ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 4, август 2009

Новости при крановете и оборудването за височинен достъп

Новости при крановете и оборудването за височинен достъп

През настоящата година се проведе международният форум за строителна техника и технологии Intermat. Въпреки голямото количество тяснопрофилирани фирми, които не участваха, изложението беше най-голямата експозиция на нови кранове, машини за височинен достъп и телескопични повдигачи, които представляват интерес за строителните предприемачи с различните възможности, които предлагат.

текст инж. Вера Ангелова

На изложението Liebherr представи забележителна част от продуктовата си гама, включително новия 350-тонен автокран със 70-метрова основнателескопична стрела, с 10 метра по-дълга от тази на предшестващия модел 1300-6.1. Автокранът е 6-осен, като от компанията производител твърдят, че има най-голяма товароподемност сред конкурентните му от този клас.

Сред основни приложения на автокрана са издигане на кулокранове, основно благодарение на голямата височина на стрелата с допълнителното приспособление. Задвижването на крана е от 450 kW дизелов двигател Liebherr с 12-степенна скоростна кутия.

Връхната конструкция на крана има 180 kW дизелов двигател, 5 аксиални хидравлични цилиндъра, серво система и контролна система за товара, като е възможно едновременното действие на четири функции.

Друга новост от Liebherr е автокранът MK 88 с мобилна сгъваема конструкция. Той е последовател на модела MK 80, от които са продадени около 150 броя, по данни на производителя. Новият MK 88 залага нови размери, оборудване и работни характеристики в категорията на 4-осните машини, според представители на компанията. Той има същите транспортни размери като предшественика си, но е с много по-дълга връхна конструкция. Това означава, че максимална височина на куката при положение на стрелата под 45° е увеличена до повече от 57 м и максималния работен радиус става над 44 метра.

Kobelko представи новия SL 4500, 400-тонният кран на фирмата, който направи своя дебют пред заинтересованите посетители на изложението. Машината, закупена от Weldex, най-голямата английска фирма за кранове с верижен ход, беше сглобена в Париж и подготвена за изложението. Новият модел е част от текущата програма за нов дизайн на Kobelko, която цели подобрението на всичките и модели от 300 до 800-тонните кранове.

SL 4500 Super Lifter има максимум товароподобност от 4,700 тона/метър и е със следните конфигурации на издигане на стрелата и завъртането и: 84м издигане на 54м завъртане или 78м издигане на 66м завъртане, което дава резултантна височина от 144м издигане към завъртане. Новият модел е разработен съвместно с няколко основни купувача по целия свят, включително и най-големия такъв – Weldex.

На щанда на Manitowoc беше представен нов автокран Grove с 40 тона повдигащ капацитет. Монтиран на 4-осно шаси Scania моделът TMC 540 е европейската версия на TM 500 E2, който е произведен за пазара в Щатите. Производството му ще се съсредоточи във фабриката в Ниела Танаро, Италия, където се произвеждат моделите на Grove с висока проходимост и малките автокранове за всякакъв терен.

Италианският производител на телеповдигачи Dieci разшири настоящият си спектър от 110 модела с няколко продукта в областта на строителството и аграрната индустрия. Нова, по-голяма кабина с по-добра видимост, дължаща се на повече остъклена площ, по-добра ергономичност, подобрен комфорт за оператора и понижени нива на шума беше представена в Париж. Най-голямата нова машина на изложението беше Hercules 210.10, който е разширено продължение на моделите 160.10 и 120.10 за първи път представени на специализираното изложение SAIE миналата година. Тези модели са предназначени за големи строителни площадки, мини, кариери, пристанища и корабостроителници. Моделът 210.10 има 21-тонен повдигащ капацитет, 146 kW двигател, 10-метрова височина на достъп и тежи около 27 тона.

Четири нови телескопични повдигачи Pegasus, с ъгъл на завъртане 360°, също бяха представени на изложението – Pegasus 50.21, 40.25 с увеличената 25-метрова височина на повдигане, 60.16 и 70.11 с мамксимален капацитет от седем тона и 11 метра височина на издигане. Диапазонът на Pegasus е обикновено специализиран за работни платформи и удължения за стрели. Новите модели притежават 106 kW двигател Perkins, нови стрели, характеризират се с подобрена видимост за оператора, ново шаси и конструкция в допълнение към по-широката кабина.

Италианскят производител на монтирани върху автомобилно шаси машини за височинен достъп, GSR се представи на щанда на своя френски дистрибутор – Nacelles Services, - където разкри няколко свои нови продукта. Автовишката E200PXS е монтирана на шаси Nissan Cabstar и има транспортна височина от по-малко от 2,5м, както и изисква изключително тясно работно пространство заедно със стабилизаторите, които не излизат от рамките на ширината, обусловена от страничните огледала. Увеличената способност за издигане на стрелата е възможна поради новите вертикални опори.

