Телескопичните платформи - максимално улеснен достъпПо един или друг начин всеки човек се стреми да се издигне. При необходимост от достъп на определена височина при работи по фасади, обслужване на складове или прокарване на кабелни комуникации телескопичните подемни устройства са едно съвременно и добро решение. В зависимост от конкретното приложение и търсените характеристики имате възможност да направите най-точния избор
текст инж. Вера Ангелова Индустрията за въздушни платформи преминава през един от периодичните си високи моменти, с нарастващо търсене в световен мащаб. Резултатът е огромен растеж в продажбите, като за миналата година те се увеличиха с 40% в световен мащаб. Петте производители с най-бърз растеж бяха Snorkel (63%), JLG (42%), Skyjack (41%), Genie (40%) и Haulotte (35%). Това е обяснимо, защото те трябва да снабдяват големи компании за съоръжения под наем, чиито паркове са пълни със средства за достъп и които инвестират извънредно много. Но практичността и универсалността на телескопичните платформи все по-често пораждат интерес и от страна на по-малките компании, защото дори първоначалната инвестиция да е голяма, тя се възвръща чрез експлоатационния период на платформите. Същите тези производители направиха големи инвестиции в допълнителни производствени капацитети. Тези инвестиции напълно отговарят на търсенето до момента без да го превишават и в сектора се наблюдава едно устойчиво развитие и равномерен растеж. Едновременно с увеличаването на продажбите се наблюдава и подобряване на качеството и разширяване и разнообразяване на продуктовите гами, така че по-цялостно да се покрият изискванията на потребителите.
Положителният ефект от разрастването на пазара на въздушните платформи е по-големия брой доставчици и машини за крайните потребители като изпълнителите и подизпълнителите. Японските производители, например, отново проявяват интерес към европейския пазар: Aichi от Япония разработва напълно нова гама машини включително ножични и пълзящи стрели, а Hanix Europe - добре позната с багерите си, представи направения в Япония гъсеничен трактор Nagano с монтирана, съчленена стрела на изложението Bauma.
Някои доставчици се възраждат в следствие поромяна на собствеността. Английската компания Tanfield Group, например, придоби бизнеса с мощните средства за достъп на UpRight и измести производството от Дъблин, Ирландия в Англия; известните марки със самоизтласкващи се стрели и ножици Snorkel и МЕС отново се продават в Европа. И прогнозите са пазарът да продължи да се разраства.
Голямата новина в света на производството е, че Skyjack - канадския производител на ножични подемни устройства - отново излезе на пазара на самоизтласкващи се стрели. Компанията запазва основните насоки при производство на самоизтласкващите се стрели и с новата си гама - първата машина е 13.7m телескопичен модел, която се очаква да има широко приложение в строителния сектор. Както е при повечето машини на Skyjack, електрониката е съвсем малко - няма компютърна контролна система и задвижването става с механична ос, а не с хидравлично усукани главини. Както при всяка голяма и отговорна фирма, преди да се пусне в продажби, всяка нова машина преминава през редица тестове и изпитвания. Това обяснява малкото забавяне на свободната продажба на 12.2-метровия телескопичен модел и двата 13.7-метрови съчленени модела. В дългосрочен план, вероятно до края на 2008г., компанията ще има 24.4-метрови и 36.6-метрови телескопични модели.
Съвременни решения
Водещите компании в сектора не предлагат изцяло нови модели стрели през изминалите месеци. JLG беше анагажирана с новия производствен съюз с Caterpillar, който може да увеличи продажбите на компанията с $ 350 млн. ( 275 млн.) на година. Междувременно Genie, представи новата High Capacity версия на една от съществуващите си машини - S-60. Телескопичната стрела S-60 HC използва по-голяма противотежест от стандартния модел S-65 и автоматична система за товарочувствителност и за контрол на обсега. Това повишава капацитета на кабината от стандартните 227kg до 567kg. Максималният обсег на машината при този по-висок капацитет автоматично се ограничава до 12.4m.
Стрелата НС е насочена към специалисти от различни сектори като стъкларство, зидарство, фасадни работи, както и техници на кабелни комуникации. Следващите НС модели ще бъдат S-80 и S-85.
Един производител, изключително активен по отношение на стрелите, е френския концерн Haulotte Group. Преди няколко месеца компанията представи съчленената HA41PX с работна дължина 41m, както и напълно модифицираната 26-метрова съчленена стрела - HA260PX. Но вниманието през първата половина на тази година беше насочено към най-голямата телескопична стрела на компанията - Н43ТРХ с работна дължина 43 m. Н43ТРХ има тегло 20.4t и ще използва същото шаси и същия дизайн на удължената ос както НА41РХ. Машината използва и същата непрекъсната технология за контрол на обсега, която е внедрена и в 41-метровия и 26-метровия съчленен модел. Едно от нововъведенията при Н43, обаче, е използването на 2,2-метрова стрела на кран, която се върти вертикално и хоризонтално. Този нов “триизмерен” дизайн на крановата стрела по всяка вероятност ще бъде наличен и за останалите модели големи стрели на Haulotte.
