Електрически пробиващи инструментиПоради нарастващата си производителност и универсалност, намалените нива на шум и вибрации и лесната манипулация и експлоатация, все по-голяма популярност в конструктивния сектор набират ръчните електрически инструменти. А сред тях най-голям интерес има към пробиващите
текст инж. Вера Ангелова Пробиващите инструменти са едни от най-търсените на пазара поради своята универсалност, компактност и рентабилност. Към тази категория се отнасят обикновените и ударните бормашини, перфораторите и ръчните къртачи. Както във всяка друга сфера, предлаганото разнообразие от модели и разновидности е голямо, затова в началото ще направим едно кратко класифициране.
В зависимост от начина си на работа, пробивните инструменти се делят на две основни категории - с ротационно действие (предназначени за пробиване на стомана, дървен материал и полимери) и с ударно действие (за пробиване на бетон и каменни материали). Друго важно разделение във всяка от категориите е в зависимост от предназначението. По този показател инструментите се делят на професионални (на които е посветена настоящата статия) и такива, предназначени за употреба в бита. Разделението се прави основно според марката - към последните спадат Black&Decker, Bta и зелената серия на Bosch, докато синята серия на Bosch и инструментите с марка Dewalt, Festool, Hilti, Sparky и др. са предназначени за специализирано професионално използване. Те покриват индустриалните нужди за висока рентабилност, голяма производителност, ергономичност и по-голямо натоварване на работните органи при намалени разходи за поддръжка. Професионалните инструменти се изработват от по-устойчиви материали, за да се справят успешно с по-големия обем и продължителност на работата с тях.
Инструментите се разделят също на кабелни и безжични. Съвременното развитие на сектора и тенденциите в това отношение са към нарастване на пазарния дял на безжичните модели, защото те предлагат всички удобства на кабелните варианти, но предоставят по-голяма самостоятелност и разширена сфера на приложение.
Една от основните характеристики на всеки електрически инструмент е мощността му, като колкото по-голяма е тя, толкова по-голямо разнообразие от приложения има уредът. При моделите с кабел, в зависимост от конкретното приложение, марка и модел, мощността варира между 450W и 2200W. В случая на безжичните модели мощността силно зависи от волтажа на батериите, който обикновено е между 9.6 и 36V, като, разбира се, по-големите стойности означават повече възможности и бързина.
Друг важен фактор е скоростта. Тя се измерва в RPM и при инструментите, предлагани на пазара, варира между 2000 и 3000RPM. Голяма част от моделите се предлагат с променлива скорост, в зависимост от силата на натискане на работния бутон.
Някои инструменти могат да работят на максимална мощност дори при ниска скорост - качество, което позволява лесна адаптация към твърдостта на всяка пробивана повърхност.
Освен изброените дотук показатели, при избор на машина следва да се оценят още редица параметри, за да е сигурно, че той е най-добрият за нуждите на конкретното приложение.
Работно приспособление. Свределите и шилата поемат основната част от натоварването при работа на пробивните уреди и правилният им избор е ключов момент. Но при избора на самия пробивен инструмент също оказват влияние. Важно е да се провери броят и видовете, с които той може да работи, защото, колкото повече са те, толкова по-широко е приложението и по-голяма е общата производителност и възвращаемост на вложените средства.
Реверсивно въртене. Инструментите, които притежават тази функция, позволяват да се променя посоката на въртене на патронника. Тази функция има голямо приложение при нужда от гладки ръбове на отворите и при работа с нееднороден материал.
Максимална скорост. Повечето модели с ударно действие са снабдени с механизъм за избор на максимална скорост при работа. Това позволява, в зависимост от качествата на повърхността, предварително да се зададе скоростта на работа и тя да не се влияе от силата на натискане на бутона, като така се осигурява оптимална производителност.
Ударно действие. То може да бъде основно или допълнително, но когато инструментът ще работи с твърди материали като бетон или камък, с наличието му значително се улеснява работата.
Автоматичен патронник. Той позволява бързо и лесно подменяне на работното приспособление. Изключително полезен е при необходимост за пробиване на отвори с различни размери или в различни материали, за кратък период от време.
Въртящ момент. Това е силата на въртеливото движение, което машината създава. Този параметър е силно обвързан с размерите, теглото и мощността на инструмента. Поради тази причина не съществува стандарт за измерване и сравняване на въртящите моменти на различните машини.
Контрол на вибрациите. При избора на професионален инструмент, особено такъв с ударно действие, ограничаването на вибрациите е един от основните фактори, защото времето за употреба е сравнително дълго в рамките на деня и голямото ниво на вибрации би причинило непоправими вреди върху здравето на оператора. Затова, колкото по-малко са вибрациите, предизвикани от инструмента, токова по-полезен ще бъде той при напрегната работа и близки крайни срокове.
Безжични бормашини
Повечето специалисти твърдят, че бъдещето в сектора на пробивните инструменти принадлежи на моделите с автономно захранване, особено тези с по-издръжливи батерии.
В тази връзка Bosch представя серия безжични пробивни инструменти от 9.6, 12, 14.4 и 24 волта. Ударните бормашини от тази серия, например, имат голям въртящ момент и 15 степени за предварителното му задаване. Инструментите също са снабдени с две скорости на работа (една за по-голяма мощност и друга за бързо изпълнение на по-леки задачи), права и обратна посока на въртене и ергономична ръкохватка. Има и възможност за спиране на ударното действие при завиване и пробиване. Модерната технология на изпълнение на уредите гарантира дълъг експлоатационен живот и ниски сервизни разходи.
Нова разработка при безжичните модели на Makita е ударната бормашина BHP451SF, която е с изцяло нов, 4-полюсен двигател, достигащ въртящ момент от 80Nm. Въпреки големия си потенциал, инструментът е компактен - тегло само 2.2kg при дължина 238mm. Литиево-йонните батерии осигуряват по-дълги периоди на непрекъсната работа при 5 пъти по-малко саморазреждане, а зареждането на батерията трае само 45 минути. Моделът е снабден и с вентилатор за охлаждане на батерията, който удължава сервизния срок значително. Бормашината притежава и предно LED-осветление, което улеснява работата в лошо осветени участъци и система Shift-lock, която позволява превключване от ротационно към комбинирано ударно-ротационно действие.
От компанията обещават скорошно лансиране на изцяло нови продукти, снабдени с електронен чип за следене на темповете на зареждане и разреждане на батерията.
Поради нарастващото търсене на безжични инструменти на европейския и световния пазар, съществуват всички предпоставки за развитие на сектора и подобряване на характеристиките на моделите.
Hilti, например, пуска на пазара безжични пробиващи инструменти, захранвани от батерии с напрежение 36V. Разработват се и варианти за модели с литиево-йонно захранване, които ще се предлагат на световния пазар от тази година. Освен с възможности за по-продължителна работа и по-дълъг живот, новите инструменти ще предлагат подобрена сигурност за оператора.
Серията безжични бормашини на Dewalt - DC включва 10 модела с акумулаторни батерии от 12, 14.4 и 18 волта. Всички инструменти са с модулен дизайн, което позволява по-лесна поддръжка. Типичен представител на серията е ударната бормашина DC935KD. Тя е 14.4-волтова и се захранва от 2 NiMH батерии. Снабдена е с 22 позиции за нагласяне на въртящия момент и 3 скорости за оптимално разпределение на мощностите, в зависимост от естеството на задачите. Батериите се зареждат напълно за един час, теглото е 2.5kg при широчина 270mm и височина 245mm.
Новост от Sparky е професионалната акумулаторна бормашина BR9,6E с номинално напрежение на батерията 9.6V. Максималният въртящ момент е 10Nm като има възможност за нагласяне в 15+1 позиции. Инструментът притежава бързостягащ едновтулков патронник и има възможност за променлива скорост и реверсивно въртене. Времето за зареждане е 1час, при тегло 1.5kg.
