ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина I, брой 2, септември 2007

BAUMA 2007 - от А до Я

BAUMA 2007 - от А до Я

3041 фирми от 49 страни взеха участие и представиха новите си продукти на най-голямото международно изложение за строителната и минната индустрия - BAUMA 2007. В новия Търговски и изложбен център в Мюнхен видяхме последните разработки на водещите и развиващите се фирми в бранша - от най-компактните машини до най-мощните зверове в строителството.

текст инж. Вера Ангелова

BAUMA 2007 беше място за рекорди. Освен че самото изложение постави нови стандарти за събитията от този род, много от експонатите също носеха прозвището “най-голям в света”. Пример за такъв беше последният хидравличен къртач от Atlas Copco - моделът HB 10000. С работна тежест от 10 тона и продуктивност с 50% по-голяма от тази на своя предшественик, НВ 7000, новият къртач дава възможност за поемане на още и нови задачи на строителната площадка. Допълнителен принос за това има и завишената ефикасност, гарантирана от системата ProCare. HB 10000 е подходящ за използване от носещи машини, с тегло минимум 85 тона. Дебют на изложението направиха и новите гами уплътняващи плочи на компанията.
Ammann с гордост представи AV75-2 - новия валяк в 7.5-тонния клас. Машината притежава два работни барабана и е наследник на популярния AV75. С нея се постига отличен уплътняващ ефект върху асфалтови настилки, също както върху различни почви, пясъци, чакъли и почвени стабилизатори. Оперативната тежест е 7400kg, а ширината на уплътняване - 1450mm. Ключова характеристика на AV75-2 е системата за управление Finger Tip Steering, гарантираща устойчиво, леко и сигурно каране, без умора на водача.
На щанда на Fayat Group видяхме най-новото оборудване в областта на технологиите за уплътняване, представено от Bomag. В годината на своята 50-годишнина компанията представи, наред с новите модели валяци и полагащи машини, изцяло обновена вибрационна плоча за уплътняване на асфалт. ВР12/50 има оперативна тежест от 70kg и постига висока степен на уплътняване, без да оставя следи по настилката. Проектирана е специално за обработка на труднодостъпни места, оформяне на ъгли и уплътняване при ремонтни дейности.
Новите минибагери на Bobcat предлагат максимална производителност за своята категория - 1-2 тона. Моделът 323 излиза в подобрена версия, а 321 е изцяло нов. И за двата е характерен дизайнът “цилиндър над стрелата”, който осигурява завишена ефективност на работа, защото натоварването се предава директно от един цилиндър на друг, намалявайки усукващия момент в стрелата и позволявайки тя да бъде по-лека, без загуба на устойчивост. Тъй като хидравличният цилиндър, отговарящ за движението на стрелата, е разположен непосредствено над нея, той е защитен при работа в стеснени участъци и при използване на допълнителни приспособления. Всичко това, в комбинация с по-доброто предаване на товарите в задната част на машината, позволява поемане на по-големи тежести в багерния кош и по-голяма производителност. В операторската кабина е осигурен идеален комфорт, с удобно разположените контролни устройства и шумоизолацията, осигуряваща ниво на звука само 76dBA.
Доста нови компактни машини видяхме и на щанда на Caterpillar. Едно от техните последни “малки бижута”, посветени на оптималната производителност, е миничелният тварач 906Н. Той е проектиран за работа с голям брой допълнителни приспособления, за да се постига бързина на приключване на строителните работи с минимален брой машини на обекта. Машината, както и останалите модели от серията, е предназначена главно за земни планировъчни работи, разчистване на строителни площадки и изпълнение на пътища. Оперативната тежест на модела е 5630kg, максималният обхват - 1.215m и височината на разтоварване може да достигне 2.510m. Поддръжката е улеснена, а надеждността и трайността са повишени, в сравнение с предишните модели.
Case показа един изумителен прототип - CX33HRD - верижен багер, базиран на модела СХ330. Той е оборудван със стрела от 3 секции плюс допълнително рамо за кофата, благодарение на които може да работи на височина 20.5 метра в обсег от 11.15 метра. Това го прави идеален за разрушителни работи. Като опция към модела се предлага и допълнителен багерен кош, който може да се използва само с първата секция на стрелата, при нужда от работа на по-малка височина. Всички хидравлични цилиндри и маркучи са устроени така, че да позволяват лесна и бърза промяна на конфигурацията на работния орган.
CIFA CSS3 е поредната нова и ориентирана към нуждите на потребителите машина за полагане на шприц-бетон. Двигателят й е Deutz и може да работи в режим, при който се гарантира минимално ниво на шум и редуцирана консумация на гориво по време на изпомпване на сместа. Зоната на работа обикновено е далеч от самата машина, за да се гарантира повишена сигурност, в случай на нестабилен терен. Операторската кабина е с изцяло нов дизайн, позволяваща завъртане на работното място на водача.
Doosan, който сме свикнали да свързваме с големите и мощни машини, ни изненада на BAUMA с новия си минибагер. Моделът DX35Z е първият на Doosan с нулево завъртане над носещото шаси. Този минибагер олицетворява цялостното обновление на новата серия на компанията, въплъщавайки модерната идея за максимална компактност. Теглото на DX35Z е 3650kg, а двигателят е 27к.с. Максималната дълбочина на копане е 4.8m. При проектирането и изпълнението на модела е обърнато внимание преди всичко на производителността, удобството при управление и надеждността на компонентите.
