ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 4, август 2009

Складови манипулатори тип ричтрак

за по-добро организиране на складовото пространство

Независимо от вида и големината на един склад, организирането на складовото пространство е от особена важност. Следвайки развитието на съвременната логистика, вече е немислимо един склад да се обслужва без подходяща товароподемна техника. Един съвременен вид вътрешноскладово оборудване, които става все по-популярен в съвременните сладове е е подемникът с променлив обсег, известен още като ричтрак.

текст инж. Вера Ангелова

Говорейки за съвременните складове трябва да отчетем няколко фактора, които влияят върху оптималния подбор на складовите товаро-разтоварни машини. На първо място складовете се различават по своята интензивност на товаропотока, конструкцията, височината и дълбочината на стелажите, както и планировката на междустелажното пространство. Това, естествено, поражда тенденцията производителите да проектират специализирани складови манипулатори за максимална ефективност в определени експлоатационни условия. В днешно време съществува богата гама машини, които на различни етапи от работния процес се използват за транспортиране и складиране на товари.

Друга водеща тенденция, с която производителите на складова техника неизбежно се съобразяват, е прогресивното ограничаване на складовите площи, заради нарастващата им цена. Това налага работа на по-големи височини, за която е необходимо подходящо оборудване.

Един особено интересен представител на специализираната складова товароподемна техника е повдигачът с издигаща се рама на товароподемника, позволяваща променлив обсег при придвижване и работа, известен повече като ричтрак (от англ. - reach truck - букв. “достигащ” и транспортиращ товари), който ефективно се използва за обслужване на фронтални стелажи.

Машините от този тип са проектирани да работят в складове с висока интензивност на товарооборота и се използват масово в тесни складови помещения с голяма височина за манипулиране на стоки върху стелажи от палетен тип. Ричтраковете достигат максимална ефективност на работата, когато се използват в складове с тесни работни коридори (до 2,7 м) и височина на стелажите до 12 метра.

Този вид подемници спадат към един от най-сериозните и тежки класове на вътрешно складова техника.

Те се характеризират с висока надеждност, лекота на използване, ефективност и добрата маневреност, като имат висока производителност в почти всякакви условия на работа. Тази техника като цяло има приемлива цена и ефективно работи в помещения, използващи високо стелажно оборудване, което напоследък се среща все по-често.

Ричтракът се счита за един от най-високопроизводителните видове вътрешно складова техника. Принципната конструкция на тези машини се отличава от конструкциите на сходните по предназначение повдигачи и кари основно по това, че има рама на товароподемника, издигаща се в хоризонтално направление, което позволява непосредствено поемане на товари от стелажите в ограничени пространства.

За поставяне и наместване върху стелажа е необходимо първоначално класическият ричтрак да повдигне палета с товара на необходимото ниво за сметка на завъртането на рамата на товароподемника, която издига товара в стелажното пространство, като странично по направление може да се измества още около 60cm (при надлъжно наместване на палета) или 20cm (при напречно наместване на палета).

По своята конструкция, товароподемникът ричтрак може да се приеме за хибрид: при вкарване на товароподемния механизъм, тя напомня на повдигач, а при издигане напомня принципа на мотокар с вилица, едновременно съчетавайки положителните качества на техниката от двата типа. От първия тип ричтракът е заимствал компактните размери и способността да работи в тесни междустелажни коридори, а от втория – добрата мобилност и голямата проходимост, както и високата скорост на манипулация на товарите. В резултат на това, ричтракът е трудно да се причисли към какъвто и да е клас складово подемно-транспортно оборудване, като по-скоро следва да се счита за самостоятелен вид техника. В Западна Европа, където се произвеждат най-усъвършенстваните от технологична гледна точка модели, този тип подемници се отнасят обикновено към височинните подемници, а в Япония се класифицират като вилкови кари, като, разбира се, се разграничават от традиционните модели, които са снабдени с противотежести .

Възможностите на ричтрака като складов манипулатор са огромни - те обезпечават високи скорости на подем и придвижване, в комбинация с висока производителност и голяма маневреност. Ако за нормална работа на най-компактния подемник минималната ширина на междустелажните пространства не трябва да е по-малка от 3.3 метра, при ричтракът тя може да е значително по-малка – почти толкова, колкото и при самоходният подемник, управляващ се от стоящ или седящ оператор.

