В областта на техниката за осветление се извършват революционни промениРазговор с Доц. д-р инж. Красимир Велинов, Председател на Български национален комитет по осветлениеПреди половин век група ентусиасти и радетели за развитието на осветителната техника в България създават дружеството "Национален комитет по осветление" - НКО. С пионерски дух и всеотдайност създателите налагат абревиатурата НКО, като символ на светлината, знанието и просвещението.
Български национален комитет по осветление е сдружение с нестопанска цел в обществена полза. То е приемник и продължител на дейността на структурата НКО, учредена през 1964 г. и функционирала до 2004 г. към Държавен комитет за наука, технически прогрес и висше образование.
Целите на сдружението са: Да съдейства на своите членове при решаване на актуални проблеми на пазара на осветителна техника и свързаната с нея нормативна уредба; Да развива базисните метрологични стандарти и процедури, и публикува стандарти, доклади и други материали по въпросите на науката, технологията и изкуството в областта на осветителната техника; Да допринася за обективното информиране на техническата общност в областта на осветлението като организира публични изяви и подготвя ръководства за прилагането и осъществяването на принципите и процедурите за развитието на международните и националните стандарти в областта на осветителната техника; Да организира и провежда международни дискусионни форуми по проблемите на науката, технологията и изкуството в областта на осветителната техника и да осъществява обмен на информация между страните; Да осъществява връзки и техническо взаимодействие с други организации по проблеми на науката, технологията, стандартизацията в областта на осветителната техника.
Доц. Велинов, в началото бихте ли казали кои са основните дейности и проекти, по които работите?
През 2014 г. Националният комитет по осветление отбеляза половинвековен юбилей. Събитието бе отбелязано на XV Национална конференция по осветление с международно участие BulLight 2014, която се проведе от 10 до 13 юни 2014 г. в гр. Созопол.
В началото на същата година дружеството направи съдебна регистрация като сдружение с идеална цел в обществена полза под името Български национален комитет по осветление. В момента в регистъра на сдружението фигурират 175 физически и няколко юридически лица.
По инициатива на ЮНЕСКО и ООН миналата 2015-та година беше обявена за Международна година на светлината и светлинните технологии (International Year of Light and Light-based Technologies - IYL2015).
По този повод в България беше сформиран Национален организационен комитет, изпълнил две подпрограми: подпрограма “Оптиката и науката за светлината в годината на светлината”, включваща 20 събития, и подпрограма “Светлинни технологии и приложна светотехника”, включваща 16 събития. По-подробна информация по тази тема може да се получи на сайта на сдружението.
Бихте ли казали какви са тенденциите при съвременните технологии за осветление и доколко те са дали отражение и в работата на българските фирми, предлагащи продукти за осветление?
В момента в областта на осветителната техника се извършват революционни промени. Това се наблюдава както при светлинните източници, така и в изпълнението на оптичните системи на осветителите. Несъмнено фаворит са светодиодите. За няколко години тяхната ефективност надвиши тази на останалите светлинни източници. В момента на пазара се предлагат светодиоди с ефективност над 200lm/W. Малките им размери позволяват да се конструира оптична система от лещи, с която осветителят да има светлоразпределение подходящо за всеки конкретен случай. Това позволява в уличното осветление да се реализират нормените показатели – примерно 0.3cd/m2 със светлинен поток 1000 lm излъчен от осветителя.
Впечатленията ми за българските фирми са, че много бързо усвояват най-новите достижения и своевременно пускат на пазара високоефективни осветители. В момента в НИЛ “Осветителна техника” при МГУ Св. Иван Рилски са изпитани осветители, които имат ефективност на излъчения поток 150 – 173 lm/W. Това означава, че за осветяването на една обслужваща улица ще са необходими осветители с мощност 6-7W. За сведение в момента този клас улици се осветяват с натриеви лампи с мощност 70W, консумиращи 85-90 W. Може това да се струва фантастично даже на някои колеги от бранша, но тенденцията е ясна.
Очертайте основни моменти, които трябва да се имат предвид при проектиране на системи за осветление в сградите, с оглед на енергийната ефективност и намаляване консумацията на енергия.
В областа на проектиране и изпълнение на осветление в сгради тенденцията е същата като горната – Прилагане на високоефективни осветители с използване на светодиоди. Мога да дам един пример. В нашата лаборатория сме монтирали светодиодни осветители с мощност 29W и светлинен добив от осветителя 130lm/W. За помещение с размери 9х4.8m са използвани 6 броя осветители, като реализираната средна осветеност е около 500lx. Ако бяхме използвали класическите луминесцентни осветители 4х18W, за да постигнем същото ниво на осветеност, трябваше да монтираме 9 бр. такива осветители и вместо сега инсталираната мощност от 175W, мощността за осветление за това помещение трябваше да възлиза на 900 - 1000W. Само за това помещение разликата в годишната консумация на електроенергия при луминесцентното осветление щеше да бъде 1600kWh на стойност около 320 лева. В същото време разликата в капиталните вложения за двата варианта е около 300 - 400 лева, което означава, че направената инвестиция се откупува за една година.
Енергийната ефективност не е всичко. Когато осветяваме помещения в сгради, трябва да се отчитат и качествените показатели – заслепяване (UGR), равномерност на осветлението, съотношение на яркостите на обекта и фона и пулсации на светлината. Пулсациите на светлината с честота 100Hz не се виждат от окото, но водят до зрителна умора и забавяне на работата на мозъка. Докато вече отмененият стандарт за вътрешно осветление БДС 1786 регламентираше нивото на пулсации за всеки тип помещение, то в хармонизираните европейски норми БДС EN 12464-1 за този показател се казва, че не трябва да бъде висок. Недопустимо е в жилищно помещение да монтираме лампа, чиято светлина пулсира. В новите руски норми пулсациите на светлината са ограничени до 5%. Проблемът не е технически, а финансов и в последно време се забелязва навлизане на нашия пазар на светодиодни лампи с коефициент на пулсация 0.1 – 1%.
Споделете очакванията си за развитие на бранша в близките години. В този ред на мисли, в какви посоки ще продължи работата и дейността си Националният комитет по осветление?
Независимо от постигнатите успехи в създаване на ефективни осветители, пред фирмите от бранша по осветление има много проблеми. Преди всичко това е ограниченият пазар. От друга страна обществените поръчки не се печелят при ясни критерии. Това кара по-големите фирми да търсят пазари навън от страната и някои от тях се справят успешно с това. Малките фирми, ако се занимават с производство, са обречени на мизерно съществуване или фалит.
Друг голям проблем е разминаването между необходимостта от висококвалифицирани кадри и предлагането. Специалист, завършил университета, често пъти трябва да получава допълнителна квалификация, за да може да отговори на изискванията. Все по-често от университетите излизат недостатъчно подготвени кадри. Вина за това обаче основно има средното образование, което не дава нужната подготовка на кандидат-студентите. Крайно време е отговорните за това лица да осъзнаят, че продължаващото неглижиране на образователната система у нас ще доведе до опасни последици. Обучението е скъпоструващо мероприятие, но много по-скъпо ще излезе на всички, ако не се заделят нужните средства за това.
На фона на тази ситуация Българският национален комитет по осветление се опитва да провежда политика на разпространение на новостите в осветителната техника сред специалистите в България. Основно това се извършва чрез провеждане на семинари в различни градове на страната. Така в плана на тази година е предвидено провеждането на 10 такива семинара. В това отношение ние работим съвместно с Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и Браншовата камара за светодиодни технологии и осветление. 13/04/2016 |