JCB участва на BAUMA с 36 нови машини, сред които верижни и колесни багери, пътностроителна техника, минимашини и товарачи и различни планировачни машини. Особен интерес представлява новият минибагер 8020, с който JCB се представя в бързо разрастващия се сектор на 1.9-2.3-тонните модели. Целта е машината да спечели симпатиите на инвеститори и изпълнители на по-малки обекти, и то предимно от европейските страни. Оперативното тегло на новия багер е 2000kg, максималният му обсег на нивото на земята е 4100mm, а височината на разтоварване достига до 2750mm. Серийното производство на модела ще започне до края на тази година.
Голямата гордост на щанда на Hitachi беше чудовищният багер EX5500. Огромната машина се захранва от два 1007-киловатови двигателя и със своя 29-кубиков кош заковава кантара на 518 тона. Багерът е идеален за бързо приключване на широкомащабни изкопни дейности. При проектирането на модела е правен компютърен анализ на базата на метода на крайните елементи, който доказва, че дори и при най-тежката работа, багерът запазва стабилност и няма рискове за безопасността. Багерният кош е проектиран широк и с форма, позволяваща земно планиране и товарни дейности. Цялостният дизайн на машината осигурява комфорт за оператора и прави поддръжката по-лесна за механиците. Има пешеходна рампа по цялото протежение на контратежестта, която позволява лесен достъп до всяка част на машината, а това означава по-бързо и по-безопасно диагностициране и съответно скъсява времето за поддръжка. Допълнително намаляване на времето за пресой гарантира и системата за улеснено подменяне на зъбите на багерния кош.
Hyundai Heavy Industries използва BAUMA, за да покаже най-големия багер, произвеждан от компанията досега - 82.5-тонния R800LC7-A. Машината е захранвана от двигател Cummins QSX15 - 465кW и е оборудвана със стандартен кош 3.4m3. Багерът е верижен, ориентиран главно за приложение в добивния сектор и е способен да се справя дори с най-тежките задачи. Двигателят му е от ново поколение, много по-компактен от предишните модели, и осигурява до 10 пъти по-рационално използване на енергията. Помислено е и за комфортната работна среда, като е проектирана просторна кабина, която осигурява защита от шума и вибрациите, отлична видимост и приятен микроклимат. Това гарантира максимална производителност и ефективност на работата. Серийното производство на модела се очаква да започне в Корея към края на тази година.
Отлична комбинация от дизайн, лекота на работа и производителност, е новата серия автобетоносмесители на италианската компания Imer Group. В новите модели от продуктовата гама всеки детайл е проектиран така, че машината да работи по най-добрия възможен начин, като заслужено внимание се обръща и на носещото шаси. Задната част на бетоносмесителя има изцяло нова форма, която е много по-компактна и предоставя по-голямо пространство за операции по поддръжката и почистването. Фунията за изсипване също е обновена, с цел да се намали общата ширина, осигурявайки по този начин повече пространство за стълбищната платформа. Серията автобетоносмесители включва голямо разнообразие от модели, в зависимост от нуждите на клиентите - капацитетът е от 3m3 при BUGMIXER до 14m3 при LT140.
Наред с другите си нови машини Komatsu представи новия си 13-тонен булдозер D51EX/PX-22, който предлага на оператора безпрецедентна видимост във всички посоки. Новата машина е оборудвана с мощен двигател, с висока ефективност по отношение на разхода на гориво и предоставя изключителен комфорт на оператора, както и много ниски нива на шум. Новият дизайн на носещото шаси осигурява меко возене и големи земепланиращи способности. В допълнение контролните системи Komatsu-Topcon се предлагат фабрично към модела и позволяват допълнително прецизиране на работата. Доказаната система за локализиране на машината Komtrax също е включена като стандартно приложение.
В гората от кранови стрели под Мюнхенското небе лесно се забелязваше 100-метровата стрела на модела LTM 11200-9.1 на Liebherr. Този автокран с телескопична стрела има товароподемност от 1200t, която го прави най-мощният кран от този тип в света. С издигащото се допълнително рамо на стрелата, което се предлага като опция, LTM 11200-9.1 може да достигне височина до 170m. Стрелата е съставена от 9 части и се разпъва и установява в работно положение напълно автоматично. Автокранът е 9-осен, захранван от 500-киловатов, турбодизелов, 8-цилиндров двигател. Въпреки огромните си размери LTM 11200-9.1 поддържа конкурентна скорост при придвижване - 75km/h. Автокранът е проектиран за изграждане на вятърни електроцентрали при монтиране на 100-тонните им глави на височина от 80 метра.
Menzi Muck представи новата си продуктова линия, онована на високотехнологична хидравлика и първокласна технология за двигатели, в комбинация с изпитани във времето компоненти. Типичен представител на тази серия е 8-тонният мобилен крачещ багер А81. Той се захранва от 4-цилиндров турбо-дизелов двигател John Deere, с максимална мощност 82kW. Хидравличната система е бърза и лесна за употреба. Има електонна система против претоварване, мек и мощен режим на работа. Кабината на водача гарантира видимост 360° и може да бъде оборудвана с климатична система с контрол на температурата. Седалката също осигурява много голям комфорт - както тя, така и подлакътниците, джойстиците и педалите, могат да бъдат настройвани индивидуално според изискванията на всеки оператор. Шасито е с изключителна стабилност и здравина, като компонентите, подложени на по-голямо натоварване, са изпълнени от по-висок клас стомана.
