СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 3, 2016

Булстрад Арена e призвана да върне величието на Русе

Разговор с г-н Пламен Бобоков, Инвеститор на Булстрад Арена

Булстрад Арена e призвана да върне величието на Русе

Пламен Бобоков е председател на управителния съвет на "Приста ойл холдинг". Собственикът "Приста ойл груп" е с две основни направления - акумулаторен бизнес, в лицето на "Монбат", ръководен от брат му Атанас Бобоков, и маслен бизнес, в който влизат "Приста ойл" и дъщерни компании в редица държави. "Приста ойл" е сред най-експортно ориентираните български компании. Групата е развила бизнес отношения в над 40 държави на 4 континента, като пазарното й присъствие в отделните страни е в рамките между 5% и 55%. Освен с успешен бизнес и мащабни проекти, фамилия Бобокови се свързва и със сериозна филантропия. Двамата братя са основен частен инвеститор в многофункционалната зала „БУЛСТРАД-АРЕНА“, гр. Русе. За приноса в развитието на икономиката и инфраструктурата на гр. Русе и като щедър дарител, Пламен Бобоков е удостоен със званието „Почетен гражданин на гр. Русе“.

Г-н Бобоков, поводът, по който се обръщаме към Вас, е откритата миналата година многофункционална зала Булстрад Арена, на която сте инвеститори - Вие и Вашият брат. С какви очаквания и надежди стартирахте това мащабно начинание, и какво бихте споделили сега, когато залата е факт?
Ако трябва да бъда честен с вас, в личен план това е най-тежкият проект в моята 25-годишна бизнес история, най-тежкият проект в моя живот и в този на брат ми. Съвсем не очаквахме, че неговата реализация ще ни отнеме цели 7 години. Но всъщност, няма значение дали годините са две, три, пет или седем, когато начинанието се увенчае с успех. Започнахме строежа на залата в едни времена, а го довършихме в други - никой не можеше да предвиди глобалната криза, която потопи икономиката в целия свят, пресуши финансиранията и създаде многобройни проблеми. Да се нагърбиш с проект от такъв мащаб по време на жестока криза, в която целият бизнес е засегнат, падат пазари, правят се реформи и в самия ни основен бизнес, който беше също на ръба преди няколко години, е нещо, което не пожелавам на никого. Но пък от друга страна, когато го преживееш и преминеш през подобни катаклизми, добиваш по-силен бизнес и всякакъв друг имунитет и продължаваш напред. Освен нерви и всичко останало, в материално изражение изграждането на залата ни коства сериозен личен капитал и заемни средства от банки, които тепърва ще трябва да връщаме през следващите години. Така че всякакви подозрения за супер бизнес проект, от които ще изкараме много и лесни пари, са крайно нелепи. Възвръщаемостта на подобна инвестиция е изключително дълга, ако изобщо може да се говори за сериозна такава. Ще са необходими повече от 10 г., при оптимална натовареност и много добро менажиране, за да може това въобще да се случи. Такава е равносметката ми за тези нелеки седем години. А днес, днес остава удовлетворението, гордостта и разбира се отговорността за нейното бъдеще.

Да се спрем по-конкретно на залата – кое я отличава от останалите изградени до момента?
Това, което коренно отличава нашия проект, е, че за разлика от всички, ние построихме не просто нещо, което да предадем на общината или на държавата, или на който и да е. Защото ангажиментът ни въобще не приключва със самото завършване и откриване на „Булстрад Арена“, а продължава със сериозни разходи по нейното функциониране и издръжка. Затова и целта ни е тя да бъде освен най-атрактивната, също и най-натоварена зала, и то не само в България. И има всички условия за това. Първо: отстои на 60 км от столицата на съседна Румъния – най-голямата балканска столица Букурещ след Атина. Второ: тази зала се ръководи от професионален мениджмънт и екип в лицето на Борислав Велков и Иван Драндийски, какъвто други зали биха мечтали да имат. Трето: акционерите в мое лице и в лицето на брат ми сме доста гъвкави и създаваме условия подобен тип талантливи мениджъри да се изявяват, а това е много важно - нещо, което при държавни и общински зали не може да се случи. „Булстрад Арена“ е единствената частна зала в Югоизточна Европа, така че, искрено се надявам да се случат много положителни неща. Освен това, в Букурещ към момента няма подобна зала и поне в следващите от 3 до 5 години няма да има завършена такава. Имам доста сериозни очаквания и смятам, че ние ще бъдем пионери в този т. нар. ентъртеймънт холд бизнес. Настроени сме много позитивно и сме уверени, че след като сме довели нещата, след хиляди перипетии до тук, спокойно можем да продължим напред и да се увенчаем с още един подобаващ успех.

