ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина II, брой 2, април 2008

SAIE - преглед на ежегодното строително изложение в Италия

Част II – подемна техника и производствено оборудване

SAIE - преглед на ежегодното строително изложение в Италия

SAIE 2007 се състоя в панаирното градче в Болоня от 24 до 28 октомври и даде възможност на 1750 изложители да покажат последните си новости пред повече от 170 000 посетители от цяла Европа. На обща изложбена площ от 260000m2 бяха представени последните новости в оборудването, материалите и технологиите за строително-монтажните работи

текст инж. Вера Ангелова

Кранове
Едно от най-обширните изложбени пространства на SAIE беше посветено на производителите на кранове. Въпреки че тази година не е от „годините на кулокрана” (кулокранове се представят всяка втора поредна година на изложението SAIE), посетителите, както винаги, проявиха голям интерес и секторът на производителите на хидравлични товарачи и мобилни кранове регистрира силно представяне.
IMAI представи на изложението асортимент от миникранове, включително и гамата Jekko, с новия SPD500CD с верижно задвижвано рамо от четири секции, дължина от 10.4m, хидравлична стрела от две секции и дължина от 3.9m.
Моделът е препроектиран за нов работен капацитет и представлява по-скоро стандартно произвеждан модел, отколкото специална оферта.
IMAI показа на изложението разнообразни кошове и платформи за камиони-кранове и товарач за бетонови силози TS20, монтиран на четириосово шаси.

На друга значителна площ от панаирното градче испанската компания Eurogruas представи своята машина 150.35 с капацитет 15 тона, както и още една, модел 160.30, с товароподемност от 16 тона. Моделът 150.35 заменя 21.33 и се характеризира с телескопично рамо от пет секции и с максимална височина 34 метра в неразгънато състояние. Стандартното устройство за противотежест се състои от две части и тежи 7.2 тона.
Вариантът 160.30 е оборудван с рамо от четири секции и има максимална височина 29m в неразгънато състояние. Осъвременен е с нова рамка, система от стрели, връхна конструкция и противотежест.
Италиянският кранопроизводител Effer представи на изложението 10 хидравлични товарни крана, между които моделите 1355 и 470. Новият 13558S, чието световно представяне се състоя на изложението, е в класа 100 тон-метра и е оборудван с отличителния за Effer десетоъгълен раменен профил. С осемте хидравлични удължения се постига максимален хоризонтален обсег от над 19m и работна височина 24m. Радикално новата характеристика на този кран, обаче, е новият основен дизайн Crosstab, със стабилизатори под формата на X, което осигурява добра стабилност на 360°, без да се налага увеличаване на пространството, необходимо за разполагане на крана на строителната площадка.

За първи път на италианското изложение беше представен вариантът 6S на модела 470, с шест хидравлични удължения и летяща стрела от четири секции. Характеристиките включват десетоъгълно рамо, непрекъснато въртене, максимален обсег 30m. Новата стрела се отваря до 20° и капацитетът на повдигане е с около 70% по-голям от този на досега използваните стрели с подобен размер, според представителите на Effer.
Подобно на Effer, и Cormach представи на изложението SAIE разнообразие oт хидравлични товарни кранове. Най-интересното от асортимента на компанията беше моделът 225000, с капацитет 225 тон-метър, чието световно представяне се състоя на изложението.
Също така, особен интерес на щанда на компанията предизвика новият набор от крачещи екскаватори Euromach.

Друга италианска компания с международно присъствие – Fassi, представи за първи път на специализираното изложение своите товарни кранове модели F510A, F560AXP, F600A и F660AXP Evolution, всички с капацитет над 50 тон-метър. Характеристиките включват до осем хидравлични удължения, оформяне на три различни стрели, с общо 25 варианта за всеки модел.
Сред останалите важни характеристики е технологията Double Link на Fassi, при която се свързват прътът и разклонението (вилица). Интерес представлява и нововъведението Prolink, което увеличава ъгъла на вторичното рамо с 15° и този на стрелата с 10°, както и електронната система за интегрален контрол (IMC).
За първи път на италианското изложение SAIE беше показан и петосовият ATF 220G-5 на Tadano Faun, с максимален капацитет на повдигане от 220 тона. Характеристиките включват осемцилиндров дизелов двигател, Daimler Benz, 395kW OM 502 LA, съчетан с ZF AS-Tronic-трансмисия с 16 скорости. Максималната скорост на придвижване е 85km/h. Максималната дължина на рамото е 68m, a като допълнeние се предлага и летяща работна стрела – 5.4 дo 37 метра.

