ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 2, май 2010

bauma 2010 – по-голямо от всякога

29-тото издание на bauma, Международното търговско изложение за строителна техника, машини за производство на строителни материали, минна техника, транспортни средства за строителството и специализирано оборудване се проведе в Мюнхен от 19 до 25 април. С 3150 фирми от 53 страни bauma 2010 успя отново да подобри рекорда си по отношение на броя на своите изложители. По време на последното събитие през 2007 г., участие взеха общо 3002 изложители от 49 държави.
В настоящия материал представяме на кратко някои от забележителните премиери в различните направления на строителната техника.


текст инж. Вера Ангелова

Големият брой посетители и традиционният интерес от страна на медиите, както и безупречната организация на мероприятието, несъмнено убедиха много фирми да предпочетат именно изложението bauma за представянe на своите нови продукти.

За голяма част от строителното оборудване, моментът не беше съвсем благоприятен, тъй като новите разпоредби за машинни двигатели, съвместими с изискванията на Етап III B, ще влязат в сила през 2011 г., което означава, че преобладаващият брой производители ще пуснат на пазара новите си машини през следващата година, а не на провелото се през април изложение bauma. Въпреки това, и на тазгодишното изложение имаше какво да се види.

Производсво и полагане на асфалт
Производството и обработката на асфалт традиционно е сред основните теми на международното строително изложение bauma в Мюнхен. За да съхрани успеха си в тежкия икономически период, този отрасъл търси индивидуално адаптирани и икономически ефективни решения във всички области. Ето някои от новостите, които можеха да бъдат видени от посетителите на изложението през месец април.

На Вauma 2010 швейцарската компания Ammann представи своя възел за непрекъснато смесване на асфалт ContiMix, който отсега започва да се предлага както в мобилен, така и в статичен вариант. Тази бъркачка с двойна перка за принудително непрекъсната работа произвежда между 100 и 360 тона на час. От Ammann твърдят, че въглеродните емисии са по-ниски поради разделянето на процесите на нагряване и на смесване на материалите. Освен това всички съставки могат да се прибавят в миксера направо, по лесен и точен начин. Статичният модел не сe нуждае от изтеглящ пластинков конвейер и като допълнителна екстра се предлага кожух.

На Вauma 2010 фирмата Joseph Vo"gele AG от Манхайм, Германия представят своята нова разработка на верижна асфалтополагаща машина Super 3000-2. Машината е с основна дължина от 3 m. С новата водеща лента с фиксирана широчина е възможно да се постигне скорост на полагане на материалите до 1 500 t на час и широчини на настилане до 16 m. Tази конфигурация прави машината подходяща за широкомащабни строителни проекти с безшевно полагане на асфалтови настилки, например изграждане и реконструкция на магистрали и летища. Клиентите, които се нуждаят от по-голяма гъвкавост, могат да комбинират модела Super 3000-2 с разгъваща се водеща лента AB 600-2, с която може да се постигне максимална широчинa на настилане от 9,5 m.

В компанията Dynapac от Wardenburg, Германия са разработили метода Compactasphalt, при който на пътища и магистрали могат да се полагат два пласта асфалт едновременно с едно минаване, като и двата пласта се полагат горещи. До този момент Dynapac предлагаха една машина с обща широчина от 3 m, но сега представят и по-малкия модул CM2500 с обща широчина от 2,55 m. За разлика от триметровия вариант, задвижващият възел е разположен в предната част на асфалтополагащата машина, където поема и функцията на противотежест. Същевременно така се освобождава повече пространство за материала за износващия пласт.

Zeppelin и Caterpillar също предлагат нов компактен дизайн за своята машина за полагане на асфалтови настилки AP555E Mobil-trac. Със страничното монтиране на двигателя проектантите са съумели да ограничат дължината до 5,6 m. Така се спестяват разходи за транспорт, тъй като сега машината може да се превозва на единично ремарке заедно с друго работно оборудване, например валяк за уплътняване на асфалт. Допълнително предимство е и повишената маневреност на машината в рамките на строителния обект. Максималната работна широчина може да достигне до 8 m.

Кранове
На 29-тото издание на изложението в небето над откритите изложбени площи отново се извисяваха различни по конструкция и предназначение кранове. Представяме Ви някои от новостите, които посрещнаха посетителите на внушителното изложение bauma 2010.

