СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XV, брой 4, 2018

Дограма за пасивни къщи от J&M engineering

Дограма за пасивни къщи от J&M engineering

Прозорците и входните врати (дограмата) са неразделен елемент и от пасивната сграда. Името "пасивна" идва от факта, че тази сграда има много малка нужда от използване на конвекционални енергийни източници за отопление и охлаждане. Това не е нова строителна технология, а се прилагат принципите на нискоенергийното строителство.

Самата сграда изпълнява всички функции на традиционните, като стремежът е да осигури максимален комфорт на обитаване с минимален разход на енергия, по възможност от възобновяеми източници и така е в пъти по-екологична от останалите.

Макар че пасивната сграда не включва нови компоненти, подходът при нейното проектиране и изграждане е различен. Топлинният баланс, като основно изискване, се постига с намаляване на загубите и оптимизиране усвояването на слънчева енергия.

Като всички прозорци и пасивните осигуряват естествена светлина и приток на свеж, атмосферен въздух, но при пасивните сгради изискванията към тях са завишени - това са прозорци с най-висок клас енергийна ефективност. Те осигуряват усвояването на топлина от слънчевата енергия и в същия момент трябва да имат минимални топлинни загуби и много добра въздухоплътност (липса на инфилтрация). За да се използва пълноценно слънчевата енергия, пасивната сграда трябва да е правилно ситуирана и остъклените площи (прозорците) да са достатъчно по площ.

По стандарт PASSIVE HOUSE прозорците и вратите (дограмата) трябва да имат коеф. на топлопреминаване Uw< 0,8 W/m²К и соларен фактор (пропускливост на слънчева енергия) SF(g) >50%. Вече може би от 10 години J&M engineering предлага пасивни дървени и дърво+алуминий прозорци и врати от високо качество. Дървесината е прекрасен природен материал с много добри топлоизолационни и якостни качества, това дава възможност да се направят големи рамки с цели стъклопакети - площ 9m² и тегло≈500 kg. Спокойно може да се дадат решения на завишените архитектурни изисквания. На многофалцовите профили с дебелина 112mm, например JELOPASIV PREMIUM, могат да се монтират стъклопакети с три стъкла с дебелина 60mm и коеф. Ug=0,5W/m²K. При конфигурацията външното и вътрешно стъкло са с необходимите енергийни показатели, на водещи производители - Guardian, Saint Gobain, дистанционери топъл ръб и задължително Argon.

Пасивните прозорци, които J&M engineering предлага, имат значително предимство и като въздухоплътност. Стъклопакетите са фабрично залепени към рамките с външен и вътрешен шев от термосиликон, многофалцовите профили със скрити уплътнения с непрекъснат контур осигуряват безупречна функция при всякакъв тип отваряемост, включително и плъзгане.

Важен момент при сградите в умерения климатичен пояс (4 сезона) е пасивните прозорци да имат и външна слънцезащита - щори, тенти и др., тъй като през горещите летни месеци акумулирането на топлина в помещенията е нежелателно. Съвременните слънцезащитни елементи до голяма степен са автоматизирани с възможности за вграждане във фасадата.

Независимо от най-добрите характеристики, които имат, пасивните прозорци трябва и да се монтират правилно. Сам по себе си прозорецът е топлинен мост, който се вгражда във фасадата. Поради спецификата си той не е направен само от изолационен материал и не може да е с дебелината на стената (например 50cm). Неправилният монтаж, несъобразен с конструкцията на сградата, може да доведе до топлинни загуби дори и на много добър прозорец. При класическото, монолитно строителство с бетон и тухлени стени, пасивните прозорци се монтират във външния топлоизолационен слой с конзолно-точково захващане, а вече все по-често в периферни рамки от топлоизолационен материал (Purenit) или композитен полимер. За осигуряване на добри параметри на монтажната фуга са препоръчителни периферни селективни мембрани (ленти) отвън и/или и пароизолиращи отвътре.

Освен всички физични характеристики, дървените прозорци имат незаменим естетически вид и са от екологичен материал, което e и основната идея на пасивната сграда – комфорт/екология.

Освен предлаганите качествени пасивни прозорци, J&M engineering дава на клиентите си и професионални инженерни решения за всички елементи, съпътстващи дограмата, за да се осъществи един добър проект, какъвто трябва да е пасивната сграда.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини