Бетонни подовеОбработка с повишено внимание към детайлаБетонът е доказал се рекордьор по якост, издръжливост и икономичност за различни приложения, като вертикални носещи елементи, подови конструкции, паркинги, гаражи, тротоари, алеи и други.
Бетоновите подови конструкции в жилищните сгради обикновено са само носеща основа за останалите елементи на подовата система, но често в промишлени, складови и търговски сгради подът е от видим бетон. И в двата случая, за гарантиране на качество и дълготрайност на изпълнението е необходимо бетонът на повърхността на плочата да отговаря на дадени изисквания за хоризонталност и гладкост.
текст инж. Вера Ангелова С оборудването за обработка на повърхност, предлагано на пазара в днешно време, е по-лесно от всякога да се постигне отличен завършек и висока точност на профила на видимите подови повърхности в интериора и екстериора. С подходящо регулирани изравняващи машини с лазерно управление, замазваща техника и машини за обработка на повърхността, не е проблем да се постигне висока степен на равнинност и хоризонталност.
Съвременната техника позволява да се обърне необходимото внимание към детайлите и да се осигури последователност при работата, особено когато се налага завършване близо до ръбове, технически отвори, отводнителни елементи, фуги и други прекъсвания на подовата плоча.
Подготвителни работи, оборудване и инструменти
За плочи, излети директно върху земната основа, хоризонталността зависи основно от това колко добре е свързал цимента и от обработката на основата. Гладкостта зависи от довършителните операции и от използваните материали. При изливане на големи по размер плочи е необходимо да се работи с резерв за всички материали, като за препоръчване да има на разположение и резервен бетонов възел. Препоръчва се да има и алтернативна система за изравняване и обработка, в случай че лазерната подравняваща машина даде дефект, защото както е известно, веднъж положен бетонът трябва да бъде обработен възможно най-бързо.
Машината за изравняване се избира в зависимост от площта на положения бетонов под, като работните приспособления се определят от проектните изисквания. Редно е преди началото на работа да се изпробват основните функции и да се направи план на движението на машината, съобразно с времето, с което тя разполага. Машините трябва да са сервизирани преди работата с тях, за да се избегнат всякакви рискове от замърсяване на плочата с масло, грес или друг флуид. По време на работа трябва да се осигури адекватно осветление – в противен случай е възможно някой дефекти да не се забележат, а това означава че няма как да бъдат коригирани. При полагане и изравняване на бетона трябва да се проверят отворите, дренажите и тръбите – плочата около тях трябва да е нивелирана и самите те трябва да са фиксирани в проектно положение. Това е изключително важно за крайния вид на готовия под – дори при перфектно извършени работи, несъвършенствата в тези области привличат вниманието и могат да причинят проблеми.
При наличие на отводнителни елементи, трябва да се провери, че са спазени необходимите наклони за ефективно водоотвеждане и дрениране на повърхността.
За плочи на открито и фундаментни плочи е важно да се съобрази и риска от замърсяване с донесен от вятъра прах и мърсотия и да се вземат необходимите мерки за предотвратяването му.
Бетоновите подове – особености
Съвременните машини за изравняване на бетонови подове, позволяват не само улесняване на работата, но и позволяват по-гъвкаво разпределение на времето в работните процеси. При използването на традиционните ръчни изравнителни летви, времето за работа е ограничено значително и рисковете за качеството на готовия под са големи.
След приключването на процесите по уплътняване и изравняване на бетонната смес, повърхността на бетоновия под трябва да бъде обработена с помощта на специализирани машини. Работата с машините не бива да започва преди циментовото мляко да се е изпарило или да е отведено от плочата с помощта на маркуч.
Преди началото на тази обработка има технологична пауза, която позволява бетона да набере достатъчна ранна якост. В зависимост от влажността и температурата на околният въздух, продължителността на тази пауза е от 3 до 7 часа. Простото правило, което дава най-добри резултати е, че моментът за обработка на повърхността с машина е когато стъпката на възрастен човек в излятата плоча оставя отпечатък 3-4mm.
Изравняването трябва да започне по правило от ръбовете, близо до стените и отворите, защото бетонът в тези зони свързва по-бързо, особено когато са изложени на слънчево греене. Първото минаване с машината се препоръчва да бъде правено винаги от операторите с най-голям опит, за да определят зоните с най-бавно и най-бързо свързване на цимента. Особено внимание трябва да се обърне на границите на зоните с бавно свързване, защото те могат да заемат до един метър и крият повишена опасност от поява на разслояване и естетически проблеми. За големи обекти е препоръчително да се поддържа връзка с бетонния възел, производител на сместа, за да може причината за големите вариации във времето за свързване да се установи и премахне навреме. Значителните разлики във времето на свързване на бетонната смес от отделните бетоновози (понякога дори в един и същ бетоновоз, при неподходящо разбъркване) са една от основните причини за проблеми с повърхността на бетонните подове.