Следващо предимство на нашия проект е, че е разработен като истински бизнес проект. Не е дарение, поставено като паметник на централно място, а жив организъм, на който гледаме и като основа за развитие на съпътстващи бизнеси, с очакван ефект възраждането и развитието на Русе. Вече дори работим върху това да надграждаме покрай нея в допълнителни проекти, които да я направят още по-атрактивна както за спорт, така също за културни и конгресни мероприятия. Следващата ни сигурна инвестиция, в непосредствена близост, е хотел, чието строителство се надяваме да започнем в началото на лятото. Изграждането му ще даде възможност да предлагаме услугата „спортно-тренировъчен лагер“, да настаняваме клубни и национални отбори за тренировъчни процеси и подготовка по съответния спорт, ползвайки всички по-малки тренировъчни зали, както и основната зала в „Булстрад Арена“. Същото важи и за гостите на културните мероприятия, като към цената на билета им ще можем да добавим и атрактивен пакет за престой. Хотелът ще разполага с модерна и уютна СПА зона, басейн, фитнес център и топла връзка с „Булстрад Арена“. На територията му е предвидено да бъде изградена и функционално оборудвана, първата за гр. Русе, модерна и ергономична конферентна зала с широки възможности за реализация на различни по обем и същност мероприятия – от лимитирани малки бизнес сбирки до крупни конгресни изяви за 3 000 души.

Разкажете ни за оборудването и внедрените решения, които я отличават като модерно многофункционално съоръжение?
Залата има доста сериозни възможности, съвсем различен подход и различна организация в сравнение със съществуващите у нас до момента. Разполага с 5100 седящи места и между 7500-8000 по време на концерт. Снабдена е със специално оборудване, уникална аудио акустика и акустична изолация, която ще позволи невероятен звук, включително при най-високите изисквания за различни концертни изпълнения. Помислено е и за най-малкия детайл и е осигурена възможност да поеме всякакви видове техническо, спортно и музикално оборудване. Има малка конферентна зала, а също два подземни, обширни тренировъчни терена с голяма височина. И нещо много важно - "Булстрад Арена" разполага с 40 дка подземен паркинг на три нива, за 1000 автомобила. Всичко това я прави изключително подходяща за най-различни по своя мащаб и характер изяви на закрито - спортни състезания и прояви, културни събития, концерти, шоу програми, конференции, конгреси, фестивали, панаири и т.н.

В реализацията на подобен проект са aнгажирани много фирми - проектанти, доставчици, изпълнители, мениджъри. Споделете за някои от професионалистите, на които се доверихте в процеса на работа.
Освен върху мен и брат ми, тежестта по изграждането на „Булстрад Арена“ падна върху дружеството, което регистрирахме с цел реализацията й - „Проект Русе“ АД, с изпълнителен Директор Георги Пейчев и ръководител Ивайло Иванов. По отношение цялостния проект доверието ни не само спечели, но и напълно оправда проектантското бюро “Ателие Серафимов – Архитекти” ООД с главни проектанти покойният вече арх. Танко Серафимов, наскоро посмъртно удостоен със званието “Почетен гражданин на град Русе” за значими постижения в областта на архитектурата и за принос към развитието на инфраструктурата на гр. Русе, и неговият син - арх. Радомир Серафимов. Благодарение на професионално разработения от тях модерен проект, „Булстрад Арена“ освен подчертано атрактивна визия има и изключителна функционалност. Грубият строеж е дело на фирма “Интис” ООД, а довършителните работи и инсталации на “Адис Калинов” ООД. Работата по изграждането на сложната система, определяща безупречен микроклимат за реализация богатия набор от различни по мащаб и характер събития в залата, а именно отопление, вентилация и климатизация, професионално и отговорно осъществи “Тара Системс” ЕООД.

Няколко думи в заключение - в какви аспекти виждате бъдещия принос на залата за града и региона?
Убеден съм, че зала „Булстрад Арена“ е солидният фундамент, върху който стъпва жадуваното възраждане на гр. Русе и като цяло на прилежащия Дунавски регион. Затова и стойността й за нас е много повече от емоционална, архитектурна, естетична и всякаква друга. Тя е жизненоважна предпоставка градът да върне короната си на културно средище в България и същевременно да заеме достойно място в Югоизточна Европа. Да привлича туристи, да разкрива нови работни места и по този начин да осигури подобаващ жизнен стандарт на русенци. Защото именно хората са в основата на икономическия бум. Те са тези, чиято потребност налага необходимостта от инфраструктурни проекти и са причина за изграждането на нови хотели, заведения, услуги и т.н. В крайна сметка, на езика на real estate експертите, „Булстрад Арена“ е своеобразна „котва“, призвана да привлича хора, да генерира посещаемост и на тази база да провокира реализацията на допълнителни проекти, нови инвестиции и като цяло бизнес в града.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини