Новата база на БФС е функционална и енергийно ефективна, в хармония с околната средаРазговор с арх. Борислав Богданов, Архитектурно студио АмфионНовата национална спортна база на Българския футболен съюз (БФС) бе открита официално в края на 2016г. Цялата база е разположена на 60 декара, които са отпуснати на БФС за ползване за срок от 30 години. Базата е разположена на кръстовището между бул. България и Околовръстния път, в източната част на резиденция Бояна. Комплексът включва три игрища за футбол, от които единият с изкуствена трева, мултифункционална зала на 1000 кв. метра, кортове за тенис, хотелска част за 100 души и новата офис сграда на БФС, наречена Дом на футбола, разположена на 2500 кв.м. РЗП, с конферентна зала за 70 души. Архитектурният проект на базата е на проектантското бюро Амфион с водещ архитект Борислав Богданов, който разказа малко повече за проекта пред Списание СТРОИТЕЛИ.
Арх. Богданов, проектирали сте модерната нова база на Българския футболен съюз, бихте ли представили проекта в началото?
Комплексът съдържа четири сгради, три игрища за футбол и две за тенис, паркинги и алеи. Разположен е в подножието на Витоша, на ъгъла между бул. България и Околовръстен път, в източния край на терените на Резиденция Бояна, заобиколен със зеленина и зони за отдих.
Административната сграда на БФС се разполага в западната част на комплекса, непосредствено до тренировъчните игрища и до главния вход на базата. С влизането през главния вход посетителят е посрещнат от представително пространство с височина през всичките етажи. На това ниво са разположени заседална зала, амфитеатрална конферентна зала, кафене, магазин, музей на футбола. В следващите етажи са поместени административните помещения на футболния съюз.
Сградата за възстановяване и отдих включва модерно оборудвани хотелска част, спа център, два ресторанта и фитнес. Тя е разположена в южната част на комплекса. Местоположението и ориентацията придават представителен вид и разкриват красиви гледки на юг към Витоша и на север към столицата. По този начин се предлагат най-добри условия за отдих на спортистите в непосредствен достъп до игрищата.
Следващият обект в комплекса е закритата спортна зала, която ще позволи на националните играчи да тренират пълноценно при всякакви климатични условия. Конструкцията на залата е метална. Фасадите са решени с термопанели, върху които се закрепват предварително оформени шестоъгълници от еталбонд в два цвята - графитено и бяло. Чрез това решение се постига една нестандартна и оригинална фасада със символика, подчертаваща ненатрапчиво темата футбол.
Предвидените в проекта игрища са три на брой, като 2 от тях са с естествена трева, а едното е с изкуствена. Най-близкото до входа на комплекса игрище е с трибуна за 348 човека и скамейки за резервите. Трибуната е със стоманобетонна конструкция и метална козирка. Под нея се разполагат съблекални, кафене, складове.
Кое беше водещо при архитектурното оформление? Как успяхте да впишете хармонично комплекса в заобикалящата го среда, в същото време да ограничите до минимум въздействието върху околната среда?
Приложен е композиционен похват позволяващ максимално изявяване на архитектурните качествата на отделните сгради - чрез разполагането им по периферията на спортните терени. По този начин просторът, открил се пред погледа на посетителя, му позволява да наблюдава всичките обекти едновременно.
Комплексът е изграден с минимална намеса в околната среда. Това бе възможно чрез правилното ситуиране на сградите и игрищата върху местата, покрити с разбит и компрометиран стар асфалт, изпълняващи в миналото роля на допълнителен паркинг при масови посещения на резиденция Бояна. Отсечените дървета са компенсирани чрез засаждане на двойно повече.
В проектирането на комплекса са заложени принципите на високите технологии, устойчивост, енергоефективност и хармония с околната среда. В резултат се реализира една модерна и функционална Спортна база, която ще осигури максимално комфортни условия за тренировки и възстановяване на спортиститени, сред тишина и спокойствие, и същевременно ще отговаря на новите стандарти и изисквания за проектиране на Съюза на европейските футболни асоциации.
Избраната архитектура е повече символична и концептуална отколкото авангардна, тъй като следваната линия е съобразяване с природата и препратки към футболния мотив.
Конкретно към самата сграда, да започнем от обвивката – разкажете повече за избраната фасадна система и използваните материали.
Фасадна система тип „вентелируема фасада” е изпълнена на административната сграда, възстановителния център и спортната зала. Характерно за нея е нестандартното решение, изпълнено по специфичен детайл, необходимостта от което възникна от избраната архитектура. Видимата част е бял композит на конструкция съставящ характерния рисунък по фасадите, изразяващ футболна символика. Върху прозорците са изпълнени щори в сив цвят, чието предназначение е както енергоефективно, така и естетично.
Какви материали и системи избрахте за интериорното оформление – подови настилки, тавани, стени. Споделете за нещо по-отличително предвид предназначението на сградата и изискванията, на които трябва да отговаря.
Единният архитектурен образ на комплекса съдържа разнообразни функции, които изискват изпълнение с материали със специфични качества. Финишните материали в интериора, както и обзавеждането, са доставени и изпълнени от фирма Мартинели, по отделни проекти. Административната сграда изпълнява представителни и конгресни функции. Спортно-рекреационният център съдържа хотелска част, възстановителен център, фитнес център, два ресторанта и кафе, носители на индивидуални интериорни решения и специфични материали.
Споделете за внедрените инсталации и мерки, с които се повишава енергийната ефективност.
Към използваните енергоефективни мерки могат да бъдат посочени слънчевите колектори на покривите на административната сграда и възстановителната база, слънцезащитните елементи по прозорците, топлоизолационната система и климатичните системи. Белият цвят на сградите и озеленените покриви намаляват прегряването през горещите месеци.
Отоплението и охлаждането е чрез модерна енергоефективна система на LG с термодинамични камери и слънчеви колектори за топла вода. Инсталирана е от Климатроник.
В комплекса е изградена и пречиствателна станция за отпадните и дъждовни води. Пречистената вода се използва за миене на пътищата и паркингите в имота, както и поливане на зелените площи. 17/04/2018 |