ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина II, брой 2, април 2008

Ергономичността при ръчните инструменти

Ергономичността при ръчните инструменти

Ефикасността на ръчните инструменти е важен показател за избор, на който производителите и потребителите отделят все по-голямо внимание. Но има още фактори, определящи доколко употребата на даден ръчен инструмент ще е ефективна, безопасна и удобна за работещия. В настоящата статия се спираме на по-важните от тях

текст инж. Вера Ангелова

Проучване, проведено от независима меджународна организация сред хиляди работници, показва, че заболяванията, свързани с претоварване на китката, са много често срещани в средите на строителните работници и те обикновено не съобщават и не посещават лекар до момента, в който не започнат да изпускат инструментите и не могат да работят нормално с ръцете си. Така, когато накрая потърсят помощ, вече е прекалено късно и операцията е единствен изход.
Производителите на ръчни инструменти обикновено проектират такива, които вършат работата ефективно и имат голяма производителност. Но в последните години те вече подобряват дизайна, за да намалят опасното влияние върху тялото. Всеки участник в строителния процес също може да направи доста за намаляването на риска от хронични заболявания и повишаване на безопасността на строителната площадка.

Правилният избор на инструменти
Не всички инструменти, на чиито етикети е обозначено, че са ергономични, са наистина такива. Освен това, удобството при работа е в голяма степен субективно и ако едни инструменти са ергономични за един потребител, за друг не са. Няма стандарт, в който е описано кои са ергономични и кои не, затова трябва да се изпробват много различни инструменти, за да се намери този, който е най-подходящ за конкретния работник и конкретната работа.
За да ви помогнем в търсенето, сме обобщили накратко общите правила и препоръки при избора на удобни ръчни и електроинструменти.

Ръкохватка: Търсете повърхност с точно определени качества: такава, която осигурява по-сигурно хващане, винаги е за предпочитане пред гладки и хлъзгави повърхности. Ръкохватки, покрити с полупластични (не прекалено твърди или не прекалено меки) материали могат да редуцират напрежението и изолират вибрациите. Те също така действат като топлоизолация и предпазват ръката от студената повърхност на инструмента, продължителният контакт с която намалява кръвообращението в ръката. Избягвайте дълбоки оребрявания и вдлъбнатини по повърхността на ръкохватката, които предизвикват натрупване на напрежение в точките на контакта с ръката. Те могат да предизвикат неудобство или ръката да се умори бързо.
За оптимално и удобно използване на инструмента, пръстите на работещия трябва леко да се извиват навътре, не принудително да са напълно изправени или силно извити. Манипулацията с инструмента не трябва да предизвиква в китката продължително напрежение, породено от извиване към палеца или малкия пръст. Най-голямо удобство при работа се постига, когато китката е в една линия с предмишницата.
Дължината на ръкохватката трябва да бъде достатъчно голяма, за да има възможност работещият да ползва захват на затворен юмрук, оформен от всички пръсти и палеца (така наречения силов захват). Ръкохватката не трябва да е по-дълга от ширината на дланта, или от 12.5 до 15 сантиметра. Когато се работи с ръкавици, трябва да се предвиди толеранс 1-2 сантиметра от тази стойност.

Дръжки: Избягвайте остри или незаоблени краища. Доказано е също, че овални или заоблени краища в дръжки с правоъгълна форма са по-удобни, отколкото кръглите. Избягвайте дръжки с ръбове, които разделят пръстите. За отвертките избирайте кръгли или заоблени краища с шестоъгълна форма.
При инструментите за ползване с една ръка, като например чукове, гаечни и тръбни ключове, отвертки и триони, дръжките трябва да позволяват на палеца да застъпва показалеца с около половин сантиметър, за да се гарантира сигурен захват.
При инструменти, които се ползват с две ръце (като някои видове клещи, ножици за ламарина и други), максималната сила и удобство се постига, когато обхватът на ръката върху дръжката е между 5 и 10cm.
Изберете инструменти с удобен захват и избягвайте такива, които карат китката при работа да е в неудобно положение. Избягвайте инструменти, които изискват работещият да бъде протегнат прекалено нагоре.
Наклон или възможност за нагласяне на ъгъла между дръжките и приложната точка на инструмента също може да помогне много за това, китката да остане стабилна.
Ръкост – склонността да се ползва лява или дясна ръка: Ако инструментът може да бъде използван и с двете ръце, работникът можете да разменя ръцете си, за да осигури на по-силната ръка и китка почивка. По тази причина инструменти, които предполагат използване само от едната ръка, е редно да се избягват.