Популярният модел E290PX на италианския производител беше показан на 12-тонното IVECO EUROCARGO 120 шаси. Представители на компанията твърдят, че машината е особено компактна за класа си, с капацитет от 250кг, двойно съчленена стрела-повдигач с вътрешни стабилизатори за сигурна и безопасна работа. Също така на щанда беше показан и моделът E140TJV, който беше представен за първи път на изложението APEX. За Intermat машината вече е достъпна и в конфигурация с вана Ford Transit.

Късно подалите заявка за участие Mantis Cranes, Ирландия, представиха своя нов Mantis 36.10, който ще замени 35.10 – модел, който от известно време е в продажби в Европа. Новият кран е донякъде аналогичен на моделът 32.10 дотолкова, доколкото двете машини имат взаимозаменяеми основни елементи. Конструкцията на кулокрана е такава, че максимално да поддръжката. Всички въртящи се елементи на крана са напълно сгънати, като така улесняват издигането или прибирането на крана без значително физически усилия и позволяват работата му в различни конфигурации от 36, 32, 28 и 14 метра. Всички функции се управляват чрез електроника, а дисплеят с дистанционен контрол осигурява информация по време на издигането, сред която е тежестта на куката, разстоянието, на което се намира телферът, височината на куката и скоростта на вятъра.

Компанията Sennebogen представи със своя френски дилър Sygmat новият верижен кран 690 HD. Според компанията машината с 90-тонен капацитет избягва сложния инженеринг и електроника и залага на нуждите на сектори като строителството, минната идустрия, разрушаването и манипулация на материали и отпадъци. Мощният 291kW или 447kW двигател съчетава четири-цикълна хидравлична система с допълнителни екстри, позволяващи пригодяването му към съответните приложения. 16, 20 и 25-тонни лебедки се предлагат към крана, осигурени с механична синхронизация. Допълнителни лебедки дават възможност за нагаждане към специфичните изисквания на клиентите. Скоростта от 115м/мин нарежда крана сред най-бързите на пазара. Сред другите машини на щанда на Sennebogen на изложението бяха телескопичен кран модел 643 с товароподемност 40 тона и 30-метрова стрела, както и разрушителя 830 R-HDD.

Базираната в Калифорния фирма за производство на телескопични повдигачи МЕС представи съвместно със своя европейски разпространител PSE своите два последни продукта: 16.5-метровата платформа 5490 RT – най-голямата към днешна дата и 7.3 метровата ‘Ultra Deck’, която ще се състезава за пазарни позиции с UpRight Speed Level. Speed Level на UpRight е базиран на моделите SL26 и SL30 – патентът, за които вече изтече – и има някои допълнителни подобрения, включително акумулаторната версия със задвижване 4х4. Машината на щанда беше 30-футов електричен модел, версия която досега не е предлагана от UpRight. Освен това тя има малко по-голяма маневрираща способност – 14 градуса в радиално и 10 градуса в аксиално направление, благодарение на допълнително устройство, което подпомага стабилността на платформата и увеличава капацитета и на издигане посредством уякчаване на предавките в издигащото рамо.

Американският производител на платформи Skyjack представи на изложението своята 16-футова SJ16 концепция за мачтово повдигане. Машината е по-високата от двата самозадвижващи се стоманени мачтови подемника със стандартната 12-футова височина на платформа, което я прави конкурентно способна на продуктите на UpRight - TM12 и JLG 1230ES. Моделът представя няколко нови концепции, сред които траверсна платформа с 600 мм обхват, подходяща за достъп до странични врати и плъзгащи се конзоли. Направляващата ос също е изместена към срещуположния край на мачтата и позволява управление на мачтата с 90-градусов обхват. Датата за пускането на платформата в производство още не е обявена, но се очаква това да се случи в най-кратки срокове.

Palfinger представи на своите нови товарни кранове PK14002EH и PK18002 EH с 13 и 18-тонен капацитет, както и PK50002EH – първият в новата гама високопроизводителни големи кранове. От фирмата представиха и своя най-голям мобилен товарен кран PK 150002 Performance.

Sany представи на Intermat своите нови верижни кранове с капацитет съответно 650 и 100 тона. 650-тонния модел SCC6500WE е с максималната дължина на основната стрела е 84 метра, като може да се използва и допълнителна 12 m и първоначално ще бъде представен на китайския пазар, като производство за износ може да последва в следващите три години. Шасито е с оптимизирана конструкция, а двигателят е съобразен с изискванията за вредни емисии.

За разлика от него, 100-тонният модел SCC1000HD се произвежда специално за износ, по-конкретно за страните от Европа и Югоизточна Азия. Сред типичните му приложения, според производителите, ще са фундаментните работи, и манипулация на различни материали, при подмяна на работното приспособление.

Италианския производител Hinowa използва Intermat за да пусне първата си автовишка Orchid Lift 21.11. Машината се характеризира с максимална височина на достъп от 21 метра, при хоризонтален обхват 11 метра. Подемникът е монтиран на 3,5-тонно шаси, позволяващо управление от непрофесионален водач. Очаква се основни потребители на новата вишка да са компании, работещи в областта на поддръжката, инсталацията на пътна сигнализация, улично осветление, оформяне на градски ландшафт и фасадни довършителни работи.