ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина II, брой 2, април 2008

Изобилие от нови машини на международното строително изложение SAMOTER 2008

Международното изложение за строителна техника SAMOTER се проведе от 5 до 9 март, в панаирното градче във Верона. Изложението протече под патронажа на CECE и стана място за среща на над 1000 изложители и над 100 000 посетители. Показани бяха последните новости в бранша, които обещават по-бърза и ползотворна работа на строителните площадки

текст инж. Вера Ангелова

През януари тази година влезе в сила последния етап от въвеждането на изискванията на Stage IIIA от новите изисквания на обединена Европа за отработените газове от дизеловите двигатели на строителните и селскостопанските машини. Те засягат мощностния клас 37 kW - 75kW, в който влиза голямо разнообразие от строителни машини – товарачи, телескопични манипулатори, багери. Логично това направи тези машини основен фокус, но въпреки това SAMOTER предложи и много добри попадения с мощност по-голяма от диапазона 37 kW - 75kW. Имаше, разбира се, и много фирми, които не предлагат оборудване с дизелови двигатели, но разработват интересни продукти за строителната индустрия.

Както винаги изпълнен с новости беше щанда на Bobcat, начело с колесния товарач S100, който за първи път беше изложен на SAMOTER. Колпактният S100 има 1800kg работно тегло с капацитет от 453kg и размери от 1.88m височина, 2.26m дължина, 1.18m ширина, с което е в състояние да маневрира върху стеснени участъци. Подобно на него произведен за ресни пространства, новият телескопичен манипулатор Т2250 е най-малкият модел от наличните на Bobcat. Той е с капацитет от 2.2 тона, максимална височина на повдигане 5.2m и може да се оборудва или с конвенционално предно окачване, или със системата Bob-Tach на Bobcat. Като допълнително оборудване се предлагат палетни вилици, куки и кофа. На SAMOTER също можеше да се види и новата платформа за хора на Bobcat за най-големият 17-метров телехендлер на фирмата - моделът Т40170.
Ammann-Yanmar представиха два нови мини багера с нулево на завъртане над ходовата част, в лицето на 4.7-4.8-тонният Vi050 и 5.2-5.3-тонният Vi057.

Един от обектите на най-голям интерес беше колесният товарач 1221Е на Case с обем на кофата 7m3, която е резултат от подписания договор между Case и Hyundai Heavy Industry за доставката на определени машини с характеристики извън настоящото производство на Case.Товарачът е подкрепен технически, финансово и при разпространение на пазара от Case Dealer Network и от финансовата ръка на CNH Capital.

На самия щанд на Hyundai посетителите имаха възможност да видят новите варианти с по-тесни вериги на неговите 21-тонни и 29-тонни верижни багери – R210NLC-7A, R290NLC-7A и R32NLC-7A, които са особено необходими в Италия заради транспортните изисквания. По отношение на колесните товарачи, бяха представени два модела – 23-тонният HL770-7A и 14-тонния HL757-7A – задвижвани от двигател с подобрени характеристики – Тier III Cummins, докато при мини багерите Hyundai допринася към този клас с последния си компактен 3.5-тонен модел с нулево завъртане над ходовата част R35Z – още един забележителен продукт, радвал се на голям интерес по време на изложението.

Новите машини на Hitachi за SAMOTER включват мини багера ZX60USB-3 в класа до 6 тона заедно с 8.5-тонния ZX85USB-3 и 11-тонния ZX110-3, и двата принадлежащи на класа 13 тона, средно-обхватни верижни багери Zaxis ZX130-3 и ZX135US-3.
Много от новите машини на щанда на Liebherr бяха показани миналата година на изложението Bauma в Мюнхен. Както винаги на Samoter за първи път много италиански клиенти на оборудване видяха машини като TL442-13 – мотокар с височина на повдигане 13 метра. Той е с капацитет 4.2 тона, задвижва се от 84-киловатов двигател и принадлежи към нова серия от четири модела.