Смисълът на ергономичноста
Това, което изглежда „ергономично”, може изобщо да не е такова. Ергономичността определено не се свежда само до дизайна. Нещо повече, тя е границата между потребителя и инструмента, и инструмента и работата. И така, инструмент, който е ергономично правилен за един човек и работа, може да не е никак удобен за друг човек и за друг тип работа.
Дори и най-ергономичният, на пръв поглед, инструмент трябва да се изпробва в работата. Пример за несъответствие между вид и поведение са инструментите с меки гумени ръкохватки, които изглеждат, сякаш са много по-удобни за хващане от обикновените гумени ръкохватки. Факт е, че след продължителна работа се оказва, че прекалено меките ръкохватки всъщност увеличават силата, която трябва да бъде приложена върху инструмента и по този начин причиняват преждевременна умора на работещия.
Също така, някои инструменти имат новаторски дизайн, но той ги прави по-добри само за определен тип работа. Инструментите за универсална употреба обикновено са проектирани с типична, утвърдена с времето форма.

Работният процес
При използване на ръчни инструменти причината за болки, наранявания или травми обикновено е комбинация от фактори на ергономична основа.
Неестествени положения и такива, с голяма повтаряемост в процеса на работа, подлагат работещия на натоварване. Неудобни пози, вследствие на които ръцете са прекалено високо или прекалено ниско, прекомерно натоварват китките и мускулите. Начините да намалите до минимум психологическото натоварване от употребата на инструмент са два: да се правят регулярни почивки и да се разнообразяват конкретните задачи в рамките на работния ден.

Съвременните инструменти
Естеството на работата се променя постепенно и това е напълно естествено. Затова и инструментите трябва да се променят.
При съвременните темпове в строителството, промяната на естеството на работата обикновено не е съобразена с работните навици. Затова е напълно естествено работниците да се стремят да адаптират инструментите към нестандартни приложения, за да свършат работата си навреме. Проблемът е, че при липса на достатъчна квалификация, това нестандартно използване може да стане причина за травми и наранявания.
Идеалният начин за разрешаването на този проблем са превантивните мерки – усъвършенстване на инструментите и техниките, така че те да съответстват на съвременния стил на строителство. Но за целта е необходимо тясно сътрудничество между професионалистите в различните етапи на строителството и производителите на инструменти. Изработените по този начин инструменти гарантират по-голяма производителност, удобство и безопасност. Резултатите са още по-добри, ако редовно се провеждат квалификационни курсове за работещите. Липсата на утвърдена политика на работодателя в това отношение почти винаги води до травми или намаляване на общата производителност.

В най-общия случай, иновациите по отношение на удобството на работните приспособления и инструменти се диктуват от строителната площадка. Пример за такъв случай са монтажниците, които правят стоманени рамки и трябва да закрепват със скоби елементи, които се налага да се задържат само с една ръка, което се оказва доста сложно за повечето работници. Така се стига до развиването на задържащи механизми като Quick-Vise (бързо захващане), които са много по-добро решение, в сравнение с обикновените скоби и осигуряват много по-добри темпове на работа.
Материали: По отношение на преобладаващите материали при изработката на ръчни инструменти, преобладаващи в момента са термопластичните еластометри, стъклозапълващите смоли и металните сплави. Благодарение на доказаните им качества се получават здрави, леки и дълготрайни инструменти.

Новите материали също така подобряват значително процеса на конструиране и производство на инструментите. В миналото инженерите и производителите са изработвали прототипи на инструменти преди същинското производство и този процес можел да отнеме месеци.
В днешно време компютърните системи помагат за осъвременяване на технологията на изработване. Проектантите имат възможност да създадат и моделират инструмента на монитора, като изпращат модела директно в автоматизирания машинен център, „разработващ” концепцията за инструмента. На място се решава от какъв материал ще бъде изработен всеки един елемент от инструмента и така вместо месеци, процесът отнема само няколко часа.
Това означава, че проектантите могат да направят прототипи, които да бъдат оценени бързо от крайните потребители. По този начин могат да се нанесат навреме корекциите и да се произведе второ (или трето, съответно четвърто) поколение инструмент, който да бъде изпробван своевременно.

Производството на инструментите, от концепцията до представянето, обикновено отнема по-малко от година. В миналото, според специалистите, същият процес е отнемал приблизително четири години.
Еволюция: Отвертките са прекрасен пример за това, как проучване сред потребителите може да промени облика на инструмента.
В миналото те са били проектирани така, че да се произвеждат с минимален разход на материали. Класическият им вид е заоблена дръжка с малко метално шило в средата.
Начинът на използване от работниците доказва на производителите, че триделният дизайн със заоблен край приляга на ръката по-добре и позволява на потребителя да затяга с двойно по-голям усукващ момент, което е предпоставка за по-голяма производителност.
Важни са също условията, при които биха могли да се ползват инструментите. В по-студени условия, когато работниците носят ръкавици, са необходими дръжки, които позволяват допълнителната дебелина на ръкавиците да се „поеме“ от инструмента, без да се нарушава стабилния захват.

Инструменти с дръжки, направени от два вида материал, са едно адекватно решение на проблемите със здравия хват. Качествените оребрявания несъмнено могат да помогнат на захвата, но ако неравностите са прекалено големи, причиняват болка при продължителна употреба.