Intermat 2009 – най-новото при пътностроителната техника и машините за бетонни работиIntermat несъмнено е събитието на годината за професионалистите в областта на комуналните услуги, строителството и поддръжката. От 20 до 24 април в изложбения център Paris Nord Villepintе можеха да бъдат видени най-новите продукти, разработки и концепции от световно известни и по-малки производители. В настоящия материал се спираме на най-интересното от машините за полагане и уплътняване на пътни настилки и бетонните работи на строителните обекти.
текст инж. Вера Ангелова Пътностроителна техника
Atlas Copco се отказа от участие в тазгодишния Intermat и секторът по пътно строителство на изложението се лиши от присъствието на един важен участник в лицето на тяхната дъщерна фирма за производство на пътно оборудване Dynapac. Другите водещи фирми-производителки в световен мащаб, обаче, бяха представени на изложението с много нови машини.
Компанията Hamm представи моделите уплътняващи валяци HD+ 120 с работно тегло от 12.9 тона и HD+ 140 с тегло от 13.8 тона. И двата модела са оборудвани с вибрационен и осцилиращ валяк, а за пазара в САЩ се предлага и високочестотна версия. Ергономичната седалка за оператора може да се премества по цялата широчина на машината, а новата съчленена шарнирно конструкция осигурява по-добра стабилност при движение и по-добро качество на уплътняването. Новият компактен 4-тонен съчленен валяк с гумени колела HD14TT е с широчина на работа от 1.28 m, като е оборудван и с ергономично оптимизирано работно място за оператора. Раздалечените задни и предни колела на валяка осигуряват равномерно уплътняване, като същевременно немасивната предна част и сравнително ниското тегло го правят лесен за маневриране и зареждане.
На изложението Hamm представи и своя 7-тонен валяк DV65, който представлява ново попълнение в асортимента DV и се предлага с вибрационен или с осцилиращ валяк, или с комбинация от двете. Опростените контроли правят модела DV65 идеален за отдаване под наем или за ситуации, при които се предвижда да работят много оператори.
Друго голямо име в производството на пътностроителна техника, Vоеgele, представи на изложението своята система за полагане на настилки InLine Pave за полагане на два горещи асфалтови слоя един върху друг. При тази система е възможно асфалтополагащата машина Super 2100-2 IP, оборудвана с устройството за плътно компактиране AB 600-2 IP, да полага свързващ пласт с достатъчно висока степен на уплътненост, което позволява следващата полагаща машина да се предвижва безпроблемно по свързващия пласт. Тази следваща машина полага износващия пласт преди уплътняването с валяк, като така се елиминира един пълен работен цикъл на валяка.
Wirtgen представи избрани модели машини за студено рязане, стабилизиране и рециклиране на пътни настилки. Сред новите модели на парижкото изложение беше пътната фреза W150 с контроли Widrivе. С контролите Widrive се осъществява мониторинг на функциите на всички основни компоненти на машината, най-вече на двигателя и на задвижването на раздробяващия барабан с цел подобряване на ефективността и намаляване на потреблението на гориво, като по този начин се намалява и ангажираността на оператора с около 50% и му се позволява да се съсредоточи по-добре върху самия работен процес на рязане и раздробяване на настилката за сметка на улесненото управлението на машината.
Wirtgen представи на изложението своята стационарна инсталация за стабилизация на битумна пяна KMA220 за първи път в Европа. Благодарение на нея, материали и смеси от материали с контролирано качество и зърнометрия могат да се стабилизират с предварително определени количества битумна пяна за производство на висококачествен битумно стабилизиран материал.
На щанда на Wirtgen можеха да бъдат видени и тестови устройства за студено рециклиране с битумна пяна, както и мобилния възел WLB10S и лабораторното оборудване WLM30.
Новост на щанда на Fayat Group беше ‘Beluga’, малък възел за производство на асфалт, който използва свързващ агент на растителна основа, извлечена от захарно цвекло. Асфалтът се произвежда на обекта, като оборудването Beluga има производствен капацитет от 7 тона на час и тъй като процесът изисква по-малко топлина, компанията-производителка смята, че може да се реализира икономия на гориво от около 30%. Нивото на въглеродни емисии също ще бъде понижено при този производствен процес. Иновативните технологични решения в създаването на ‘Beluga’ бяха оценени и от представителното жури на Наградите за иновации което присъди бронзова награда на Fayat Group за нея.
Свързаната с Fayat Group компания Bomag представи нови модели валяци. Най-малкият от тях, моделът BW124DH/PDH, има работно тегло от 3.3 тона и се предлага с гладък барабан или със сегментиран валяк. Компактният дизайн и маневреност, както и радиусът на маневриране от едва 2.2 m, правят модела BW124DH/PDH идеален за изравнителни и оформящи работи, както и за полагане на тръбопроводи и за насипни работи. Специално за френския сектор за отдаване на оборудване под наем, Bomag представи на изложението своя 14-тонен валяк с единичен барабан BW214D, VM4 клас. Моделът BW214D е оборудван стандартно с подсилена задна ос със 100% самозаключващ се диференциал. Със своята четириетапна система на движение, машината BW214D има отлична проходимост, дори при тежки условия. Друг от моделите от серията еднобандажни валяци на Bomag е BW216D-40/PD-40. Той е разработен за пазари извън Европейския Съюз, има работно тегло от 15.7 тона и се задвижва от двигател Deutz 114 kW.
Новите модели пътни фрези на Bomag включват BM2000/60, първият от моделите в новата серия с мощност 600 hp (450 kW) и широчина на работа 2 m. Напълно автоматизираният хидравличен сгъващ се конвейер и сгъващият се покрив позволяват BM2000/60 лесно да се придвижва между обектите без нужда от специален транспорт. Широкият покрив може да се движи и странично заедно с бронята, което позволява на оператора да е защитен при работа, когато наблюдава раздробяващия механизъм под машината.
Bomag представи също нови версии на машините от серията с мощност 300 hp (225 kW) с широчина на работа съответно 1 m, 1.2 m и 1.3 m. Всички те са оборудвани с централно монтиран ротор, което означава, че и четирите вериги на машината са напълно управляеми, като в същото време опорите им са удължени, така че да се осигури достатъчно работно пространство дори при дълбочина на рязане и раздробяване от 320 mm.
Bomag представя и новата серия от асфалтополагащи машини BF300. Тя замества машините за финализационни работи от серията BF331 и се разполага в клас от 7 до 8 тона. Асортиментът BF300 се предлага във варианти с вериги или на колела с дву-, четири- и шестколесни варианти, като захранването може да бъде с газ или електричество. В серията са включени модели с вградени работни широчини от 1.7 m до 3.4 m, като широчината може да се увеличава с разстояния от порядъка на 300 mm до 4 m посредством две странични пластини. Основното нивелиращо устройство също може да се удължава хидравлично до +100%, а при транспортиране машините от серията BF300 могат да се редуцират до широчина от 2.5 m.
Друг от световните лидери в асфалтополагането, Ammann, представи на изложението своя асортимент от тежки валячни машини в нов дизайн (от 6-тонния двубандажен валяк ASC до 25-тонния ASC валяк с единичен уплътнителен барабан). Главните нововъведения са осъвременените задвижваща система и система за управление, както и улесненият достъп за поддръжка и сервиз.
Ammann представи на Intermat 2009 и своите два нови модела съчетан двубандажен валяк AV70X и AV80X. Седем- и осемтонните машини допълват серията AVX, в която присъстват и 10.5-тонния AV110X и 13-тонния AV130X. И двата нови модела са оборудвани с барабан, изместен с160 mm от всяка страна; предлага се и опция с разделен барабан. Моделът AV70X е с широчина на работа между 1450 и 1750 mm, а при модела AV80X тя нараства до 1600 и 1900 mm. И двата модела са оборудвани с двигатели Cummins B3.3-C80 от 60 kW, разположени в задната част на машините за облекчен достъп за поддръжка.
Gomaco представи на изложението своя модел от ново поколение GT-3200, павираща машина за оформяне на тротоари и канавки, при която изливането на бетон се извършва от лявата и от дясната страна. Тази машина може да излива предпазни прегради с височина до 1 m и е проектирана специално за задоволяване на европейските изисквания за стъпала и предпазни прегради. Моделът GT-3200 разполага с предно коляно, проектирано като бутало, с което се осигурява по-гъвкав въртящ момент за завиване в тясно пространство и по-голяма маневреност. Задните колена са тройно подсилени, така че машината може да изпълнява изливане на прегради с височина 1 метър.
В сектора за производство на асфалт Lea-co представи своя нов производствен процес за получаване на асфалт при температура, по-ниска от 100°C. При него се променя последователността на производствените операции и с използването на патентованата добавка на Lea-co отпада нуждата от сушене и нагряване на агрегати или пясък за получаване на асфалт. С това се намалява потреблението на енергия и емисиите на парникови газове. Един възел за гореща асфалтова смес се нуждае от модифициране на 40% от мощностите си, за да може да произвежда асфалт по този нов начин и разноските по осъвременяването са не са големи, тъй като Lea-co предоставя рециклирано оборудване.
В сектора на леките компакторни устройства, компанията Weber MT ще предприеме осъвременяване на два от своите модели еднопосочни плоски компактори. Моделът CF 2 има широчина на работа от 450 mm, а по-големият CF 3 е с широчина 500 mm. И двата модела, които заместват предишните със същите наименования, се описват като “идеални за ремонтни задачи и дребни работи по уплътняване в сектора на благоустройството.” Компанията също така осъвремени съществуващия модел компактор CR 5 с обръщане на почвата с опции за работа с пясък, чакъл, натрошени агрегати, както и за уплътняване на застъпващи се паважни плочи. Тази нова машина, която замества предишните модели CR 4 и CR 5, има “изключителни функционални характеристики”, между които по-висока скорост и способност за катерене по наклон, както и по-ниски нива на вибрация на долното рамо и понижени шумови равнища.