Кулокранът Potain Grove GTK 1100 наистина привлече тълпите към щанда на Manitowoc Crane Group на BAUMA. Хората прииждаха, за да гледат как вертикалната телескопична мачта и връхната конструкция се издигат до височина над 140m. Кулокранът се състои от 76.5m вертикална кула, върху която е разположена крановата стрела, състояща се от 5 секции. Основно предимство на този кран е малкият му отпечатък върху земята, който го прави подходящ за приложения, в които мястото за разполагане на оборудването е ограничено.
От Powerscreen видяхме три нови машини, които са част от новата стратегия на компанията за развитие на продукти за пресевната индустрия. Изключително успешната серия Cheiftain беше допълнена с два нови модела - Cheiftain 1700 и Cheiftain 2100Х. И двата са с две и три палуби, осигуряващи много добра производителност, а Cheiftain 2100Х предлага и 14% по-голяма площ на ситата от предодния модел Cheiftain 2100.
Putzmeister получи наградата на Bauma за иновации за своя краен маркуч SH (Steady Hose). Той е проектиран така, че да се намалят рисковете от инциденти на строителната площадка при използване на бетонпомпи с дълги стрели. Докато досегашните варианти крайни маркучи се поддаваха на големите колебания в налягането при изпомпване на бетонната смес и създаваха хаотични колебливи движения с голяма амплитуда, тези непредвидими отклонения вече са овладени с помощта на SH. “Укротяването” на бетонната смес и маркуча става чрез използване на специално проектирана заздравяваща тъкан в производството на маркуча. Пътят към откриването на този материал е минал през значителен брой разработки и изпитвания на модели, в които са взели участие и специалисти извън Putzmeister.
Terex представи 13 нови крана на BAUMA, сред които и един триосен автокран. Моделът TC 40L е произведен във Франция, максималната му товароподемност е 40 тона и все още е само прототип. Серийното му производство, както това на представения на Intermat 2006 60-тонен TC 60L, започва в края на тази година. И двете машини се предлагат със стандартна, (37.4-метрова за TC 40L) и удължена 8/15m стрела.
Отличителна черта на TC 40L е лесното му управление и комбинацията голяма производителност - малки сервизни разходи както по време на работа, така и при придвижването.
Под капака му работи 240-киловатов двигател MAN, който прави възможно развиването на максимална скорост от 90km/h. Допълнително предимство е голямата сервизна мрежа на MAN по целия свят, предоставяща най-добри условия за поддръжка. Контратежестта на крана е съобразена с разпоредбите за движение по пътищата в страните от Европейския съюз. TC 40L може да бъде използван при всякакви видове строителни площадки, благодарение на максималната си височина от 47 метра, отличава се с голяма проходимост и достатъчна маневреност и универсалност.
Новост в сферата на управляемото хоризонтално сондиране са моделите D24x40 Series II и D36x50 Series II Navigator на Vermeer. Те вече се предлагат оборудвани с нова, по-просторна кабина. Към иновациите в двата модела се включват още 360° видимост, независими контролни устройства на отоплителната и климатичната система и мултифункционален дисплей, показващ положението на работния уред в процеса на работа.
На изложението Volvo показа първия си багер с удължена стрела, предназначен прдимно за разрушителни работи - модела EC700BHR. Максималната му височина на работа е 32m при къртач, тежащ 2.5t, и 29m при 3.5-тонен (когато 3-метровата основна част на стрелата е премахната с помощта на Quick Connect System). Наличието на такава система означава също, че багерът може да се използва и за стандартни, земекопни приложения, защото операциите по смяна на приспособлението отнемат не повече от 30 минути и за изпълнението им е достатъчен един работник. Когато е в модификация за разрушаване, машината работи в пълен кръг от позицията, в която се намира, което я прави идеална за демонтаж на конструкции. Volvo също са проектирали хидравличен, удължаващ се колесник за допълнителна стабилност, който се предлага като опция.
Wirtgen GmbH показа на изложението последните тенденции в разработваните от тях модели за асфалтополагането и пътностроителната индустрия. Първо представяне пред специалистите от бранша имаше най-малката машина за полагане на монолитни павиращи блокове по метода на изместването. Блоковете могат да бъдат поставяни както от лявата, така и от дясната страна на машината. Проблем с транспортирането не възниква, заради компактните размери на SP 150. Мощността на двигателя е 60kW, а оперативната тежест - 7.5-8.8t. С добавянето на този модел Wirtgen GmbH вече разполага с 9 машини от този вид.
Новите машини на BAUMA 2007 бяха стотици хиляди и е невъзможно да бъдат описани в рамките на една публикация. Затова в стремежа си да Ви държи винаги в течение с последните новости в света на строителната техника и инструментите, списание СТРОИТЕЛИ ще разгледа други машини, представляващи интерес за специалистите, в следващите редакционни материали.