Съоръжения за достъп
Производителят на повдигателни устройства GEDA използва изложението SAIE, за да представи своя нов дистрибутор LDS Sistemi di Elevazione за италианския пазар
Посетителите на щанда на фирмата имаха възможност да видят въжени подемници, както и окачени и зъбчати лебедки. Последна новост беше подемникът за скеле 200Z с олекотена конструкция и подемното съоръжение Multilift, предназначено за вертикално придвижване на хора и материали.
На друга площ на изложението Platform Basket представи своите най-нови самоходни платформи за работа във въздуха, Spider 15.75 и Spider 18.70. При продуктовата гама Spider се използват удължаващи се релси с успоредна система, така че силата на гравитацията да позволява на габарита на релсовото шаси да се разширява или скъсява, като в същото време земният просвет на платформата се вдига или сваля.

С височина от само 1.92m и широчина от 0.78m тези машини са идеални за ограничени, тесни пространства. Независимите стабилизатори позволяват на оператора да работи на наклони от 32°. Максималният работен обхват е 8m със 120kg, или 6m с 200kg за модела 15.75. Максималният обхват на модела 18.70 е 7m с товар от 120kg или 6m с 200kg.
Италианският производител Palazzani представи на изложението нови модели от своята серия релсови платформи за достъп Ragno - моделите TSJ 19 и Ragno XTJ 42.
2.8-тонният TSJ 19 има максимална работна височина oт 19m и максимален обхват от 9m. Другите характеристики включват хидравлична трансмисия, гумени гъсенични вериги, въртящи се стрели, телескопично рамо със съчленена горна стрела, платформа с размери 1.4 x 0.7 и малък габарит (0,98 x 1.87 m), позволяващ удобно съхранение.
По-големият модел XTJ 42 има максимална работна височина от 42m. Характеризира се с независимо съчленяващи се стрели, гумени гъсенични вериги, регулируема широчина на шасито – от 1.37 дo 1.8 метра, както и телескопично основно рамо от шест секции, непрекъснато въртене на 360°, самонивелираща се и хидравлично въртяща се платформа с размери 2.4 x 0.9m.

Други видове оборудване
Производителят на системи за дистанционно радиоуправление Аutec представи на изложението пълния си продуктов асортимент, включващ двете съвсем нови ръчни бутонни устройства MK 6 и MK 8, които са част от отличената с награди серия Modular. Новите шест- и осембутонни трансмитори и контроли на задвижването притежават изключително компактни размери и могат да се пригодят към изискванията на всяко повдигащо устройство, което се използва в строителните дейности и манипулирането с материали, според представителите на компанията.
Повечето радиоуправления имат допълнителна функция Data Feedback и са снабдени с графичен дисплей в трансмитера за информация от сензорите на крана. Всички модели са снабдени с функции “Master-Slave” и “Take-Release” за управление на повече от един кран.
Посетителите на изложението видяха и новия модел на Conjet, Robot 322, представен на щанда на италианския им дистрибутор Roald di Codecasa. Моделът е предназначен за хидроразрушителни работи и е най-малкият по размери в продуктовия асортимент на компанията.
Компактният лекотоварен Robot 322 е изключително маневрен и идеален за работа в ограничени пространства, според представителите на Conjet. Може да преминава през отвори с широчина 0.8m (в зависимост от работното приспособление), което го прави идеален за работа в тунели с малък диаметър - до 1.7m, с роторно приспособление или единична дюза. Моделът Robot 322 има дистанционно управление и регулируем габарит на шасито.

