Новата Директива за шума, излъчван от машините, работещи на откритоСъществуват широко разпространени в индустрията предизвикателства по отношение намаляването на шума от строителното оборудване, както и въпроси, които са специфични за различните видове машини. Тези въпроси се разглеждат от компетентните органи в светлината на предложената ревизия на евронормите за шума, излъчван от машини, работещи на открито.
текст инж. Вера Ангелова Първата фаза на ревизията на Директивата за шума (2000/14/ЕС) е свързана с дълъг списък от типове машини, към които има нови изисквания за ниво на шум. По-общо казано това са машини за пресоване, сондажни машини, самосвали, хидравлични чукове, мобилни трошачни и пресевни съоръжения, товарачи, оборудване за пилононабиване, бетоносмесителни машини, пътни фрези, гъсенични булдозери, бетонобъркачки и оборудване за транспортиране и полагане на бетон и разтвори.
През изминалата година бяха проведени няколко работни групи с представители на повече от 50 производители на строителна техника и оборудване, които разглеждаха самостоятелно нормите за шум на тези типове машини. Целта беше да се оцени какви мерки са технически обосновани, какви модификации са необходими, за да се намали шума и как трябва да се отчитат ограниченията, наложени от други нормативни документи, свързани с вредните емисии от двигателите, например. Окончателното становище от всички тези групи беше обобщено накратко, в рамките на малък документ в края на годината, като се очаква уточненията да се нанесат максимално бързо в директивата. Но междувременно някои основни заключения вече са ясни.
Основните предизвикателства
Докато нестопанската организация СЕСЕ подкрепяше инициативата за намаляване на шума от строителни машини, където това е технически възможно, някои нови предизвикателства възникнаха по време на процеса. В много от случаите машините се оказват достатъчно „тихи” и повече технически подобрения не могат да се направят. Друг проблем е, че повечето пъти самият процес, а не машината, е основният източник на шум. В други случаи няколко машини се използват като единна система и е трудно да се определи кой е главният източник и как да се изолира той и да се ограничат стойностите на генерирания от него шум.
Още един проблем е, че индустрията вече се сблъсква с тежестта на законите и през следващите шест години в лицето на Етап III и Етап IV от Директивата за емисиите на вредни газове от дизеловите двигатели на селскостопанските и строителните машини, което прави по-трудно справянето и с по-строгите изискванията на новата Директива за шума.
Сектор по сектор
В областта на уплътнителните машини, СЕСЕ има генерално предложение за изваждане от Директивата на невибриращите пътни валяци, тъй като те не са силови установки и експлозивните пилотонабивни машини, защото те вече не се продават в Европа. В допълнение, комисията ще предложи опростена система за класификация, която ще е съобразена с новите технологии и приложението им.
При сондите обаче, трябва да има разделяне на такива с пробивни и с не-пробивни ротационни части. Европейската комисия за строително оборудване има съмнения по отношение на икономическата и техническа осъществимост на предложените промени и затова ще продължи да прави по-нататъшен анализ.
В частта на Директивата, която засяга разтоварващите машини има ясна нужда от по-добро категоризиране. СЕСЕ предлага четири подразделения: самосвали с твърдо окачване, шарнирно съчленени самосвали, машини с оператор по-леки от 4.5 тона и ръчно управлявани машини по-леки от 4.5 тона.
При хидравличните чукове, комисията забеляза, че настоящият и предложеният тест на Директивата е неадекватен за къртачи, тежащи повече от 1.5 тона и предложи да се изготви нов текст, който взема под внимание фактори като шума от самия процес, местоположението и други, но решението все още не е финализирано.
Обединяването на високоповдигачи и товарачи към момента е отчетено като грешка от страна на СЕСЕ, тъй като машините са базирани на различни технологии и изпълняват различни задачи. В допълнение за разделянето им, комисията предлага въвеждането на трета категория за телескопични товарачи.
Мобилните трошачки и пресевни инсталации трябва, според представителите на комисията, да не стават част от тази Директива. Проблемът с този тип машини е, че шумът от самия работен цикъл доминира и вземането на каквито и да било мерки за предотвратяването му, не биха имали желания ефект. Шумът от цикъла доминира и при фрезите. СЕСЕ препоръчва единствено да се поставят предупредителни табели върху машините, за да е запознат операторът с нивото на шум или да няма никакви норми, тъй като нали1ието им не създава реална полза за опазването на околната среда.
Подобно на тях, шумът от работния цикъл е значителен при вибрационните трамбовъчни машини. СЕСЕ смята, че не трябва да има ограничения за шума или да останат такива каквито са, отчасти защото външните условия диктуват типа на машината, която се използва, повече отколкото доставчиците имат право на избор в подбора на технологии. Комисията също работи по подобряване на теста на кода за този тип машини, за да бъдат те по-надеждни и акуратни.
Бетоносмесителите представляват аналогичен проблем – източникът на шум е самият камион, а не надстройката с барабана, с което се оставя на производителите малко пространство за развитие и подобрения. Затова СЕСЕ предлага ограниченията за шума да се запазят каквито са или да не се поставят такива.
Трудно е да се забележат ползите, които могат да се постигнат при изготвянето на по-стриктни изисквания за верижните гъсенични булдозери. Това е продукт, които се произвежда и използва в сравнително малък обем и повечето машини се налага да работят в слабо населени места.
Излезлият на преден план Етап IV от Директивата за емисиите на вредни газове от дизеловите двигатели на селскостопанските и строителните машини все още има доста неясни и неуточнени казуси, затова СЕСЕ предлага двегодишно отлагане след неговото приемане (октомври 2014), преди да се появят новите норми за шум.
При превозването и полагането на бетон, СЕСЕ предпочита само ревизиране и опростяване на теста на кода.23/08/2009 |