“
Глава трета от Наредбата е посветена на изпълнението, контрола и приемането на хидроизолации и хидроизолационни системи. В нея са посочени изискванията при изпълнението, като са включени указания за контрол на условията за започване на изпълнението на хидроизолационни системи, контрол за спазване на изискванията по време на изпълнението им и приемане и измерване на завършени хидроизолационни системи.

„По смисъла на наредбата “Хидроизолации” са мерки за защита на сградите и съоръженията от въздействието на атмосферни, експлоатационни, почвени и други видове води, “хидроизолационна система” е съвкупност от един или повече слоеве строителни продукти (материали и изделия) с определени експлоатационни характеристики, които позволяват системата да се оценява като едно цяло с основна функция защита на сградите и съоръженията от въздействието на вода.“

Наредбата дава още няколко ключови дефиниции.”“Мушама” е листово (рулонно) хидроизолационно изделие от битум или битумполимер, полимер, пластмаси и каучуци със или без армираща основа. “Мембрана” е огъваема, листова, полимерна или релефна хидроизолация. “Основа” е повърхност, върху която се полага хидроизолацията. “Шпакловка” е разновидност на мазаните хидроизолации с дебелина до 2 ÷ 3 mm, изпълнена от полимерно свързващо вещество и пълнител от минерален прах или фин кварцов пясък. “Замазка” е разновидност на мазаните хидроизолации с дебелина до 4 ÷ 5 cm, изпълнена от различни по вид свързващи вещества (портландцимент, циментнополимерен състав, битум, полимери) и пясък. “Битумна керемида (шиндла)” е плосък армиран битумен елемент, като цяло правоъгълен по форма, със или без битумни самозалепващи се участъци, който се състои от една цяла част и няколко поли, които могат да бъдат правоъгълни или с друга форма и са отделени помежду си с прорези. “Покривен пакет” е съвкупност от пароизолация, топлоизолация, покривна обшивка, подложен хидроизолационен пласт и основен пласт от керемиди, плоскости или листове.”

Наредба N 2 за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения отменя „Правила за приемане на хидроизолации, пароизолации и топлоизолации в строителството” (в частта, отнасяща се за хидроизолациите).

Според преходните и заключителни разпоредби: “Наредбата не се прилага за строежи, чиито инвестиционни проекти са внесени за съгласуване и одобряване от съответните органи, които издават разрешения за строеж преди влизането й в сила.
Указания по прилагане на наредбата дава министърът на регионалното развитие и благоустройството.

Пълният текст на Наредба N 2 за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи е достъпен свободно в интернет на сайта на Българската асоциация за изолации в строителството ( БАИС).