СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 6, 2013

Търговското сътрудничество между България и Полша отбеляза висок ръст през изминалата година

Разговор с Д-р Гражина Хоронжикевич, Първи съветник, Ръководител на Отдела за Промоция на търговията и инвестициите на Посолството на Република Полша в София

Търговското сътрудничество между България и Полша отбеляза висок ръст през изминалата година

Д-р Гражина Хоронжикевич е първи съветник, ръководител Отдел за промоция на търговията и инвестициите към Посолство на Република Полша в Република България. По образование е икономист, завършила е Икономически университет във Варна. Докторска степен по политически науки е получила във Варшавския Университет. Следвала е Европейска интеграция в Университета в Маастрихт в университета Корнел в Итака, Ню Йорк. През първите години от професионалната си кариера е работила в Института за научни изследвания на труда и социалната политика във Варшава. Роботи в Министерство на икономиката на РП, занимавала се е със споразуменията за свободна търговия, споразуменията за защита и насърчаване на инвестициите, преглед на полското законодателство по времето на присъединяване на Полша към Европейския съюз. Преди да пристигане в България е била Ръководител на икономическия и търговски отдел на полското посолство в Любляна. Българска търговско-промишлена палата награди Д-р Гражина Хоронжикевич със награда статуетка и титла “Търговски съветника на 2011г.”

Бихте ли представили накратко дейността на Отдела за промоция на търговията и инвестициите към Посолството на Република Полша в България?
Отделът за Промоция на Търговията и Инвестициите подпомага полските фирми в процеса на излизане на задгранични пазари. Мисията на ОПТИ е не само да предлага помощ на полските дружества, но и да осигурява подкрепа на българските компании, които се интересуват от внос на полски стоки и услуги, както и от инвестиции в Полша. Притежаваме постоянно актуализирана база данни, съдържаща информация за полски и български фирми, както и предложения за сътрудничество.

В кои сектори на икономиката виждате най-голям потенциал за сътрудничеството между български и полски инженерно ориентирани компании?

Търговията между Полша и България през последните години се развива бързо. Темпото на растеж на двустранната търговия между двете страни е по-високо от ръста на външната търговия както на Полша, така и на България. Особено през миналата година, както и сега, се отбелязва впечатляващо висок ръст на двустранното търговско сътрудничество, първата половина на тази година показва, например, 48% увеличение на полски износ за България. Следва да се отбележи, че по данни на БНБ, Полша заема висока позиция в посоките на българската външна търговия, като например вносът на България от страната ни е 6-та позиция сред страните от ЕС.

В същото време виждаме неизползван напълно потенциал и перспективи за развитие на търговията със стоки с инвестиционно предназначение. Полша има богата и много конкурентна оферта за износ в тази област, което би трябвало да представлява интерес за българските инженерно ориентирани компании. България също има какво да предложи на полските клиенти, така че очакваме, че с развитието на нашите икономики, стойността на търговията между нашите две страни ще продължи да се увеличава.

В същото време, освен търговско сътрудничество, искам да отбележа, че Полша и полските фирми имат добър опит в инфраструктурни проекти, например тези, финансирани от структурните фондове на ЕС. Ето защо в тази област на бизнес отношения, ние виждаме възможност за укрепване на сътрудничеството между нашите две страни. В България през следващите години ще се извършват още много инвестиции в инфраструктурата, затова благоприятно за полски и български компании ще е засилването на сътрудничеството, например чрез създаването на консорциуми. Благодарение на опита и технологичните решения, които биха внесли полските компании, и необходимите знания за пазара на българските фирми, създадените по този начин консорциуми ще увеличат възможността за успешното изпълнение на проекти, финансирани от фондовете на ЕС.

Каква политика провеждате по отношение повишаване на енергийната ефективност?
Полша има голям опит в сферата на конвенционална енергетика. Полските фирми са сред световните лидери в тази област. В Полша се развиват технологии, целящи намаляване на емисии от конвенционална енергетика.

Тези решения със сигурност могат да бъдат интересни за българските предприятия.

Едновременно, екологичните технологии са един от нашите приоритети, затова си поставяме за цел и развитието на износа на съоръжения за енергетиката от ВЕИ. Полша е Европейският център за производство на слънчеви колектори, а проектираните и произведени в Полша колектори са доставяни за клиенти от всички континенти. В тази сфера можем също да предложим много иновативни полски решения, такива като непрекъсваема система за захранване от екологична горивна единица, инсталации за производство на брикети от слама и сено, котли, работещи с пелети от биомаса, малки водноелектрически инсталации, енергийно ефективни съоръжения за соларно отопление и др.

Какви по специално са приоритетите Ви в областта на строителството?
Строителството е много важен сектор на полската икономика, а също така е една от нашите износни специализации. Широката концепция за износ на строителството се състои от три взаимно допълващи се части, а именно износ на строителни съоръжения и материали, научни и технически услуги, както и строително-монтажни работи. Последните, поради прецизността, иновациите, коректността и професионализма, са истинската гордост на полските фирми. Извън територията на страната се изпълняват строително-монтажни работи на стойност, отговаряща на 10% от общите строително-монтажни работи, провеждани в Полша.

В същото време истинска кариера на чуждите пазари правят произведените в Полша материали и оборудване за строителство, инсталации и строителна химия.

Анализи на този бранш, както и планове, свързани с по-нататъшното развитие в тази посока, потвърждават огромния потенциал за износ на строителни материали, произведени в Полша. Най-експортно ориентирани групи продукти в полския строителен сектор са: строителна химия, керамика, фитинги, дървесина в строителството (подове и стълби), отоплителна техника, покриви и много други.

В заключение, на каква подкрепа от Ваша страна могат да разчитат български фирми при търсене на търговски контакти в Република Полша?
Нашият отдел предоставя необходимата помощ за установяване и развитието на сътрудничеството между български и полски фирми. Българските фирми могат да разчитат на съдействие чрез намиране на партньори и помощ в установяване на контакти. Освен осигуряването на пряка помощ, чрез предоставяне на контакти и информация на заинтересовани фирми, ОПТИ организира редица мероприятия, насърчаващи българо-полското бизнес сътрудничество, такива като: конференции, семинари, промоционно-информационни щандове на панаири, matchmaking срещи и др. На организирани от нас щандове по време на панаири и изложения в България се представят материали на полски фирми, производители и износители, които търсят български партньори. На нашите щандове присъстват и представителите на полски предприятия, с които могат да бъдат организирани срещи. Българските фирми могат да получат търговска информация, а интересуващи се от контакти с Полша да бъдат включени във водената от ОПТИ база данни. Трябва да се отбележи, че много полски компании се интересуват от българския пазар. Също много български компании се обръщат към нас, което е много радващо за нас, и каним всички заинтересовани да се свържат с нас.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини