ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 2, май 2010

Безопасност при заваряване – рискове и препоръки

Евентуална трудова злополука при изпълнението на заварките, най-често причинява сериозни увреждания и значителни икономически загуби. Естеството на работа е свързано с отделяне на газове, излъчване на радиация и употреба на електрически ток, като се създават рискове от изгаряне, интоксикация, пожар или експлозия. Затова използването на лични предпазни средства, подходяща вентилация и обучение са от съществено значение по-безопасно изпълнение на заваръчни шевове.

текст инж. Вера Ангелова

Заварката е един от най-популярните видове работи, използвана за ефективна връзка между металите от десетилетия и извършвана дори в космоса и под вода.

Заваряването представлява съединяването на два материала, обикновено метали, които се превръщат в нова конфигурация с помощта на източник на енергия (електрическа дъга, газове, лазер или други). Самият процес, по своята същност, включва доста рискове за безопасността и здравето на хората. И тези рискове никак не са маловажни. При заваряване се отделят токсични газове, шум, радиация и изгарянията могат да бъдат латентни, има опасност от възникване на токови удари, пожари и експлозии. Монтажните работи в строителството също не са изключение от тази реалност.

При металните конструкции, най-масово използваната система за монтаж е ръчното електродъгово заваряване: процес, който използва електрическа енергия за генериране на необходимата топлина за промяна на състоянието на металите и установяване на стабилна връзка между тях.

Искрата при заваряване скача повече от 5 метра и може да изминат до 20 минути преди охлаждането й. Поради тази причина, трябва да се вземат мерки за да се предотврати падането върху око или запалим материал. Ето защо, специалистите анализират основните рискове на системата за ръчно електродъгово заваряване и създават списък от препоръки за предотвратяване или намаляване на инцидентите на работното място.

Изгаряния
Електрическата дъга, която се използва за източник на топлина и развива температура до 4000°С, излъчва видима и невидима радиация и може да причини изгаряния на кожата и очите, ако работещият не разполага с адекватна защита. Към това се добавя хаотичното движение на искри, които понякога може да изглеждат изгаснали, но да не са.

Изгаряния също може да възникнат, когато искрите попаднат през гънките на дрехите във вътрешността на подгъвите или джобовете. Понякога се използват ризи от памук или синтетични фибри, необработени с огнезащитни материали, които се прогарят или топят при контакт с нажежения материал.

Най-често срещаната злополука, според специалистите, е изгарянето на очите, и то се дължи на неспазване на изискванията за безопасност и неправилно използване личните предпазни средства.

В някои случаи заварчиците повдигат защитните си маски, за да видят по-добре някой детайл, и тогава нажежена искра може да попадне в окото. Случва се и заварчиците да пристигат на работното място, преди да са осигурени достатъчно предпазни средства, и да трябва да започнат работа без тях.

Препоръки. Основна препоръка е облеклото на заварчика да намалява потенциалния риск от изгаряне. Трябва да се избягват разкъсани дрехи, навити части от тях, както и тъкани от синтетични влакна, с мазни петна по тях, както и панталони с външен ръб. Ръкавите и яките трябва да са закопчани и ако има джобове, те трябва да имат капачета или цип, за да се предотврати навлизането на искри. В случай на използване на памучни дрехи, те трябва да бъдат химически обработени за намаляване на горимостта им.

Препоръчва се използването на ботуши, защото нажежените елементи проникват по-лесно в ниските обувки. За повишаване на безопасността, те се покриват с устойчиви на пламък гамаши. Използването на кожени престилки, ръкавици и предпазители за главата, устойчиви на огън и висока температура също е желателно. По никаква причина не трябва да се заварява с омазнени ръкавици.

За да се защитят очите работниците трябва да носят предпазни очила за заваряване със защитна рамка и стъкла с филтър. Към това се добавят и маски или ръчни екрани с тонирани стъкла.

С цел повишаване на безопасността на работа, могат да се използват и допълнителни предпазни екрани, които ограничават преминаването на искри и ултравиолетова радиация, като така се предпазват не само заварчиците, но и работещите в зоната на заваряване.

Препоръчително е, да се използват само лични предпазни средства, които са сертифицирани от съответните органи. Неправилно подбраните решения създават измамно чувство на сигурност, което излага на по-голяма опасност.

Противопожарна безопасност
Възникването на пожари обикновено е резултат от попадането на искра върху горими материали като картон, дървесни стърготини, хартия и др.

Най-често причината за пожара са пропуски при почистване на работното място след работа. Винаги съществува риск, когато се обединят трите основни компонента на огъня (запалим материал, кислород и топлина).

Препоръки. За се минимизират рисковете се препоръчва никога да не се извършват заваръчни работи близо до запалими течности, газове, изпарения, метален прах или горими материали. Преди началото на работата, е редно да се прегледат потенциалните генератори на топлина. Важно е да се помни, че топлината може да се разпространи до намиращи в близост запалими материали чрез излъчване, кондукция или искри.

Когато естеството на работа го изисква, заваръчните работни фронтове трябва да бъдат отделени от останалите дейности чрез незапалими екрани и да се вентилират по специална схема.

Заваръчната техника трябва да бъде проверявана периодично и резултатите да се документират, за да се гарантира, че инструментите са технически изправни и работата с тях е безопасна.

Важно е да се вземе пред вид, че заваряването на съдове, в които са било помествани запалими или горими материали е много опасна операция и трябва да се извършва само ако преди това е направено обстойно почистване от опитен персонал.

Изборът на метод за почистване обикновено зависи основно от вида на веществото, като най-популярните методи са с вода, пара или химически разтвор.

При заваръчните работи трябва да се има предвид, че условията на труд могат да се променят във времето и е редно да се извършват толкова проверки, колкото е необходимо, за да се откриват навреме потенциалните опасности. Важно е да има ясни процедури, които определят областите за работа и условията на труд. Работното място трябва да се провери, преди започване на заваръчните дейности.

Отровни газове
Сериозна опасност за здравето на работника е вдишването на отделяните при работа отровни газове. Например, при заваряването върху разтворители или в близост до тях се отделя фосген, отровен газ, който предизвиква поява на течност в организма и може да доведе до смърт на работника. Освен това, високите температури водят до йонизация на газове от въздуха и образуване на озон и азотни оксиди – пари, които дразнят очите, носа, гърлото и белите дробове.

Отравяния могат да се получат, когато не се използва препоръчаната респираторна защита или липсва адекватна вентилация на помещенията.

Препоръки. Заваряване е препоръчително да се извършва на места с добра вентилация. При необходимост може да се експлоатира система за принудително изсмукване и отстраняване на вредните газове. Трябва да се подхожда особено внимателно с филтрите, които се използват при екстракторите. Препоръчват се електростатични филтри, които се почистват лесно и имат облекчена поддръжка.

Удобство при работа е също поставянето на знаци и табели, за да е ясно на работниците кои са границите на работната зона и какви потенциални рискове могат да възникнат при работа.

Електрически ток
При заваряване с електрическа дъга, работниците са изложени постоянно на риск от електрически шокове. Те обикновено се появяват, когато заваряващите машини са в неизправност или липсва диференциална защита на електрическото захранване.

В допълнение, злополуки може да възникнат, когато не е извършено заземяване на заваръчните машини, когато се работи в райони с вода или повишена влажност и не се използват подходящи обувки.

Липсата на опит и обучение също не е маловажен рисков фактор.

Препоръки. На преобладаващата част от обектите, използваният ток е с напрежение 220 или 380 волта. Това са опасно високи волтажи, способни да причинят сериозни вреди на здравето на оператора. Затова всички електрически вериги трябва да бъдат заземени, за да се намалят рисковете за електрически шок на оператора. Под никакъв предлог не трябва да се работи с машина, която не е заземена.

При машини, които имат две или повече скали за ампеража, не се препоръчва да се правят промени на диапазона, по време на работа, защото това може да причини увреждане на контролните карти, или други компоненти на машината.

При заваряване работникът трябва да е особено внимателен по отношение на влажността и застояването на вода по повърхностите. Препоръчва се носенето на диелектрични обувки с подсилени бомбета.

Удари
Понякога заварчиците не използват предпазни строителни каски, защото те не позволяват надеждно закрепване на заваръчните маски за безопасност. Поради тази причина, са изложени на удари при падане на материали или от самите заварявани елементи, когато те не са правилно закрепени като конструкция.

Опасност възниква и когато естеството на работа изисква използване на строително скеле, а такова няма на разположение. Тогава в повечето случаи се импровизира с помощни конструкции, като техните работни повърхности може да предизвикат подхлъзване и падане от различна височина.

Препоръки. Препоръчва се заварчиците да носят предпазни каски без козирка, които позволяват надеждното закрепване на заваръчната маска.

За улесняване на височинния достъп трябва да се използват скелета и оборудване, отговарящи на изискванията за безопасност при работа на височина.

Необходимо е също да се поставят обозначения и предупредителни табели на по-ниските нива, където съществува риск. Освен това, не трябва да се разрешава работа във вертикална права.

Във всички заваръчни дейности съществуват рискове от различно естество, които засягат не само заварчиците, но също техните помощници и работещите наоколо. Експертите подчертават, че основната причина за възникване на инциденти е липсата на надзор върху работния процес. За да се сведат до минимум опасностите, е важно да има ясна процедура и методика на работа, с която да са запознати всички ангажирани в работните процеси. Само чрез поддържане на реда и чистотата на работното място, използване на подходящи предпазни средства и познаване на рисковете, при спазване на правилата и осигуряване на подходяща подготовка и обучение, може да се гарантира безопасно заваряване.