ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина I, брой 1, май 2007

Европейското законодателство в областта на строителното оборудване

Европейското законодателство в областта на строителното оборудване

Влизането на България в Европейския съюз е свързано с много промени на нормативната уредба. Освен Еврокодовете за проектиране на строителни конструкции, които вече са в процес на превеждане и адаптиране към българските условия, съществуват още редица директиви и разпоредби, чието спазване е задължително в единна Европа. В настоящия материал ще Ви запознаем със законовите нормативи в областта на строителните машини

текст инж. Вера Ангелова

Единното европейско законодателство в сектора на конструктивното оборудване е резултат от общите усилия на различни европейски законодателни и нестопански организации. Това сътрудничество дава възможност да се постигне консенсус между изискванията, които трябва да се покриват, и възможностите на производителите на строителна техника, като така се гарантира, че законовите изисквания ще бъдат спазвани. Една такава международна нестопанска организация е CECE (Committee for the European Construction Equipment). CECE има за цел за представя и насърчава развитието на сектора на строителната техника и да координира националните и международните асоциации в бранша, за осигуряване на условия за лоялна конкуренция. Организацията работи в тясно сътрудничество с CEN и участва активно в хармонизирането на стандарти и разпоредби.

Представяме Ви някои от последните съвместни разработки на двете организации.

Директива 97/68/ЕС за емисиите на вредни газове от дизеловите двигатели на селскостопанските и строителните машини
Чрез този нормативен документ се ограничават емисиите на въглероден диоксид и азотни оксиди (най-широко разпространените парникови газове), отделяни при работата на двигателите на специализираните транспортни машини, използвани в строителството и селското стопанство. Възприето е директивата да влиза в сила на няколко етапа, за да се осигури постепенно развитие, като изискванията, които трябва да се покрият, стават все по-строги. Въвеждането на тази директива започва през 2004г. като етап III A, който приключва през настоящата година, ограничава емисиите на въглероден диоксид и азотни оксиди, отделяни от двигатели с мощност между 19 и 37kW на 7.5g/kWh. В по-високия клас - от 37 до 75kW ограничението е 4.7g/kWh, а за най-мощните двигатели - 75-130 и 130-560kW, максималната допустима стойност е 4.0g/kWh.
Ограниченията за този етап са почти идентични с тези, наложени в международния стандарт US EPA Tier 3, което позволява по-добър обмен на машини и двигатели за тях извън рамките на Европа и Евросъюза. Предстои приключването на етап III B и етап IV, като окончателните стойности влизат в сила в края на 2014 година. Повечето производители на строителна техника вече предлагат машини с двигатели, отговарящи на по-строгите екологични изисквания. За всички страни, членуващи в Евросъюза, е реглментиран двугодишен срок за разпродаване на техниката, неотговаряща на изискванията на директивата.

Директива 2000/14/ЕС за шума, излъчван от машините, работещи на открито
Рамкова директива 2000/14/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 8 май 2000г. се отнася до уеднаквяване на нормативните изисквания в страните-членки относно шумовите емисии на различни видове оборудване, работещо извън сградите.
Тази деректива засяга до голяма степен земекопната техника, машините за вертикално планиране, уплътняващите валяци и къртачната техника. В последния си вариант тя влезе в сила от 03.01.2006г. Преди приемането й се състояха различни кампании и исзледвания, доказващи, че за някои машини от строителния сектор е технически невъзможно да се покрият изискванията за нивата на шума на този етап. Като резултат към нея беше направена добавка, регламентираща удължен преходен период за машините с мощност на двигателя от 75 до 130kW.
В окончателния вариант на нормативния документ допустимите нива на акустичната мощност са ограничени, както следва:
- за уплътняващи машини - вибриращи валяци, вибротрамбовки и вибрационни рейки - 105dB/lpW при мощност на машината до 8kW и 106dB/lpW - за машини до 70kW;
- за булдозери, товарачни машини, грейдъри, самоходни кранове, уплътнители за насипи и отпадъци и др. подобни - 101dB/lpW при мощност на машината до 55kW и съответно - 87-11 lgP при по-голяма мощност;
- за багери, строителни подемници и лебедки за строителните площадки - 93dB/lpW при Р<15kW и 80-11 lgP - при по-голяма мощност;
- за механични бетоноломни и пътни къртачни чукове - 105dB/lpW, 92+11 lgm, 94+11 lgm при маси на чуковете съответно до 15, до 30 и над 30kg;
- за кулокранове - 96+lgP.