BAUMA в цифри


Изложението BAUMA, проведено тази година и 28-о по ред, привлече около половин милион посетители, с което се превърна в най-голямото изложение за строителна техника, състояло се до момента в световен мащаб. Чуждестранните посетители бяха около 160 000, което е с 35% повече от миналото издание на изложението. Освен нарастващия им брой, се засилва и глобалният им характер - тази година те бяха от 190 страни, което е друг своеобразен рекорд за събитието.
Общият брой на фирмите, участвали с щанд, също беше внушителен - 3041 (за сравнение през 2004г. те са били 2805). Ръстът, който регистрира изложението в това отношение също е забележителен - +7%. Нараснал е броят на немските фирми-изложителки - от 1360 през 2004 на 1390, но много по-силно осезаемо е увеличаването на интернационалното присъствие - от 1442 фирми през 2004 на 1651 през 2007. Най-силно присъствие имаха компаниите от Германия, Италия и Обединеното кралство, но сравнение с минали издания на изложението, присъствието на фирми извън Европа беше много по-силно застъпено.
За да удовлетвори тези огромни търсения, изложбения център Messe Munchen осигури 180 000 квадратни метра покрита изложбена площ (165 000 през 2004г.) и 360 000 квадратни метра външни площи (335 000 през 2004г.). В сравнение с предходната BAUMA, изложбената площ се е разраснала с близо 10%.
С тези рекордни цифри, отнасящи се към участието на фирми и посетители в изложението, BAUMA със сигурност удовлетворява всички очаквания, дори в някои отношения ги надхвърля. Изследване на независимата компания за проучване на общественото мнение TNS Infratest GmbH показва, че качеството на посетителите тази година е много високо - 83% от тях са инвеститори, управители на строителни фирми, ръководители на проекти - хората, които вземат важните решения в строителния бранш. Същото проучване показва, че 97% от посетителите са постигнали целите на посещението си и са осъществили успешна комуникация, 96% заявяват твърдо желание да посетят и следващото издание на изложението.
Всичко това говори за нарастващата глобална популярност на BAUMA, което е предпоставка за бъдещо развитие на изложението и създаване на възможности за все повече важни бизнес контакти, по време на протичането му. Дали тези прогнози ще се окажат верни ще разберем със сигурност между 19 и 25 април 2010г., когато е следващото издание на BAUMA.