ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина I, брой 2, септември 2007

Новости при помпите за отводняване на строителни обекти

Новости при помпите за отводняване на строителни обекти

Ефективният контрол на подпочвените или повърхностните води често се оказва основна част от строителните работи при мащабите на разрастване на сектора на високото жилищно и обществено строителство. Съобразено с изискванията за качествено изпълнение на нулевия цикъл, помпите стават все по-чест спътник на строителния процес

текст инж. Вера Ангелова

Изкопните работи в почви с високо водно съдържание често се оказват неизбежни при съвременните темпове на разрастване на строителния сектор. А дори и при нормални почви, подпочвените и битовите води могат да създадат сериозни проблеми. Затова временното отводняване на строителната яма с помощта на помпи се оказва жизнено важно за нормалното протичане на строителните работи.
Съвременното строителство е немислимо без отводнителни помпи и фирмите-производителки отделят значителни средства за развиване на технологиите в тази област, съобразявайки се с факта, че изискванията към тези помпи са завишени, в сравнение с помпите с другите предназначения. Те работят при по-сурови условия, като е задължително да бъдат надеждни и дълготрайни при минимална поддръжка. Затова последните тенденции в помпения сектор се стремят към постигане на по-голяма ефективност и подобрена устойчивост при намалени експлоатационни разходи.

Едно от най-ефикасните решения на проблемите с отводняването на изкопи, канавки и сондажи са потопяемите дренажни помпи. Техните основни преимущества са бързината и лекотата на привеждане в работно положение. Благодарение на тези качества, в случаите с допуснати неточности в хидро-геоложкия доклад (когато подпочвените води се появяват в по-плитко разположен земен пласт от очакваното), може да се реагира бързо и адекватно. Това, в комбинация с приемливата цена и универсалността на приложението, ги превръща в най-популярната разновидност помпи в конструктивния сектор.
Потопяемите помпи са проектирани да работят изцяло потопени в работната течност. Моторите им обикновено са отделени в добре уплътнени и смазани кухини и нямат връзка с движещия се флуид. При избор на такъв вид помпи трябва да се съобразят няколко важни параметъра. На първо място, трябва да се види дали максималното изходящо количество течност е подходящото за условията на приложение. При по-голям дебит от наличното водно количество, помпата работи на въздух, което довежда до по-бързото й износване и стареене. Когато дебитът е недостатъчен, помпата работи неефективно. Освен това, внимание трябва да се обърне на максималното изходно налягане, което трябва да съответства на конкретните изисквания. Мощността на двигателя, като индиректен измерител на разхода на енергия, също трябва да се оцени при избора. Не на последно място, върху избора влияе и големината на изходния тръбопровод.
ITT Flygt Corporation предлага серия потопяеми помпи - Flygt Bibo, разработена специално за работа в екстремни условия. Те с лекота се справят с повишените количества твърди частици в изпомпвания материал и различните типове размекната почва. Последните модели помпи са обединени в серията 2600. Характерен за нея е изцяло обновеният дизайн, предлагащ минимално износване и лесна поддръжка. Новата форма на корпуса е по-стройна и издължена, за да може лесно да се побира в сондажи или други силно стеснени подземни пространства. Въпреки намалените размери, характеристиките са запазени същите, както при предишните по-обемни и тежки модели помпи.

Серията включва шест разновидности, като мощностите на двигателите им варират между 1.1 и 18kW. Височината на напора при различните модели е между 17 и 65m при дебит от 11 до 95l/s. Всички помпи от серията имат ново, подобрено работно колело от хромирана отливка, което е проектирано за повишена устойчивост на износване и обезпечава по-дълъг експлоатационен срок.
Друга водеща цел на новия дизайн е поддръжката. За максималното й улесняване броят на компонентите е намален с 30 до 50%.
С това повредата се установява много по-лесно и бързо и времето за престой в сервиз се скъсява значително. Бързата поправка гарантира минимални технологични престои и нормални, равномерни темпове на строителство.
Godwin Pumps, световният помпен концерн с разрастващи се пазарни позиции в Европа, също предлага потопяеми дренажни помпи за строителния сектор. Серията Sub-Prime е с електрическо задвижване, като двигателите са с мощност от 2.2kW за еднофазен ток до 62kW - за трифазен. Дебитът достига 316l/s, а напорът 114m. Моделите са особено подходящи за отводняване на стеснени участъци, дори при лоши почвени условия.