Директива 98/70/ЕС за горивата
Тази директива засяга горивата, с които работят тежките строителни машини. Във връзка с нея, в началото на 2011 година влизат в сила и нови изисквания към горивата, предимно дизеловите.
Промяната е съобразена с изпълняването на третия етап от Директивата за ограничаване на вредните емисии от двигателите на тежката строителна техника. Според проведените научни изследвания, влизането в сила на тази разпоредба ще намали количеството на твърди частици във въздуха с до 90%, в зависимост от мощността на двигателя, което е в съответствие с политиката на Евросъюза по отношение на опазването на околната среда.
За покриване на изискванията на този документ е препоръчително да се използват филтри DPF (Diesel Particulate Filter). Те осъществяват физическо филтриране и задържат в себе си вредните частици, като впоследствие ги изгарят и така сами се предпазват от запушване. За правилното си функциониране системите DPF изискват много ниско съдържание на сяра в използваното дизелово гориво - 10ppm. Според действащото хармонизирано европейско законодателство, допустимото сдържание на сяра е 2000ppm. Поради тази причина, за избягване на резкия скок се подготвя допълнение към директивата за горивата, която първоначално намалява допустимото серно съдържание на 50ppm в края на 2009г., за да се премине по-плавно към стойността 10ppm до 2011г.
Във връзка с директивата за горивата се обсъжда и възможността за въвеждане на хармонизиран европейски закон за цветовете на маркировките на различните видове гориво. Документът ще въвежда три стандартни цвята, валидни за цялата европейска общност и заменящи съществуващите досега национални системи за маркиране, които предизвикват голяма доза объркване. С трите единни цвята ще се маркират съответно бензинът, автомобилният дизел и дизеловото гориво за тежка техника.

Директива 2006/42/ЕС за машините
За първи път Директивата за машините беше представена за обсъждане през 1989г. След това тя претърпя значителни промени и вариантът, който е в сила в момента, датира от 1995г.
Последните поправки към този документ бяха приети и отразени в официалните медии на Евросъюза на 09.06.2006г. Сега страните-членки имат на разположение още малко повече от година - до 29.06.2008г., за да транспонират директивата в свой национален закон. Тя официално влиза в сила на 29.12.2009г., като дотогава е в сила директива 98/37/ЕС.
Една от базовите промени, която се регламентира в новия закон - 2006/42/ЕС, е свързана с дефинициите и обсега му на действие. Към набора от машини, за които е в сила, се добавят лебедките и строителните хаспели и изискванията към тях ще бъдат цитирани в новия документ.
Освен това е обърнато необходимото внимание на областите на припокриване с други нормативни документи - основно Директивата за нисковолтажни инструменти и Директивата за повдигаща техника, и те са изчистени. Така например, елеваторите със скорост на движение по-малка от 0.15m/s се изключват от Директивата за повдигаща техника и стават обект на Директивата за машините. В Директивата за машините са засилени изискванията за безопсна експлоатация и здраве на работниците, съобразени с рисковете, които използването на различните видове машини предполага. Изискванията към шума и вибрациите от строителните машини също стават по-строги, като се съобразяват със съответните директиви в тази област.
В съответствие с текста на Директивата за машините е възможно спиране от производство или изтегляне от пазара на машини, представляващи риск поради някоя от техническите си характеристики.
Както в досега действащия, така и в новия документ, се описва процедурата за сертифициране на нови модели машини от производителите им и придобиване на маркировка за качество - CE.
От края на 2009г. новата Директива за машините влиза в сила и ще направи строителната техника по-безопасна при работа и ще подобри възможностите й за реализация на европейските пазари.
Директивите и хармонизираните европейски стандарти помагат да се премахнат търговските бариери между страните-членки на Европейския съюз, затова познаването и спазването им гарантира успешно представяне на европейския и международния пазар.
Голяма част от директивите на Европейския парламент и Комисията по стандартизация (CEN) вече са преведени на български, а за останалите се очаква това скоро да стане. Така че всеки, който се интересува по-задълбочено от тези нормативни текстове, може да се запознае подробно със съдържанието им.