СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 8, 2015

Енергийна ефективност в модерната и елегантна бизнес сграда EXPO 2000

Енергийна ефективност в модерната и елегантна бизнес сграда EXPO 2000

Бизнес комплекс „Експо 2000“ – Фаза lll, по проект на архитектурно студио Проарх, е елегантна и модерна офис сграда, която съчетава най-съвременните тенденции в архитектурния дизайн с необходимостта от по-екологично и толерантно към околната среда проектиране. Тя е третата сграда (от общо 4 бизнес сгради) на комплекса Експо 2000 Office Park. Отличителна черта на сградата е високата енергийна ефективност, заложена в проекта.

Основните консуматори в една сграда са отоплението, охлаждането, вентилацията и осветлението. За да бъде една сграда енергоефективна, трябва да се предприемат сериозни мерки за намаляване на консумираната от тях енергия. В проекта на бизнес сграда EXPO 2000, заедно с колегите от BAE, ITGA и FOB, сме интегрирали редица технологии, които имат за цел да повишат коефициента на енергийна ефективност на сградата от Фаза 3. Това беше оценено подобаващо и нашият проект получи двата най-високи сертификата за зелена сграда – LEED Platinum и DGNB Gold.

Най-важният фактор за спестяване на енергия е фасадата на сградата. Лоша фасада означава лоша енергоефективност. За постигане на по-голяма ефективност при експлоатацията на сградата и по-ниски разходи за отопление и охлаждане сме се придържали към следните параметри за топлопроводимост на фасадата:

на плътните части - U = 0.25 W/m2K,
на стъклената фасада - U = 1.3 W/m2K,
на остъкляването - U = 1.0 W-m2K.

Друга важна особеност е комплексната сградна система на отопление и охлаждане, която осигурява използване на подпочвените геотермални води за охлаждане и затопляне на сградата, котелно с модулиращи горелки, вентилационни камери с честотно управление на оборотите, които консумират енергия само при необходимост, високоефективни рекуперационни системи, с които са снабдени всички въздухообработващи камери, автоматични системи за контрол на климата във всички помещения, енергоспестяване чрез използването на индукционни модули за отопление и охлаждане. Сградата разполага и с модерна и високоефективна система за управление на сградните инсталации – BMS, която следи и намалява консумацията на енергия, а също така използва енергията, акумулирана в стоманобетонната конструкция.

Модерната стъклена фасада с интегрирана слънцезащита намалява потенциалните загуби на енергия, използвано е високоефективно съвременно стъкло, контролиращо преминаването на слънчевата енергия в сградата. За остъкляването на сградата са използвани стъклопакети със стъкла AGC Stopray Ultra с високо ниво на светлопреминаване tv=58, което увеличава естествената светлина и нисък соларен фактор g = 28, който редуцира слънчевото нагряване и допринася за чувствително по-ниски разходи за охлаждане и отлична топлоизолация. Благодарение на големите остъклени части всички работни места имат естествена светлина, което също води до намаляване на разходите за осветление и др.

В световен мащаб бъдещето принадлежи на устойчивата архитектура – тази, която освен впечатляваща визия, предлага и ефективна и икономична експлоатация на ресурсите, щади околната среда и намалява експлоатационните разходи на ползвателите. В България все още се броят на пръсти подобни проекти, но вярвам, че именно сгради като Фаза 3, ще убедят инвеститорите в смисъла от подобен род „зелени“ сгради и техният брой ще нарасне значително в близките години.

автор Евелина Генова