Пътно строителство
Швейцарският гигант Ammann планира голямо развитие на гамата си пътностроителни машини през 2008г. Новото при неговите еднобандажни уплътняващи валяци е моделът Rammax RW 1815-SPT. Той е 2.4-тонен, целево насочен към компаниите, отдаващи машини под наем. Той има 1.2 метра работна широчина и се захранва от 30-киловатов двигател на Lombardini. В сектора на двубандажните валяци Ammann пуска своите Х4 версии на АV 70X и AV 75X, за които може да се каже, че вече се предлагат със сегментни барабани. Други нови продукти от Ammann в са средните и тежки повърхностни вибро-уплътнители AVP. Продуктовата гама в тази област се състои от три модела: AVP3920, AVP4920 и AVP5920 с работни тегла от 264 kg до 442 kg.
На изложбената площ, заемана от Ammann, бяха показани също няколко иновации в технологията за производство на асфалтобетон, разработени от Ammann и SIM. Те включват новите смесителни инсталации Speedybatch и Easy Batch, както и смесителя за асфалт Speedybatch 150 с капацитет 150 тона на час. Неговите характеристики са подобни на тези на по-големите версии 180, 210 и 280, като включват способността да бъде разглобен на части с големина 2.5 m за се гарантира по-лесното му транспортиране.
На щанда на Wirtgen беше представена W 130F – машина за полагане на пътни настилки, допълнение към лансирания в последно време диапазон от компактни фрези за асфалт, представящ Level Pro – новата автоматична система на Wrighten. 1.3-метровата машина има възможност да се предостави и със системата Flexible Cutter на Wrighten, която позволява бързо сменяне на заглаждащите барабани.

Компанията Vogele представи своите нови, второ поколение машини за полагане на асфалтобетон в лицето на четирите модела колесни и верижни версии на Super 1100-2 и Super 1300-2. С базова ширина от 1.8m и дължина от 4.95m, те са направени за работа в стеснени, силно застроени участъци. Максималната ширина на полагане на колесните модели е в диапазона от 4m (при Super 1103-2) до 4.2m (при Super 1303-2), докато при Super 1300-2 може да достигне до 4.5m.
Щандът на Hamm представи продуктите си от спечелилата награда гама от малогабаритни валяци, освен другите продукти. Новост на Samoter бяха HD8 и HD10С – двубандажни валяци, които принадлежат на 1.5-тонния клас. Ключови характеристики при тях са отличната видимост във всички направления, маневреността и високия комфорт за водача, както и лесната управляемост.
На щанда на Fayat Group видяхме нов 7-тонен валяк от Bomag в лицето на BW 154. Тази компактна единица е проектирана за употреба в малки до средно-големи участъци, но въпреки това има широко и удобно пространство за оператора, което гарантира комфорт по време на работа. Новост на италианския пазар също ще бъдат BF600 и BM1300/3 - машини за заглаждане с работна ширина от 1.3 метра.

Бетон
Cifa притежаваше една от най-големите изложбени площи на Samoter и показа своята богата продуктова гама от машини за бетонната индустрия. От особен интерес е новата автобетоносмесителна помпа Magnum MK32L – 32-метрова машина, която може да бъде окомплектована с помпа, модел PB 607 или PB 806. Също новост е и К41L XRZ. Разработена на базата на успешния модел на Cifa К41, машината има полагаща стрела, с подобрен дизайн, която се характеризира с намалено тегло и увеличена якост и твърдост на рамото. Според Cifa проектирана е стабилна и добре балансирана единица със сравнително малко тегло както по задната ос, така и габаритно. Пет-секционната, 41-метрова стрела има 125-милиметрова тръба за полагане на бетоновата смес. Интересна е и електронната контролна система „К- tronic”, патентована от Cifa. Тя служи за контрол на стабилността на машините по време на употребата им, има сензори, които непрекъснато следят безопасната работа на стрелата и забавят или спират движението й в случай на застрашаване стабилността на машината. В момента тази система се предлага за моделите К52L и K58L, 52- и 58-метрови помпи, но в бъдеще ще бъде монтирана и на други модели. Cifa също така планира да увеличи броя на управляващите функции, предлагани към машините.
IMER GROUP – италианска компания, нареждаща се сред водещите европейски производители на строителна механизация за производство, транспорт и полагане на бетонова смес, използва SAMOTER за да представи най-новия си продукт – мобилната бетоносмесителна инсталация ORU ONEDAY. Тя се характеризира с компактни размери, лекота на инсталация и удобство при транспортиране. Като опция към модела се предлага система PLUG&PLAY, позволяваща инсталацията за започне работа веднага след инсталирането си, без необходимост от допълнителна подготовка.
На изложението IMER GROUP показа също серията автобетоносмесители BOOMIX.

Приставки
Голям брой от италианските компании, произвеждащи приставки за багери, представиха новите си модели в този сектор на изложението Samoter. Promove показа два нови хидравлични разбивачи, в лицето на XP 70. 65-килограмова едница за употреба на 0.8 -тонен микро - екскаватор и XP 1000 – предназначен за 12 до 22-тонни носачи.
Основните характеристики на XP-сериите включват дизайн без акумулатор или диафрагма за по-голяма простота и надеждност, както и защита от работа на празен ход. В стандартния диапазон, модела XP 1000 запълва празнината между моделите XP 800 и XP1200, а от компанията съобщават, че се разработва и нов 7-тонен чук за използване с 80 до 130-тонни машини.
Idromeccanica стартира с новите си къртачи в тяхната М-серия, заедно с новия компактор С910. С тегло от 900кг, единицата е подходяща за 20-тонни товарачи.
VTN Europe представи нов обхват от 360° хидравлични ротационни разбивачи на изложението. Продуктовия диапазон включва няколко модела „FP” с тегло между 1.2 до 7.5 тона, като накрайниците са взаимозаменяеми за максимална гъвкавост. Цилиндърът е с обратно окачване, което елиминира необходимостта от инсталиране на традиционен предпазител и като резултат от това оста е дори по-ефективно предпазена срещу повреди, нанесени от външни обекти.

Други машини и компоненти
Посетителите на щанда на Cummins видяха първите двигатели, проектирани с мисъл за бъдещето – отговарящи на изискванията на новата директива за отработените газове Stage||| B. Те са с мощност между 130 и 560 kW и са снабдени с филтър за твърди частици на Cummins и система за рециркулиране на изгорелите газове като част от интегрираните решения, отговарящи на новите изисквания. Тези иновации ще бъдат включени към продуктите за средния клас QSB, както и на по-големите модели QSX и в някои случаи ще се използват турбозарядни устройства с променлива геометрия.
Новото от Trimble е управляващата система GCS 900. Последната версия – 10.7 – включва нова, високоакуратна конфигурация за булдозери и грейдери, използвайки новите Trimble SPS 730 и SPS 930. Гъвкавостта на системата е увеличена посредством използването на SBAS (Satellite Based Augmentation System), каквато е Европейската Геостационарна Навигационна Всеобхватна Система (EGNOS). В допълнение поддържащия софтуер за машини сега беше подобрен с нова база данни, която ще помогне на инвеститори и изпълнители да подобрят разработките на проекти и управлението. Тази система беше представена от италианския дистрибутор на Trimble – Spektra. Работещите в минната индустрия проявиха особен интерес към чуковете ROK DTH (down the hole) на Rockmore International. Предлаганите продукти са с диаметър от 76 до 203 mm.

Сондиращи свредлови приставки за целите на минното дело и каменоломните се предлагат към чуковете, които са проектирани така, че да увеличат потока на високо налягане при работа за по-голяма ефективност. Ключовото при тяхното изпълнение са вътрешните въздушни канали, разработени с цел минимализиране на турбуленцията.
С повече от 1000 италиански и международни компании, вземащи участие на Samoter това, разбира се, е малка селекция от новите машини, които бяха представени на изложението. Следващото издание на престижното италианско изложение, 28-о по ред, е след три години