ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 5, септември 2009

Разрушаване и рециклиране

Съвременното строителство и разрушаването на сгради за освобождаване на строителна площ са свързани неразделно. В големите световни мегаполиси строителната дейност без събаряне на старите сгради е обречена, заради изключително гъстото застрояване, особено в градските центрове. А за ефективното протичане на разрушителната дейност е необходимо качествена специализирана техника.

текст инж. Вера Ангелова

Във всеки град по света, проектите за развитие на урбанизацията почти винаги изискват премахването на съществуващите стари или разбити конструкции, поради което е необходимо наемането на фирми, занимаващи се с разрушаване. Индустрията често трябва да се справя със сгради, строени след 1960 – 1970г., които имат по-високо качество на материалите и са по-силно укрепени. Това оказва влияние върху машините, които трябва бързо и ефективно да превърнат тези сгради в строителни отломки. Така се създава необходимост оборудването за разрушителни работи да е с по-висок достъп и възможност за работа на големи височини с допълнително мощно и тежко хидравлично оборудване.

При водещите производители на специално оборудвани за разрушаване багери, сред които Komatsu, Hitаchi и Liebherr, CAT, Case и New Holland се залага на стабилните дълги стрели, комбинирани с адекватно подобрена конструкция, осигуряваща стабилност на машината по време на работа.

Машините от серията UHD (Ultra High Demolition) на Caterpillar могат да достигнат до работна височина, по-голяма от 36m. Серията включва 5 модела, започващи от 35-тонния 352D UHD, през 385C UHD до най-големия 360 UHD с 39.6-метрова стрела. Всички машини имат променлив размер на носещото шаси за осигуряване на стабилността на работната платформа. UHD се предлагат в три модификации, всяка от които е със сменяема стрела, на която се закачва багерният кош или конзола за допълнително приспособление.

Друга практична иновация в тези модели е алармената инсталация, която предупреждава оператора, когато стрелата се движи извън препоръчителната работна зона. Освен това, машините са снабдени с многообразие от работни приспособления, които се монтират бързо и лесно и гарантират по-добро качество и по-голяма бързина на работа.

При моделите на Case, най-големият от които е CX 800 с 40-метрова стрела Kocurek, скоростта на движение на стрелата е предварително зададена такава, че да гарантира плавни и безопасни движения.

За да се осигури безопасността на машината и на оператора, някои производители, като Liebherr например, предлагат автоматично ограничаване на обхвата. То позволява във всеки един момент от работния цикъл автоматично да се изчисляват параметрите на стабилност и когато е достигнато граничното безопасно разстояние, стрелата да спре. Освен това, кабината на оператора се оборудва с предпазен щит, осигуряващ сигурност от падащи предмети.

Последният модел на компанията е 73-тонния R 954 C VH-HD Litronic с височина на достъп 28 m. Оборудван с кабина с променлив наклон около 30°, той осигурява разширено визуално поле на работника.

Volvo присъства сред производителите на багери-разрушители съвсем отскоро, след като на Bauma 2007 представи собствена разрушаваща стрела, монтирана на EC 700В. Последвалите модели на компанията са ЕС 330 и 55-тонния ЕС 460 с 27-метрова стрела.

Komatsu предлага пълна гама багери за разрушаване от 25 до 102 тона, които осигуряват необходимия за всяко конкретно приложение работен обхват. 45-тонния верижен багер Komatsu PC450HRD-8 е с обхват до 27 m. Конструкцията е подсилена на местата с най-голямо натоварване, а накланящата се стандартно на 300 кабина на багера е достатъчно просторна, за да може седалката на оператора да се свали до хоризонтално положение. Тя е добре звукоизолирана и е монтирана върху силиконови демпфери, което намалява вибрациите. Поставени са обезопасяващи решетки на предното и горното стъкло, а прозорецът на покрива е удароустойчив и снабден с чистачка.

Верижната ходова част осигурява висока стабилност при работа. Тя може да бъде в изпълнение HWG – хидравлично разширяване с цел по-лесно и бързо установяване на багера на работната площадка. Конструкцията на рамата и стрелата са изработени с минимално количество заварки за по-висока якост и дълъг живот.

Машината е с автоматична тристепенна трансмисия, която осигурява максимална теглителна сила и оптимална скорост на движение при различните работни условия. Системата за бърза подмята на типа работно оборудване с хидравлични пинове и връзки е уникална по рода си между всички производители и дава възможност багерът да може бързо да бъде преоборудван за копаене или разрушаване. Снабден е и със алармена система, която предупреждава оператора при опасност от дебалансиране на машината.

Този модел багер-разрушител отскоро се предлага и на българския пазар.

След като производителите на пълна гама строителна механизация достигат без проблем височини от 30-40 метра, за специалистите по стрели не остава друго, освен да приемат новите предизвикателства. В съответствие с тенденциите в разрушителната индустрия, тази година беше пуснатa на пазара стрелата с най-голяма височина на достъп в света на разрушаването, а именно 90-метровата, 220-тонна телескопична стрела, наскоро представена от холандската компания Rusch Kraantechnik, която може да вдигне 6-тонно оборудване в най-високата си точка. Работната и височина е с 25м по-голяма от всичко съществуващо към момента в света (въпреки че се носят слухове за 100-метрова машина, която ще се появи в Япония). Rusch Kraantechnik има планове за пускане на пазара и разрушаващи челюсти, но преди това ще има 75-метрова и 45-метрова версия на 90-метровия телескопичен дизайн, както и нова концепция – три секционна стрела, която ще осигури 33-метров обхват и 20-метрова дълбочина на загребване, и ще е в състояние да носи 15-метрови ножици (при работа с дву-секциона стрела, може да се използва 25-метрова ножица). Друга, по-голяма машина, използваща тази концепция за стрелата също ще бъде произведена, базирайки се на модела Cat 5130, която ще издига 25-тонна ножица на 34м.

Без изключение производителите на затворен цикъл от продукция, гледат на сектора от разрушаване като на ниша, в която могат да създават машини с определени данни, за които строителните предприемачи изплащат премии – те добре знаят, че се нуждаят от тях и ги приемат на по-високи цени. Днес те като цяло се ограничават до 70- и 90-тонни базови машини с височина на издигане на стрелата не повече от 45м и максимално тегло на окачените приложения – 2,5-3 тона във височина. Продажбата на части за тези машини никога няма да достигне голям обем, но нуждата от тях нараства през последните две години. Те не се предлагат на годишните разпродажби на повдгачи с голяма височина на стрелата, но тенденцията в нарастване на потребностите е ясна. Предвид нуждата от по-мощни инструменти, обяснимо е да се спекулира с това, че докато производителите на строително оборудване не са в състояние да произведат сериозно високи машини, те ще се стремят да компенсират с увеличаване на капацитета на издигания товар на техните вече съществуващи или бъдещи такива.

При разрушителните работи от особена важност е нивото на квалификация и опит от страна на операторите. Да вземем например машината на Rusch Kraantechnik. Тя е конструирана изцяло като повдигащо съоръжение с цел издигане на оборудване за разрушаване на голяма височина (поради което Rusch Kraantechnik я нарича кран за разрушаване). Инструментът е този, който върши основната работа, не стрелата. Ако удряме сграда със стрелата, тя ще се разруши по-скоро отколкото трябва. Това изисква големи умения – представете си да управлявате разрушаването на 10-11 етажна сграда от 90-метрова дистанция и водени единствено от видеокамери. Доколкото при по-малките пробивни инструменти има по-уякчени стрели, се изисква същото ниво на умения, за да се избегнат инциденти.

Рециклиране
Друг основен механизъм, който остава в сянката на индустрията за разрушаване, е често срещан днес – рециклирането на отпадъчните материали и повторната им употреба. Примери за рециклиране в строителната индустрия има много – повторно се използват отпадъците при ремонт на пътища, отломките при разрушаване на сгради и съоръжения може да послужат за добавъчни материали в бетонни смеси, когато якостта им е достатъчна. Строителството и в най-голяма степен производството на бетони използва и отпадъчни продукти на други промишлености – например тецови пепели и дървени стърготини. Строителните предприемачи в продължение на години традиционно се отнасяха професионално към изкуството на повторната употреба на материалите (ако погледнем историята, ще разберем, че много от римските останки са се използвали за фасади на сгради по време на Средновековието).

Към днешна дата рутинно се рециклират около 90% от отпадъците, образуващи се по време на работния процес. Факт е, че някои страни са още далеч от пътя на рециклирането, но в Северна Америка и някои части на Европа, органите на законодателството вече са поставили или в момента поставят проблема пред хората, занимаващи се със строителство или разрушаване и обособяват политическа рамка, стимулираща повторната употреба.

Увеличаването на данъка върху застрояваните площи заедно с нарастващото с бързи темпове намаляване и изчезване на терени за застрояване, окуражава инвеститори и изпълнители да погледнат на отпадъците като на потенциален източник на облаги, вместо на разходи.

В допълнение, обработката на място и повторното използване на отпадъците от разрушаването намалява движението на машини и намалява негативното влияние върху околната среда, като в същото време понижава и консумацията на гориво и отделените вредни емисии на газове в атмосферата във времена на засилена екологична загриженост. В страните с развита икономика строителните фирми често рекламират особено много този факт, като част от техните публични усилия да привлекат крупни сделки.

Разбира се, има и друга страна на рециклирането, където част от модерните материали, използвани в строителството, създават някои проблеми. Големите таванни панели, използвани в индустриални сгради, строени през 50-те често съдържат битумна изолация, която отделя вредни въглерод-флуорни газове. Когато тези сгради се разрушават, неконтролируемото рязане и горене води до отделяне на тези газове в атмосферата, което е противозаконно според Монреалската Конвенция.

Друг пример е азбестовото съдържание в стени, което, макар и ниско, може да се окачестви като опасно във вече разрушения бетон и отстраняването му струва скъпо.

Тези два примера илюстрират предизвикателствата, с които се сблъсква индустрията. Докато нивата на рециклиране са ниски и се покачват с бавни темпове, надали ще видим някога достигането им до 100%. И кой знае какво влияние ще окажат модерните материали върху тези нива, какви изненади се крият в днешното строителство и чакат да бъдат разкрити от бъдещи изпълнители на проекти по разрушаване.