Машини за бетонни работи
Сред новото оборудване на щанда на Putzmeister присъства моделът BQF 06 RoLine, една автобетонпомпите на роторен принцип от концептуално новия асортимент на фирмата. Идеята, въз основа на която са разработени тези машини, е бетонът да се полага посредством тръби и гъвкави маркучи, а не посредством стрела. Това означава, че шасито на камиона може да бъде много по-малко по размери - моделът BQF 06 RoLine, които беше представен на изложението, е монтиран върху 7.5 - тонна платформа, която позволява достъп до ограничени пространства.
Самата помпа не е проектирана за бутала, а разчита на ротор за доставяне на необходимото количество бетонна смес на обекта. За представения на изложението модел капацитетът е 58 m3 на час. Най-важната характеристика на роторния дизайн, обаче е, че позволява универсално използване на машината: при него могат да се изпомпват големи количества бетон, дори когато той е с относително големи размери на агрегатите (до32 мм), както и бетон с въздуховъвличащи добавки, бетонова пяна, самокомпактиращ се бетон или материал с течна консистенция. Роторът също така доставя равномерен поток от материал за разлика от характерното за буталните механизми накъсване на струи.
Една важна промяна в дизайна на смесителните помпи, монтирани на автомобилно шаси на компанията PUMI е широката плоскост от лявата страна на машините. Това освобождава пространство за дългите до 15.3 m маркучи, като същевременно пространството от дясната страна може да се използва за други приспособления, например съединителни елементи. Друго нововъведение е моделът BSC 1409 C, монтирана на верижно шаси помпа, разработена за специфичните изисквания на пилотните работи. Шасито на вериги позволява на машината да се придвижва по неравен терен – какъвто често е случаят при проекти, за които са предвидени пилотни работи. По-високият дебит на доставяната от тръбата бетонна смес и по-краткото време за привеждане на машината в работно положение правят BSC 1409 C по-продуктивна от традиционната помпа, монтирана на камионна платформа.
Компанията Imer представи съвсем нови или наскоро въведени продукти от своя широк продуктов асортимент. Сред по-малките машини присъства продуктовата версия на бетоновата помпа Booster 15, която бе представена за първи път на изложението SAIE през октомври миналата година. Помпата Booster 15 изпомпва бетон с агрегати до 25 mm при налягане от 70 bar. Планира се производството на още по-малка разновидност на този модел. Компанията представи на изложението три от своите мобилни бетонови възли, най-новият от които е ORU JUST, мобилен възел за производство на сух бетон с капацитет 40 до 50 m3 на час, който е проектиран така, че да може да зарежда бетонобъркачки на камионна платформа. Пробни варианти на JUST са използвани в Латинска Америка и Близкия Изток и моделът е готов за производство и пускане на пазара в най-скоро време.
Couvrot – Skako Group представиха на изложението Intermat своята най-нова мобилна бетоносмесителна инсталация с висок капацитет, моделът Mastermix 4500TW. Основният механизъм в тази машина е миксерът с двойна ос DKXS 3.00, който позволява да се произвеждат 120 m3 на час. Стоманената рамка на инсталацията е с нов дизайн, който улеснява почистването и защитата от ръжда, а предотвратяващите хлъзгане алуминиеви пътеки за обслужване подобряват сигурността и предпазват допълнително от ръждясване. Широката платформа с размери 6 x 6m на нивото на смесителя и втора такава на нивото на центъра на тежестта осигуряват на оператора пълен достъп до всички важни компоненти на машината.
Друго нововъведение на тази компания е Mixometer за онлайн измерване на консистенцията на бетонната смес. Mixometer е разработван в продължение на три години в сътрудничество с Националната френска лаборатория за бетон. С него се изчислява показателя за флуидност на бетоновата смес с цел оптимизиране на времето на циклите на смесване и производствените показатели.
На обширния щанд на Sany бяха представени шест серии бетон помпи, особен интерес сред които предизвика иновативната 72-метровата бетон помпа на шаси Mercedes Benz Actros. Тя е оборудвана с 5 секционна стрела и достига капацитет от 230 куб.м./ч. Автобетонпомпата е особено производителна по отношение на скоростта на изпомпване, което я прави много подходяща за мащабни обекти, където бетонните работи трябва да бъдат свършени бързо в съответствие с технологичния план. Шасито Actros позволява да се скъси общата дължина на помпата до 17,26м, което води до значително намаляване на необходимата за работа площ, осигурява по-равномерно разпределение на налягането върху почвата и удовлетворява изискванията на потребителите относно габаритите на машините. Междувременно, приложението на най-новите олекотени материали в помпата намаляват нейното тегло и най-вече това на стрелата, като така се повишава значително стабилността на конструкцията и се гарантира безопасност в натоварената градска среда.
Като допълнение към особено големия обсег и бързата скорост на работа, 72-метровата бетон помпа е оборудвана с авангардна система за управление на стрелите, позволяваща автоматично разтягяне или събиране, като така се намалява до минимум опасността от допускане на субективни грешки на оператора и се гарантира високо ниво на безопасност.
По време на работа движението на стрелите се контролира в работната зона, с цел да се оптимизира натоварването на опорните лагери и хидравличните цилиндри, което се отразява на увеличаването на времето на активно ползване на машината между техническите обслужвания.13/09/2009 |