Регулиране на изпаряването на вода
Втвърдяването на подовата плоча, независимо от модификацията на бетона, от който е изпълнена, е неизменно съпътствано с химическите процеси, свързани с хидратацията на цимента. Те определят якостта на готовия под и при правилно изпълнение протичат изцяло. Но, както винаги, те са съпътствани с изпарение на конструктивната вода, използвана при приготвянето на бетонната смес. Следствие на това, протича съсъхване и неизменно се появяват пластични пукнатини, чието наличие върху готовия под би причинило проблеми при експлоатацията. За да се контролира появата им се използват забавители на изпаряването.
Забавителят на изпарението обикновено е мономолекулярен филм, който се полага на повърхността на прясно положения строителен разтвор. Филмът се плага с изключителнo малка дебелина, за постигане на оптимални резултати.
За улесняване на полагането, забавителите на изпаряването обикновено се предлагат в ярки цветове и могат да бъдат нанесени от разстояние от четири метра с използване на подходяща разпръсваща техника. Понякога такива приставки се предлагат към машините за изравняване и обработка на повърхността, така че инхибиторът се полага веднага след завършването на подовото покритие. Основният елемент в състава на забавителите е водата, затова не се препоръчва те да се използват като финиш. След полагането им покритието не трябва да бъде нарушавано, преди следващият етап от работата, защото по този начин се възстановява изпарението и се предизвиква повърхностно напрежение. Особено голямо приложение инхибиторите имат в близост до ръбове, където времето за изсъсване и свързване често е по-кратко, отколкото във вътрешността на плочата. Друго важно приложение е когато времето за сврзване е различно за долната и горната част на плочата. Това може да се случи в дебели плочи, когато бетонът в основата е по-топъл и създава условия за ускорено свързване.
Особености при изпълнение на цветни подове
При набиращите все по-голяма популярност цветни подове, трябва да се съобразят много повече параметри, за да се постигне желания ефект. Независимо дали е избран методът за интегрирано оцветяване или се използват повърхностни оцветители, процесите имат своите особености, които трябва да бъдат отчетени.
Когато степента на оцветяване е ниска, основното решение, което трябва да се вземе е каква плътност да се постигне с машината за изравняване. Това решение зависи от организационните и технологичните планове за изпълнение на обекти изисква да се направи оптималния компромис между еднородността на цвета и конструктивните качества на готовия под. При по-висока плътност на повърхността на пода, която гарантира повишена якост и респективно дълготрайност, се наблюдават отклонения от проектния цвят. Разбира се, цвета на готовия под винаги се различава от мострата, според която е избиран оцветяващият продукт. В зависимост от предназначението на помещението, решението за плътността и еднородността на цвета трябва да се вземе от инженера, архитекта, изпълнителя и инвеститора. За да се улесни вземането на решение много специалисти препоръчват изпълнението на тестова плоча. Тя трябва да е колкото е възможно по-голяма, за да се използват същото оборудване и материали. Идеалната тест плоча е тази, намираща се на място, където дефектите или са приемливи или могат да бъдат лесно коригирани (като сервизни помещения или офис площи). Машините с изравнителни остриета от армирана със стомана пластмаса са предпочитани за изпълнение на такъв вид подове. Те са значително подобрени през последните години и дават възможност да се работи при все по-висока скорост, като позволяват постигане на добър външен вид. Те се използват за последните две или три изравнителни минавания.
Как да изпълним качествен бетонов под?
Бетонните подове са с наистина високо качество и със завидна дълготрайност, ако при изпълнението им са спазени следните изисквания:
При избора на проектно решение за пода, следва да се вземат предвид всички условия на неговото използване, да се оценят и анализират евентуални бъдещи натоварвания;
При изливането на подовата конструкция трябва да се използват само висококачествени материали, като се спазват всички технологични изисквания;
При полагането на бетонни подове трябва да се съобразяват особеностите на детайлите и да се следва последователността на уплътнение и изравняване от зони с бързо свързване към такива с бавно.
Не на последно място, за постигане на оптимален резултат, трябва да се работи със съвременно оборудване и високо квалифициран персонал.26/11/2012 |