СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина IX, брой 7, 2012

Няколко са основните направления, към които гледаме през следващите години

Разговор с г-н Александър Петров, Управител на Райхле и Де – Масари България Пръдакшън

Няколко са основните направления, към които гледаме през следващите години

Уважаеми г-н Петров, разкажете повече за Р и М България Пръдакшън, като част от швейцарската компания Райхле и Де – Масари.
Райхле и Де-Масари (R&M) е независима швейцарска компания с над 48 години опит на пазара на информационни и комуникационни технологии. От основаването й през 1964 г. R&M се разраства и превръща в един от водещите доставчици на пасивни кабелни решения за висококачествени комуникационни мрежи (Layer 1, OSI Model). Интересът на R&M към България и региона на Югоизточна Европа не е от вчера. Търговската организация на швейцарския доставчик оперира тук от началото на 2007 г., когато компанията от Вецикон придобива местния дистрибутор с дългогодишен опит на българския ИТ пазар - ФриНет.

Следващата сериозна стъпка за региона е през август 2011 г., когато бордът на директорите на R&M взема решение за инвестиция в преместване на част от производството на компанията от Швейцария в България. Именно с тази цел, няколко месеца по-късно, е създадено новото юридическо лице - Райхле и Де-Масари България Пръдакшън, една от най-динамично развиващите се ИТ компании през 2012 г.

В началото на октомври тази година R&M откри завод за производство на фиброоптични компоненти в София. Бихте ли разказали повече за тази инвестиция?
Инвестицията в това високотехнологично производство включва няколко основни етапа. На първо място трябваше да изберем подходящата сграда, която да отговаря най-добре на предварително заложените критерии. Задачата не беше никак лесна, но в крайна сметка завърши успешно в началото на декември 2011 г., когато подписахме окончателния договор за покупко–продажба на новата сграда. Веднага след това, с подкрепата на Българската агенция за инвестиции, започнахме изготвянето на инвестиционен проект за реконструкция на съществуващото съоръжение, доставка на специфично оборудване, подбор и обучение на персонала. В началото на юни 2012 получихме от министъра на икономиката Делян Добрев сертификат за инвеститор клас А, като общата инвестиция по проекта с изцяло собствен за компанията капитал възлизаше на 9.7 млн. лв. Още няколко месеца работа и на 2-ри октомври 2012 г. имахме честта официално да открием новата производствена сграда на R&M в присъствието на редица официални гости, колеги и партньори на фирмата не само от България, но и от региона на Югоизточна Европа. Така, съвсем накратко, в България се „роди” първият високотехнологичен завод за дизайн, производство и асемблиране на фиброоптични комуникационни компоненти и платформи.

Какви са очакванията Ви за развитието на фирмата?
Няколко са основните направления, към които гледаме през следващите години. В оперативен план си пожелавам да успеем да постигнем една висока производителност с конкурентна себестойност и то на нивото на прословутото швейцарско качество, а защо не и на по-високо. Само така в условията на пълна заетост и взаимозаменяемост на част от персонала ще успеем да релокираме все повече и повече поръчки от Швейцария и да добавяме допълнителни работни часове в България. В друг аспект, плановете ни предвиждат персоналът на предприятието да нарасне до 150 човека към края на 2013 г. Това неимоверно е свързано с динамичните темпове на подбор, както и с всички процеси по обучението на младите кадри.

Не на последно място, инвестицията на R&M е инвестиция с продължение, чийто ефект ще се усети на един следващ етап от развитието на дружеството, когато компанията ще започне да подбира и работи с вътрешни, български доставчици, които да произвеждат различни компоненти, необходими за крайния продукт на R&M в България.

В заключение, очакванията за развитието на производството в България, както и усилията, които целият екип на компанията полага, ще доведат до една по-висока степен на конкурентоспособност на R&M не само в България, но и във всички подразделения на компанията по света.