PERI бе партньор на проекта "Лидерите, които строят"На 10-ти май се състоя дългоочакваното завръщане на „Лидерите, които строят“ – един проект на Хобеликс. След два сезона вълнуващи лекции от изтъкнати лидери от бранша, включително и управителя на ПЕРИ България – инж. Георги Димитров, третият сезон идва, за да разчупи цялостния формат и да представи цели трима професионалисти във фоайето на УАСГ. Благодарение на екипа на Хобеликс и студента Златко Янакиев, в университета вече ще се радват и на нови работни пространства – маси, които се трансформират в сцена за събитието. Материалът за тях е осигурен от ПЕРИ България.
Първата тема на новия сезон на „Лидерите, които строят“ е „Токчета и каска“. Водещ бе Кузман Илиев – журналист, ТВ водещ и финансов анализатор, а гостите - три изтъкнати дами, реализирали се в различни направления на строителството. Какво е всъщност да си лидер в една предимно мъжка професия? Как нежният пол се справя с предизвикателствата в бизнеса? Как мъжете възприемат дамите на строителната площадка?
С наближаването на старта на събитието фоайето се запълваше с любопитни гости. Срещата откри Златко Янакиев като разказа как преди седем месеца се е срещнал с Александър Маринчев и Христо Христов и е приел предизвикателството да създаде сцена за „Лидерите, които строят“. След поредица от прототипи създава нещо работещо, което извървява целия път от идеен проект до реализация. Той сподели радостта си от изключителното усещане да реализираш нещо собствено и отправи благодарност към партньорите от Wienerberger, PERI и HILTI. Масите са изработени от висококачествен PERI шперплат – долната част от натурален, а горната от ламиниран.
След него на сцената се качи Кузман Илиев, който отправи похвала за закачливото заглавие, което всъщност разгръща една важна тема – позицията на жената както в строителния бранш, така и като професионалист като цяло. „Незаслужено дамите понякога биват подценявани.“ Водещият покани първата от тях – арх. Цветелина Георгиева, съосновател и CEO на DesignMorphine, е абсолютен иноватор в сектора. Тя развива параметричния и генеративен дизайн и чрез дейността на организацията си е положила стабилни основи на едно ново разбиране за проектирането у нас. Втората дама – инж. Снежана Семова, изпълнителен директор на Weber за България, оглавява компанията от създаването й през 2001г. С непоправим бизнес нюх тя ръководи пряко производството и търговията на компанията. Третата дама – проф. Фантина Рангелова, има опит с млади кадри и бъдещи специалисти. Според нея жената, която е строителен инженер, е носител на съзидание, търпение, иновативност и творчество.
„Младите хора са потенциалът за развитие на обществото.“ – сподели проф. Рангелова от позицията на първата жена, Декан на Строителен факултет на УАСГ. „Да бъдеш в образователната система е много близо до женската природа.“ – добави инж. Семова. От друга страна, тя отбеляза, че дамите в строителния сектор са едва 7%. За сравнение, IT сферата, която се развива от доста по-кратко време, разкрива 26% женско присъствие. Големите компании инвестират в квалификацията на нежния пол, защото постигнатите резултати често са по-осезателни. Оказва се, че мъжката природа подтиква към стремеж към личен резултат, докато дамите подхождат с повече грижа и внимание към околните. Арх. Цветелина Георгиева сподели, че за да се задържиш на силна позиция в професията, трябва постоянно да се усъвършенстваш. Последваха множество въпроси от публиката.
За следващото събитие на инициативата „Лидерите, които строят“ от 31-ви май може да прочетете в следващия брой на Сп. СТРОИТЕЛИ Темата е „Дигитализация в строителния сектор“, а гости бяха инж. Цанко Миланов – Управител на Wienerberger, инж. Димитър Македонски - мениджър на отдел Изследвания и Развитие в CoBuilder и Николай Михайлов – 3D визуализатор и сертифициран V-Ray инструктор.
След това форумът ще се завърне в УАСГ отново през октомври с теми като „Другата реализация“, „Ветераните в строителството“ и др. 07/07/2018 |