Една от абсолютно заслужаващите внимание разработки по отношение на размери и капацитет е деветосевият високопроходим кран AC 1000 на американската фирма-производителка Terex. С височината си от 163,3 m този кран има капацитет на повдигане до 1 000 t.

Новият шест осев високопроходим кран на друг водещ производител, фирмата Manitowoc, има капацитет на повдигане до 300 t. Те са разработили модела Grove GMK6300L за улесняване на позиционирането на въртящи се кулокранове, повдигане на оборудване за климатизация и на монтажни компоненти за строителство във вътрешни градски пространства, както и за работи по изграждане на комини. Основната стрела на крана с дължина 80 m може да се удължава допълнително с добавяне на спомагателна стрела с дължина 29 m, с което максималният работен обхват достига 109 m.

При верижните кранове немският производител Sennebogen отваря “нова страница”. Техният модел 7700 Star Lifter е с максимална дължина на стрелата 148 m и товароподемен капацитет от 300 t. Tози кран, чието световно представяне беше в Мюнхен, завършва серията продукти от по-висока категория в портфолиото на Sennebogen. Моделът 7700 може да се използва успешно за изграждане на обширни зали, предварително сглобяване на офшорни платформи, строителство на енергийни централи и сглобяване и поддръжка на вятърни инсталации до клас един мегават.

И Tadano влезе в лигата на производителите на верижни кранове. Tadano Ltd от Япония и немската Tadano Faun GmbH се представиха на изложението bauma съвместно със своя новооткрит филиал в САЩ - Tadano Mantis Corporation. Заедно те представиха телескопичния верижен кран GTC-700EX. От Tadano твърдят, че тази машина, с противотежест, ограничена до максимум 15,9 t и ниско разположен център на тежестта, може да се изкачва и по стръмни терени. Максималната височина на куката е около 49,4 m, а максималният капацитет - 70 t.

Преди три години австрийският производител Palfinger започна да разработва ново поколение от кранове с висок работен капацитет. В сравнение с техните предишни модели, серията от най-нови продукти има множество предимства, едно от които е система за разгъване на стрелата, която не изисква специална поддръжка. Това е направено възможно благодарение на плъзгащи се елементи, изработени от специален синтетичен материал, в комбинация с бои, нанесени чрез потапяне и катафореза. Това осигурява и допълнителни подобрения по отношение на техническото обслужване, защитата на околната среда и работните разходи, твърди производителят, който представя своя модел кран с висок работен капацитет PK 22002 EH за първи път на изложението bauma.

Един нов продукт от Bo"cker Group от Верн, Германия е автокран, който съчетава относително висок полезен товар от максимум 4 t с ниско тегло на конструкцията. Ключов момент тук е профилът на мачтата, изработен от специална лека алуминиева сплав, която придава на конструкцията отлична стабилност и устойчивост на огъване. Моделът AK 42/4000 SPS се монтира върху 15,5-тонна камионна платформа и достига максимална дължина на разгъване от 44 m. Според производителя малкото тегло на крана осигурява и други предимства, като ниско потребление на гориво и добра маневреност при работа.

Багери и товарачи
Багерът и товарачът са жизнено важна част от оборудването за земни работи и манипулиране на материали. В края на април изложението bauma отново наподобяваше огромна витрина за показване на нови модели, специално проектирани и адаптирани да посрещнат изискванията на пазара. Тук ви предоставяме бърз преглед на някои от новостите, представени на тазгодишното водещо световно изложение в отрасъла за строително оборудване в Мюнхен.

LiuGong Machinery Corporation е една от китайските фирми-производителки, които бяха представени на изложението в Мюнхен, главно с товарачи, които са един от нейните основни производствени продукти. От LiuGong твърдят, че техният дял в световните пазари на тази категория машини възлиза на повече от 17%. Съвсем нов за европейския пазар е моделът 816G. С капацитет на загребване 8 m3 и номинален товар от 1 600 kg, машината 816G е подходяща за преместване на материали при работи на терен, както и за зареждане на малки инсталации за бетон и чакъл. Моделът 816G има сила на рязане на почвата 55,8 kN и височина на разтоварване над 2,4 m.