Работното колело представлява отливка от хромова сплав, като частите, подложени на най-голямо износване, са от заякчена гума и полиуретан и наличието на твърди частици във водата не е проблем при работата, стига диаметърът им да е по-малък от 80mm. Системата от уплътнители предотвратява повреди при работа на въздух и гарантира защита от поява на течове.
Корпусът е от неръждаема стомана, което осигурява ефективна и трайна защита от корозия, малко тегло и голяма издръжливост и дълготрайност.
Помпите от серията Grundfos SP също са предназначени основно за изпомпване на вода и поддържане на определено водно ниво при строителни изкопи. Те са безопасни при работа, ефективни и дълготрайни, дори при работа на въздух. Дебитът е 132l/s, при коефициент на полезно действие 80%. Всички помпи в серията са изработени от неръждаема стомана, съответстваща на изискванията на немския стандарт DIN W. - Nr.1.4301, което гарантира голяма устойчивост на износване и минимален риск от протичане на корозия. За случаи на силноагресивна среда Grundfos предлагат и помпи от подобрена, неръждаема стомана, според DIN W. - Nr.1.4401.

Помпите от тази серия са предназначени за мащабни строителни обекти с големи количества земни работи, затова и мощностите на моторите са по-големи - до 30kW.
При по-малки количества на подпочвената вода, която трябва да бъде отстранена, адекватно решение е моделът HS3.75S на Tsurumi. Помпата има голяма дълготрайност и устойчивост на износване. Максималният дебит е от 3.3l/s, с напор 12m и е проектирана за продължителна работа на въздух, без да се поврежда.
Друг модел на Tsurumi, с широко приложение в строителството, е HSD2.555. Помпата може да изпомпва до 3.6l/s и включва бъркалка, която диспергира утаените във водата вещества, преди последната да постъпи в работното колело. За по-големи водни количества е проектиран моделът LB-800, като при него дебитът е 5l/s, при напор 15m. Помпата е компактна, с изходен тръбопровод в горната част и охладителна риза за оптимална функционалност. Предлага се също и версия автоматик, снабдена със сензор за контрол на нивото.

HSD2.555 и LB-800 спадат към моделите, предназначени за изпомпване на течности с високо съдържание на твърди вещества - утайки, тиня, абразивни частици - които биха задръстили останалите видове помпи. Приложението и популярността на този вид машини в областта на строителството също нараства, особено при тежки почвени условия. Предлагат се в различни разновидности, като могат да бъдат преносими, прикачни или самоходни. Повечето от тях дават възможност за променлива скорост на работа, задавана предварително от оператора. Някои могат да работят и без флуид, без да се повреждат, а при повечето модели заливането става автоматично.
Интернационалния концерн CAPRARI също предлага серия модели електрически потопяеми помпи, отиентирани към конструктивния сектор. Серията D-M включва голямо разнообразие от модели, в зависимост от индивидуалните изисквания на потребителя. Всички помпи имат здрава конструкция, устойчиви са на азбразивни материали, моторът им е поместен в обвивка с изолация клас F, и са снабдени със специален механизъм, предотвратяващ изтичането на вода през помпения отвор. Всичко това улеснява поддръжката и гарантира високи резултати и дълъг живот на моделите от серията.
Ново предложение от ABS е моделът JS12-15, предназначен специално за изпомпване на тини и утайки. Работното му колело е способно да устои на твърди частици с диаметър до 40mm, а хидравличните части са изработени от специално обработено желязо за допълнителна устойчивост на износване. JS12-15 има налични модели с няколко различни вида двигатели - от 0.9 до 1.4kW. Всички са снабдени с автоматичен контрол на нивото. Корпусът е от алуминий, което определя малкото тегло и има възможност за работа на сухо. Модулният дизайн позволява лесна поддръжка и бърза поправка.
Последните помпи на Grindex също са проектирани за работа при много тежки условия. Това включва различен химически състав и концентрация на почвените съставки. Помпата функционира без проблем в работни среди с водороден показател - pH - от 2 до 10. Производствената гама Inox е базирана на серията Proline, но е изпълнена от киселинноустойчива неръждаема стомана.
Новите помпи са идеални за отводняване на строителни площадки в блатни местности и други обекти със силноагресивни течности. Моделите са произведени като отговор на търсенето от медодобивните предприятия, където водата е наситена с разяждащи вещества и може да разруши обикновена помпа за броени дни.