Перфоратори
Перфораторите от синята серия на Bosch предлагат разнообразие от операции и приложения. Работят при лява и дясна посока на въртене, имат електронно управление и позволяват бърза смяна на патронника. Проектирани са в съответствие с разпоредбите за ограничаване на вибрациите и дават възможност за работа без въртене. Използват се със спирални свредла SDS-max, SDS-корони за ядково пробиване и свредла за преходни отвори SDS с различни диаметри, в зависимост от нуждите на извършваната работа.
Разнообразие от модели се предлагат и в продуктовата гама на Sparky. Серията BPR съдържа перфоратори от най-лекия клас, работещи при два (пробиване и ударно пробиване) или три режима (пробиване, ударно пробиване и дълбаене). Всички модели поддържат лява и дясна посока на въртене, имат ергономична ръкохватка и бутон за застопоряване на прекъсвача. Моделът на Makita HR4011C е с антивибрационна система и перфорира с максимален диаметър от 40mm. Притежава система за електрически контрол на скоростта и ограничаване на въртящия момент. Работи тихо и е снабден с LED-сензори за отчитане на проблеми в електрическата система.
Една от технологическите разработки при перфораторите на Hilti е системата АТС за абсорбиране на вибрациите, предлагаща се при по-тежките модели перфоратори. Освен това, всички модели имат електронен прекъсвач, който регулира скоростта на работа, осигурявайки по-добър контрол над инструмента във всеки момент.
Къртачи
Сред пробивните инструменти изпъкват и новите разработки при ръчните гравитачни къртачи, които са снабдени с прецизна система за ограничаване на шума и вибрациите и повишаване на комфорта и работоспособността на оператора.
Например моделът GSH 27 на Bosch е поместен в корпус с повишена устойчивост, за да се справя успешно с тежки задачи за разрушаване на камък и бетон. Инструментът притежава голяма сила на пробиване и индивидуалност. Поддържа ниски нива на вибрациите при работа и при празен ход, благодарение на механизма за равномерни удари и вибропоглъщащите дръжки. Мощността е 1900W, поддържат се 1030 удара в минута, с енергия на всеки от тях 60J. Теглото е 29kg, а вибрациите се ограничават до 14m/s2.
Оборудването за перфорация и разрушаване, предлагани от Hilti, въплъщават нова технология и модерен дизайн. Моделът ТЕ 905 AVR, например, е снабден със система за активно абсорбиране на вибрациите. Тази система е вградена в предавателната уредба на машината и, благодарение на действието й, вибрацията се усеща само в точката на контакт, а не по цялото тяло на машината. Вибрациите са намалени до 8m/s2, а машината нанася 2200 удара в минута със сила 20J. Мощността е1600 W, а теглото - 11,3kg.
С ниски нива на шум и вибрации, удовлетворяващи изискванията на Европейските норми, е и моделът НМ1810 AVT на Makita. Той е снабден с 2000-ватов двигател и вградена антивибрационна технология AVT. Теглото му е 32kg, нанася 1100 удара в минута със сила 63.0J. Инструментът притежава и LED-дисплей за засичане и показване на неизправности в електрическата система. Вибрациите са намалени до 8m/s2.
При необходимост от по-малка машина, от изброените с успех може да се използва моделът МНЕ 95 на Metabo. Теглото му е само 9,8kg, а максималният брой удари е 2040 в минута при сила 5-25J. Мощността на двигателя е 1500W, работата с инструмента е лесна и удобна, благодарение на двете ергономични дръжки, едната от които може да се завърта на 360 градуса.
Различните модели електрически инструменти, предлагани на пазара, покриват напълно изискванията на конструктивния и индустриалния сектор. Сферата на реализация на различните видове и модели, независимо дали кабелни или безжични, ударни или с ротационно действие, непрекъснато се разраства. Едновременно с това се увеличава разнообразието от предлаганите модели, така че, ако се знаят конкретните задачи, които трябва да се изпълняват и условията на работа, изборът на пробивен електрически инструмент е улеснен до максимум.27/05/2007 |