Наскоро бяха представени и няколко нови машини в сектора на ножичните подемни устройства. MEC Aerial Platforms прибави средни и големи модели за груб терен към съществуващите електрически ножици. Фирмата показа първите два средни модела - 3072RT и 3772 RT. Първият модел е с работна височина 10.9m, а втория е подобрена версия с работна височина 13.1m. И двата са с еднакви базови размери: 2.98m дължина и 1.83m ширина, а теглото им съответно е 3329kg и 3856 kg. По желание на клиентите могат да бъдат прибавени самонивелиращи се оси, както и системата 4WD Quad-Trax, която използва помпа с променливо изместване.
Докато системата Quad-Trex на МЕС е разработена, за да може ножицата да се придвижва по всякакви терени, Geni Industries са се съсредоточили върху подобряването на проходимостта при груби терени. За своята серия GS-68 RT - RT ножични подемни устройства, разработена по искане на клиентите, компанията представи нова задвижваща система с контрол на теглителната сила.
Контролът на теглителната сила използва допълнителни клапи, за да раздели и изолира хидравличния поток към всяко колело, като им позволява да работят независимо едно от друго и да насочват мощността към земята, дори когато едно или две колела изгубят контакт с повърхността. Устойчивостта на наклон с новата система е 35% до 40%, като ножиците са с два задвижващи модела - Series Mode за равна повърхност и Parallel Mode за изкачване на хълмове с по-ниска скорост и максимално усилие. Серията 68 RT има два нови модела - GS-2668 RT с работна височина 9.7m и GS-3268 RT с работна височина 11.6m.
Нови ножични подемни устройства
Дългите палуби са основната характеристика на новата гама дизелови ножични повдигачи SXL за груби терени на Haulotte. С работни височини от 12m (H12SXL), 15m (H15SXL) и 18m (H18SXL), ножиците имат платформи с размери 7.3m на 1.9m и капацитет на платформите 700kg, като по стандарт разполагат с автоматично нивелиращи се стрели.
Междувременно, с придобиването на произведените в Европа електрически и дизелови модели, Liftlux JLG Industries увеличиха гамата си от ножични подемници за груби терени с моделите 260MRT, 3394RT и 4394RT плюс два електрически модела RT. Дизеловата гама Liftlux се състои от седем модела с височини на платформите между 15.3m и 32.0m.
Един особено силен сектор на пазара за средства за достъп са машините за малки височини. Причината за това са новите разпоредби за работа на високо в някой страни от евросъюза, които въпреки че не забраняват използването на подвижни стълби, препоръчват алтернативни съоръжения за достъп с цел гарантиране на сигурността и безопасността. Крайният резултат е разработването на няколко малки, оригинални платформи за работа на височина под 10m и сериозно увеличаване на търсенето на електрически ножици и машини UpRight тип ТМ12. „Това е като нова индустрия”, посочва един производител. Тенденцията започна в Англия, което несъмнено означава, че интерес към продуктите ще има из цяла Европа.
Идеален избор при необходимост от по-малки максимални височини са Pop-Up ножиците. Захранваният от батерия модел на NSG и RazaDeck 200 представя ново виждане за концпецията за достъп. От началото на разпространението си, Pop-Up-системите получават добри отзиви и респективо нарастващи поръчки. Машината с тегло 270kg е с капацитет на полезния товар 240kg и с платформа 1.01m на 0.52m, като максималната височина на платформата от 1.63m се достига за осем секунди. Подемният цилиндър се захранва с акумулатор и е достатъчно лек, за да бъде ръчно изтласкан, същевременно е достатъчно малък, за да влиза в асансьори и да преминава през стандартни единични врати. Листовата цена е 3500.
Основен клиент на новият продукт са компаниите, отдаващи оборудване под наем, които са закупили около 80% от 350 единици продадени от пускането им. Pop-Up е произведена в Китай за NSG и компанията проучва възможностите за продажба извън Англия, независимо от факта,че търсенето на вътрешния пазар е достатъчно голямо.
Wolf Designs също увеличиха гамата си от продукти за достъп с RazaDeck 200 - пилон за достъп, който предлага височини на платформата от 0.55m, 1.0m и 2.0m. Платформата е единична и тежи само 52kg и забележителната й характеристика е сгъваемата странична рамка, която позволява пилонът да бъде хоризонтално прибран за транспортиране. Посредством 16 запечатани усукващи пружини в главините на рамката, пилонът може да бъде изваден и огънат само с няколко лесни движения. Съоръжението е много лесно за използване. На върха са необходими няколко малки греди, като от тази позиция можете да стигнете до платформата откъм вътрешната страна на рамка. Листовата цена е около 2160. Компанията води преговори с Altrex в Холандия за възможно сътрудничество за двете машини - Towermatic и RazaDeck 200.27/05/2007 |