Товароподемните устройства в зависимост от модела са с товароподемност обикновено от 1.4 - 1.6 до 2.0 - 2.5t (на европейските производители) или 1 – 2.5 тона (на азиатските производители). Височината на подемната вилица е до 11500mm. Има и по-високи устройства: по специална заявка може да се изготвят модели с височина на подемника до 14m и товароподемност до 3t, но закупуването на машини с такива работни параметри е икономически нецелесъобразно в масовата практика. При някои производители се срещат варианти на по-леки модели с подемна височина около 5 метра. Това се оправдава чрез обезпечаване на специални условия на работа, необходима товароподемност или скорост на работа.

Ричтракът е високотехнологична машина, която въплъщава в себе си най-съвремрнните технически решения. АС-технологиите (променливо токови електродвигатели), пропорционалните клапани на хидравликата, бордовия управляващ компютър - всичко това представлява неделима част от съвременния повдигач с издигащ товароподемник. Голямо внимание при проектирането на конструкцията им се обръща на ергономичното място на оператора. За управляване на движението се използва тиристорната система MOSFET, а обменът на данни се произвежда посредством шини CAN BUS. Контролът за най-важните експлоатационни функции се осъществява с помощта на дисплей: на него са отразени параметрите на направление на движението и положението на колелата, режимът на управление, състоянието на зареждането на батерията и оставащото време за работа, програмата на движение и параметрите на мощността, времето на работа, височина на подема и положението на устройството за странично отместване на вилицата. Управлението често е снабдено с електросервоприводи; за извършване на операциите се използва не ръчка, а джойстик. Голямо внимание се отделя на ергономията. Кабината е проектирано така, че операторът да има цялостен поглед върху работното пространство и лесен достъп до всички системи за контрол. Различните производители прилагат разнообразни подходи към оптимизацията на работното място. Финландската компания Rocla, например, отделя голямо внимание на седлката на оператора. Тя е проектирана и разработена като удобно работно кресло тип “бумеранг”. В операторската кабина, следствие на това решение, компонентите са организирани така, че всички органи за управление да се намират пред оператора. Базираната в Швеция компания Atlet предлага работна седалка с автоматически отклоняваща се облегалка за по-добър оглед на товара при издигане на голяма височина и минирул, монтиран в подлакътника, за да се облекчи продължителния и интензивен труд на оператора. В шведската компания ВТ съществува модел със завъртаща се във вертикална равнина кабина за по-добра видимост и упра
вление. При ричтраковете с марка Nissan за комфорта на оператора се грижи регулируемия, в зависимост от изискванията на оператора подлакътник и компактния контролен панел.

При моделите на Linde са разработени специални системи за управление и контрол на товара, за да бъде работната стойка на водача оптималнa и да се гарантира минимална умората при работа. Моделите на Komatsu функциите се управляват с индивидуални лостове, които позволяват на оператора интуитивно да управлява машината и да реализира комбинирани движения.

Във връзка с работата на ричтрака с товари на големи височини, особено място в тяхната конструкция заема въпросът с безопасността. Кабината на машината обикновено е снабдена с прозрачен решетъчен покрив, позволяващ добра видимост към работната зона и едновременно с това защитаваща оператора от възможно падане на повдигания товар или части от него. Рамата на товароподемника е доста твърда и обезпечава добър поглед към зоната на обработка на товара. В голяма част от моделите, системата за управление на хидравликата е снабдена със специална система за амортизация, която позволява да се забави издигането на рамата на товароподемника в най-горно и най-долно положение и много по-плавно изпълнява командите дори при недостатъчно добре пресметнати действия от страна на оператора, като при това се запазва скоростта на вдигането и отпускането на вилицата и се гарантира достатъчно висока производителност.

При работа в екстремни условия, при ниски температури, например в хладилни помещения, ричтраковете се оборудват с остъклени кабини с нагреватели, за да се гарантира максимална видимост и подходящ микроклимат.

Функциите, които е длъжен да изпълнява ричтракът в ограничено пространство, определя и друга негова особеност: седалката на водача е разположена не както обикновено - по направление на движението, а перпендикулярно на него.

Известни са много типове модификации на ричтрака. Стандартният клас представлява двойна телескопична мачта със свободни подемник и каретка със странично отместване на вилицата “сайдшифт”. Както при товарителите, обезателно има функция за наклона на товароподемника, но при височина на издигане повече от 9m вместо това се предприема наклоняване на вилицата при неподвижна вертикална мачта. Въпреки това, всеки производител има свои конструктивни тънкости на изпълнение, затова изборът на машина не е лесен и са необходими консултации от компетентен специалист.

Устойчивостта на тази техника не се постига с обичайната противотежест както при подемните машини, а е за сметка на конзола с колесна опора, която позволява центърът на тежестта на товара да се разположи вътре в контура на опорните колела. При този вид машини има и други характерни разлики, свързани с особеностите на конструкцията и предназначението й.

