СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 8, 2015

Директива за еко-дизайн и етикет за енергийна ефективност

Директива за еко-дизайн и етикет за енергийна ефективност

От 26 септември 2015 г. всички отоплителни котли и бойлери следва да отговарят на определени изисквания за енергийна ефективност, за да отговарят на Директивата на ЕС относно изисквания за еко-дизайн на свързаните с енергопотреблението продукти (ErP=Energy-related Products).

Освен това Директивата изисква продуктите и отоплителните системи с мощност до 70kW да бъдат идентифицирани с енергиен етикет на принципа на класове на енергийна ефективност, което е познато и се прилага вече при електрически уреди като перални машини, хладилници, сушилни и телевизори. С помощта на различни цветове и букви ( 9 енергийни класове от А+++ до G-) потребителите се информират за екологичните характеристики и експлоатацията на продуктите. Енергийните етикети ще оценяват ефективността както на отделните продукти, така и цялостни отоплителни системи.

От 26 септември 2015 г. всички отоплителни уреди с номинална мощност до 70кВт и бойлери за питейна вода до 500 литра трябва да бъдат снабдени с етикет за енергийна ефективност, познат от домакинските уреди. Този етикет се прилага не само за отделни продукти, но също така и за цялостни отоплителни системи, независимо от това дали пакетът е доставен от един производител или инсталаторът комбинира продукти от различни доставчици и производители. Отвъд етикетите на продукти, системните етикети дават информация за енергийната ефективност на цялостното отоплително решение. Класовете от А до G обхващат различни видове стандартни инсталации, когато не са комбинирани с технологии за когенерация или с използване на възобновяеми енергийни източници, а класовете А+ и А++ следва да насърчават използването на когенерационни технологии и технологии с възобновяеми енергийни източници.

Решаващият фактор за оценка на енергийната ефективност на производителите на отоплителна техника ще бъде т. нар. „средна сезонна енергийна ефективност за отопление“. Тя обозначава съотношението между покритата от уреда отоплителна потребност в даден отоплителен период към годишното количество енергия, използване за покриване на този товар. Този параметър е подобен на сега използвания коефициент на ефективност, но се изчислява по различна формула.