Hitachi Construction Machinery попълват своята серия от мини багери с нови модели. Машините ZX16-3 и ZX18-3, които се предлагат с кабина или със защитен покрив, са подходящи за леки работи в ограничени пространства, като например полагане на електрически кабели, работи за оформяне на градинки и на околното пространство, както и за общи земни работи. Те са оборудвани с трицилиндрови двигатели (10,7 kW). Тези нови мини екскаватори имат също така по-висока скорост на работа, могат да се управляват по-прецизно и, тъй като работното им тегло е по-малко от 1 800 kg, те могат и да се превозват с влекачи, шофирани от водачи с обикновеното за ЕС свидетелство за правоуправление.

В баварската столица британската фирма-производителка JCB представи серия нови разработки, между които фигурира най-новият и засега най-малък телескопичен мини товарач 515-40 Miniscopic. Тази машина е с височина само 1,8 m, с дължина 2,97 m и тежи по-малко от 3,5 t. Тя е с четириколесно задвижване и управление и с хидростатична трансмисия, което, съчетано с компактния дизайн, осигурява маневреността на машината и в най-ограничени пространства, както и по неравни терени, твърди производителят. Tоварачът 515-40 Miniscopic може да се използва вътре в сградите или в контейнери. Освен това, благодарение на ниското му тегло, той може да работи по-добре и на нестабилни терени. Оборудван е с двигател 50hp Deutz и може да повдига товари до 1 500 kg до височина 4 m.

На Вauma 2010 Hyundai Heavy Industries Europe представиха 9 серии багери с работно тегло от 1,6 до 50 t. От компанията твърдят, че при разработването на тези нови модели основният фокус е бил подобряването на работната среда за оператора. Tрите ключови предимства, които осигуряват по-голям комфорт при всички модели, са централното положение на оператора, скоростта и точността, както и високоефективната непрекъсната работа. Един пример за подобряване на работната среда е многофункционалният LCD монитор и ергономичните работни елементи, които са монтирани на инструменталния панел и предоставят бърз достъп до много функции и опции за контрол. За по-високата скорост и точност допринася новата хидравлична система, в която са съчетани предимствата на контролируемостта на една “позитивна” система и лекотата на използване на една “негативна” система. Позитивната част контролира движенията на стрелата и рамото на екскаватора, докато негативната част подържа работата на кофата и движенията за завъртане и придвижване, съобразно нуждите.

Минни машини, тунели, галерии и фундаменти
Нови разработки и инсталации посрещнаха посетителите и на щандовете на производителите на минно оборудване и на машини за строителство на тунели и галерии, както и за изграждане на специални фундаменти. В настоящия материал сме подбрали само някои от новостите, които предизвикаха специален интерес на Вauma 2010.

Сред марките на индустриалната група ABI Group, производител на специализирано оборудване за гражданско строителство, са включени ABI, BANUT, DELMAG и INTEROC. Последната компания бе погълната от Deilmann-Haniel Mining Systems GmbH през 2009 г.. Моделът AN 150, който беше изложен на bauma, е с двигател от 149 kW и може да се използва за сондажни работи за анкери и микро-пилоти, както и за хоризонтално сондиране. Смяната на сондажната корона се улеснява от кръговата дъгова касета KBM 150. Дори когато се използва под ъгъл, тази машина за анкери може да работи с до седем конструкции с двойни глави и максимален външен диаметър на тръбата от 152,4 мм.

Новият хидравличен чук, който беше представен на Bauma от Atlas Copco, е оборудван с PowerAdapt, система за автоматично изключване на машината, когато налягането на маслото стане прекомерно високо. Тази функция е особено полезна, когато хидравличният чук се използва с различно транспортно оборудване, тъй като за тези устройства може да възникне хидравлично свърхнатоварване, ако налягането на маслото на транспортното оборудване не е настроено правилно. За тези чукове, които се използват при най-тежки условия на работа, е разработена усъвършенствана система за насочване, с която се подобряват стабилността и устойчивостта на оборудването. С тегло от около 3150 kg, моделът HB 3100 може да се монтира на транспортно оборудване от клас 30 до 52 тона.

Разработката “Промиваща глава в анкерния отвор за корони за сухо сондиране” на Bauer Maschinen GmbH беше номинирана за наградата за иновация на Bauma 2010 . Когато се достигне до твърд скален пласт, тази промиваща глава може да се монтира на щанга Kelly, заедно с дискова режеща глава, позиционирана под или с дискова режеща сондажна корона. Когато инструментът за сондиране стои в основата на сондажния отвор и се натиска чрез усилието на подаване на сондажното устройство, статичната част на промиващата глава се разгъва посредством лостов механизъм срещу стените на сондажния отвор. Това гарантира, че връзката към тръбата със сгъстен въздух няма да се върти заедно с ротора, който предава въртенето на щангата Kelly на инструмента за сондиране.