Първата помпа от серията, влязла в експлоатация, е Master Inox, която се характеризира с 11-киловатов мотор, с който се достига изходящ напор от от 65m, при дебит от 54l/s. Очаква се скоро на пазара да бъдат пуснати още 5 модела от серията.
Потопяемите помпи Sedredge на британската фирма Selwood са предназначени за тинести участъци. Те имат максимален дебит от 90l/s, смесват материалите преди изпомпването им и гарантират, че никакви остатъци не остават след действието им.
Понякога водата излиза под голям напор и много внезапно, като предизвиква големи щети, ако не се реагира бързо. Именно за такива спешни случаи, Selwood предлага монтираните на ремарке, самозаливащи се помпи, базирани на модела D150 и излизащи в серията Rapid Response. Те са достатъчно леки, за да бъдат придвижвани от лек автомобил и са проектирани за бързо разполагане в работно положение, в случай на наводняване или друг неотложен проблем. Всяка една от тях е покрита с шарнирно окачен балдахин с врата, отваряща се нагоре, което позволява лесен достъп и до помпата, и до двигателя, както и гарантира тишина при работа.
Wacker също предлага нови модели прикачни потопяеми помпи, с разделени мощности за изпомпване и придвижване. Моделът PF3 се предлага в различни конфигурации, но винаги снабден с шестметрова, гъвкава, всмукателна тръба и мотор с мощност 5kW. Моделът PF 3P има специално разработена уплътнителна система и работно колело от високоякостна стоманена отливка, за гарантиране на дълъг експлоатационен живот.

Моделите на WILO EMU с долен входящ отвор също имат голямо поле за реализация в това отношение. Серията потопяеми помпи Wilo-Drain ТР е подходящо решение при аварии или нужда от подмяна на повредена помпа в процеса на работа, поради малкото тегло на моделите. При моделите ТР 50 и ТР 65 максималният диаметър на частиците, които преминават спокойно през работният обем на машината, е 44mm, консумираната мощност е до 2.9kW при напор 21m и максимален дебит 60m3/h. Помпите имат широк работен диапазон и могат да бъдат изпълнени с противовзривна защита. Серията включва и по-мощни машини, с по-голям напор.

Stow също предлагат решения на проблема с заблатените и неподходящи за строителство почви. Двата нови модела помпи Т-20Н и Т-30Н са захранвани от бензинови двигатели Хонда и предлагат напор от 24 метра. Т-30Н е по-мощният модел с двойно по-голям дебит - 21.3l/s, при 9.96l/s за другия Т-20Н. Мощността на двигателя му е 8 к.с., при 5.5 за Т-20Н.
Помпите позволяват пръчки, камъни и строителни отпадъци с размер до 37.5mm в диаметър да преминават безпроблемно през машината. Моделите са самозаливащи се с бързо заливане, минимално задръстване от нечистотии и оптимална ефикасност. Като допълнителна опция се предлага оборудване за лесно придвижване в рамките на един обект и между обектите.
Най-новите помпени технологии вече помагат за улесняване на работата в областта на подготвителните и земните работи при строителство. Въпреки това, търсенето на машини с по-голям дебит, които са по-тихи при работа и икомомични от гледна точка на разхода на гориво, се очаква да продължи да нараства. Това, в комбинация с променящото се законодателство, е подемна сила за бъдещото развитие на пазара на отводнителни помпи.