Вече споменахме колко полезна машина при обслужване на високо разположени палети върху складови стелажи е ричтрака. В зависимост от модела и типа на товароподемната рама, стандартните модели са в състояние да повдигат товар на палети с маса до 2.5 тона височина около 5 метра или товар до 800-1000 кг на повече от десет метра. Естествено, когато става въпрос за по-големи товари и по-малка височина, рамата трябва да е направена с голяма твърдост и да има демпфираща способност, за да погаси колебанията на товара във височина.

Нужно е да се отбележи още един важен момент, който следва да се отчете при подбора на необходимия модел ричтрак: както всеки друг вид подемна техника, ричтракът има своя товаро-височинна характеристика - диаграма на товароподемността. Тази графика показва изменението на максималната маса на манипулирания товар в зависимост от височината. Така ако масата на товара, вдигнат на височина до 6m, съответства на номинала, то масата на един товар, който ричтракът може да издигне на височина от 11 метра е неколкократно по-малка. Отделни модели на някои компании, например Atlet, по отношение на функцията на издигане на мачтата имат телескопична вилица, която позволява да се постави палета в специален стелаж на по-голяма дълбочина. За издигане на височина до 4-5 метра обикновено се използва рама за товароподемника, състояща се от две секции, а за издигане на по-голяма височина - трисекционна (триплекс). Като правило, всички ричтракове с трисекционни рами имат функцията “свободен подем” на вилицата. За облекчаване на свалянето и товароподемникът е снабден с устройство за наклон на рамата (обикновено при височина 6.5-7.0m), а за по-добро позициониране на товара при подхвата му или при поставянето му на стелажа се използва устройство, обезпечаващо страничното отместване на вилицата.

Движението на машината, управлението и непосредственото издигане на товари се осъществява с помощта на три отделни двигателя. Тези агрегати, както и много други транспортни средства с електрически приводи, се захранват от оловно-кислородни акумулаторни батерии (най-често с работно напрежение 48V и разход 360-900A/часа - в зависимост от модела), които е нужно периодично да се презареждат. Обикновено при работа на две или три смени са необходими една или две допълнителни батерии, които да се дозареждат по време на работата на машината.

Последните модели на производителите са снабдени с асинхронни променливотокови двигатели. В конструкцията на такива приводи отсъстват сменяемите ъглови четки, благодарение на което не е необходимо техническо обслужване, а самите приводи са в херметичен корпус, идеално защитен от попадане на греси, мръсотия и влага. Освен това, асинхронните двигатели имат редица други предимства пред използваните по-рано двигатели на постоянен ток, като обезпечават: интензивно ускорение при движение от място; бързо сменяне на посоката на хода; плавност при движението на машината и повдигането на товара; по-дълго време на работа от едно зареждане, благодарение на запазването на енергията, вследствие отпускането на товара и спирането на машината.

Варианти в конструкцията на ричтраковете има достатъчно много. Има машини с големи, почти колкото при товарните, колела, които са в състояние да излязат дори на улицата, защото не са им необходими гладки настилки. Освен класическите модели с едни управляващи колела, има и така наречените четириходови ричтракове:при тях управляеми са и четирите колела и е възможно движение напред и назад, наляво и надясно, при това радиусът на завъртане на тези машини е съществено по-малък. Някои производители, като Jungheinrich например, пускат в експлоатация и многоходови ричтракове, даващи по-голяма свобода на работата.

Трябва да отбележим, че този тип машини при класификация се отделят встрани от другите модели. Те са получили своето наименование поради способността си да се движат във взаимно перпендикулярни направления без завъртане и служат за работа с дълги товари. Затова някои производители разграничават тези машини в отделна група. Те са с три завъртащи се колела, като предното е водещото, а задните се обръщат заедно с вилицата. Обикновено такъв ричтрак е снабден с товарна каретка с възможност за ръчно или хидравлично движение на вилицата в в определени граници и по всички технически параметри е близък до класическите модели.

Ако трябва накратко да споменем някои от производителите на ричтракове, не може да не споменем немската компания Jungheinrich, чиито основател Фридрих Юнгхайнрих създава първия ричтрак преди повече от 40 години. Най-разнообразни по функционалност машини предлагат и други европейски производители: Linde, Still, BT, Atlet, Rocla, LOC. Това са най-популярните европейски компании-производителки на такова оборудване. В световен мащаб не бива да пропускаме американските марки Hyster и Yale и азиатските производители: японските компании Toyota, Komatsu, Nissan, Shinko, южнокорейската Daewoo и китайската Heli.