Системата PMC-D/V за подземни минни работи, а именно за изземване с фронтове при непрекъснат забой и управление на задвижването на разбивното устройство, е усъвършенствана от Bucyrus и сега е комплектована с устройство за контролиране на вибрациите (VM) за по-добра защита на минното оборудване. Системата, наречена VibraGuard, позволява на специално обучен персонал да отчита изпреварващо износването на компонентите на машината, да се избягват непланирани престои и да се настройват аларми за предупреждавание на оператора при опасност от повреда на наблюдаваните машинни компоненти. За да се отговори по-добре на нуждите на клиентите, функционалностите на система PMC-D са допълнени и разширени. Специален процесор за цифрови сигнали преобразува входящите данни за ускорение в спектрални данни, които впоследствие се прехвърлят на обслужващия компютър.

На изложението bauma Liebherr представи няколко нови разработки на приложения за минни и тунелни работи. Проектиран за използване при добивни операции, верижният багер R 954 C SHD постига сила на забиване на кофата до 435 kN / 44,3 t и сили на откъсване до 355 kN / 36,2 t. Неговият устойчив на износване кош е с капацитет от 3,5 m3. Формата на коша осигурява добро проникване в материала и високо ниво на запълване. При багерите за тунелни работи се налагат две основни, противоположни на пръв поглед, тенденции: от една страна за изкопаване на тунели с големи напречни сечения са необходими високопроизводителни багери, а от друга страна - екскаваторите със скъсена задна част се търсят все повече и повече за изграждане на железопътни или на спомагателни тунели, както и за реконструкция на съществуващи тунели. Liebherr произвежда хидравлични екскаватори за тунелно строителство от повече от 20 години. С новия техен модел R 924 Compact Tunnel може да се постигне напредък до 2,50 m. Максималната му сила на дълбаене възлиза на 135 kN, а максималната сила на откъсване - на 85 kN.

На bauma Sandvik Mining and Construction представиха своето ново трошачно оборудване QI 240. Фокусът при разработката на това оборудване е бил главно върху трошене и рециклиране на строителни материали. Поради компактния му дизайн, обаче, този модел е подходящ също така за използване в малки каменни кариери, в които няма много място за маневриране, но се изисква първокласно качество на продукцията и висока резултатност. Моделът QI 240 е първият от новата серия мобилни трошачни и сортировъчни машини, които Sandvik пуска на пазара през следващите месеци.

За специални приложения в гражданското строителство ThyssenKrupp GfT Bautechnik предлага профили за укрепване на изкопи, машини и цялостно оборудване. Tова включва технологии за полагане на стоманени шлицови и шпунтови стени, набиване, сондиране и пресоване, укрепване на изкопи и анкерно оборудване, както и системи за защита от наводнения. През последните десетилетия технологиите за укрепване на земни маси непрекъснато се развиват. Направени са значителни подобрения за постигане на високи работни показатели на анкерите, както и за подобряване на общата им товароносимост. На изложението бяха представени предимно анкери, които се използват за удържане на воден напор и на високи водни маси, анкери за обезопасяване на стени на изкопи и на кейове, както и на скални стени, които се използват като преграда за лавини и скални свличания.

Повърхнинните минни комбайни на Wirtgen GmbH са предназначени за добив на минерали и са с широчини на рязане от 2,20 до 4.20 m и дълбочини на рязане от 20 до 83 cm. На изложението Bauma за пръв път беше представен моделът 4200 SM. Той се предлага в две конфигурации: за използване в твърда и по-мека скална основа. При приложенията за по-мека скална основа с якост на едноосен натиск от 50 Mpa моделът 4200 SM е оборудван с режещ модул с работна широчина от 4,20 m с кръг за рязане с по-голям диаметър. Tова позволява дълбочина на рязане до 83 cm. За по-големия минен комбайн на Wirtgen се предлага и устройство с широчина на рязане от 4,20 m и дълбочина на рязане от 65 cm за твърда скална основа, с якост на едноосен натиск от 30 до 80 Mpa.