Extec, производителят на сита и трошачки, който сега е част от компанията за строителни и минни дейности Sandvik, представи на изложението SAIE своя добре познат пресевник S-4 и монтираната на платформа челюстна трошачка C-10+.
Новата трошачка C-10+ има работно тегло от 32.1 тона и се задвижва от двигател Caterpillar C6.6, отговарящ на изискванията на Етап IIIА. Вибрационно захранващо устройство осигурява непрекъснат поток от материал към напълно регулируемото и хидравлично контролирано челюстно-трошачно устройство с размери 1000 x 650mm.
За лесна и бърза поддръжка, посоката на работа на челюстите при C-10+ може да се обръща, с цел освобождаване при блокаж. Системата за “бързо проследяване” подпомага освобождаването на машината от заседнали елементи от армировъчна стомана, а цялата машина може да се повдига хидравлично за улесняване на дейностите по почистване и рутинна поддръжка. Стандартните модели са с лагери SKF, с гаранция за ефективна работа през целия експлоатационен период и имат автоматична система за смазване на челюстите.
Монтираната на платформа мобилна пресяваща машина S-4 тежи 28 тона и се задвижва от дизелов двигател 74.9kW Deutz BF4M 2012, който отговаря на изискванията за отработени газове на Етап IIIА и има разход на гориво само от 19.3 литра на час при 100% натоварване на мотора. С дължина само от 15.8m и широчина от 16.8m, двете сита на S-4 формират комбинирана работна повърхност, еквивалентна на пресевна система с размери 4.8x1.5m.
Към допълнителните екстри на модела се включват система за дистанционно управление, раздробително устройство за работа с растителни отпадъци и вибрационна решетка.
HBC-radiomatic, от своя страна, показа нова серия системи за дистанционно радиоуправление, включително новия техно-трансмитер, характеризиращ се с графичен дисплей, ергономичен дизайн и малки размери. На неговия LCD-екран могат да се показват системни данни или специфична информация от обратна връзка с възела.

MB Crusher предлагат различни версии на своята трошачна система с кош. На изложението тя беше представена като експонат и в работни условия на площта за демопрезентации. Там беше представен 1.5-тонният BF60.1, който е подходящ за транспортьори над 8 тона и произвежда фракции с размери от 20 дo 100mm.
Моделът BF70.2 тежи 2.25 тона и е подходящ за транспортьори над 12 тона; има максимален капацитет oт 0.5m и произвежда фракции с размери от 20 до 120mm. 3.5-тонният BF90.3 е подходящ за транспортьори над 20 тона. Оборудван е с челюстнотрошачно устройство с максимален отвор от 900x450mm. Максималният капацитет е 0.75m3. Произвежда фракции с размери от 2 до 120mm.
4.9-тонният BF120.4 е подходящ за транспортьори над 28 тона. Челюстното трошачно устройство има отвор 1200x450mm. Максималният капацитет е 0,95m3. Трошеният материал излиза с размери от 20 до 120mm.
SimAmmann представи на изложението своя модулен асфалтов смесител SpeedyBatch 280 с капацитет 280 тона в час, който може да се премества, монтира и демонтира бързо и лесно, според представителите на компанията.
Този самостоятелен възел е проектиран така, че да може да се свърже и с други съоръжения на обекта. Смесителят е снабден с централна кула, в която са поместени изсушител, филтър и силоз, и се характеризира с изключително лесна поддръжка.

Италианската компания за електроника, предназначена за мобилни производствени възли, 3B6 представи на изложението своя MC.M-контролер. Заедно с датчика 3B2 Black Box и интегрираната система за контрол CLS, устройството MC.M е главният CAN-BUS-контролер, който поддържа различни входящи данни – аналогови, дигитални или RPM- и PWM-изходни данни.
Базиран на микропроцесори FreeScale и даващ възможност за свободно препрограмиране на езика С, той е особено подходящ за “критични за безопасността” приложения. Може да се прилага и със работни платформи, в съответствие със стандарта EN-280.
Датчикът 3B. Black Box Datalogger е устройство за управление на записване на данни с откриване, съхраняване, GPRS-предаване на данни и GPS-локализация, което го прави идеално допълнение за наети електронно контролирани съоръжения, според представителите на 3B6.
Системата CLS за интегриран контрол е оборудвана с широк екран, който позволява бърз и лесен анализ на статуса на съоръжението и състоянието на поддръжка. Наличието на интегрирани входни/изходни данни означава, че тя представлява “напълно самостоятелна и компактна система за контрол”. Тя е оборудвана с високо разположени предупредителни светлини с добра видимост и порт CAN-BUS, които позволяват пълна интеграция със съществуващите мрежи.